...

Restrukturyzacja restauracji

Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte w czasie pandemii przez wiele miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w gastronomii tracili płynność finansową. Możliwość sprzedaży na wynos nie rekompensowała strat spowodowanych przez zakaz obsługi klientów na miejscu. Obecnie restauratorzy muszą mierzyć z kolejną przeszkodą w postaci inflacji, spirali inflacyjno-płacowej oraz skokowym wzrostem kosztów energii. Restrukturyzacja firmy, w tym restrukturyzacja restauracji przy wykorzystaniu narzędzi z Prawa restrukturyzacyjnego jest w zasadzie ostatnim możliwym rozwiązaniem, które może uratować przedsiębiorcę przed utratą całego majątku. Pozwala ona bowiem odzyskać płynność finansową. Odbywa się to między innymi poprzez umorzenie części zobowiązań, karencję w spłacie długów, rozłożenie spłaty na nowe harmonogramy. Chroni również przedsiębiorstwo przed egzekucjami komorniczymi.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Kiedy możliwa jest restrukturyzacja?

W celu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorca powinien być zagrożony niewypłacalnością bądź niewypłacalny. Nie będę przytaczał ustawowej definicji tych pojęć bowiem w obecnych czasach w zasadzie każdy przedsiębiorca borykający się z problemem płynności finansowej jest zagrożony niewypłacalnością. Przedsiębiorca powinien również mieć na względzie to, że wczesne rozpoczęcie restrukturyzacji daje większą szansę na jej skuteczne przeprowadzenie. Nie ma co zwlekać z wdrażaniem środków restrukturyzacyjnych, gdyż zwłoka może jedynie pogłębić stan niewypłacalności. Zwlekanie z podjęciem działań ma również duże znaczenie w kontekście zawarcia układu z wierzycielami. Należy bowiem prowadzić z nimi odpowiedni dialog, co zwiększy szanse na przyjęcie układu i uratowanie firmy przed upadłością.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Restrukturyzacja restauracji – na czym polega?

Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest zawarcie układu z wierzycielami. W tym celu zwoływane jest Zgromadzenie wierzycieli na którym oddawane są przez wierzycieli głosy. Głosują oni za propozycjami układowymi przedłożonymi przez dłużnika. W niektórych postępowaniach mogą być głosowane również propozycje układowe wierzycieli bądź nadzorcy (zarządcy) sądowego. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego daje dłużnikowi możliwość redukcji jego zobowiązań, zmiany terminów oraz wysokości spłat. Co więcej chroni go przed egzekucją komorniczą i zapewnia ochronę w zakresie wypowiadania umów najmu / dzierżawy, kredytu czy leasingu. Istotne jest również to, iż dłużnik nie musi regulować w trakcie postępowania zobowiązań objętych układem. Pozwala to przedsiębiorstwu złapać oddech i wprowadzić zmiany, które pozwolą odzyskać zdolność płatniczą. Głównym celem restrukturyzacji jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Dłużnik uzyskuje możliwość redukcji swoich zobowiązań. Może zatem zyskać bardzo wiele.

Restrukturyzacja przedsiębiorstw to główny filar naszej działalności. Przeprowadzamy restrukturyzację dużych spółek prawa handlowego, jak i działalności jednoosobowych. Zapewniamy profesjonalne przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego oraz negocjacji z wierzycielami. Zapraszamy do kontaktu przedsiębiorców zainteresowanych przeprowadzeniem restrukturyzacji. Analiza sprawy jest bezpłatna.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Kategorie:

Choć instytucja skargi pauliańskiej wydaje się być dość skomplikowana, w praktyce rozwiązanie to może być skutecznym sposobem na odzyskanie środków od niewypłacalnych dłużników. Jest to niezwykle istotne narzędzie w rękach wszystkich wierzycieli, a z perspektywy prawa upadłościowego, może być wykorzystywane również przez syndyka w celu ubezskutecznienia czynności prawnej upadłego dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli. Definicja skargi…

Negocjacje z firmą windykacyjną - jak rozmawiać z wierzycielem?

Kategorie:

Negocjacje z firmą windykacyjną czasami są o wiele lepszym wyjściem z problemów z wypłacalnością niż ogłaszanie upadłości bądź postępowanie restrukturyzacyjne. Na skutek właściwie przeprowadzonych negocjacji można bowiem uzyskać umorzenie zobowiązań sięgające nawet 80%. Trzeba jednak wykonać to roztropnie, aby minimalizować inne koszty, które mogą (ale nie muszą) się pojawić przy zawieraniu ugody z firma windykacyjną.…

Czynności zwykłego zarządu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Kategorie:

Przedsiębiorca, wobec którego zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne jest zazwyczaj ograniczony w zarządzie swym majątkiem. Wyjątkiem jest tu postępowanie o zatwierdzenie układu, gdzie dłużnik w pełni zarządza swym przedsiębiorstwem. W pozostałych postępowaniach dłużnik musi liczyć się jednak z tym, że nie będzie mógł w pełni zarządzać swoją firmą. Na niektóre czynności wymaga się bowiem zgody nadzorcy…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania