Dla kogo układ konsumencki jest dobrym rozwiązaniem?
W związku z tym, że w układzie konsumenckim poziom zaspokojenia wierzycieli powinien być wyższy niż w upadłości, to jest to instrument prawny dla dłużników posiadających nieco wyższe wynagrodzenie.
Jakie to jest wyższe wynagrodzenie?
Na to pytanie można dopiero odpowiedzieć po analizie sytuacji dłużnika. Dłużnik powinien bowiem dysponować taką nadwyżką dochodu nad kosztami utrzymania, która pozwoli mu wykonać przedłożone wierzycielom propozycje układowe. Wiadomo zatem, że im wyższa kwota zobowiązań, tym większa nadwyżka finansowa powinna być w dyspozycji dłużnika. Układ konsumencki pozwala oczywiście na zmniejszenie wysokości zobowiązań. Trzeba jednak rozsądnie podchodzić do stopnia umorzenia zobowiązań przy konstruowaniu propozycji układowych.
Układ konsumencki jest ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem dla dłużników, którym sąd mógłby odmówić oddłużenia na skutek ogłoszenia upadłości. W tym wariacie bowiem sąd nie weryfikuje tzw. moralności płatniczej dłużnika.
Układ konsumencki. Propozycje układowe dla wierzycieli.
Jakie zatem propozycje układowe trzeba przedłożyć wierzycielom, aby Ci zagłosowali za układem?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Im lepsze propozycje, tym większe prawdopodobieństwo ich przyjęcia przez wierzycieli. Z drugiej strony dłużnik musi przedłożyć propozycje układowe, które będą dla niego wykonalne. Jako kancelaria specjalizująca się w przeprowadzaniu postępowań restrukturyzacyjnych możemy z powodzeniem określić wyjściowy poziom redukcji zobowiązań pieniężnych. Jest on odmienny w przypadku banków, funduszy sekurytyzacyjnych czy też parabanków. Stopień redukcji zobowiązań ustalamy wedle naszych praktyk – na podstawie wielu przeprowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw. W połączeniu z rzetelnie sporządzonym wnioskiem o zawarcie układu z wierzycielami stanowi to świetną bazę wyjściową do prowadzenia negocjacji z wierzycielami.
Najbardziej popularne propozycje układowe
Do najczęściej stosowanych w praktyce propozycji układowych należą:
- Umorzenie części zobowiązań pieniężnych
- Odroczenie spłaty
- Ustanowienie nowych harmonogramów spłat.
Trzeba zarazem pamiętać, że układ konsumencki może być zawarty maksymalnie na pięć lat. W przypadku zobowiązań zabezpieczonych przykładowo hipoteką bądź zastawem pięcioletni limit nie obowiązuje.