...

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

W odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej można podać cztery składowe kosztów:

  • opłata sądowa od wniosku,
  • koszt kancelarii prawnej,
  • koszty postępowania upadłościowego,
  • wynagrodzenie syndyka.

Opłata sądowa za wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 PLN i wnoszona jest na konto właściwego sądu, do którego składany jest wniosek.

Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty obsługi prawnej

Koszty kancelarii prawnej są zróżnicowane. Wynika to z zakresu obsługi prawnej. Spotkać można się z praktyką, że dłużnik decyduje się jedynie na przygotowanie bądź sprawdzenie wniosku przez prawnika. Nie zalecamy takiego rozwiązania, gdyż złożenie wniosku to dopiero początek procesu oddłużania. W trakcie postępowania znajomość przepisów prawa i praktyki upadłościowej może okazać się bardzo przydatna. W szczególności na etapie ustalania planu spłat wierzycieli. Istotne są również kwestie dotyczące zwolnienia części osiąganego dochodu z zajęcia bądź uzyskanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Alternatywny wariant do wyżej wskazanego to sporządzenie wniosku przez prawnika i w razie potrzeby doraźna obsługa prawna na etapie postępowania upadłościowego.

Trzeci wariant polega na kompleksowej obsłudze prawnej. Począwszy od przygotowań do sporządzenia wniosku, aż do zakończenia wykonywania planu spłat wierzycieli.

Poza zakresem obsługi wpływ na te koszty ma stopień skomplikowania sytuacji dłużnika. W związku z tym w naszej kancelarii koszt obsługi prawnej podajemy zawsze po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika.

Chcesz ogłosić upadłość konsumencką?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Koszty postępowania

Koszty postępowania upadłościowego również mogą być zróżnicowane. Uzależnione są od liczby wierzycieli, składu masy upadłości i stopnia skomplikowania sytuacji dłużnika. Składają się na nie w szczególności:

  • zawiadomienia dokonywane przez syndyka,
  • koszty likwidacji składników masy upadłości (ogłoszenia sprzedaży, wyceny),
  • poszukiwanie majątku przez syndyka,
  • koszty pracownika syndyka, materiałów biurowych oraz najmu lokalu do prowadzenia akt postępowania.

W przypadku upadłości z niewielką liczbą wierzycieli i tzw. bezmasowej, czyli bez majątku koszty postępowania upadłościowego powinny zamknąć się w kwocie 1 000 PLN – 1 500 PLN.

Upadłość konsumencka dłużnika z niewielkim majątkiem zwiększy te koszty o około 500 PLN. Jeśli natomiast upadły posiada nieruchomość to dodatkowe koszty likwidacji mogą wynieść około 2 500 PLN.

Koszty likwidacji nieruchomości syndyk odliczy bezpośrednio od kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Nie będą zatem miały wpływu na wysokość spłat ustalanych w planie spłaty wierzycieli.

Pozostałe koszty, jeśli zostaną uregulowane przez dłużnika w trakcie postępowania to również nie przełożą się na plan spłat. W sytuacji, gdy syndyk nie dokonuje zajęcia dochodu upadłego to koszty postępowania zostaną ujęte w planie spłaty wierzycieli.

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka?

Wynagrodzenie syndyka określają przepisy prawa upadłościowego. Wynosi od ¼ do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. Na dzień sporządzania niniejszego wpisu wynosi ono 5367,71 PLN. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ustalić wynagrodzenie syndyka w wysokości do czterokrotności wyżej wskazanej kwoty.

W związku z tym, że większość postępowań upadłościowych konsumentów jest bezmasowych to wynagrodzenie syndyka powinno zamykać się w kwocie około 5 000 PLN. Do kwoty tej należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Podsumowanie

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Koszty zależne są bowiem od kilku zmiennych czynników. Zakładając jednak, że upadły nie ma więcej niż 10 wierzycieli, nie posiada majątku i nie korzystał z obsługi prawnej to postępowanie upadłościowe będzie go kosztować około 6 500 PLN. Do kwoty tej może dojść koszt obsługi prawnej, z której zalecamy skorzystać. Ogłoszenie upadłości jest bardzo ważną decyzją w życiu dłużnika i warto, aby ta decyzja nie przyniosła niespodziewanych i niechcianych niespodzianek.

Prawo upadłościowe jest jednym z dwóch głównych filarów naszej działalności. Zastanawiasz się, czy upadłość jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy indywidualne podejście do każdej sprawy.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym skuteczna restrukturyzacja spółki z o.o. spowodowała, że dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł).…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Restrukturyzacja firmy a BIK

Kategorie:

Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych opóźnień w płatnościach bądź nawet egzekucji komorniczych. Również w wielu przypadkach dla przedsiębiorstwa najważniejsza jest ochrona przed upadłością i odzyskanie płynności finansowej. W związku z tym przedsiębiorcy nie przejmują się zbytnio konsekwencjami zainicjowania postępowania restrukturyzacyjnego. Bywają jednak sytuacje, w których pozytywna historia kredytowa jest kluczowa…

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Kategorie:

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

Na czym polega układ częściowy?

Kategorie:

Na czym polega układ częściowy z wierzycielami? Kilka dni temu złożyliśmy do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu częściowego spółki działającej w branży motoryzacyjnej. Zatwierdzenie układu spowoduje odzyskanie płynności finansowej przez spółkę. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania: Na czym polega układ częściowy? Czym różni się od typowego układu z wierzycielami? Nasze rozważania skupimy na…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]