Nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r. usunęła przepisy, na podstawie których znaczna część wniosków o ogłoszenie upadłości była oddalana. Dotyczyło to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy zaniechali złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie. Klienci zadają pytanie czy w takiej sytuacji możliwy jest ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Wedle przepisów prawa obowiązujących do 24 marca sąd oddalał wniosek, jeśli uznał, iż stan niewypłacalności jest wynikiem rażącego niedbalstwa lub umyślnego działania dłużnika. Podobnie rzecz miała się w sytuacji, gdy dłużnik będący przedsiębiorcą nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie.
Dość powszechna była informacja, iż po oddaleniu wniosku nie było możliwe ponowne zawnioskowanie o upadłość konsumencką. Nie znam jej źródła, ale zarówno na poprzednio obowiązujących przepisach, jak i obecnie możliwe jest ponowne zawnioskowanie o upadłość. Do 24 marca 2020 r. istotne jednak było to, aby zmieniła się sytuacja dłużnika. Chodzi tu o względy słuszności bądź humanitarne, na które dłużnik mógł się powoływać, aby ogłosić upadłość.
Obecnie upadły również może powoływać się na względy słuszności oraz humanitaryzmu. Będą one w szczególności przydatne, jeśli sąd odmówi ustalenia planu spłaty wierzycieli bądź umorzenia zobowiązań. Obecnie nie jest jednak konieczne powoływanie się na nie w sytuacji gdy zachowanie dłużnika było rażąco niedbałe. Upadłość konsumencka zostanie bowiem wtedy ogłoszona, tylko że plan spłaty wierzycieli będzie ustalony na dłuższy niż poprzednio okres.
W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź jest krótka – zawnioskować ponownie. Konieczna będzie jednak analiza obecnej sytuacji dłużnika oraz uzasadnienia postanowienia w przedmiocie oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Dłużnik musi bowiem liczyć się z tym, że w razie oddalenia wniosku ze względu na umyślność bądź rażące niedbalstwo plan spłaty wierzycieli zostanie ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy. Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej będzie zatem możliwe, tylko że z dłuższym planem spłaty wierzycieli.
Jeśli w działaniach dłużnika można doszukać się celowego działania w doprowadzeniu do niewypłacalności to wtedy sąd może odmówić oddłużenia.
W sprawach dotyczących ogłoszenia upadłości dłużnika wobec którego oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zachodzi powaga rzeczy osądzonej. Dotyczy to sytuacji, gdy wniosek był oddalony na przepisach obowiązujących do 24 marca 2020 r. Wynika to chociażby z postanowienia Sądu Najwyższego z 31 stycznia 2018 r. o sygn. I CSK 645/17. Wedle treści tego postanowienia, jeśli zmienił się stan prawny i są nowe przesłanki brane pod uwagę to ogłoszenie upadłości jest możliwe. Sytuacja dłużnika nie musi zatem ulegać zmianie i może on ponownie zawnioskować o upadłość konsumencką. Sama zmiana przepisów prawa powoduje, iż ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe. Z tym, że upadły musi liczyć się z konsekwencją ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres do 84 miesięcy. Powaga rzeczy osądzonej bowiem obowiązuje w zakresie ustaleń poczynionych przez sąd i dotyczących przyczyn oddalenia wniosku. Zatem jak sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości, gdyż uznał działanie dłużnika za rażąco niedbałe, to sąd ponownie rozpoznający sprawę musi uwzględnić te ustalenia.
Konkludując możliwe jest ponowne zawnioskowanie o upadłość konsumencką. Nie jest tu istotna przyczyna oddalenia wniosku na poprzednio obowiązujących przepisach. Istotne są jednak ustalenia poczynione przez sąd, gdyż sąd ponownie rozpoznający sprawę będzie na nich bazował.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista.
Wspólnik zarządzający.
kontakt@lipinskikancelaria.pl
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Rolnicy, jako przedsiębiorcy nie mają łatwego życia. Ich branża jest bowiem bardzo nieprzewidywalna. Na myśli mam tu głównie uzależnienie od warunków atmosferycznych mających bezpośredni wpływ na jakość i wysokość plonów, co z kolei ma oczywiście wpływ na wysokość uzyskanego przez rolnika dochodu. Z jednej strony w przypadku gorszych warunków atmosferycznych rolnik nie może wygenerować zakładanego […]
W niniejszym artykule opiszemy zagadnienie przygotowanej likwidacji (pre-pack). Nie jest ona częstym zjawiskiem w polskiej praktyce prawa upadłościowego, ale jest coraz bardziej popularna. Pre-pack czyli przygotowana likwidacja – ogólna charakterystyka W mojej ocenie jest to bardzo przydatne narzędzie prawne, które może przyczynić się do znacznego skrócenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie pre-pack w ramach przygotowanej likwidacji niesie […]
Sporo już napisaliśmy na naszym blogu o korzyściach płynących dla dłużnika z zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Najwyższa zatem pora, aby poświęcić również niego uwagi wierzycielom. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze z perspektywy wierzyciela pytanie, czyli CO JA Z TEGO BĘDĘ MIAŁ? Zwiększające się obecnie problemy polskich przedsiębiorców powodują rosnącą liczbę postępowań […]
W odpowiedzi na pytanie jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego należy uwzględnić cechy wspólne wszystkich postępowań oraz różnice występujące między nimi. Różnice dotyczą postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego i odrębności z nich wynikające zostały ujęte w artykule. W artykule wskażemy również na odrębności dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego do obrotu prawnego czasowo do 30 […]
Ogłoszenie upadłości jednego z małżonków powoduje daleko idące skutki w sferze majątkowej drugiego małżonka. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej. W niniejszym artykule wyjaśnimy jak upadłość jednego z małżonków wpływa na sytuację drugiego małżonka. Upadłość konsumencka a majątek wspólny Jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej […]
Upadłość przedsiębiorcy – jednoosobowa działalność gospodarcza. Od 24 marca 2020 r. upadłość przedsiębiorcy jednoosobowego nie różni się wiele od tzw. upadłości konsumenckiej. Ustawodawca praktycznie zrównał sytuację przedsiębiorcy osoby fizycznej z sytuacją osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Skutki ogłoszenia upadłości dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą są niemalże identyczne jak dla konsumenta. Mam tu na myśli głównie […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy