...

Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r. usunęła przepisy, na podstawie których znaczna część wniosków o ogłoszenie upadłości była oddalana. Dotyczyło to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy zaniechali złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie. Klienci zadają pytanie czy w takiej sytuacji możliwy jest ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie.

Rażące niedbalstwo bądź umyślne doprowadzenie do stanu niewypłacalności

Wedle przepisów prawa obowiązujących do 24 marca sąd oddalał wniosek, jeśli uznał, iż stan niewypłacalności jest wynikiem rażącego niedbalstwa lub umyślnego działania dłużnika. Podobnie rzecz miała się w sytuacji, gdy dłużnik będący przedsiębiorcą nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie.

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – co dalej?

Dość powszechna była informacja, iż po oddaleniu wniosku nie było możliwe ponowne zawnioskowanie o upadłość konsumencką. Nie znam jej źródła, ale zarówno na poprzednio obowiązujących przepisach, jak i obecnie możliwe jest ponowne zawnioskowanie o upadłość. Do 24 marca 2020 r. istotne jednak było to, aby zmieniła się sytuacja dłużnika. Chodzi tu o względy słuszności bądź humanitarne, na które dłużnik mógł się powoływać, aby ogłosić upadłość. Obecnie upadły również może powoływać się na względy słuszności oraz humanitaryzmu. Będą one w szczególności przydatne, jeśli sąd odmówi ustalenia planu spłaty wierzycieli bądź umorzenia zobowiązań. Obecnie nie jest jednak konieczne powoływanie się na nie w sytuacji gdy zachowanie dłużnika było rażąco niedbałe. Upadłość konsumencka zostanie bowiem wtedy ogłoszona, tylko że plan spłaty wierzycieli będzie ustalony na dłuższy niż poprzednio okres.

Co można zrobić, jeśli sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź jest krótka – zawnioskować ponownie. Konieczna będzie jednak analiza obecnej sytuacji dłużnika oraz uzasadnienia postanowienia w przedmiocie oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Dłużnik musi bowiem liczyć się z tym, że w razie oddalenia wniosku ze względu na umyślność bądź rażące niedbalstwo plan spłaty wierzycieli zostanie ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy. Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej będzie zatem możliwe, tylko że z dłuższym planem spłaty wierzycieli. Jeśli w działaniach dłużnika można doszukać się celowego działania w doprowadzeniu do niewypłacalności to wtedy sąd może odmówić oddłużenia.

Powaga rzeczy osądzonej

W sprawach dotyczących ogłoszenia upadłości dłużnika wobec którego oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zachodzi powaga rzeczy osądzonej. Dotyczy to sytuacji, gdy wniosek był oddalony na przepisach obowiązujących do 24 marca 2020 r. Wynika to chociażby z postanowienia Sądu Najwyższego z 31 stycznia 2018 r. o sygn. I CSK 645/17. Wedle treści tego postanowienia, jeśli zmienił się stan prawny i są nowe przesłanki brane pod uwagę to ogłoszenie upadłości jest możliwe. Sytuacja dłużnika nie musi zatem ulegać zmianie i może on ponownie zawnioskować o upadłość konsumencką. Sama zmiana przepisów prawa powoduje, iż ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe. Z tym, że upadły musi liczyć się z konsekwencją ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres do 84 miesięcy. Powaga rzeczy osądzonej bowiem obowiązuje w zakresie ustaleń poczynionych przez sąd i dotyczących przyczyn oddalenia wniosku. Zatem jak sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości, gdyż uznał działanie dłużnika za rażąco niedbałe, to sąd ponownie rozpoznający sprawę musi uwzględnić te ustalenia.

Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – podsumowanie

Konkludując możliwe jest ponowne zawnioskowanie o upadłość konsumencką. Nie jest tu istotna przyczyna oddalenia wniosku na poprzednio obowiązujących przepisach. Istotne są jednak ustalenia poczynione przez sąd, gdyż sąd ponownie rozpoznający sprawę będzie na nich bazował.
Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Czy nieformalny zarząd spółki z o.o. odpowiada za jej długi?

    Sprawowanie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. wiąże się z wieloma obowiązkami i czasami konsekwencjami. Niestety nasza praktyka pokazuje, że wiedza osób zarządzających spółkami bywa niewystarczająca w tym zakresie. Począwszy od obowiązku wniesienia wniosku o upadłość, poprzez odpowiedzialność za spłatę długów spółki. Wreszcie sankcje prawnokarne – osoby zarządzające spółkami z o.o. mogą spotkać daleko…

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

    Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych bywa dość często przyczyną niewypłacalności osób zasiadających w zarządach spółek. W dniu 27 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok dotyczący odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że przyjęty w polskim ustawodawstwie model solidarnej…

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Negocjacje z firmą windykacyjną - jak rozmawiać z wierzycielem?

    Kategorie:

    Negocjacje z firmą windykacyjną czasami są o wiele lepszym wyjściem z problemów z wypłacalnością niż ogłaszanie upadłości bądź postępowanie restrukturyzacyjne. Na skutek właściwie przeprowadzonych negocjacji można bowiem uzyskać umorzenie zobowiązań sięgające nawet 80%. Trzeba jednak wykonać to roztropnie, aby minimalizować inne koszty, które mogą (ale nie muszą) się pojawić przy zawieraniu ugody z firma windykacyjną.…

    Upadłość konsumencka 2021

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka 2021 nie przyniosła dużych zmian w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Główna zmiana polegała na wprowadzeniu z dniem 1 lipca 2021 r. Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tym samym postępowanie upadłościowe zostało przeniesione do systemu teleinformatycznego. Wnioski o ogłoszenie upadłości są od tamtej pory składane w postaci elektronicznej. Podobnie wszelkie pisma w trakcie postępowania…

    Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

    Kategorie:

    Restrukturyzacja firmy pod nadzorem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest dla przedsiębiorcy ratunkiem przed koniecznością ogłaszania upadłości. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w terminie zakreślonym przez przepisy prawa chroni zarazem członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki.  Prawo Restrukturyzacyjne daje naprawdę skuteczne narzędzia do uratowania firmy przed upadłością. Nie można jednak przejść obojętnie obok kwestii kosztów. Zatem ile kosztuje…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Plac Porozumienia Gdańskiego 1/317, 80-864 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]