Dość często klienci pytają czy mogą ogłosić upadłość konsumencką jeśli są głównymi udziałowcami i zarazem członkami zarządu w spółce z o.o. Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi TAK, ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest wtedy możliwe. Warto jednak zrobić porządek ze spółką z o.o. zanim przystąpi się do procedury oddłużania w upadłości konsumenckiej. Po cóż zostawiać relikty niewypłacalności rozpoczynając nowy rozdział w życiu? Takie też podejście mają dłużnicy i chcą zakończyć sprawy dotyczące spółki. Likwidacja spółki z o.o. a upadłość konsumencka – z niniejszego artykułu dowiesz się w jaki sposób możesz zakończyć byt spółki z o.o. Wyjaśnię również kiedy członek zarządu może ogłosić upadłość konsumencką.
W tej materii są dwa zasadnicze pytania:
Czy członek zarządu może ogłosić upadłość konsumencką?
Co do zasady TAK. Nie może jednak prowadzić dodatkowo działalności gospodarczej. W związku z tym jeśli członek zarządu pełni swą funkcję przykładowo na zasadzie powołania (został powołany w umowie spółki bądź uchwałą udziałowców), a nie na zasadzie prowadzonej działalności gospodarczej to może ogłosić upadłość konsumencką.
Czy udziałowiec spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?
Tak, upadłość konsumencka możliwa jest w przypadku udziałowca. Udziały w spółce z o.o. są składnikiem majątku dłużnika i mają swoją wartość tak, jak inne aktywa. Fakt posiadania udziałów w spółce z o.o. nie stanowi żadnej przeszkody w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Posiadanie udziałów może jednak wpłynąć niekorzystnie na czas trwania postępowania upadłościowego. Syndyk bowiem będzie dążył do zbycia posiadanych przez upadłego udziałów. Nie trudno się domyślić, że zazwyczaj wartość takich udziałów jest znikoma bądź zerowa. W związku z tym nabywca raczej za szybko się nie znajdzie.
Dostępnych jest kilka sposobów na zrobienie porządków ze spółką:
Dłużnik może po prostu zbyć swoje udziały. Zazwyczaj nie ma jednak zbyt wielu chętnych na taki zakup. Jest to nic więcej jak działanie na zasadzie spychologii. Dłużnik pozbywa się problemu, ale będzie go mieć ktoś inny. Nic więc dziwnego, że trudno jest zbyć udziały w spółce widmo. Dostępne są na rynku oferty kupna zadłużonej spółki sugerujące, że nabywca przejmuje długi spółki. Niektórzy członkowie zarządu spółek myślą, że w taki sposób mogą pozbyć się problemu, ale w rzeczywistości nie wygląda to tak kolorowo. Członkowie zarządu są bowiem odpowiedzialni za zobowiązania spółki jeśli nie wnieśli w ustawowym terminie o ogłoszenie upadłości spółki.
Likwidację spółki można przeprowadzić jeśli jest wypłacalna. Spółka zadłużona i nie posiadająca majątku powinna wnieść o upadłość bądź otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli w trakcie likwidacji spółka stanie się niewypłacalna to likwidatorzy powinni wnieść wniosek o jej upadłość. Zaniechanie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością likwidatorów za zobowiązania spółki.
Likwidacja spółki to dość czasochłonny proces. Trzeba bowiem sporządzić bilans likwidacyjny, zakończyć sprawy spółki, spieniężyć jej majątek, wezwać wierzycieli do zgłaszania swoich wierzytelności i ich zaspokoić. Na końcu trzeba sporządzić sprawozdanie likwidacyjne i złożyć wniosek do KRS o wykreślenie spółki z rejestru. Z pewnością nie zajmie to mniej niż 7 miesięcy.
Na wstępie zaznaczę, że w tym wariancie w dokumentacji spółki powinien być porządek, czyli powinny być sporządzone i złożone wszystkie sprawozdania finansowe. Niestety jest to często zaniedbywane przez członków zarządu faktycznie niedziałających już spółek. Zdecydowana większość zarządzających nie ma pojęcia o tym, że niezłożenie sprawozdania jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego. Wróćmy jednak do upadłości spółki.
Może okazać się, że bardzo wiele.
Sąd upadłościowy oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości ustala bowiem, czy materiał zgromadzony w sprawie daje podstawę do rozwiązania spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Spółki z o.o. osób chcących ogłosić upadłość konsumencką zazwyczaj nie posiadają żadnego majątku i nie prowadzą od dłuższego czasu działalności. Są to spółki zombie, co do których jedyne właściwe działanie to wykreślenie z rejestru KRS. Nie ma oczywiście pewności co do tego, że sąd upadłościowy uzna, iż spółka powinna zostać wykreślona bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Są jednak na to spore szanse w sytuacji gdy spółka nie ma majątku i nie prowadzi działalności operacyjnej przykładowo od trzech lat.
W mojej ocenie jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż sprzedawanie udziałów komuś z rodziny czy swoim znajomym. Wiązać będzie się to jednak z kilkumiesięcznym oczekiwaniem. Im później dłużnik zajmie się kwestią zamknięcia spółki tym gorzej dla niego. Do członków zarządu należy bowiem stosować wyższą miarę staranności, co może mieć wpływ na sposób uzyskania oddłużenia w upadłości konsumenckiej. W mojej ocenie jednak lepiej późno niż wcale i warto wykazać na wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, że dłużnik w końcu zajął się sprawami dotyczącymi spółki. Tym bardziej, że sąd upadłościowy i tak uzyska informację o tym, czy upadły pełnił funkcję członka zarządu w spółkach prawa handlowego.
Przygotowując się do złożenia wniosku o upadłość konsumencką zalecam dłużnikom uporządkowanie ich spraw. Wszelkie pozostałości jak “spółka widmo” nie będą dobrze świadczyć o dłużniku jako osobie, która powinna wykazywać się należytą starannością w swoich działaniach. Co więcej do przedsiębiorców i członków zarządu stosuje się wyższą miarę staranności, co tym bardziej powinno ich motywować do likwidacji spółki.
Znajdują się Państwo z podobnej sytuacji jak opisana wyżej? Zapraszamy do kontaktu. Zajmiemy się kompleksowo Państwa sytuacją.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista.
Wspólnik zarządzający.
kontakt@lipinskikancelaria.pl
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Dość często klienci pytają czy mogą ogłosić upadłość konsumencką jeśli są głównymi udziałowcami i zarazem członkami zarządu w spółce z o.o. Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi TAK, ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest wtedy możliwe. Warto jednak zrobić porządek ze spółką z o.o. zanim przystąpi się do procedury oddłużania w upadłości konsumenckiej. Po cóż zostawiać relikty […]
Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte od wielu miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w gastronomii tracą płynność finansową. Możliwość sprzedaży na wynos nie rekompensuje strat spowodowanych przez zakaz obsługi klientów na miejscu. Otrzymane z tarcz czy PFR-u środki już dawno się pokończyły, a końca epidemii niestety nie […]
Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia […]
Obowiązek złożenia wniosku o upadłość – w niniejszym artykule opiszemy tę kwestię. Wskażemy również kto jest uprawniony do złożenia takiego wniosku. Wyjaśnimy, kiedy wierzyciel może wnieść o upadłość dłużnika oraz opiszemy kwestię upadłości po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej bądź śmierci przedsiębiorcy. Niewypłacalność i termin na złożenie wniosku o upadłość Niewypłacalność powstaje, gdy dłużnik nie reguluje […]
Upadłość konsumencka 2021 nie przyniesie dużych zmian w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Główna zmiana polega na wprowadzeniu z dniem 1 lipca 2021 r. Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tym samym postępowanie upadłościowe zostanie przeniesione do systemu teleinformatycznego. Wnioski o ogłoszenie upadłości będą składane w postaci elektronicznej. Podobnie wszelkie pisma w trakcie postępowania upadłościowego. Akta postępowania […]
Nasi Klienci bardzo często pytają ile trwa upadłość konsumencka? Odpowiedź uzależniona jest od tego w jakim trybie jest prowadzone postępowanie upadłościowe. Sąd może orzec o prowadzeniu postępowania w trybie ogólnym, bądź odrębnym dedykowanym dla konsumentów. Jeśli postępowanie będzie prowadzone w trybie odrębnym, a syndyk będzie sprawnie działał to przy małej liczbie wierzycieli i braku majątku […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy