Kancelaria Restrukturyzacyjna > Plan spłaty wierzycieli
W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. Jest to końcowy etap procesu oddłużania w upadłości. W jednym z poprzednich wpisów na blogu pisaliśmy o możliwości uzyskania oddłużenia wskutek ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej. Nie będziemy zatem ponownie zagłębiać się w kwestie opisane w tym wpisie
Oddłużenie upadłego – upadłość konsumencka
Dziś zagłębimy się bardziej szczegółowo w tematykę dotyczącą planu spłat. Czym jest plan spłaty wierzycieli? W jaki sposób jest ustalany? Czy po ustaleniu planu można go zmienić?
Są cztery warianty ustalenia planu spłat:
– na okres roku,
– na okres dwóch lat,
– do 36 miesięcy,
– od 36 do 84 miesięcy.
Możliwa jest również sytuacja, w której sąd umorzy zobowiązania bez ustalania planu spłat wierzycieli. Będzie to raczej sporadycznie spotykane zakończenie postępowania upadłościowego. Ustawodawca przewiduje oddłużenie bez jakichkolwiek spłat tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdzie nie ma możliwości poprawy sytuacji. Przykładowo ciężka choroba dłużnika.
Obecne przepisy zostały tak skonstruowane, aby motywować dłużników do uzyskiwania dochodu i spłacania wierzycieli. Często bowiem zdarzało się, że dłużnik pracował w szarej strefie. Ewentualnie uzyskiwał niski dochód nie pozwalający na ustalenie planu spłaty wierzycieli. Wedle obowiązujących od 24 marca 2020r. przepisów w takich sytuacjach sąd umorzy zobowiązania, ale warunkowo. To warunkowe umorzenie będzie na okres aż pięciu lat. W tym czasie sąd będzie mógł ustalić plan spłaty wierzycieli. W celu ustalenia planu spłat wierzyciele będą wykazywali dużą aktywność. Są oni uprawnieni do składania do sądu wniosków celem ustalenia planu spłat. Co więcej w trakcie warunkowego umorzenia upadły składa sprawozdania ze swojej sytuacji majątkowej i zawodowej. Jak widać ustawodawca, dość skutecznie motywuje dłużników do uzyskiwania dochodu celem spłaty wierzycieli. Rozsądnym zakończeniem postępowania upadłościowego będzie zatem ustalenie planu spłat wierzycieli. Odpowiednie przygotowanie dłużnika do wniesienia wniosku o upadłość pozwoli na ustanowienie planu, który nie będzie zbyt bolesny w aspekcie finansowym.
Zgodnie z art. 491 (15) ustalając plan spłat sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
Przygotowując wniosek o upadłość trzeba pamiętać o tych wytycznych. Jak należy rozumieć możliwości zarobkowe upadłego? Z pewnością nie są to aktualnie osiągane dochody. Nie jest to jednak kwestia zero – jedynkowa. Sąd uwzględni bieżącą sytuację materialną upadłego, ale również jego doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz stan zdrowia. Oczywistym jest, że sąd nie nakaże upadłemu pracować po 14 godzin dziennie. Może go jednak “zmotywować” do generowania większego dochodu.
Sąd weźmie również pod wzgląd konieczność utrzymania upadłego oraz osób pozostających na jego utrzymaniu. Konstruując wniosek o ogłoszenie upadłości wskazane jest stosowanie argumentacji przemawiającej za tym, aby sąd przyjął koszty utrzymania na poziomie przeciętnym, a nie minimalnym. Różnica jest niebagatelna. Pamiętać należy, że im mniejsze koszty sąd przyjmie, tym większa może być miesięczna rata na poczet planu spłat wierzycieli.
Wart zwrócenia uwagi jest zapis mówiący o tym, że do okresu planu spłat zalicza się czas, który minie po sześciu miesiącach od ogłoszenia upadłości (pod warunkiem, że upadły spłaci w całości koszty postępowania pokryte tymczasowo przez Skarb Państwa). Ustawodawca tym sposobem kładzie nacisk na to, aby postępowanie zostało zakończone w możliwie najszybszym terminie, co jest korzystne dla upadłego. W związku z tym zbyt długie trwanie postępowania upadłościowego może mieć przełożenie na skrócenie planu spłat.
Wiele jest czynników mających wpływ na ustalenie długości planu spłat oraz jego miesięczną kwotę. Dopiero szczegółowa analiza sytuacji dłużnika oraz odpowiednie przygotowanie wniosku zagwarantuje sprawne uzyskanie oddłużenia. Przygotowanie wniosku wymaga sporego nakładu pracy w tym zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji, która potwierdzi twierdzenia osoby wnioskującej o upadłość. Im staranniej wniosek zostanie przygotowany i zostaną wyjaśnione w nim wszelkie okoliczności dotyczące powstania zadłużenia oraz sytuacji dłużnika tym lepiej dla wnioskodawcy. Zalecam zatem sumiennie podejść do kwestii sporządzania wniosku o upadłość.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące upadłości konsumenckiej to zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią. Zweryfikujemy Państwa sytuację i podpowiemy czy upadłość jest odpowiednim rozwiązaniem Państwa kłopotów. Jeśli upadłość jest optymalnym wyjściem ze stanu niewypłacalności to przeprowadzimy cały proces oddłużania – od przygotowania dłużnika do złożenia wniosku do uzyskania postanowienia w przedmiocie umorzenia zobowiązań.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
kontakt@lipinskikancelaria.pl,
tel. 792 873 876
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Licytacja nieruchomości. Co robić? Opisujemy sposoby na ochronę nieruchomości bądź uzyskanie oddłużenia przy wykorzystaniu tej nieruchomości. Wielu dłużników próbuje bronić swojej nieruchomości do samego końca, co zazwyczaj kosztuje ich sporo zdrowia. Działania takie skazane są w większości przypadków na niepowodzenie. Mam tu na myśli „sztuczki” formalnoprawne przedsiębrane na etapie postępowania egzekucyjnego. Niewielu dłużników zna skuteczne […]
Upadłość konsumencka Tczew i okolice. Mieszkasz lub prowadzisz firmę w Tczewie? Jeśli interesuje Cię upadłość konsumencka, możesz zgłosić się do naszej kancelarii. Upadłość konsumencka dotyczy zarówno osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą oraz konsumentów. Chcesz uzyskać oddłużenie w upadłości i zabezpieczyć płynność finansową swoją lub swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Jako profesjonaliści dobierzemy właściwy […]
Restrukturyzacja spółek, przedsiębiorstw, firm jednoosobowych i gospodarstw rolnych to główny zakres naszej działalności. Zespół naszej kancelarii do licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (syndyk), adwokaci, radcy prawni, doradcy finansowi i podatkowi. Zajmujemy się szeroko pojętym doradztwem restrukturyzacyjnym oraz doradztwem biznesowym. Prowadzimy negocjacje z wierzycielami dłużnika, aby chronić jego majątek przy jednoczesnym utrzymaniu działalności operacyjnej przedsiębiorstwa i optymalnym poziomie […]
Upadłość konsumencka kancelaria oddłużeniowa. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i w Gdyni, prowadzimy jednak postępowania upadłościowe na terenie całego kraju. Od wielu lat zajmujemy się oddłużaniem osób fizycznych – zarówno poprzez upadłość, jak i negocjacje bądź obronę w powództwach o zapłatę. Upadłość konsumencka kancelaria prawna Wypracowane przez nas procedury pozwalają na przeprowadzenie postępowania upadłościowego […]
Wniosek o upadłość konsumencką – uwagi ogólne Udzielając odpowiedzi na pytanie jak napisać wniosek o upadłość konsumencką wskazać należy jedno – jak najstaranniej. Dłużnik musi pamiętać, o tym, że inicjatywa dowodowa leży po jego stronie. W związku z powyższym sąd nie powinien niczego się domyślać. Wszelkie wskazane we wniosku okoliczności powinny być udowodnione bądź uprawdopodobnione […]
W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne z punktu widzenia wielu dłużników pytanie – ile wynagrodzenia zajmuje komornik? Przy okazji wskażemy w jaki sposób można bronić się przed egzekucją komorniczą i żyć spokojnie bez widma postępowań egzekucyjnych. Jak długo komornik zajmuje wynagrodzenie? Odpowiedź jest dość oczywista – do momentu wyegzekwowania całej kwoty. W sytuacji zaś, […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy