Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się wobec osób zarządzających spółkami i osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym członkowie zarządu czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zasłonić się nieznajomością przykładowo przepisów prawa upadłościowego. Na pytanie, kiedy trzeba ogłosić upadłość firmy odpowiada art. 21 w zw. z art. 11 prawa upadłościowego. 

Kiedy firma jest niewypłacalna?

Niewypłacalność spółki akcyjnej i spółki z o.o. należy weryfikować pod kątem dwóch przesłanek – płynnościowej i majątkowej.

Niewypłacalność osoby fizycznej i spółek osobowych weryfikuje się jedynie pod względem płynnościowym.

Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że zdolność ta została utracona, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące (przesłanka płynnościowa). Tak więc, jeśli spółka ma nieopłaconą od 92/93 dni fakturę to domniemywa się, że jest niewypłacalna. Domniemanie to można obalić, ale jest to możliwe jedynie w uzasadnionych sytuacjach.

Wedle przesłanki majątkowej spółka akcyjna bądź spółka z o.o. jest niewypłacalna także wtedy, gdy jej zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jej majątku i stan taki utrzymuje się przez okres dłuższy niż 24 miesiące. Do zobowiązań nie zalicza się zobowiązań przyszłych oraz tych wobec akcjonariusza lub wspólnika z tytułu pożyczki czy innej czynności prawnej o podobnych skutkach. Przy weryfikowaniu niewypłacalności wedle przesłanki majątkowej porównuje się zobowiązania i aktywa wskazane w bilansie. Do zobowiązań jednak nie zaliczamy rezerw na zobowiązania i zobowiązań wobec jednostek powiązanych. Wartość aktywów należy przyjmować zaś wedle aktualnej wartości rynkowej, a nie wartości księgowej wskazanej w bilansie. Wartość księgowa bowiem zazwyczaj nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistą wartością danego aktywa. Wskazać trzeba dodatkowo, że przesłanka majątkowa ma charakter pomocniczy względem przesłanki płynnościowej. Zatem jeśli w bilansie jest przewaga zobowiązań nad aktywami, ale nie ma zagrożenia spłaty zobowiązań, to spółka nie jest niewypłacalna.

Chcesz ogłosić upadłość firmy?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

Wedle art. 21 Prawa upadłościowego przedsiębiorca jest zobowiązany do wniesienia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia, w którym nastąpiła niewypłacalność. W związku z tym przedsiębiorca powinien być świadom obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie około 120 dni od powstania najdalej wymagalnego zobowiązania. Warto dodać w tym miejscu, że przedsiębiorca nie musi wnosić wniosku o ogłoszenie upadłości, jeśli ma tylko jednego wierzyciela. Sytuacja taka jest jednak mało realna, a jeśli już wystąpi to dłużnik nie powinien regulować swoich pozostałych zobowiązań handlowych. Jest to bowiem faworyzowanie wierzycieli, o którym mowa w art. 302 Kodeksu karnego. Dłużnik musi mieć zarazem świadomość, że sama niewypłacalność nie oznacza, iż upadłość zostanie ogłoszona. O tym kiedy możliwe jest ogłoszenie upadłości firmy pisaliśmy na naszym blogu.

Upadłość firmy – kancelaria

Specjalizujemy się w oddłużaniu firm w postępowaniach restrukturyzacyjnych i przeprowadzaniu postępowań upadłościowych. Weryfikujemy przesłanki do ogłoszenia upadłości. Nasza kancelaria ma siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania upadłościowe na terenie całego kraju. Spotkanie możliwe jest w kancelarii bądź online na komunikatorze video. Jeśli masz pytania dotyczące terminu na wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości bądź szukasz odpowiedzi na inne zagadnienia to zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł. Tym samym po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzonych ponad 280.000,00 zł zobowiązań pieniężnych…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Czym jest Krajowy rejestr zadłużonych i jak z niego korzystać?

    Kategorie:

    Z dniem 1 grudnia 2021 r. został oddany do użytkowania system teleinformatyczny Krajowy rejestr zadłużonych (dalej jako „KRZ”). W systemie tym prowadzone są postępowania restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowe oraz postępowania dotyczące zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że co do zasady wszelkie czynności procesowe są wykonywane za pomocą systemu teleinformatycznego. Nie jest dopuszczalne podejmowanie działań poza…

    Restrukturyzacja spółki z o.o.

    Kategorie:

    Restrukturyzacja spółki z o.o. może oznaczać szereg zmian w jej strukturze oraz działalności operacyjnej. Zmiany te mają za zadanie zwiększyć jej wydajność i poprawić (wzmocnić) płynność finansową. Czasami restrukturyzacja spółki z o.o. będzie jednak bazować wyłącznie na restrukturyzacji zadłużenia, czyli na zawarciu układu z wierzycielami. Zazwyczaj dochodzi bowiem do zmiany sposobu spłaty zobowiązań spółki z…

    Kim jest i co robi syndyk?

    Kategorie:

    Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]