...

Upadłość konsumencka 2021

Upadłość konsumencka 2021 nie przyniosła dużych zmian w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Główna zmiana polegała na wprowadzeniu z dniem 1 lipca 2021 r. Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tym samym postępowanie upadłościowe zostało przeniesione do systemu teleinformatycznego. Wnioski o ogłoszenie upadłości są od tamtej pory składane w postaci elektronicznej. Podobnie wszelkie pisma w trakcie postępowania upadłościowego. Akta postępowania są prowadzone również jedynie w postaci elektronicznej. Strony postępowania będą mieć dostęp do systemu i będą mogły na bieżąco śledzić podejmowane czynności przez syndyka czy sędziego – komisarza.

Upadłość konsumencka 2020 – podsumowanie roku

Zmiana przepisów prawa upadłościowego, która weszła w życie z dniem 24 marca 2020 r. spowodowała jeszcze większy niż dotychczas wzrost ogłaszanych upadłości konsumenckich. Zostało ich bowiem ogłoszonych 13 084, co jest wyższym wynikiem w porównaniu do 2019 r. aż o 64,5%. W ostatnim kwartale 2020 r. zostało ogłoszonych aż 5055 upadłości konsumenckich. Dla porównania w całym 2017 roku zostało ogłoszonych 5535 upadłości. Wzrost jest zatem bardzo duży. Potwierdza on przewidywania ustawodawcy, że w kolejnych latach liczba ogłaszanych upadłości będzie wciąż rosnąć. Jest to skutkiem liberalizacji przepisów dotyczących ogłaszania upadłości. Należy jednak pamiętać, że przepisy dotyczące uzyskania oddłużenia nie zostały aż tak bardzo zliberalizowane.

Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Plusem jest to, że dłużnicy, wobec których sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości ze względu na rażące niedbalstwo w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności, mogą uzyskać oddłużenie. Może dojść jednak do niego po upływie nawet siedmiu lat. Sąd może też odmówić umorzenia zobowiązań. Z tego względu zalecamy dłużnikom chcącym ogłosić upadłość konsumencką kontakt z naszą kancelarią. Skrupulatne zweryfikowanie sytuacji majątkowo – finansowej dłużnika i rzetelne przygotowanie wniosku pozwoli na szybsze uzyskanie umorzenia zobowiązań. Trzeba bowiem pamiętać, że złożenie wniosku to dopiero początek procesu oddłużania w procesie, jakim jest upadłość konsumencka. Sprawdź też: upadłość firmy

Przebieg postępowania

Sąd może orzec o przeprowadzeniu postępowania upadłościowego wedle przepisów ogólnych bądź wedle trybu uproszczonego. Tryb uproszczony dedykowany jest dla upadłości konsumenckich, lecz nie musi być wybierany przez sądy. Poniżej przedstawiamy przebieg postępowania upadłościowego wraz z wykonaniem planu spłaty wierzycieli:
  • wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości,
  • rozpoznanie wniosku przez sąd i ogłoszenie upadłości,
  • postępowanie upadłościowe,
  • likwidacja masy upadłości przez syndyka,
  • zgłaszanie wierzytelności przez wierzycieli,
  • ustalenie planu spłaty wierzycieli bądź umorzenie zobowiązań bez jego ustalania lub odmowa ustalenia planu spłaty wierzycieli,
  • wykonanie planu spłaty wierzycieli,
  • umorzenie zobowiązań upadłego niespłaconych w wyniku zrealizowania planu spłaty wierzycieli.

Upadłość konsumencka 2021 – podsumowanie

2021 rok był kolejnym rokiem z rekordową liczbą ogłoszonych upadłości. Wprowadzone zmiany polegające na informatyzacji postępowania usprawniły cały proces. Teraz jest możliwość szybszego unormowania swojej sytuacji majątkowo – finansowej. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu osoby, które stoją przed sytuacją upadłości konsumenckiej w Słupsku, Gdyni i Gdańsku – gdzie znajdują się nasze siedziby. Działamy też dla klientów z pozostałych miast przy wykorzystaniu narzędzi online. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, co pozwala w optymalny sposób oddłużać naszych klientów.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda?

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda? Ustalenie planu spłaty wierzycieli w ramach postępowania upadłościowego osoby fizycznej oznacza zarazem częściowe oddłużenie upadłego. O zasadach ustalania planu spłaty i jego możliwych wariantach pisaliśmy szeroko w artykule plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. W tym wpisie skupimy się natomiast na końcowym etapie postępowania…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Restrukturyzacja to nie upadłość - szanse dla przedsiębiorstwa

Kategorie:

Biznes raport Gazety Finansowej, w którym został zamieszczony ekspercki komentarz naszej kancelarii na temat: Restrukturyzacja to nie upadłość, czyli o szansach, jakie niesie dla przedsiębiorstwa. Z raportem można zapoznać się pod tym linkiem.

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika

Kategorie:

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika. Faworyzowanie niektórych wierzycieli w zakresie dokonywania na ich poczet spłat przy jednoczesnym braku spłat na rzecz pozostałych może nosić znamiona przestępstwa. Odpowiedzialność karna może dotyczyć również sytuacji, w których dłużnik zabezpiecza jedynie wybranych wierzycieli. Odpowiedzialność karna dłużnika może powstać w sytuacji, gdy dowolna i wybiórcza spłata wierzycieli dokonywana…

Restrukturyzacja firmy a BIK

Kategorie:

Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych opóźnień w płatnościach bądź nawet egzekucji komorniczych. Również w wielu przypadkach dla przedsiębiorstwa najważniejsza jest ochrona przed upadłością i odzyskanie płynności finansowej. W związku z tym przedsiębiorcy nie przejmują się zbytnio konsekwencjami zainicjowania postępowania restrukturyzacyjnego. Bywają jednak sytuacje, w których pozytywna historia kredytowa jest kluczowa…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania