Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Kancelaria Restrukturyzacyjna > Postępowanie restrukturyzacyjne
Postępowanie restrukturyzacyjne ma chronić przedsiębiorcę przed upadłością. Daje mu możliwość zawarcia układu z wierzycielami oraz ochronę przed egzekucją. Wedle przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego restrukturyzacja przedsiębiorstwa może zostać przeprowadzona wedle jednego z czterech postępowań:
Nasza kancelaria restrukturyzacyjna jest miejscem, w którym udzielamy kompleksowej pomocy prawnej w zakresie restrukturyzacji.
Poprzez otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością przedsiębiorca ma możliwość zawarcia układu ze swoimi wierzycielami. Układ zazwyczaj polega na oddłużeniu firmy. Restrukturyzację zadłużenia określają propozycje układowe. W trakcie trwania postępowania dłużnik nie może zaspokajać wierzycieli objętych układem. Daje mu to możliwość na złapanie oddechu i podjęcie działań naprawczych w celu przywrócenia zdolności płatniczej. Co do zasady wszyscy wierzyciele objęci są układem z mocy prawa. Najczęściej występujące wyjątki stanowią:
Wybór konkretnego postępowania zależny jest od sytuacji przedsiębiorcy. Im sytuacja przedsiębiorcy jest poważniejsza tym mocniejsze środki restrukturyzacyjne należy stosować. Dokonując wyboru postępowania należy przede wszystkim wziąć pod wzgląd takie czynniki jak:
Poniżej przedstawiamy rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych – na czym polegają i
W tym przypadku zawarcie układu możliwe jest na zasadzie samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika – przedsiębiorcę. Większość działań odbywa się bez udziału sądu. Sąd tylko zatwierdza przyjęty układ. Istotne jest to, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie może być większa niż 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania. Czyli w zasadzie dłużnik nie ma większych zastrzeżeń co do wysokości swoich zobowiązań. Ten rodzaj postępowania cieszy się bardzo znikomym wręcz powodzeniem. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak ochrony przed egzekucją oraz konieczność regulowania zobowiązań. Do plusów można zaliczyć utrzymanie pełnego zarządu nad firmą, możliwość zawarcia układu częściowego z kluczowymi kontrahentami. Należy bowiem pamiętać, o tym że po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorca musi dodać po nazwie swojej firmy słowa “w restrukturyzacji”, co zazwyczaj powoduje ograniczone zaufanie ze strony kontrahentów.
Czym cechuje się przyspieszone postępowanie układowe? Podobnie jak przy PZU suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie może przekraczać 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jednak w tym przypadku dłużnik uzyskuje dodatkową ochronę w postaci ochrony przed egzekucją (dopiero po otwarciu postępowania) oraz zakazu wypowiadania przez kontrahentów umów istotnych dla działalności dłużnika. Dodatkowo po dniu otwarcia przyspieszonego postępowania układowego dłużnik ma zakaz regulowania świadczeń objętych układem. Zaletą tego postępowania restrukturyzacyjnego jest również jego szybkość. Zazwyczaj ten rodzaj postępowania kończy się przed upływem roku od jego otwarcia. Możliwość zarządu majątkiem jest jednak ograniczona, ponieważ dłużnik potrzebuje zgody nadzorcy sądowego na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Dla każdego przedsiębiorcy te czynności będą inne i powinny zostać ustalone przez nadzorcę sądowego zaraz po otwarciu postępowania. W tym wariancie postępowania możliwe jest również zawarcie układu częściowego. Warto zwrócić również uwagę na to, że wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo (np. hipoteka) mogą dalej prowadzić postępowanie egzekucyjne. W takim przypadku egzekucję komorniczą można zawiesić jedynie na trzy miesiące.
Ten rodzaj postępowania jest bardzo podobny do PPU. Istotną różnicą jest możliwość uzyskania zabezpieczenia (przed egzekucją komorniczą) na etapie rozpoznawania wniosku. W wyniku takiego zabezpieczenia możliwe jest zawieszenie postępowań egzekucyjnych oraz uchylenie zajęć rachunków bankowych. W związku z możliwością prowadzenia sporów z wierzycielami na etapie przygotowania spisu wierzytelności ten rodzaj postępowania trwa dłużej niż PPU. Może to być postrzegane jako wada bądź zaleta – zależy od sytuacji dłużnika. Z jednej strony dłużnik ma więcej czasu na postawienie swojej firmy na nogi. Z drugiej może mieć problem ze znalezieniem nowych kontrahentów.
Ten rodzaj postępowania daje dłużnikowi największy zakres ochrony. Jest to jednak okupione utratą zarządu nad majątkiem przedsiębiorstwa. Dłużnik musi również uprawdopodobnić możliwość regulowania bieżących kosztów postępowania. Postępowania sanacyjne dedykowane są zazwyczaj dla restrukturyzacji firm, w których stan niewypłacalności jest na dość zaawansowanym etapie. Do najważniejszych zalet sanacji zaliczyć należy:
Do głównych wad postępowania sanacyjnego można zaś zaliczyć jego koszty, opcjonalną utratę kontroli nad przedsiębiorstwem oraz utratę zaufania wśród kontrahentów.
W podsumowaniu wskazać należy, że im szybciej dłużnik podejmie decyzję o restrukturyzacji tym lepiej dla niego. Wybór rodzaju postępowania uzależniony jest od tego jakiej ochrony potrzebuje dłużnik oraz czy jest w stanie samodzielnie przeprowadzić proces naprawczy swojego przedsiębiorstwa. Z pewnością szybsze zainicjowanie restrukturyzacji zwiększa szanse na uniknięcie upadłości. Warto zatem działać bez zbędnej zwłoki w czym możemy pomóc dokonując analizy Twojej sytuacji i podejmując niezwłocznie działania na rzecz restrukturyzacji Twojego przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja firmy to główny filar naszej działalności. Przeprowadzamy postępowania restrukturyzacyjne oraz restrukturyzację pozasądową. Zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdej sprawy.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych...
Sąd restrukturyzacyjny w Gorzowie Wielkopolskim w tempie wręcz ekspresowym zatwierdził...
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek...
Przedsiębiorstwo borykające się z problemami związanymi z płynnością finansową zazwyczaj ma utrudnioną drogę w zdobyciu finansowania. Finansowanie dla firm w kryzysie konieczne jest do kontynuowania działalności operacyjnej. Bywają bowiem sytuacje, gdzie przedsiębiorstwo ma moce przerobowe, ale nie ma środków na zakup materiałów do generowania wyższego dochodu. Finansowanie może być również konieczne ze względu na upływający […]
Zastanawiają się Państwo, jak wygląda pomoc dla zadłużonych gospodarstw rolnych w Polsce? Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy już wiele restrukturyzacji gospodarstw rolnych. Zarówno w formie nadzoru w postępowaniu restrukturyzacyjnym, jak i negocjacji z wierzycielami. Generalnie rolnicy, jako przedsiębiorcy nie mają łatwego życia. Ich branża jest bowiem bardzo nieprzewidywalna. Na myśli mam tu głównie uzależnienie od warunków […]
Upadłość konsumencka Elbląg. Kancelaria Lipiński i Wspólnicy to doświadczony zespół prawników i ekonomistów zajmujących się wyłącznie prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Cechuje nas uczciwość i indywidualne podejście do spraw naszych klientów. Zajmujemy się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. W trakcie jednej rozmowy wyjaśnimy wszelkie zawiłości postępowania […]
W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne z punktu widzenia wielu dłużników pytanie – ile wynagrodzenia zajmuje komornik? Przy okazji wskażemy w jaki sposób można bronić się przed egzekucją komorniczą i żyć spokojnie bez widma postępowań egzekucyjnych. Jak długo komornik zajmuje wynagrodzenie? Odpowiedź jest dość oczywista – do momentu wyegzekwowania całej kwoty. W sytuacji zaś, […]
W minionym 2020 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze byli największą grupą spośród wszystkich przedsiębiorstw, która wszczęła postępowanie restrukturyzacyjne. Popularność restrukturyzacji sądowej rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, pozwala ona bowiem na ochronę majątku przedsiębiorcy przed jednoczesnej redukcji zobowiązań i ochronie przed egzekucją komorniczą. W minionym roku najczęściej spotykana była restrukturyzacja gospodarstw rolnych, restrukturyzacja […]
W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. Jest to końcowy etap procesu oddłużania w upadłości. W jednym z poprzednich wpisów na blogu pisaliśmy o możliwości uzyskania oddłużenia wskutek ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej. Nie będziemy zatem ponownie zagłębiać się w kwestie opisane w tym wpisie Oddłużenie upadłego – upadłość […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy