Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jak się bronić?

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek handlowych może zostać orzeczony na okres do 10 lat. Praktyka pookazuje, że postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się coraz częściej. Szczególnie często z tego narzędzia korzystają urzędy skarbowe. Zainicjowanie postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest dla dłużnika bardzo niebezpieczne. W sytuacji gdy nie podejmie obrony może bowiem zostać pozbawiony prowadzania działalności gospodarczej. Obrona w takiej sprawie nie jest łatwym zadaniem, ale jest wykonalna i co więcej należycie wykonana skutkuje oddaleniem wniosku wierzyciela.

Dowiedz się więcej.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Kontakt

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Przesłanki do ogłoszenia zakazu.

Sąd może orzec pozbawienie na okres od jednego do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji zarządcy sukcesyjnego, członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia wobec osoby, która ze swojej winy:

1)  będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości albo

1a)  faktycznie zarządzając przedsiębiorstwem dłużnika, istotnie przyczyniła się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, albo

2)  po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg rachunkowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, w tym danych w postaci elektronicznej, do których wydania lub wskazania była obowiązana z mocy ustawy, albo

3)  jako upadły po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo

4)  jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.

Sąd może również orzec zakaz wobec osoby, która już co najmniej raz ogłosiła upadłość, z umorzeniem jej długów po zakończeniu postępowania upadłościowego. Orzeczenie zakazu możliwe jest również jeśli dłużnik ogłosił upadłość nie dawniej niż pięć lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec osoby, która nie prowadziła działalności.

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej możliwe jest również wobec osoby, która nigdy jej nie prowadziła i nie zasiadała w organach spółek. Jest to możliwe, gdy niewypłacalność dłużnika jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa. Będzie to zatem sytuacja, w której plan spłaty wierzycieli został ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy.

Kiedy sąd może oddalić wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Sąd może oddalić wniosek, jeśli dłużnik złożył wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego, a rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli jest nieznaczny.

Kluczowe w kontekście obrony przed orzeczeniem zakazu są:

  • stopień winy dłużnika,
  • skutki podejmowanych działań,
  • obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego,
  • rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli.

Umiejętne połączenie wyżej wskazanych pojęć może skutkować oddaleniem wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególne znaczenie ma obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego. W naszej praktyce broniąc dłużników przed orzeczeniem zakazu skupiamy się dość mocno na tym zagadnieniu. Często kończy się to oddaleniem wniosku bądź umorzeniem postępowania na skutek cofnięcia wniosku przez wnioskodawcę. Potwierdzeniem tego jest poniższe postanowienie.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Kancelaria prawa upadłościowego.

Jako kancelaria prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego prowadzimy miedzy innymi sprawy o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze prawnej to zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Ekonomista i prawnik. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Czym jest Krajowy rejestr zadłużonych i jak z niego korzystać?

Czym jest Krajowy rejestr zadłużonych i jak z niego korzystać?

Z dniem 1 grudnia 2021 r. został oddany do użytkowania system teleinformatyczny Krajowy rejestr zadłużonych (dalej jako „KRZ”). W systemie tym prowadzone są postępowania restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowe oraz postępowania dotyczące zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że co do zasady wszelkie czynności procesowe są wykonywane za pomocą systemu teleinformatycznego. Nie jest dopuszczalne podejmowanie działań poza…

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny - kim jest i czym się zajmuje?

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny - kim jest i czym się zajmuje?

Właściciel kancelarii Krzysztof Lipiński z dniem 11 października 2023 r. uzyskał tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Tym samym kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński jest w gronie zaledwie około 6% doradców w całej Polsce, którzy uzyskali od Ministerstwa Sprawiedliwości kwalifikację w swym zawodzie. Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński pełni zarówno funkcję syndyka w wielu postępowaniach upadłościowych oraz…

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Restrukturyzacja firmy Toruń - Kancelaria Lipiński i Wspólnicy

Restrukturyzacja firmy Toruń - Kancelaria Lipiński i Wspólnicy

Czeka Cię restrukturyzacja firmy? Nasza kancelaria restrukturyzacyjna to dobre miejsce, aby otrzymać specjalistyczną pomoc. Zespół kancelarii tworzy licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, prawnicy i ekonomiści. Przeprowadzamy restrukturyzacje firm i pomagamy w restrukturyzacji zadłużenia lub uzyskaniu finansowania. Obsługujemy firmy z całego obszaru Polski. Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur lub online na komunikatorze wideo. Specjalizujemy się…

Restrukturyzacja zadłużenia - jak ją przeprowadzić?

Restrukturyzacja zadłużenia - jak ją przeprowadzić?

Chcesz dowiedzieć się, co to jest restrukturyzacja zadłużenia? W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz konsumentów dotyczy ona zazwyczaj sfery zobowiązań dłużnika. W przypadku większych firm powinna obejmować swym zakresem całe przedsiębiorstwo, w szczególności jego sferę finansową i organizacyjną. Celem tych działań jest odzyskanie płynności finansowej i rentowności przedsiębiorstwa. W niniejszym wpisie skupimy się jednak na tym,…

Rosnące raty kredytów - co robić?

Rosnące raty kredytów - co robić?

Niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie, COVID-19, wojna w Ukrainie, rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, a także wzrost wskaźników WIBOR – wszystko to sprawia, że od pewnego czasu raty kredytów rosną w błyskawicznym tempie. Niestety, dla wielu osób stanowi to bardzo poważny problem, z którym nie sposób sobie poradzić. Z jakich rozwiązań można skorzystać, gdy wysokie…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia