Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej

Znowelizowane przepisy Prawa Upadłościowego, które weszły w życie 24 marca 2020 roku w znaczny sposób zliberalizowały możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jak jednak wygląda oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej i kwestie z tym związane? Czy ogłoszenie upadłości jest równoznaczne z uzyskaniem oddłużenia? Kiedy upadły może uzyskać oddłużenie? Na te pytania odpowiemy w tym wpisie. Zachęcamy zarazem do zapoznania się z artykułem dotyczącym planu spłaty wierzycieli.

Możliwe warianty zakończenia postępowania upadłościowego

Postępowanie upadłościowe może zakończyć się w następujący sposób:

  • umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat wierzycieli,
  • warunkowe umorzenie zobowiązań,
  • ustalenie planu spłat wierzycieli,
  • odmowa oddłużenia.

Umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat

Staranne przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej z pewności zwiększy szanse na szybsze uzyskanie oddłużenia upadłego. Należy jednak pamiętać, że prawo upadłościowe charakteryzuje się dużą różnorodnością w zakresie orzecznictwa. W sytuacjach wyjątkowych umorzenie zobowiązań przeprowadza się bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Będzie mogło to nastąpić tylko wtedy, gdy osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Taka sama sytuacja będzie w przypadku, gdy żaden z wierzycieli nie zgłosi swojej wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Trwała niezdolność do dokonywania spłat zostanie oceniona nie wedle tego ile obecnie upadły zarabia, bądź jakie są teraz jego wydatki. Kwestie te oczywiście mają znaczenie, ale nie są najważniejsze. Pod uwagę bierze się również stan zdrowia dłużnika. Sąd, co do zasady, powinien brać pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, a nie faktycznie uzyskiwane dochody. W związku z tym oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej wiąże się z uwzględnieniem jego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Poza tym sąd będzie brał pod uwagę to, czy jego sytuacja życiowa w jakikolwiek sposób utrudnia mu znalezienie pracy. Chodzi o pracę, która poprawi sytuację majątkową upadłego.

Przeczytaj więcej: Upadłość konsumencka w Gdańsku

Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej – warunkowe umorzenie zobowiązań

Jest sytuacją, której w naszej ocenie należy za wszelką cenę unikać. Dlatego oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej powinno wiązać się z odpowiednim przygotowaniem się do ogłoszenia upadłości. W przeciwnym razie proces oddłużania może trwać łącznie w skrajnych przypadkach nawet 12 lat. W związku z tym konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji dłużnika. Dotyczy to przede wszystkim jego możliwości zarobkowych, stanu zdrowia, sytuacji majątkowej oraz względów słuszności i humanitarnych. Konstruując wniosek należy mieć na względzie te oraz inne czynniki pozwalające uniknąć warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego. Warunkowe umorzenie zobowiązań może nastąpić na okres pięciu lat. W tym czasie sąd może uchylić postanowienie o warunkowym umorzeniu i ustalić plan spłat wierzycieli. Dodatkową restrykcją dla upadłego jest coroczna konieczność (do końca kwietnia) składania sprawozdań z jego sytuacji majątkowej i zawodowej.

Sprawozdanie składa się za poprzedni rok kalendarzowy. W razie uchybienia temu obowiązkowi sąd uchyli postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań, co będzie równoznaczne z brakiem oddłużenia upadłego. Analogiczna sytuacja nastąpi, gdy upadły wskaże w sprawozdaniu nieprawdziwe dane. Poza tym dotyczy to sytuacji, w której upadły bez zgody sądu zrealizuje czynność prawną, która będzie miała wpływ na pogorszenie jego sytuacji majątkowej lub ukryje majątek bądź czynność prawna dłużnika zostanie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli. W sukurs upadłemu mogą przyjść w takiej sytuacji względy słuszności bądź humanitaryzmu. Jak wynika z powyższego w interesie upadłego jest uniknięcie warunkowego umorzenia zobowiązań i ustalenie przez sąd planu spłaty wierzycieli. Ewentualnie uzyskanie oddłużenia bez ustalania planu spłat wierzycieli, co będzie raczej zarezerwowane dla wyjątkowych przypadków, które będą charakteryzować się naprawdę trudną sytuacją życiową dłużnika.

Ustalenie planu spłaty wierzycieli

Będzie to oczywiście najczęstszy sposób zakończenia postępowania upadłościowego wpływającego na oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej. Jeśli sytuacja dłużnika wskazuje, że nie jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat na poczet spłaty wierzycieli to należy tak przygotować się do ogłoszenia upadłości, aby sąd ustalił plan spłaty wierzycieli. Jak już zostało wskazane powyżej – za wszelką cenę należy unikać wysoce niekorzystnego dla upadłego rozwiązania jakim jest warunkowe umorzenie zobowiązań. Przechodzimy w tym miejscu do bodaj najważniejszej dla dłużnika kwestii. W jaki sposób może zostać ustalony plan spłaty wierzycieli i co ma wpływ na jego ustalenie?

Rażąca niedbałość i brak winy w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności.

Sąd będzie mógł ustalić plan spłaty wierzycieli na okres do 36 miesięcy bądź na okres od 36 do 84 miesięcy. Na etapie ustalania planu spłat z pewnością da o sobie znać dzielnicowość prawa upadłościowego i sądy będą różnie oceniały konkretne zachowania dłużników. Plan spłat może obowiązywać przez 36 miesięcy. Będzie to dotyczyć sytuacji, w której dłużnik doprowadził do stanu niewypłacalności lub go pogłębił bez swojej winy. Najczęściej następuje to wskutek czynników zewnętrznych. Natomiast plan spłat obowiązywać będzie od 36 do 84 miesięcy w sytuacji, gdy zachowanie dłużnika w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności było umyślne lub rażąco niedbałe. Za najbardziej transparentny przykład rażącego niedbalstwa uchodzi sytuacja, w której dłużnik będąc już w stanie niewypłacalności zaciągał kolejne kredyty. Najczęściej są to tzw. chwilówki.

Wysokość miesięcznej kwoty w planie spłat można określić po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika. Zbyt wiele jest czynników wpływających na tę kwestię. Co do zasady sąd będzie brał pod wzgląd możliwości zarobkowe upadłego oraz ponoszone przez niego koszty.

Oddłużenie upadłego – odmowa

Sąd odmówi oddłużenia w upadłości konsumenckiej, jeśli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy. Celowość ma wyrażać się w szczególności poprzez trwonienie składników majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań. W związku z tym nie będzie zgody na oddłużenie, gdy dłużnik będąc w pełni świadomy podejmowanych działań w celowy i kierunkowy sposób zadłużył się, aby doprowadzić do swojej niewypłacalności. Przykładowo w krótkim czasie zaciągnie kilka kredytów na znaczne kwoty i środki te daruje komuś z rodziny. Zbywanie składników majątku z pokrzywdzeniem wierzycieli również będzie wiązać się z odmową oddłużenia.

Za przykład można tu podać sprzedaż nieruchomości i brak spłaty wierzycieli z uzyskanych środków. Ostrożnym trzeba również być w sytuacji, gdy w budżecie domowym znajduje się nadwyżka środków, które nie są przeznaczane na spłatę wierzycieli. Ustawodawca podobnie, jak w poprzednio obowiązującym stanie prawnym, zostawia jednak dla dłużnika koło ratunkowe, którym są względy słuszności i humanitarne. Powołując się na nie dłużnik będzie mógł uzyskać oddłużenie. Nawet w sytuacji, gdy sąd stwierdzi, że w celowy sposób doprowadził do swojej niewypłacalności.

Sprawdź również: Upadłość konsumencka w Gdyni

Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej – przygotowanie wniosku

Znowelizowane przepisy z jednej strony liberalizują w znaczny sposób możliwość ogłoszenia upadłości. Z drugiej strony uzyskanie oddłużenia w upadłości konsumenckiej nieco bardziej się skomplikowało. W poprzednio obowiązującym reżimie prawnym ogłoszenie upadłości równoznaczne było z uzyskaniem oddłużenia. Obecnie sąd będzie orzekać o oddłużeniu na końcu postępowania upadłościowego. Wniosek należy przygotować w taki sposób, aby wykazać odpowiednią tzw. moralność płatniczą dłużnika. Należy również uprawdopodobnić twierdzenia wskazane w uzasadnieniu wniosku. Poza tym należy wygenerować taką sytuację, w której sąd ustanowi plan spłaty wierzycieli w sposób nie będący dla dłużnika zbytnio dokuczliwy. W tym celu zalecamy korzystanie z usług praktyków prawa upadłościowego, bowiem dzięki temu można wiele zyskać. Warto również pamiętać, że wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości to dopiero początek procesu oddłużania, który może potrwać kilka lat. W tym czasie może niejednokrotnie być potrzebna pomoc prawna.

Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej – podsumowanie.

Jeśli zastanawiają się Państwo nad uzyskaniem oddłużenia w upadłości konsumenckiej to zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy indywidualne podejście do każdej sprawy, co pozwoli na uzyskanie oddłużenia w najmniej dotkliwy dla upadłego sposób.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

Wyłączenie auta z masy upadłości

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka bądź prawidłowo to określając upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej daje możliwość uzyskania oddłużenia. Opisaliśmy już na naszym blogu zasady uzyskiwania oddłużenia upadłego w upadłości konsumenckiej oraz ustalania planu spłaty wierzycieli. W niniejszym artykule opiszemy umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej bądź ogólniej rzecz ujmując osoby fizycznej. Odpowiemy również na pytanie, jakie długi nie…

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką – uwagi ogólne Udzielając odpowiedzi na pytanie jak napisać wniosek o upadłość konsumencką wskazać należy jedno – jak najstaranniej. Dłużnik musi pamiętać, o tym, że inicjatywa dowodowa leży po jego stronie.  W związku z powyższym sąd nie powinien niczego się domyślać. Wszelkie wskazane we wniosku okoliczności powinny być udowodnione bądź uprawdopodobnione…

Upadłość konsumencka ogłoszona w 4 dni

Upadłość konsumencka ogłoszona w 4 dni

Jak się okazuje system teleinformatyczny, w którym obecnie prowadzone są postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne, może znacznie przyspieszyć rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości. W Polsce mamy trzydzieści wydziałów sądów gospodarczych zajmujących się sprawami z zakresu upadłości i restrukturyzacji. Jako, że prowadzimy sprawy we wszystkich sądach w Polsce to mamy dobre rozeznanie jak obecnie wygląda rozpatrywanie spraw…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia