...

Test prywatnego wierzyciela

Test prywatnego wierzyciela. Restrukturyzacja i negocjacje.

Dla zdecydowanej większości osób test prywatnego wierzyciela z pewnością nie jest znany. Za to dla praktyków prawa restrukturyzacyjnego powinien być jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w negocjacjach z wierzycielami dłużnika. Test prywatnego wierzyciela może być bardzo przydatny dla osób, które mają problemy ze zdolnością płatniczą. Jest on również niezbędny dla podmiotów publicznoprawnych, które mają podjąć decyzję w zakresie ewentualnego umorzenia części bądź całości zobowiązań wobec swojego dłużnika. My wykorzystujemy go często, prowadząc negocjacje z wierzycielami naszych klientów. Test prywatnego wierzyciela jest czasami obligatoryjny w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego. Dotyczy to sytuacji, gdy jednym z wierzycieli jest podmiot publicznoprawny. W takiej sytuacji nadzorca układu, nadzorca bądź zarządca sądowy musi go sporządzić. Wierzyciel publicznoprawny podejmuje bowiem na podstawie testu prywatnego wierzyciela decyzję, czy głosowanie za układem jest dla niego zasadne. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli przedsiębiorca myśli o oddłużeniu firmy to bez testu prywatnego wierzyciela się nie obejdzie. Restrukturyzacja firmy i jej zobowiązań opiera się bowiem często na wyliczeniach wynikających z testu prywatnego wierzyciela.

Czym zatem jest test prywatnego wierzyciela? Z jakiego powodu restrukturyzacja i negocjacje są z nim powiązanie?

Pomoc publiczna w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Test prywatnego wierzyciela jest obligatoryjnym elementem planu restrukturyzacyjnego, który jest sporządzany na potrzeby postępowania restrukturyzacyjnego w sytuacji, gdy jednym z wierzycieli jest podmiot publiczny. Zazwyczaj jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych bądź Urząd Skarbowy. Prawo unijne zakazuje bowiem udzielania niedozwolonej pomocy publicznej. Zgodnie z prawem unijnym rynek, na którym konkurują przedsiębiorstwa powinien być jednolity. Jednolity, czyli taki na którym obowiązują jednakowe zasady i reguły działania dla wszystkich przedsiębiorców. Ustawodawca unijny dba o to, aby nie doprowadzić do przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, które otrzymuje pomoc publiczną.

Test jest zatem od tego, aby wykazać czy restrukturyzacja zobowiązania podmiotu publicznego spełnia przesłanki niedozwolonej pomocy publicznej. Ma to oczywiście miejsce w sytuacji, gdy plan restrukturyzacyjny przewiduje redukcję i/lub odroczenie spłaty zobowiązań.

Test prywatnego wierzyciela opisany jest w art. 140 Prawa Restrukturyzacyjnego:

Przez test prywatnego wierzyciela należy rozumieć ocenę działań wierzyciela publicznego planowanych w postępowaniu restrukturyzacyjnym i w trakcie oraz w ramach wykonywania układu dokonywaną w celu stwierdzenia, czy wierzyciel publiczny zachowuje się w danym przypadku jak prywatny wierzyciel, działający w normalnych warunkach rynkowych, w szczególności czy prywatny wierzyciel zaakceptowałby przewidziane w propozycjach układowych warunki spłaty zobowiązań.

Jak wynika z powyższego test prywatnego wierzyciela ma za zadanie ustalić, czy wierzyciel prywatny kierujący się jedynie swoim interesem gospodarczym i zarazem nie biorący pod wzgląd żadnych względów społecznych czy politycznych zaakceptowałby warunki restrukturyzacji zaproponowane wierzycielowi publicznemu. W dużym skrócie porównywany jest poziom zaspokojenia w wyniku przyjęcia układu oraz ogłoszenia upadłości dłużnika. Jeśli poziom zaspokojenia wierzyciela publicznego (w wyniku przyjęcia układu) jest wyższy niż w postępowaniu upadłościowym oznacza to, że przykładowo zgoda na redukcję wierzytelności nie jest niedozwoloną pomocą publiczną.

Potrzebujesz wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Weryfikacja testu prywatnego wierzyciela

Dla podmiotów publicznoprawnych zalecamy weryfikować testy prywatnego wierzyciela przedkładane przez dłużników. Niejednokrotnie są one bowiem konstruowane w taki sposób, aby wierzyciel publicznoprawny głosował za układem. Dane i analizy przedkładane w teście prywatnego wierzyciela są łatwe do zmanipulowania. Z naszego doświadczenia wynika, że zdecydowana większość testów prywatnego wierzyciela obarczona jest dużym błędem. Wynika on z braku zdyskontowania propozycji spłaty zobowiązania publicznoprawnego. Jako kancelaria z dużym doświadczeniem w postępowaniach restrukturyzacyjnych oraz będąca biegłym z zakresu wyceny przedsiębiorstw oferujemy weryfikację testów prywatnego wierzyciela. Nasza weryfikacja jest pogłębiona o analizę finansową, weryfikujemy również założenia i poprawność wykonania prognoz finansowych przedłożonych przez dłużnika. Jeśli dłużnik nie przedłożył prognoz finansowych to na zasadzie modelowania finansowanego wykonamy symulację finansową w celu wykazania wykonalności układu.

Co zawiera test prywatnego wierzyciela?

Zgodnie z art. 140 ust. 3 Prawa restrukturyzacyjnego test prywatnego wierzyciela zawiera:

1) informację o przewidywanym stopniu zaspokojenia poszczególnych wierzycieli publicznoprawnych w ramach wykonania układu, która zawiera następujące dane, będące podstawą oceny, o której mowa w ust. 2:
a) wysokość objętych układem zobowiązań dłużnika wobec poszczególnych wierzycieli publicznoprawnych,
b) treść propozycji układowych wobec poszczególnych wierzycieli publicznoprawnych.

2) informację o przewidywanym stopniu zaspokojenia poszczególnych wierzycieli publicznoprawnych w postępowaniu upadłościowym, które byłoby prowadzone wobec dłużnika, zawierającą następujące dane, będące podstawą oceny, o której mowa w ust. 2:
a) wartość majątku dłużnika ze wskazaniem obciążeń,
b) przewidywaną wysokość kosztów postępowania upadłościowego,
c) kategorię, w której byliby zaspokajani poszczególni wierzyciele publicznoprawni w postępowaniu upadłościowym;

3) ocenę, czy wierzytelności wierzyciela publicznoprawnego będą zaspokojone w większym stopniu w przypadku zawarcia i wykonania układu, czy w postępowaniu upadłościowym.

Restrukturyzacja i negocjacje

Test prywatnego wierzyciela musi bazować na rzetelnej analizie finansowej powiązanej z planem restrukturyzacyjnym. W związku z tym jego sporządzenie nie jest łatwym zadaniem. Szczegółowe sporządzenie testu będzie jednak bardzo przydatne w sytuacji, gdy dłużnik chce przeprowadzić negocjacje ze swoimi wierzycielami. Wraz z testem należy przedstawić i opisać wierzycielom działania restrukturyzacyjne i ich spodziewane efekty. Przedstawienie wierzycielom odpowiednich danych:

– dotyczących poziomu zaspokojenia w wyniku zgody na zawarcie ugody oraz

– poziomu zaspokojenia w wyniku ogłoszenia upadłości,

może być bardzo pomocne w zawarciu ugody. Mowa tu oczywiście o działaniach poza sądowych. Realia naszego rynku pokazują, że niestety banki jeszcze dość opornie podchodzą do przeprowadzania restrukturyzacji zakładającej redukcję ich wierzytelności. Dobry sygnał jest jednak taki, że na przestrzeni kilku ostatnich lat ten trend się zmienia. Wpływ na to ma z pewnością Prawo Restrukturyzacyjne, które zawiera szereg narzędzi umożliwiających dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami pod nadzorem sądu.

W kilku słowach konkluzji zalecamy podejmowanie negocjacji z wierzycielami. Nie zalecamy natomiast podchodzenia do negocjacji bez należytego przygotowania. Propozycje układowe muszą być poparte rzetelną analizą i być przede wszystkim realne do zrealizowania.

Chcesz przeprowadzić restrukturyzację swojego przedsiębiorstwa bądź podjąć negocjacje jako konsument? Zapraszamy do kontaktu.


  • Jakie dokumenty i informacje trzeba przesłać w celu uzyskania wyceny sporządzenia przez naszą kancelarię testu prywatnego wierzyciela?
    1. Liczba wierzycieli prywatnoprawnych.
    2. Liczba wierzycieli publicznonoprawnych.
    3. Łączna kwota zobowiązań prywatnoprawnych (może być kwota szacunkowa).
    4. Łączna kwota zobowiązań publicznonoprawnych (może być kwota szacunkowa).
    5. Za jaki okres są zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (jeśli dotyczy)?
    6. Wykaz majątku z podaniem jego szacunkowej wartości (może być w formie uproszczonej na zasadzie „5 nieruchomości, 25 samochodów, inne ruchomości”).
    7. Jeśli na majątku są zabezpieczenia (hipoteka umowna, hipoteka przymusowa, zastaw, zastaw rejestrowy) to proszę o ich wymienienie (przykładowo mamy 5 nieruchomości, które są zabezpieczeniem 8 kredytów, czyli jest na nich ustanowionych 8 hipotek, na 6 samochodach ustanowiony jest zastaw rejestrowy / skarbowy, etc.).
    8. Czy wierzyciele uzyskali już tytuły wykonawcze (nakazy zapłaty, wyroki, etc.)?

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

  • W jakim terminie zostanie wykonany test prywatnego wierzyciela?

    Jest to uzależnione od skali działalności przedsiębiorstwa oraz skali jego majątku. Co do zasady test prywatnego wierzyciela zostanie sporządzony w terminie nie dłuższym niż tydzień od otrzymania kompletu dokumentów i informacji koniecznych do jego wykonania. Jest oczywiście możliwe sporządzenie testu w terminie krótszym.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

  • Czy konieczne jest przedłożenie wyceny majątku sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego?

    Nie jest to wymagane, ale jest to działanie zalecane. Jeśli zatem dłużnik posiada wyceny majątku to prosimy o ich przesłanie.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

  • W jakiej formie uzyskam test prywatnego wierzyciela?

    Test przesyłamy drogą pocztową oraz drogą mailową wraz z podpisem kwalifikowanym. Wspieramy również klienta w negocjacjach z podmiotem publicznoprawnym w celu zawarcia porozumienia w zakresie spłaty.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

  • Czym wyróżnia się test prywatnego wierzyciela wykonany przez Kancelarię Restrukturyzacyjną Lipiński i Wspólnicy?

    Wykonywane przez naszą kancelarię testy prywatnego wierzyciela są rozbudowane o analizę ekonomiczną przedsiębiorstwa. Jako kancelaria jesteśmy bowiem również biegłym z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Pogłębiona analiza ekonomiczna jest zaś mocnym argumentem negocjacyjnym w rozmowach z wierzycielami publicznoprawnymi.

    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.


O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda?

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda? Ustalenie planu spłaty wierzycieli w ramach postępowania upadłościowego osoby fizycznej oznacza zarazem częściowe oddłużenie upadłego. O zasadach ustalania planu spłaty i jego możliwych wariantach pisaliśmy szeroko w artykule plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. W tym wpisie skupimy się natomiast na końcowym etapie postępowania…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Zawarty układ z wierzycielami - Uproszczona restrukturyzacja

Kategorie:

W postępowaniu restrukturyzacyjnym (w ramach uproszczonej restrukturyzacji) nadzorowanym przez naszą kancelarię został zawarty układ z wierzycielami. Wizja restrukturyzacji nakreślona w planie restrukturyzacyjnym przekonała zdecydowaną większość wierzycieli (w ujęciu kwotowym). Układem objętych było 57 wierzycieli, z czego ponad połowa wzięła udział w głosowaniu nad układem. Zarówno wierzyciele handlowi, publicznoprawni oraz banki głosowały w znacznej mierze za…

Wyłączenie auta z masy upadłości

Kategorie:

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Upadłość konsumencka 2021

Kategorie:

Upadłość konsumencka 2021 nie przyniosła dużych zmian w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Główna zmiana polegała na wprowadzeniu z dniem 1 lipca 2021 r. Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tym samym postępowanie upadłościowe zostało przeniesione do systemu teleinformatycznego. Wnioski o ogłoszenie upadłości są od tamtej pory składane w postaci elektronicznej. Podobnie wszelkie pisma w trakcie postępowania…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania