Co to jest upadłość?

Na czym polega upadłość?

Co to jest upadłość i na czym polega? Jakie są rodzaje upadłości? Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a ile upadłości przedsiębiorcy? Kiedy można ogłosić upadłość firmy? Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk? Zagadnienie należy podzielić na upadłość konsumencką oraz przedsiębiorcy. Upadłość firmy jest z pewnością bardziej złożona. Ogłoszenie upadłości daje osobie fizycznej możliwość oddłużenia. Członkom zarządu może zwalniać z odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Nie można znaleźć opracowania z podsumowaniem najważniejszych informacji. Nic dziwnego, bowiem postępowanie upadłościowe jest bardzo złożone. Niejednokrotnie zdarza się, że dłużnik dopiero po ogłoszeniu upadłości dowiaduje się, na czym tak naprawdę polega upadłość. Jeśli jest reprezentowany przez profesjonalistę to nie powinien mieć powodów do zmartwień. Składanie wniosku bez pomocy praktyka prawa upadłościowego może natomiast zakończyć się niechcianą niespodzianką.

Informacje ogólne

Odpowiadając na pytanie co to jest upadłość można ogólnie wskazać, że jest to postępowanie, w którym dłużnik ma możliwość umorzyć całość lub część swoich zobowiązań. Jednocześnie dłużnik traci na rzecz syndyka prawo zarządzania swoim majątkiem. Majątek dłużnika wchodzi do masy upadłości. Zadaniem syndyka jest jego sprzedaż i zaspokojenie wierzycieli. Sposób oddłużenia zależny jest od kilku czynników o których jest mowa poniżej. Ogólnie rzecz biorąc sąd zbada w jaki sposób doszło do powstania stanu niewypłacalności oraz czy dłużnik zbywał majątek ze szkodą dla wierzycieli. Jeśli dłużnik zbywał swój majątek ze szkodą dla wierzycieli to sąd może go nie oddłużyć. 

Czy upadłość jest dla mnie dobrym rozwiązaniem?

W niniejszym opracowaniu odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Zarówno od osób fizycznych (przedsiębiorcy i konsumenci), jak i organów zarządzających spółkami. Przedsiębiorca ma ustawowy obowiązek wniesienia wniosku o ogłoszenie upadłości. W przypadku konsumenta jest to jego prawo, a nie obowiązek. W związku z tym warto zapoznać się z ogólnymi zasadami postępowania upadłościowego zanim podejmie się decyzję o ogłoszeniu upadłości. Nie zawsze też oddłużenie poprzez ogłoszenie upadłości jest najlepszym rozwiązaniem.  Czasami bardziej opłacalna może się okazać ugoda. Warto zestawić ze sobą wszystkie możliwe warianty i dopiero wtedy podjąć decyzję dotyczącą sposobu oddłużenia.

Upadłość – kompendium wiedzy

W poniższym linku znajdą Państwo wyjaśnienia najważniejszych zagadnień dotyczących upadłości. Niektóre odpowiedzi podzielone są na sekcję dla konsumentów oraz przedsiębiorców.

Przeczytaj również: Na czym polega upadłość?

Zapraszamy do lektury. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania to zapraszamy do kontaktu.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

Wyłączenie auta z masy upadłości

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Plan spłaty w upadłości konsumenta. Komentarz kancelarii.

Plan spłaty w upadłości konsumenta. Komentarz kancelarii.

W dzisiejszym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita" wyjaśniamy zagadnienie planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenta (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej). Upadłość konsumencka staje się bowiem coraz bardziej powszechna. Obecnie bardzo łatwo jest ogłosić upadłość. Trudniej jednak uzyskać oddłużenie. Z artykułem można się zapoznać w tym linku. Zapraszamy do lektury.

Upadłość konsumencka Starogard Gdański

Upadłość konsumencka Starogard Gdański

W sytuacji gdy utraciłeś płynność finansową i nie widać perspektyw na jej poprawę powinieneś rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Postępowanie upadłościowe jest jednak skomplikowanym procesem i należy odpowiednio się do niego przygotować. Dłużnik musi zarazem znać wszelkie konsekwencje ogłoszenia upadłości. Jako kancelaria posiadająca uprawnienia syndyka z pewnością należycie przeprowadzimy się przez proces oddłużania w upadłości. Na…

Restrukturyzacja to nie upadłość - szanse dla przedsiębiorstwa

Restrukturyzacja to nie upadłość - szanse dla przedsiębiorstwa

Biznes raport Gazety Finansowej, w którym został zamieszczony ekspercki komentarz naszej kancelarii na temat: Restrukturyzacja to nie upadłość, czyli o szansach, jakie niesie dla przedsiębiorstwa. Z raportem można zapoznać się pod tym linkiem.

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia