Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego – zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego oraz omówię ich skutki.

Zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawodawca w art. 325 p.r. wskazał dwa przypadki zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie to kończy się wraz z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu albo o odmowie zatwierdzenia układu. Warto zaznaczyć, że kończy się ono również z dniem uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego. Sam etap wykonania układu nie zalicza się do sądowego postępowania restrukturyzacyjnego. Ponadto, funkcja zarówno sądowych, jak i pozasądowych organów postępowania wygasa wraz z dniem prawomocnego zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego. Należy pamiętać, że, zgodnie z art. 171 ust. 1 p.r. z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ nadzorca albo zarządca obejmuje funkcję nadzorcy wykonania układu, chyba że układ stanowi inaczej.

Prawomocność postanowienia sądu restrukturyzacyjnego

Sąd restrukturyzacyjny, czyli sąd rejonowy – sąd gospodarczy właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika, nie wydaje odrębnego postanowienia o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie restrukturyzacyjne kończy się z mocy prawa wraz z uprawomocnieniem się wydanego przez sąd postanowienia o zatwierdzeniu kładu, o odmowie jego zatwierdzenia albo z dniem uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego. O zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego obwieszcza się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ). Jest to rejestr jawny do którego każdy ma dostęp. Prowadzone są w nim akta spraw restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych.

Umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Art. 325 ust. 1 p.r. wyróżnia cztery przypadki obligatoryjnego umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego, natomiast w ust. 2 i 3 dwa przypadki fakultatywnego umorzenia postępowania. Przed przejściem do omówienia przesłanek warto zaznaczyć, że umorzenie postępowania nie występuje w obecnie najpopularniejszym rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego – postępowaniu o zatwierdzenie układu. W tym postępowaniu rola sądu ogranicza się do rozpoznania wniosku o zatwierdzenie układu oraz do uprawomocnienia się postanowienia wywołanego tym wnioskiem. Postępowanie to na etapie przedsądowym nie może być umorzone. Nadzorca układu może zaś zawnioskować do sądu o uchylenie skutków obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego. Oznacza to, że dłużnik może stracić ochronę wynikającą z otwarcia postępowania. Przykładowo ochronę przed egzekucją komorniczą.

Postępowanie o zatwierdzenie układu – sprawdź, na czym ono polega!

Obligatoryjne umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego – pokrzywdzenie wierzycieli

Obligatoryjne umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego następuje, gdy sąd uzna, że dalsze prowadzenie postępowania zmierzałoby do pokrzywdzenia wierzycieli.

Postępowanie restrukturyzacyjne w żadnym nie może zmierzać do pokrzywdzenia wierzycieli. Ustawa Prawo restrukturyzacyjne nie zawiera zamkniętego katalogu okoliczności, które są rozumiane jako pokrzywdzenie wierzycieli. Sąd dokonuje indywidualnej oceny każdego przypadku, w którym mogło zajść pokrzywdzenie wierzycieli. Warto zaznaczyć, że pokrzywdzenie wierzycieli musi być skutkiem prowadzenia postępowania, a więc sąd rozpatruje wpływ całego postępowania na interes wierzycieli. Pokrzywdzenie wierzycieli musi również odnosić się do ogółu wierzycieli, a nie do naruszenia interesów pojedynczego wierzyciela. Przesłanka ta wystąpi przykładowo w momencie, w którym działalnie dłużnika, sposób zarządzania przez niego przedsiębiorstwem lub sposób prowadzenia negocjacji wskazują, że celem prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego jest uniemożliwienie wierzycielom prowadzenia skutecznej egzekucji. Przesłanka ta wystąpi również w momencie, w którym zostanie otwarte postępowanie wobec dłużnika niewypłacalnego w takim stopniu, że nie jest możliwe zakończenie restrukturyzacji z sukcesem.

Restrukturyzacja spółki z o.o. – sprawdź jak ocalić spółkę przed upadłością.

Zgoda rady wierzycieli na umorzenie postępowania

Do obligatoryjnego umorzenia postępowania dojdzie również wtedy, gdy dłużnik wniósł o umorzenie postępowania i zezwoliła na to rada wierzycieli.

Dłużnik, który chce doprowadzić do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego, nie musi uzasadniać złożonego wniosku o jego umorzenie. Koniecznym warunkiem dla zasadności takiego wniosku jest zgoda rady wierzycieli, która również nie wymaga uzasadnienia. Wniosek o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego przez dłużnika nie jest merytorycznie kontrolowany przez sąd.

Umorzenie postępowania, gdy układ nie został przyjęty

Układ nie zostaje przyjęty w momencie, w którym odpowiednia większość wierzycieli uprawnionych do głosowania za układem nie zaakceptuje przedstawionych propozycji układowych. Nieprzyjęcie układu może również nastąpić w wyniku niezłożenia propozycji układowych albo przez nieosiągnięcie wymaganego kworum na zgromadzeniu wierzycieli.

Uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnika

Zgodnie z art. 9a Ustawy prawo upadłościowe nie można ogłosić upadłości przedsiębiorcy w okresie od otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego do jego zakończenia lub prawomocnego umorzenia. W przypadku jednoczesnego złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz o ogłoszenie upadłości pierwszeństwo ma wniosek restrukturyzacyjny. Sąd może jednak w pewnych sytuacjach połączyć do rozpoznania obydwa wnioski. Wskazać należy, że w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu za wniosek restrukturyzacyjny przyjmuje się wniosek o zatwierdzenie układu. Ergo w okresie przed złożeniem wniosku o zatwierdzenie układu możliwe jest ogłoszenie upadłości dłużnika. Jednoczesne prowadzenie obu tych postępowań jest oczywiście niemożliwe.

Fakultatywne przesłanki do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego

Sąd może umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne, gdy:

  • Z okoliczności sprawy, w szczególności z zachowania dłużnika wynika, że układ nie zostanie wykonany.

Jak już wyżej wspomniałem, sytuacja ta dotyczy postępowania sanacyjnego, postępowania układowego i przyspieszonego postępowania układowego. Sąd przy ocenie możliwości wykonania układu powinien bazować na ocenie sytuacji wyrażonej przez nadzorcę sądowego lub zarządcę oraz przez wierzycieli.

  • Dłużnik nie wykonuje poleceń sędziego komisarza, a na umorzenie postępowania zezwoliła rada wierzycieli.

Prawo restrukturyzacyjne zabezpiecza interes wierzycieli przed próbami nierzetelnego zachowania dłużnika. Przepis ten chroni wierzycieli zarówno, gdy dłużnik celowo oraz niecelowo nie wykonuje poleceń sędziego-komisarza. Ewentualna decyzja sądu w tym przypadku jest jednak uwarunkowana wyrażeniem zgody przez radę wierzycieli.

Może Cię zainteresować – ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika.

Szczególne przypadki umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego

Prawo restrukturyzacyjne, zgodnie z art. 326 p.r. przewiduje również przypadki umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego, przewidziane dla konkretnych rodzajów postępowań:

  • Przyspieszone postępowanie układowe umarza się, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem;

Warto w tym miejscu dodać, że zgodnie z art. 165 ust. 3 p.r., jeżeli dłużnik wykaże, że nie wiedział o istnieniu wierzytelności spornych, a ich zaspokojenie w wyniku wykonania układu nie będzie mniejsze niż w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika, sąd może zatwierdzić układ.

  • Postępowanie układowe albo postępowanie sanacyjne umarza się, jeżeli dłużnik utracił zdolność do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu oraz zobowiązań, które nie mogą zostać objęte układem.
  • Postępowanie sanacyjne umarza się, kiedy brak jest realnych możliwości przywrócenia dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań.

Podstawy te dotyczą zdolności do wykonywania zobowiązań zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych.

Utrata zdolności do regulowania zobowiązań

Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do zaspokojenia zobowiązań, jeżeli opóźnienie w ich wykonaniu przekracza 30 dni. Warto zaznaczyć, że jest to domniemanie wzruszalne, które można obalić poprzez wykazanie, że pomimo tego, iż dłużnik nie reguluje zobowiązań, może w krótkim okresie czasu osiągnąć wpływy, które pozwolą na zaspokojenie zaległości oraz na bieżące regulowanie pojawiających się wydatków.

Skutki zakończenia i umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego, po uprawomocnieniu się postanowienia, skutkuje odzyskaniem pełnego zarządu nad majątkiem. Powodują one również konieczność niezwłocznego wydania dłużnikowi jego majątku, ksiąg oraz dokumentów. Odpadają również inne skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, takie jak zakaz egzekucji oraz brak możliwości wypowiadania niektórych umów. Warto również zaznaczyć, że negatywny wynik postępowania restrukturyzacyjnego nie oznacza, że dłużnik nie może wnioskować o otwarcie innego postępowania restrukturyzacyjnego.

Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości bądź otwarcie postępowania sanacyjnego

Umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego umożliwia również:

  • Złożenie uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego;

Z tego rozwiązania dłużnik może skorzystać, gdy doszło do umorzenia przyspieszonego postępowania układowego albo postępowania układowego m.in. w przypadku, gdy postępowanie zostanie umorzone z powodu nieprzyjęcia układu lub umorzenia postępowania na wniosek dłużnika po wyrażeniu zgody przez radę wierzycieli.

  • Złożenie uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości;

Ta możliwość przysługuje wszystkim podmiotom, które mogą wnioskować o ogłoszenie upadłości na zasadach ogólnych, w 14-dniowym terminie od dnia obwieszczenia postanowienia o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego albo postanowienia o odmowie zatwierdzeniu układu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Szymon Chmura

    Student 5 roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim na specjalizacji cywilno-prawnej. Swoje zainteresowania zawodowe skupia wokół prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, prawa korporacyjnego oraz postępowań spornych. Doświadczenie w tych obszarach prawa zdobywa od pierwszego roku studiów m.in. w trójmiejskich kancelariach oraz tych o zasięgu ogólnopolskim. Jest jednym z założycieli oraz Przewodniczącym Koła Naukowego Prawa Handlowego, działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Finalista konkursów z dziedzin takich jak prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo handlowe i postępowanie cywilne, ale także konkursów krasomówczych i negocjacyjnych . Prywatnie trenuje kickboxing, czyta książki popularnonaukowe i ogląda filmy.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł. Tym samym po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzonych ponad 280.000,00 zł zobowiązań pieniężnych…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Upadłość konsumencka 2021

    Kategorie:

    Upadłość konsumencka 2021 nie przyniosła dużych zmian w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Główna zmiana polegała na wprowadzeniu z dniem 1 lipca 2021 r. Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tym samym postępowanie upadłościowe zostało przeniesione do systemu teleinformatycznego. Wnioski o ogłoszenie upadłości są od tamtej pory składane w postaci elektronicznej. Podobnie wszelkie pisma w trakcie postępowania…

    Upadłość konsumencka Starogard Gdański

    Kategorie:

    W sytuacji gdy utraciłeś płynność finansową i nie widać perspektyw na jej poprawę powinieneś rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Postępowanie upadłościowe jest jednak skomplikowanym procesem i należy odpowiednio się do niego przygotować. Dłużnik musi zarazem znać wszelkie konsekwencje ogłoszenia upadłości. Jako kancelaria posiadająca uprawnienia syndyka z pewnością należycie przeprowadzimy się przez proces oddłużania w upadłości. Na…

    Kim jest i co robi syndyk?

    Kategorie:

    Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]