Restrukturyzacja spółki z o.o.

Restrukturyzacja spółki z o.o. może oznaczać szereg zmian w jej strukturze oraz działalności operacyjnej. Zmiany te mają za zadanie zwiększyć jej wydajność i poprawić (wzmocnić) płynność finansową. Kiedy warto rozważyć proces restrukturyzacji spółki z o.o. oraz na czym polega restrukturyzacja sp. z o.o.?

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Restrukturyzacja spółki z o.o.: cele

Celem restrukturyzacji spółki z o.o. jest przede wszystkim uniknięcie konieczności ogłaszania jej upadłości. Restrukturyzacja ma zatem wyeliminować działania nierentowne i podnieść wartość przedsiębiorstwa. Efektem tych działań jest oczywiście odzyskanie płynności finansowej i niezakłócone dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa na rynku. Restrukturyzacja spółki z o.o. możliwa jest do przeprowadzenia na skutek otwarcia sądowego postępowania restrukturyzacyjnego. Niesie ono szereg korzyści dla zadłużonego przedsiębiorstwa. Jego skutkiem ma być zawarcie układu z wierzycielami, który co do zasady jest dla nich bardziej korzystny niż ogłoszenie upadłości spółki z o.o.

Restrukturyzacja spółki ma za zadanie stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorstwa i przystosować jego działania do okoliczności panujących na rynku. Samo wszczęcie procedury daje ochronę przed egzekucjami komorniczymi oraz karencję w spłacie zobowiązań. Jest to cenny dla spółki czas na wdrożenie procedury naprawczej.

Na czym polega restrukturyzacja spółki z o.o.?

Jak już zostało wyżej wskazane restrukturyzacja spółki z o.o. możliwa jest poprzez zastosowanie jednej z procedur dostępnych w Prawie restrukturyzacyjnym. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala bowiem na ochronę przed egzekucją komorniczą. Dzięki temu spółka może w niezakłócony sposób kontynuować swoją działalność operacyjną. Postępowanie restrukturyzacyjne polega co do zasady na przeprowadzeniu głosowania nad propozycjami układowymi konstruowanymi przez dłużnika. Wierzyciele mogą głosować korespondencyjnie bądź osobiście na zgromadzeniu wierzycieli. Propozycje układowe w restrukturyzacji firmy zakładają najczęściej:

  • zmniejszenie wysokości zadłużenia,
  • zmianę terminów płatności,
  • karencję w spłacie zobowiązań.

Przyjęcie układu przez wierzycieli uprawnia dłużnika do złożenia wniosku do sądu o jego zatwierdzenie. Po zatwierdzeniu układu wszelkie egzekucje komornicze są umarzane. Majątek spółki jest zatem chroniony.

Restrukturyzacja spółki z o.o.: jak to wygląda?

Według prawa restrukturyzacyjnego możliwe są cztery procedury, które nie pozwalają na doprowadzenie do upadłości firmy:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu,
  • przyspieszone postępowanie układowe,
  • postępowanie układowe
  • oraz wszczęcie postępowania sanacyjnego.

Rozpoczęcie restrukturyzacji spółki z o.o. we właściwym czasie może uchronić przedsiębiorstwo przed kryzysem, a także ochronić członków zarządu spółki przed ponoszeniem osobistej odpowiedzialności za jej zobowiązania. Jest to zarazem ochrona przed widmem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek. Urzędy Skarbowe korzystają coraz częściej z tej instytucji.

Jeśli zastanawiasz się nad restrukturyzacją spółki z o.o., skontaktuj się z naszą kancelarią. Pomagamy i udzielamy wsparcia na każdym etapie procesu. Zapewniamy indywidualne podejście do Twojej sprawy.  Postępowania restrukturyzacyjne prowadzimy zaś wedle dobrych praktyk zwiększających prawdopodobieństwo przyjęcia układu przez wierzycieli.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Oddłużenie firmy - kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorcy borykający się z problemem utraty płynności finansowej mogą skorzystać z dobrodziejstw Prawa restrukturyzacyjnego. Daje im to możliwość zmiany sposobu spłaty swoich zobowiązań bądź umorzenia ich części. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest bowiem uniknięcie upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie kiedy oddłużenie firmy w ramach postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwe? Czy zawarcie układu z…

Co to jest upadłość?

Na czym polega upadłość? Co to jest upadłość i na czym polega? Jakie są rodzaje upadłości? Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a ile upadłości przedsiębiorcy? Kiedy można ogłosić upadłość firmy? Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk? Zagadnienie należy podzielić na upadłość konsumencką oraz przedsiębiorcy. Upadłość firmy jest z pewnością bardziej złożona. Ogłoszenie upadłości daje osobie fizycznej możliwość oddłużenia. Członkom zarządu…

Prawomocny układ z wierzycielami spółki

Miło nam poinformować o kolejnym prawomocnie zatwierdzonym układzie z wierzycielami w nadzorowanym przez naszą kancelarię uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Prawomocny układ z wierzycielami spółki oznacza ratunek przed upadłością oraz przed odpowiedzialnością członków zarządu spółki za jej zobowiązania. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zakończył bowiem postępowanie restrukturyzacyjne Profestec Engineering & Service Partner sp. z o.o. z dniem 24 lutego…

Biuro w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/118,
80-855 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia