Przyspieszone postępowanie układowe

Na czym polega przyspieszone postępowanie układowe?

Czym jest i na czym polega przyspieszone postępowanie układowe? W dużym skrócie jest to narzędzie do ochrony przed upadłością. Chroni dłużnika przed egzekucjami komorniczymi, a wierzycielom daje szansę na większe zaspokojenie niż w upadłości czy egzekucji. Jednak świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach Prawa Restrukturyzacyjnego jest wciąż znikoma. W sytuacji gdy pojawia się utrata płynności finansowej działania związane z restrukturyzacją firmy powinny być podjęte natychmiast. Wskutek przyjęcia układu można zredukować zobowiązania wobec wierzycieli oraz odsunąć w czasie terminy zapłaty. Co bardzo istotne, kiedy trwa postępowanie restrukturyzacyjne, to wierzyciele z mocy prawa objęci układem nie mogą prowadzić egzekucji komorniczych. Dłużnik nie reguluje również wierzytelności powstałych przed otwarciem postępowania. Dziś skupimy się na jednym z dostępnych postępowań restrukturyzacyjnych. Jest nim przyspieszone postępowanie układowe. Pomocą prawną w tym zakresie zajmuje się nasza kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdyni i Gdańsku.

Przyspieszone postępowanie układowe – ogólna charakterystyka

Przyspieszone postępowanie układowe (PPU) jest najpopularniejszym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego w Polsce. Pozwala na dość sprawne przeprowadzenie restrukturyzacji firmy. Wynika to przede wszystkim z tego, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie może przekraczać 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. W związku z tym co do zasady dłużnik nie ma zastrzeżeń co do wysokości swoich zobowiązań. Przekłada się to na istotną różnicę względem postępowania układowego oraz sanacyjnego, ponieważ w PPU nie ma etapu, na którym wierzyciele mogą wnosić sprzeciw do sporządzonego przez nadzorcę lub zarządcę sądowego spisu wierzytelności. Uprawnienie do wniesienia zastrzeżenia przysługuje jedynie dłużnikowi, ale musi on pamiętać, że przekroczenie progu 15% wierzytelności spornych spowoduje odmowę zatwierdzenia układu przez sąd. Aby tego uniknąć warto w petitum wniosku zawrzeć żądanie ewentualne o otwarcie postępowania układowego. Co jeszcze różni postępowanie układowe od sanacyjnego? Istotną różnicą jest również to, że dłużnik musi wraz z wnioskiem złożyć aktualny wykaz majątku wraz z szacunkową wyceną oraz bilans na dzień przypadający w okresie 30 dni przed dniem złożenia wniosku.

Przyspieszone postępowanie układowe a koszty

Przyspieszone postępowanie układowe ma jeszcze jedną dość istotną zaletę – na etapie wnoszenia wniosku nie jest wymagane uprawdopodobnienie zdolności do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu. Sąd może jednak sam to zweryfikować poprzez wezwanie dłużnika do wniesienia kolejnej zaliczki na koszty postępowania. Przy większych przedsiębiorstwach należy liczyć się z takim obowiązkiem. Największym mankamentem PPU jest brak ochrony przed egzekucją komorniczą na etapie rozpatrywania wniosku o otwarcie postępowania. W związku z tym postępowanie to jest dedykowane w szczególności przedsiębiorcom, u których stan niewypłacalności nie jest mocno zaawansowany. Zatem z jakich narzędzi może skorzystać przedsiębiorca po otwarciu postępowania?

Przyspieszone postępowanie układowe – skutki otwarcia

Główną zaletą otwarcia PPU jest zawieszenie z mocy prawa postępowania egzekucyjnego. Co więcej na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego sędzia-komisarz może uchylić zajęcie w postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym, jeśli jest to konieczne dla dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa. Istotną zaletą jest brak konieczności regulowania płatności na poczet spłaty zobowiązań objętych układem. Ustawa zakazuje spłaty zobowiązań w trakcie trwania postępowania. Nie dotyczy to świadczeń, które powstały po otwarciu postępowania. Jako przykład można tu podać opłatę za czynsz najmu nieruchomości, składki ZUS, podatki czy raty leasingu operacyjnego. Dla dłużnika nie bez znaczenia jest zarazem niedopuszczalność wypowiedzenia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, w której prowadzone jest jego przedsiębiorstwo. Podobnie rzecz ma się z umową kredytu czy leasingu. Dotyczy to jednak tylko środków postawionych do dyspozycji dłużnika przed dniem otwarcia postępowania. Restrukturyzacja firmy w przyspieszonym postępowaniu układowym zazwyczaj trwa do 12 miesięcy. W tym czasie dłużnik powinien rzetelnie obmyśleć działania restrukturyzacyjne mające uzdrowić sytuację jego przedsiębiorstwa. Jest to również czas, aby przekonać wierzycieli do zawarcia porozumienia. Jeśli PPU zakończy się niepowodzeniem to dłużnik oraz jego wierzyciele mają 14 dni na wniesienie uproszczonego wniosku o upadłość (oczywiście nie jest to obligatoryjne). Termin ten liczy się od dnia wydania postanowienia o umorzeniu postępowania lub odmowy zatwierdzenia układu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że do uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości nie stosuje się przepisów 22 – 25 Prawa Upadłościowego. Oznacza to, że nie trzeba sporządzać wniosku i kompletować wszystkich załączników czy też wnosić zaliczki na koszty postępowania.

Przebieg przyspieszonego postępowania układowego

Jak przebiega przyspieszone postępowanie układowe? Poniżej prezentuję poszczególne kroki:
  1. Wniosek o otwarcie PPU
  2. Postępowanie w przedmiocie rozpoznania wniosku – bez możliwości zabezpieczenia majątku dłużnika
  3. Postanowienie o otwarciu postępowania. Wyznaczenie nadzorcy sądowego.
  4. Sporządzenie przez nadzorcę sądowego spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych. Złożenie planu restrukturyzacyjnego.
  5. Fakultatywne realizowanie planu restrukturyzacyjnego.
  6. Zwołanie zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem
  7. Głosowanie nad układem
  8. Rozpoznanie układu przez sąd
Po otwarciu postępowania zarząd dłużnika nad majątkiem jest ograniczony. Na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu dłużnik musi zawsze uzyskać zgodę nadzorcy sądowego – pod rygorem nieważności dokonanej czynności. Zakres czynności zwykłego zarządu powinien być ustalony z nadzorcą niezwłocznie. Pozwoli to uniknąć problematycznych sytuacji.

Nadzorca sądowy

Główną rolą nadzorcy jest doprowadzenie do zawarcia układu i następnie nadzorowanie jego wykonywania przez dłużnika. W związku z tym zalecamy dobrze z nim współpracować. Nadzorca sądowy sporządza również spis wierzytelności, spis wierzytelności spornych oraz plan restrukturyzacyjny. Sporządzenie planu powinno oczywiście odbywać się z udziałem dłużnika. Nadzorca doradza również w zakresie propozycji układowych i ich zgodności z prawem. Na zgromadzeniu wierzycieli składa opinię o możliwości wykonania układu. Plan restrukturyzacyjny wraz z propozycjami powinien być tak sporządzony, aby dawał realne szanse na jego zrealizowanie. Przedstawienie oderwanych od realiów propozycji układowych mija się z celem. Wiadomo, że wierzyciele będą kierować się swoim interesem ekonomicznym i będą chcieli jak najwięcej odzyskać.

Propozycje układowe

Uprawnienie do ich złożenia przysługuje dłużnikowi, nadzorcy sądowemu, radzie wierzycieli lub wierzycielowi lub wierzycielom mającym łącznie ponad 30% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Propozycje układowe określają sposób restrukturyzacji zobowiązań dłużnika. Restrukturyzacja ta może obejmować w szczególności takie działania jak:
  • rozłożenie spłaty na raty,
  • odroczenie terminu wykonania zobowiązania,
  • redukcję zobowiązań,
  • konwersję wierzytelności na udziały lub akcje,
  • zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Nie jest to oczywiście katalog zamknięty i można przedstawiać inne propozycje układowe. Do najczęstszych propozycji układowych należy umorzenie odsetek oraz redukcja należności głównych. Wysokość redukcji uzależniona jest od sytuacji materialnej przedsiębiorcy. Niezbędnym elementem planu restrukturyzacyjnego w naszej ocenie jest test prywatnego wierzyciela. Test prywatnego wierzyciela to zestawienie poziomu zaspokojenia wierzycieli wskutek przyjęcia układu bądź ogłoszenia upadłości dłużnika. Należycie sporządzony test pozwala w racjonalny sposób wytłumaczyć wierzycielom, że redukcja ich wierzytelności wskutek przyjęcia układu jest lepszym rozwiązaniem niż głosowanie przeciwko układowi. W teście prywatnego wierzyciela nie powinno być żadnych luk. Musi być sporządzony z najwyższą starannością, bowiem tylko wtedy można przekonać wierzycieli do redukcji ich wierzytelności na poziomie przykładowo 80%.

Przyspieszone postępowanie układowe – podsumowanie

Przyspieszone postępowanie układowe daje możliwość w miarę szybkiego wdrożenia działań restrukturyzacyjnych mających na celu uzdrowienie sytuacji dłużnika. Należycie przeprowadzone postępowanie pozwala na redukcję zobowiązań dłużnika co może go uchronić przez upadłością. Decydując się na wszczęcie PPU trzeba mieć na względzie, że ogłoszenie upadłości może stać się koniecznością. W związku z tym wymagana jest kompleksowa analiza sytuacji prawnej i majątkowej przedsiębiorcy. Jeśli masz pytania odnośnie postępowania restrukturyzacyjnego lub chciałbyś omówić swoją sytuację, to zapraszamy do kontaktu. Przeanalizujemy Twoją sytuację i nakreślimy plan działania wraz z jego omówieniem.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Kancelaria restrukturyzacyjna – czym się zajmuje?

Kategorie:

Czym właściwie zajmuje się kancelaria restrukturyzacyjna? Ogólnie rzecz biorąc cel jej działań jest zbieżny z celem postępowania restrukturyzacyjnego, którym jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Jest to oczywiście możliwe jedynie w sytuacji przywrócenia przedsiębiorstwu możliwości do długotrwałego konkurowania na rynku oraz odzyskania przez nie zdolności płatniczej. Taki właśnie cel przyświeca działaniom kancelarii licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. [nc4wp_slogan…

Ile wynagrodzenia zajmuje komornik?

Kategorie:

W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne z punktu widzenia wielu dłużników pytanie – ile wynagrodzenia zajmuje komornik? Przy okazji wskażemy w jaki sposób można bronić się przed egzekucją komorniczą i żyć spokojnie bez widma postępowań egzekucyjnych. Jak długo komornik zajmuje wynagrodzenie? Odpowiedź jest dość oczywista – do momentu wyegzekwowania całej kwoty. W sytuacji zaś,…

Prawomocnie zatwierdzony układ

Kategorie:

Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem kolejny prawomocnie zatwierdzony układ. Tym razem przed upadłością została uratowana firma jednoosobowa. Przedsiębiorca ochronił swój majątek i odzyskał płynność finansową. W innym zaś postępowaniu doszło do zawarcia układu z wierzycielami. Jest to kolejna spółka budowlana, której prowadziliśmy postępowanie restrukturyzacyjne. Za układem wypowiedziało się aż 99,84%.…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]