Restrukturyzacja spółki z o.o. może oznaczać szereg zmian w jej strukturze oraz działalności operacyjnej. Zmiany te mają za zadanie zwiększyć jej wydajność i poprawić (wzmocnić) płynność finansową. Kiedy warto rozważyć proces restrukturyzacji spółki z o.o. oraz na czym polega restrukturyzacja sp. z o.o.?
Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktSpis treści
Restrukturyzacja spółki z o.o.: cele
Celem restrukturyzacji spółki z o.o. jest przede wszystkim uniknięcie konieczności ogłaszania jej upadłości. Restrukturyzacja ma zatem wyeliminować działania nierentowne i podnieść wartość przedsiębiorstwa. Efektem tych działań jest oczywiście odzyskanie płynności finansowej i niezakłócone dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa na rynku. Restrukturyzacja spółki z o.o. możliwa jest do przeprowadzenia na skutek otwarcia sądowego postępowania restrukturyzacyjnego. Niesie ono szereg korzyści dla zadłużonego przedsiębiorstwa. Jego skutkiem ma być zawarcie układu z wierzycielami, który co do zasady jest dla nich bardziej korzystny niż ogłoszenie upadłości spółki z o.o.
Restrukturyzacja spółki ma za zadanie stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorstwa i przystosować jego działania do okoliczności panujących na rynku. Samo wszczęcie procedury daje ochronę przed egzekucjami komorniczymi oraz karencję w spłacie zobowiązań. Jest to cenny dla spółki czas na wdrożenie procedury naprawczej.
Na czym polega restrukturyzacja spółki z o.o.?
Jak już zostało wyżej wskazane restrukturyzacja spółki z o.o. możliwa jest poprzez zastosowanie jednej z procedur dostępnych w Prawie restrukturyzacyjnym. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala bowiem na ochronę przed egzekucją komorniczą. Dzięki temu spółka może w niezakłócony sposób kontynuować swoją działalność operacyjną. Postępowanie restrukturyzacyjne polega co do zasady na przeprowadzeniu głosowania nad propozycjami układowymi konstruowanymi przez dłużnika. Wierzyciele mogą głosować korespondencyjnie bądź osobiście na zgromadzeniu wierzycieli. Propozycje układowe w restrukturyzacji firmy zakładają najczęściej:
- zmniejszenie wysokości zadłużenia,
- zmianę terminów płatności,
- karencję w spłacie zobowiązań.
Przyjęcie układu przez wierzycieli uprawnia dłużnika do złożenia wniosku do sądu o jego zatwierdzenie. Po zatwierdzeniu układu wszelkie egzekucje komornicze są umarzane. Majątek spółki jest zatem chroniony.
Restrukturyzacja spółki z o.o.: jak to wygląda?
Według prawa restrukturyzacyjnego możliwe są cztery procedury, które nie pozwalają na doprowadzenie do upadłości firmy:
- postępowanie o zatwierdzenie układu,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe
- oraz wszczęcie postępowania sanacyjnego.
Rozpoczęcie restrukturyzacji spółki z o.o. we właściwym czasie może uchronić przedsiębiorstwo przed kryzysem, a także ochronić członków zarządu spółki przed ponoszeniem osobistej odpowiedzialności za jej zobowiązania. Jest to zarazem ochrona przed widmem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek. Urzędy Skarbowe korzystają coraz częściej z tej instytucji.
Jeśli zastanawiasz się nad restrukturyzacją spółki z o.o., skontaktuj się z naszą kancelarią. Pomagamy i udzielamy wsparcia na każdym etapie procesu. Zapewniamy indywidualne podejście do Twojej sprawy. Postępowania restrukturyzacyjne prowadzimy zaś wedle dobrych praktyk zwiększających prawdopodobieństwo przyjęcia układu przez wierzycieli.
O autorze