Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się wobec osób zarządzających spółkami i osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym członkowie zarządu czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zasłonić się nieznajomością przykładowo przepisów prawa upadłościowego. Na pytanie, kiedy trzeba ogłosić upadłość firmy odpowiada art. 21 w zw. z art. 11 prawa upadłościowego. 

Kiedy firma jest niewypłacalna?

Niewypłacalność spółki akcyjnej i spółki z o.o. należy weryfikować pod kątem dwóch przesłanek – płynnościowej i majątkowej.

Niewypłacalność osoby fizycznej i spółek osobowych weryfikuje się jedynie pod względem płynnościowym.

Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że zdolność ta została utracona, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące (przesłanka płynnościowa). Tak więc, jeśli spółka ma nieopłaconą od 92/93 dni fakturę to domniemywa się, że jest niewypłacalna. Domniemanie to można obalić, ale jest to możliwe jedynie w uzasadnionych sytuacjach.

Wedle przesłanki majątkowej spółka akcyjna bądź spółka z o.o. jest niewypłacalna także wtedy, gdy jej zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jej majątku i stan taki utrzymuje się przez okres dłuższy niż 24 miesiące. Do zobowiązań nie zalicza się zobowiązań przyszłych oraz tych wobec akcjonariusza lub wspólnika z tytułu pożyczki czy innej czynności prawnej o podobnych skutkach. Przy weryfikowaniu niewypłacalności wedle przesłanki majątkowej porównuje się zobowiązania i aktywa wskazane w bilansie. Do zobowiązań jednak nie zaliczamy rezerw na zobowiązania i zobowiązań wobec jednostek powiązanych. Wartość aktywów należy przyjmować zaś wedle aktualnej wartości rynkowej, a nie wartości księgowej wskazanej w bilansie. Wartość księgowa bowiem zazwyczaj nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistą wartością danego aktywa. Wskazać trzeba dodatkowo, że przesłanka majątkowa ma charakter pomocniczy względem przesłanki płynnościowej. Zatem jeśli w bilansie jest przewaga zobowiązań nad aktywami, ale nie ma zagrożenia spłaty zobowiązań, to spółka nie jest niewypłacalna.

Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

Wedle art. 21 Prawa upadłościowego przedsiębiorca jest zobowiązany do wniesienia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia, w którym nastąpiła niewypłacalność. W związku z tym przedsiębiorca powinien być świadom obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie około 120 dni od powstania najdalej wymagalnego zobowiązania. Warto dodać w tym miejscu, że przedsiębiorca nie musi wnosić wniosku o ogłoszenie upadłości, jeśli ma tylko jednego wierzyciela. Sytuacja taka jest jednak mało realna, a jeśli już wystąpi to dłużnik nie powinien regulować swoich pozostałych zobowiązań handlowych. Jest to bowiem faworyzowanie wierzycieli, o którym mowa w art. 302 Kodeksu karnego. Dłużnik musi mieć zarazem świadomość, że sama niewypłacalność nie oznacza, iż upadłość zostanie ogłoszona. O tym kiedy możliwe jest ogłoszenie upadłości firmy pisaliśmy na naszym blogu.

Upadłość firmy – kancelaria

Specjalizujemy się w oddłużaniu firm w postępowaniach restrukturyzacyjnych i przeprowadzaniu postępowań upadłościowych. Weryfikujemy przesłanki do ogłoszenia upadłości. Nasza kancelaria ma siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania upadłościowe na terenie całego kraju. Spotkanie możliwe jest w kancelarii bądź online na komunikatorze video. Jeśli masz pytania dotyczące terminu na wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości bądź szukasz odpowiedzi na inne zagadnienia to zapraszamy do kontaktu.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką – uwagi ogólne Udzielając odpowiedzi na pytanie jak napisać wniosek o upadłość konsumencką wskazać należy jedno – jak najstaranniej. Dłużnik musi pamiętać, o tym, że inicjatywa dowodowa leży po jego stronie.  W związku z powyższym sąd nie powinien niczego się domyślać. Wszelkie wskazane we wniosku okoliczności powinny być udowodnione bądź uprawdopodobnione…

Kim jest i co robi syndyk?

Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia…

Zawarty układ firmy transportowej

W postępowaniu o zatwierdzenie układu, które prowadziliśmy doszło do zawarcia układu z wierzycielami. Dłużnik prowadzący firmę transportową otworzył postępowanie restrukturyzacyjne na etapie zagrożenia niewypłacalnością. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i następnie zawarty układ firmy transportowej pozwoliły dłużnikowi na prowadzenie działalności w niezakłócony sposób. Do zawarcia układu doprowadziliśmy w zaledwie trzy miesiące. Dłużnik złożył do sądu wniosek o…

Biuro w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/118,
80-855 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia