Restrukturyzacja firmy jednoosobowej

Restrukturyzacja firmy jednoosobowej

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze co roku są największą grupą spośród wszystkich przedsiębiorstw, którzy wszczęli postępowanie restrukturyzacyjne. Popularność restrukturyzacji sądowej rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, pozwala ona bowiem na ochronę majątku przedsiębiorcy przed jednoczesnej redukcji zobowiązań i ochronie przed egzekucją komorniczą. W minionym roku najczęściej spotykana była restrukturyzacja gospodarstw rolnych, restrukturyzacja firmy transportowej, restrukturyzacja firmy handlowej i budowlanej. Restrukturyzacja firmy jednoosobowej będzie zapewne cieszyć się dużym zainteresowaniem również w nadchodzących latach. Pozwala bowiem uchronić majątek przedsiębiorstwa przed komornikiem bądź syndykiem.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Restrukturyzacja firmy jednoosobowej – jak to działa?

Restrukturyzację firmy może przeprowadzić każdy przedsiębiorca. Jedynym kryterium jakie musi spełnić to mieć problemy z płynnością finansową, czyli być niewypłacalnym bądź zagrożonym niewypłacalnością. W Prawie restrukturyzacyjnym są cztery rodzaje postępowań do zastosowania. Obecnie najbardziej popularnym rodzajem postępowania jest postępowanie o zatwierdzenie układu.  Wybór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego powinien być skonsultowany z doświadczonym licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Zakres ochrony jaki oferują poszczególne postępowania restrukturyzacyjne jest bowiem zróżnicowany. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego doradcy restrukturyzacyjnego, który powinien wziąć na siebie, między innymi, ciężar prowadzenia negocjacji z wierzycielami. 

Negocjacje te są bardzo ważnym elementem zarówno postępowania restrukturyzacyjnego, ponieważ w dużym stopniu to właśnie od nich zależy, jakie będą poszczególne etapu restrukturyzacji i jak będzie wyglądała spłata zobowiązań. Nie ma wątpliwości, że to właśnie sposób spłaty zobowiązań finansowych ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy mają długi, a chcą w dalszym ciągu prowadzić swoją firmę. Właśnie z myślą o takich osobach powstała możliwość postępowania restrukturyzacyjnego jako alternatywy dla ogłoszenia upadłości. Postępowanie upadłościowe prowadzi bowiem do likwidacji majątku przedsiębiorcy. Restrukturyzacja firmy chroni zaś majątek.

Negocjacje z wierzycielami.

Z naszej praktyki wynika, że negocjacje prowadzone przez naszą kancelarię dają o wiele lepsze rezultaty niż w sytuacji pozostawienia ich tylko dłużnikowi. Doradca restrukturyzacyjny zapewnia bowiem wierzycielom obiektywizm przekazywanych informacji o sytuacji ekonomicznej dłużnika. Pełni bowiem w postępowaniu funkcję funkcjonariusza publicznego, który ma czuwać na zgodnym z prawem przebiegiem postępowania. Pozwala to na skuteczne prowadzenie negocjacji w przedmiocie zawarcia układu. Jednocześnie należy wiedzieć, że postępowanie restrukturyzacyjne bywa bardzo skomplikowane i wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych. W związku z tym przedsiębiorca nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim samodzielnie. Właśnie dlatego nieoceniona może okazać się profesjonalna pomoc prawna oraz wiedza ekonomiczna, które wzajemnie przeplatają się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. Dzięki temu można liczyć na to, że postępowanie restrukturyzacyjne zakończy się sukcesem – czyli przywróceniem firmie jednoosobowej płynności finansowej.

Na czym polega układ z wierzycielami?

Generalnie rzecz biorąc jest to ułożenie na nowo warunków spłaty zobowiązań i najczęściej również ich redukcja. Samo otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje, że przedsiębiorca nie musi w jego trakcie spłacać zobowiązań objętych układem. Dodatkowo układ zazwyczaj jest tak skonstruowany, że zakłada karencję w spłacie zobowiązań. Dłużnik może zatem liczyć przykładowo na roczną karencję w spłacie zobowiązań i dodatkowo ich redukcję. Propozycje układowe konstruuje się w ścisłym połączeniu z możliwościami generowania dochodu przez przedsiębiorstwo dłużnika. Istotny jest również majątek dłużnika oraz jego płynność. Te dwa czynniki mają duży wpływ na kształt propozycji układowych i powodzenie negocjacji.

Podstawowym celem negocjacji z wierzycielami jest bowiem wypracowanie rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla wierzycieli, jak i dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Wiele zależy od tego, jakie są jego zobowiązania pieniężne, a także – nie da się ukryć – od dobrej woli wierzycieli. Z pomocą profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego z reguły jednak da się wypracować satysfakcjonujące obie strony rozwiązania. To jeden z powodów, dla których coraz więcej osób prowadzących firmę jednoosobową nie wybiera postępowania upadłościowego, a restrukturyzację.

Postępowanie o zatwierdzenie układu – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Wiele osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zastanawia się nad tym, czy postępowanie o zatwierdzenie układu będzie odpowiednim rozwiązaniem w ich przypadku. W wielu przypadkach tak właśnie jest. Jest to tzw. uproszczona restrukturyzacja. Pisaliśmy o niej szerzej w artykule nowa uproszczona restrukturyzacja – na czym polega? Możliwość przeprowadzenia postępowania w uproszczonym trybie jest rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale też pozwala na sporą oszczędność czasu. Sama procedura głosowania musi być bowiem przeprowadzona w zaledwie cztery miesiące. Oczywiście w każdym przypadku decyzja o tym, czy warto zdecydować się na postępowanie o zatwierdzenie układu, powinna zostać poprzedzona dokładną analizą jednoosobowej działalności gospodarczej. Wsparcie doradcy restrukturyzacyjnego i w tym przypadku będzie nieocenione. Nie zawsze bowiem możliwe jest skorzystanie z tego rodzaju restrukturyzacji. Sytuacja taka zajdzie, gdy suma wierzytelności spornych jest większa niż 15% ogółu wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem.

Restrukturyzacja pozwoli firmie odzyskać płynność finansową.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i chcą uniknąć postępowania upadłościowego, nie mają do wyboru zbyt wielu możliwości. Restrukturyzacja jest jedną z nich. Decydując się na jedno z postępowań restrukturyzacyjnych, np. na przyspieszone postępowanie układowe lub na postępowanie sanacyjne, można – w perspektywie czasu – odzyskać płynność finansową. Oczywiście niezbędne jest wykonanie układu, czyli spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych w ramach zawartego układu. Jednak z pewnością jest to rozwiązanie lepsze, niż postępowanie upadłościowe. Podkreślić należy, że odpowiednie ustalenie planu spłaty wierzycieli sprawi, że przedsiębiorca będzie w stanie jednocześnie w niezakłócony sposób prowadzić swoją działalność, a tym samym generować zyski. Restrukturyzacja nie zawsze jednak jest możliwa. Z tego względu przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego trzeba rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”, aby podjąć jak najlepszą decyzję.

Restrukturyzacja firmy jednoosobowej – podsumowanie

Restrukturyzacja jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy borykającego się z kłopotami dotyczącymi płynności finansowej. Przedsiębiorca nie ma nic do stracenia, może jedynie zyskać. A zyskać może wiele, gdyż może ochronić swój majątek i zarazem zredukować swoje zobowiązania. Przedsiębiorca nie powinien jednak zwlekać z podjęciem działań, gdyż szansa na zawarcie układu jest tym większa, im szybciej dłużnik zacznie wdrażać środki restrukturyzacyjne.

Specjalizujemy się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Wiemy jak zadbać o ochronę praw
dłużnika i sprawnie przeprowadzić go przez postępowanie upadłościowe bądź restrukturyzacyjne.

  O autorze

  Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.

  Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

  kontakt@lipinskikancelaria.pl,
  tel. 792 873 876

  Misja

  Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową. Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa. Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

  Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:

  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
  Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.

  Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne. 

  Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:

  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika – tzw. powództwa pauliańskie.

  Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.

  Kancelaria specjalizuje się w:

  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym. 

  Ostatnie wpisy

  Polecane artykuły

  Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

  Nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 r. usunęła przepisy, na podstawie których znaczna część wniosków o ogłoszenie upadłości …

  Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

  Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się …

  Uproszczona restrukturyzacja

  Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega? Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega i co …

  Polecane artykuły

  reprezentacja sądowa
  Ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
  Pomoc dla zadłużonego rolnika
  Biuro w Gdańsku

  Brzozowa 8 lok. 2.06, 80-243 Gdańsk

  Biuro w Gdyni

  Al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia

  Kontakt

  tel. 58 352 13 43

  kom: 792 873 876
  email: kontakt@lipinskikancelaria.pl

  Kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Technologię dostarcza: Nikiu.com

  Kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy

  Kancelaria Lipiński i Wspólnicy © Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Projekt i wykonanie Nikiu.com