Restrukturyzacja firmy jednoosobowej

W minionym 2020 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze byli największą grupą spośród wszystkich przedsiębiorstw, która wszczęła postępowanie restrukturyzacyjne. Popularność restrukturyzacji sądowej rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, pozwala ona bowiem na ochronę majątku przedsiębiorcy przed jednoczesnej redukcji zobowiązań i ochronie przed egzekucją komorniczą. W minionym roku najczęściej spotykana była restrukturyzacja gospodarstw rolnych, restrukturyzacja firmy transportowej, restrukturyzacja firmy handlowej i budowlanej. Obecnie można spodziewać się wzmożonych restrukturyzacji restauracji czy ogólnie rzecz ujmując gastronomii. Restrukturyzacja firmy jednoosobowej będzie zapewne cieszyć się dużym zainteresowaniem również w 2021 roku.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Restrukturyzacja firmy jednoosobowej – jak to działa?

Restrukturyzację firmy może przeprowadzić każdy przedsiębiorca. Jedynym kryterium jakie musi spełnić to mieć problemy z płynnością finansową, czyli być niewypłacalnym bądź zagrożonym niewypłacalnością. W Prawie restrukturyzacyjnym są cztery rodzaje postępowań do zastosowania. Obecnie, tymczasowo do 30 czerwca 2021 r. zostało wprowadzone dodatkowo tzw. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.  Wybór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego powinien być skonsultowany z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Zakres ochrony jaki oferują poszczególne postępowania restrukturyzacyjne jest bowiem zróżnicowany. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego doradcy restrukturyzacyjnego, który powinien wziąć na siebie ciężar prowadzenia negocjacji z wierzycielami.  Z naszej praktyki wynika, że negocjacje prowadzone przez naszą kancelarię dają o wiele lepsze rezultaty niż w sytuacji pozostawienia ich dłużnikowi. Doradca restrukturyzacyjny zapewnia bowiem wierzycielom obiektywizm przekazywanych informacji o sytuacji ekonomicznej dłużnika. Pozwala to na skuteczne prowadzenie negocjacji w przedmiocie zawarcia układu.

Na czym polega układ z wierzycielami?

Generalnie rzecz biorąc jest to ułożenie na nowo warunków spłaty zobowiązań i najczęściej również ich redukcja. Samo otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje, że przedsiębiorca nie musi w jego trakcie spłacać zobowiązań objętych układem. Dodatkowo układ zazwyczaj jest tak skonstruowany, że zakłada karencję w spłacie zobowiązań. Dłużnik może zatem liczyć przykładowo na roczną karencję w spłacie zobowiązań i dodatkowo ich redukcję. Propozycje układowe konstruuje się w ścisłym połączeniu z możliwościami generowania dochodu przez przedsiębiorstwo dłużnika.

Restrukturyzacja firmy jednoosobowej – podsumowanie

Restrukturyzacja jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy borykającego się z kłopotami dotyczącymi płynności finansowej. Przedsiębiorca nie ma nic do stracenia, może jedynie zyskać. A zyskać może wiele, gdyż może ochronić swój majątek i zarazem zredukować swoje zobowiązania. Przedsiębiorca nie powinien jednak zwlekać z podjęciem działań, gdyż szansa na zawarcie układu jest tym większa, im szybciej dłużnik zacznie wdrażać środki restrukturyzacyjne.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Egzekucja komornicza – jak się bronić?

Egzekucja komornicza - jak się bronić? Sposobów na ochronę przed egzekucją komorniczą jest do wyboru kilka. W tym artykule podajemy sprawdzone sposoby, zgodne z literą prawa, które nie narażają dłużnika na jakiekolwiek ryzyko. Właściwy sposób na obronę zależy od konkretnej sytuacji, w której znajduje się dłużnik. W celu umorzenia egzekucji komorniczej bądź przynajmniej zawieszenia działań…

Oddłużanie firm i osób fizycznych

Oddłużenie firmy w Gdyni i Gdańsku - na czym polega? Co kryje się pod pojęciem oddłużenie firmy i osób fizycznych? Wszelkie działania osłonowe dla dłużnika, które zmierzają do redukcji jego zadłużenia oraz optymalnej, możliwej ochrony jego majątku. Oczywiście przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wierzycieli. Oddłużanie firm i osób fizycznych nie jest łatwym procesem, ponieważ oczywiste jest,…

Nowa uproszczona restrukturyzacja - na czym polega?

1 grudnia 2021 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany związane z wprowadzeniem w życie Krajowego Rejestru Zadłużonych. Skończyła się zarazem era uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. W życie weszły bowiem znowelizowane przepisy Prawa restrukturyzacyjnego, które zmodyfikowały dotychczasowe postępowanie o zatwierdzenie układu. Modyfikacja ta wprowadza nową uproszczoną restrukturyzację, która jest bardzo zbliżona do jej pierwotnej wersja. Głównym jej…

Biuro w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/118,
80-855 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia