Na czym polega układ częściowy?

Na czym polega układ częściowy z wierzycielami? Kilka dni temu złożyliśmy do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu częściowego spółki działającej w branży motoryzacyjnej. Zatwierdzenie układu spowoduje odzyskanie płynności finansowej przez spółkę. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania:

  • Na czym polega układ częściowy?
  • Czym różni się od typowego układu z wierzycielami?

Nasze rozważania skupimy na układzie częściowym zawieranym w postępowaniu o zatwierdzenie układu ze skutkiem obwieszczenia. Czyli o tzw. uproszczonej restrukturyzacji 2.0.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Na czym polega układ częściowy?

Układ częściowy polega na restrukturyzacji wybranych, zazwyczaj kluczowych dla działalności operacyjnej dłużnika zobowiązań. Przykładowe kryteria dla zobowiązań objętych układem częściowym wskazane są w art. 180 Prawa restrukturyzacyjnego.

Propozycje układowe w układzie częściowym mogą obejmować zobowiązania (nie jest to katalog zamknięty):

  1. z tytułu finansowania działalności dłużnika przez udzielone kredyty, pożyczki i inne podobne instrumenty;
  2. z tytułu umów o zasadniczym znaczeniu dla funkcjonowania przedsiębiorstwa dłużnika, w szczególności z tytułu dostawy najważniejszych materiałów lub umów leasingu majątku niezbędnego dla działalności prowadzonej przez dłużnika;
  3. zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską na przedmiotach i prawach niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika;
  4. największe określone według sumy.

Układ częściowy, a kontrahenci dłużnika

Układ częściowy jest dość często spotykany w praktyce. Niejednokrotnie bowiem dłużnik ma problem ze spłatą największych kwotowo zobowiązań. Największą zaletą układu częściowego jest to, że nie angażuje w postępowanie wszystkich wierzycieli. Wierzyciele nie objęci układem częściowym nie są bowiem zawiadamiani o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu. Co prawda od 1 grudnia 2021 r. każdy może zweryfikować w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (dalej jako „KRZ”) czy dłużnik jest w restrukturyzacji bądź upadłości. Realia są jednak takie, że większość przedsiębiorców nie weryfikuje KRZ. W kontekście postrzegania dłużnika przez jego kontrahentów jest to z pewnością in plus. Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może bowiem negatywnie wpłynąć na współpracę z niektórymi kontrahentami. Lojalność biznesowa dłużnika nakazywałaby jednak, aby ten pomimo wszystko poinformował swoich kontrahentów o restrukturyzacji. Jakie są realia w obrocie gospodarczym? Bywa różnie.

Dopisek do nazwy firmy „W restrukturyzacji”

Wedle art. 66 Prawa restrukturyzacyjnego:

Po wydaniu przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorca występuje w obrocie pod dotychczasową firmą z dodaniem oznaczenia “w restrukturyzacji”.

W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu postępowanie nie jest otwierane na skutek wydania stosownego postanowienia przez sąd. Obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego dokonuje bowiem nadzorca układu, którym jest doradca restrukturyzacyjny. Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego nie nakazują zatem dodawania dopisku „w restrukturyzacji” do nazwy firmy. W mojej ocenie ukrywanie tego faktu przed kontrahentami nie jest jednak słuszne. W szczególności, jeśli restrukturyzowany dłużnik pozyskuje nowych kontrahentów. Najbardziej jaskrawym przykładem może być restrukturyzacja firmy budowlanej. Pozyskanie przez spółkę budowlaną w restrukturyzacji nowego kontraktu i nie wywiązanie się z niego może narazić kontrahenta na straty. W takiej sytuacji zalecanym rozwiązaniem jest założenie spółki celowej, która wykona kontrakt. Przeprowadziliśmy już z powodzeniem kilka restrukturyzacji spółek budowlanych. Za każdym razem rekomendujemy dłużnikom transparentność w podejmowanych działaniach. Rynki lokalne są bowiem dość hermetyczne i są spore szanse, że kontrahenci restrukturyzowanego dłużnika i tak dowiedzą się o postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Na czym polega układ częściowy? Sposób liczenia głosów wierzycieli.

Największą różnicą pomiędzy układem częściowym o „zwykłym” układem jest sposób liczenia głosów na zgromadzeniu wierzycieli. W zwykłym układzie głosy liczone są bowiem wedle art. 119. W takim wariancie układ jest przyjęty, jeżeli wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos. Wierzyciele Ci muszą mieć łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom. Dla przykładu mamy 10 wierzycieli, których suma wierzytelności wynosi 1.000.000 zł. Aby układ był przyjęty za układem powinno wypowiedzieć się 6 wierzycieli, których suma wierzytelności będzie większa od 666.666,66 zł.

W układzie częściowym liczone są głosy wierzycieli uprawnionych do głosowania. Czyli nawet jeśli któryś z wierzycieli nie zagłosuje to będzie mieć to wpływ możliwość zawarcia układu. Sytuacja taka będzie oczywiście niekorzystna w kontekście zawarcia układu z wierzycielami. Z tego względu w układzie częściowym trzeba zadbać o to, aby wszyscy wierzyciele oddali głos.

Na czym polega układ częściowy? Kancelaria restrukturyzacyjna

Restrukturyzacja firm to główny filar naszej działalności. Specjalizujemy się w przeprowadzaniu postępowań restrukturyzacyjnych. Z powodzeniem przeprowadzamy restrukturyzacje dużych spółek oraz małych firm. Chcesz omówić swoją sytuację? Skontaktuj się z nami!




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

    kontakt@lipinskikancelaria.pl
    tel. 792 873 876

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Wyłączenie auta z masy upadłości

    Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

    Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

    Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

    Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

    W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

    Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

    Upadłość konsumencka ogłoszona w 4 dni

    Jak się okazuje system teleinformatyczny, w którym obecnie prowadzone są postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne, może znacznie przyspieszyć rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości. W Polsce mamy trzydzieści wydziałów sądów gospodarczych zajmujących się sprawami z zakresu upadłości i restrukturyzacji. Jako, że prowadzimy sprawy we wszystkich sądach w Polsce to mamy dobre rozeznanie jak obecnie wygląda rozpatrywanie spraw…

    Pomoc dla zadłużonego rolnika

    Zastanawiają się Państwo, jak wygląda pomoc dla zadłużonych gospodarstw rolnych w Polsce? Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy już wiele restrukturyzacji gospodarstw rolnych. Zarówno w formie nadzoru w postępowaniu restrukturyzacyjnym, jak i negocjacji z wierzycielami. Generalnie rolnicy, jako przedsiębiorcy nie mają łatwego życia. Ich branża jest bowiem bardzo nieprzewidywalna. Na myśli mam tu głównie uzależnienie od warunków…

    Biuro w Gdańsku

    Wały Piastowskie 1/118,
    80-855 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia