Postępowanie restrukturyzacyjne ma chronić przedsiębiorcę przed upadłością. Daje mu możliwość zawarcia układu z wierzycielami oraz ochronę przed egzekucją. Wedle przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego restrukturyzacja przedsiębiorstwa może zostać przeprowadzona wedle jednego z czterech postępowań:
Poprzez otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego niewypłacalny bądź zagrożony niewypłacalnością przedsiębiorca ma możliwość zawarcia układu ze swoimi wierzycielami. Układ zazwyczaj polega na oddłużeniu firmy. Restrukturyzację zadłużenia określają propozycje układowe. W trakcie trwania postępowania dłużnik nie może zaspokajać wierzycieli objętych układem. Daje mu to możliwość na złapanie oddechu i podjęcie działań naprawczych w celu przywrócenia zdolności płatniczej. Co do zasady wszyscy wierzyciele objęci są układem z mocy prawa. Najcześciej występujące wyjątki stanowią:
Wybór konkretnego postępowania zależny jest od sytuacji przedsiębiorcy. Im sytuacja przedsiębiorcy jest poważniejsza tym mocniejsze środki restrukturyzacyjne należy stosować. Dokonując wyboru postępowania należy przede wszystkim wziąć pod wzgląd takie czynniki jak:
W tym przypadku zawarcie układu możliwe jest na zasadzie samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika – przedsiębiorcę. Większość działań odbywa się bez udziału sądu. Sąd tylko zatwierdza przyjęty układ. Istotne jest to, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie może być większa niż 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania. Czyli w zasadzie dłużnik nie ma większych zastrzeżeń co do wysokości swoich zobowiązań. Ten rodzaj postępowania cieszy się bardzo znikomym wręcz powodzeniem. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak ochrony przed egzekucją oraz konieczność regulowania zobowiązań. Do plusów można zaliczyć utrzymanie pełnego zarządu nad firmą, możliwość zawarcia układu częściowego z kluczowymi kontrahentami. Należy bowiem pamiętać, o tym że po otwarciu postępowania przedsiębiorca musi dodać po nazwie swojej firmy słowa “w restrukturyzacji”, co zazwyczaj powoduje ograniczone zaufanie ze strony kontrahentów.
Podobnie jak przy PZU suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie może przekraczać 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jednak w tym przypadku dłużnik uzyskuje dodatkową ochronę w postaci ochrony przed egzekucją (dopiero po otwarciu postępowania) oraz zakazu wypowiadania przez kontrahentów umów istotnych dla działalności dłużnika. Dodatkowo po dniu otwarcia przyspieszonego postępowania układowego dłużnik ma zakaz regulowania świadczeń objętych układem. Zaletą tego postępowania restrukturyzacyjnego jest również jego szybkość. Zazwyczaj ten rodzaj postępowania kończy się przed upływem roku od jego otwarcia. Możliwość zarządu majątkiem jest jednak ograniczona, bowiem dłużnik potrzebuje zgody nadzorcy sądowego na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Dla każdego przedsiębiorcy te czynności będą inne i powinny zostać ustalone przez nadzorcę sądowego zaraz po otwarciu postępowania. W tym wariancie postępowania możliwe jest również zawarcie układu częściowego. Co warte zwrócenia uwagi wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo (np. hipoteka) mogą dalej prowadzić postępowanie egzekucyjne. W takim przypadku egzekucję komorniczą można zawiesić jedynie na trzy miesiące.
Ten rodzaj postępowania jest bardzo podobny do PPU. Istotną różnicą jest możliwość uzyskania zabezpieczenia (przed egzekucją komorniczą) na etapie rozpoznawania wniosku. W wyniku takiego zabezpieczenia możliwe jest zawieszenie postępowań egzekucyjnych oraz uchylenie zajęć rachunków bankowych. W związku z możliwością prowadzenia sporów z wierzycielami na etapie przygotowania spisu wierzytelności ten rodzaj postępowania trwa dłużej niż PPU. Może to być postrzegane jako wada bądź zaleta – zależy od sytuacji dłużnika. Z jednej strony dłużnik ma więcej czasu na postawienie swojej firmy na nogi. Z drugiej może mieć problem ze znalezieniem nowych kontrahentów.
Ten rodzaj postępowania daje dłużnikowi największy zakres ochrony. Jest to jednak okupione utratą zarządu nad majątkiem przedsiębiorstwa. Dłużnik musi również uprawdopodobnić możliwość regulowania bieżących kosztów postępowania. Postępowania sanacyjne dedykowane są zazwyczaj dla restrukturyzacji firm, w których stan niewypłacalności jest na dość zaawansowanym etapie. Do najważniejszych zalet sanacji zaliczyć należy:
Do głównych wad postępowania sanacyjnego można zaś zaliczyć jego koszty, opcjonalną utratę kontroli nad przedsiębiorstwem oraz utratę zaufania wśród kontrahentów.
W podsumowaniu wskazać należy, że im szybciej dłużnik podejmie decyzję o restrukturyzacji tym lepiej dla niego. Wybór rodzaju postępowania uzależniony jest od tego jakiej ochrony potrzebuje dłużnik oraz czy jest w stanie samodzielnie przeprowadzić proces naprawczy swojego przedsiębiorstwa. Z pewnością szybsze zainicjowanie restrukturyzacji zwiększa szanse na uniknięcie upadłości. Warto zatem działać bez zbędnej zwłoki w czym możemy pomóc dokonując analizy Twojej sytuacji i podejmując niezwłocznie działania na rzecz restrukturyzacji Twojego przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja firmy to główny filar naszej działalności. Przeprowadzamy postępowania restrukturyzacyjne oraz restrukturyzację pozasądową. Zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdej sprawy.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista.
Wspólnik zarządzający.
kontakt@lipinskikancelaria.pl
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Na czym polega przyspieszone postępowanie układowe? Czym jest i na czym polega przyspieszone postępowanie układowe? W dużym skrócie jest to narzędzie do ochrony przed upadłością. Chroni dłużnika przed egzekucjami komorniczymi, a wierzycielom daje szansę na większe zaspokojenie niż w upadłości czy egzekucji. Jednak świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach Prawa Restrukturyzacyjnego jest wciąż znikoma. W sytuacji gdy pojawia się […]
W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne dla upadłych pytanie, ile wynagrodzenia zajmuje syndyk. Pokażemy też na przykładach jaką część dochodu zajmuje syndyk w zależności od źródła dochodu. Wyjaśnimy również do kiedy syndyk zajmuje wynagrodzenie. Jak długo działa syndyk i do kiedy zajmuje wynagrodzenie? Syndyk pełni swoją funkcję od momentu ogłoszenia upadłości do zakończenia postępowania […]
Nadrzędnym celem restrukturyzacji firmy jest ochrona przed koniecznością ogłaszania upadłości. Ochrona ta zawarta jest w przepisach prawa restrukturyzacyjnego. Nie regulują one samej kwestii reorganizacji przedsiębiorstwa, dając jednak narzędzia do jej przeprowadzenia. Zatem na czym polega restrukturyzacja firmy? Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego? Jak doprowadzić do zawarcia układu z wierzycielami? Restrukturyzacja firmy – czas na wprowadzenie […]
Propozycje układowe w restrukturyzacji firmy dotyczą restrukturyzacji zobowiązań. Zatem głównym celem układu jest ustalenie nowych zasad zaspokajania wierzycieli. W związku z tym jest to zazwyczaj dla dłużnika najważniejsza kwestia, bowiem pozwala mu na oddłużenie firmy. Przykładowe propozycje układowe dłużnika wskazane są w prawie restrukturyzacyjnym. Jakie mogą być propozycje układowe? Propozycje układowe, które w praktyce można […]
Czym właściwie zajmuje się kancelaria restrukturyzacyjna? Ogólnie rzecz biorąc cel jej działań jest zbieżny z celem postępowania restrukturyzacyjnego, którym jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Jest to oczywiście możliwe jedynie w sytuacji przywrócenia przedsiębiorstwu możliwości do długotrwałego konkurowania na rynku oraz odzyskania przez nie zdolności płatniczej. Taki właśnie cel przyświeca działaniom kancelarii licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Dowiedz […]
Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego? Postępowanie restrukturyzacyjne może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W przypadku sanacji może to być nawet dłuższy okres. Wyjaśnialiśmy już na blogu na czym polega oddłużenie firmy i restrukturyzacja oraz jakie są jej rodzaje. Omówiliśmy również skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Dziś odpowiemy krótko na pytanie jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego. […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy