...

Podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Pisaliśmy już na naszym blogu o podatkowych skutkach umorzenia zobowiązań w upadłości oraz o skutkach ich umorzenia poza upadłością. W niniejszym wpisie omówimy podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przy czym opiszemy to zagadnienie zarówno z perspektywy dłużnika, jak i wierzyciela.

Umorzenie zobowiązań poza postępowaniem restrukturyzacyjnym

Zawarcie z wierzycielem ugody polegającej na umorzeniu części zobowiązania wiąże się dla dłużnika z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Kwota umorzonego zobowiązania jest bowiem przychodem do opodatkowania. Dłużnik musi zatem liczyć się z tym, że blisko 20% umorzonej kwoty zobowiązania będzie musiał zapłacić fiskusowi.

Podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym – skutki dla dłużnika

Na skutek zawarcia i następnie wykonania układu zazwyczaj część zobowiązań dłużnika ulega umorzeniu. W takiej sytuacji do przychodów nie zalicza się kwoty stanowiącej równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także umorzonych pożyczek i kredytów, jeżeli umorzenie nastąpiło w postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym. Przekładając to na język polski – umorzenie zobowiązań na skutek wykonania układu z wierzycielami nie powoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Umorzenie zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym – skutki dla wierzyciela

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych pożyczek, jeżeli ich umorzenie nie jest związane z postępowaniem restrukturyzacyjnym lub upadłościowym. Analogiczny zapis jest w ustawie o podatku od osób prawnych. Wedle niej do przychodów nie zalicza się kwot stanowiących równowartość umorzonych zobowiązań. Oczywiście umorzenie to musi nastąpić w postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym. Wierzyciel godząc się na zawarcie układu może zatem dodatkowo „wrzucić“ sobie w koszty umorzoną część swojej wierzytelności. Możliwości takiej nie ma poza postępowaniem restrukturyzacyjnym.

Czy umorzenie zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym daje wierzycielowi jakąś korzyść?

Przewrotnie powiem, że daje i to nie jedną. Wskazać mogę trzy podstawowe korzyści dla wierzyciela:
  1. Wyższe zaspokojenie niż w egzekucji komorniczej lub upadłości. Propozycje układowe zakładają zazwyczaj wyższy poziom zaspokojenia niż w egzekucji. Dodatkowo jeśli na skutek zawarcia układu dojdzie do przedłużenia okresu spłaty zobowiązania to wierzyciel zyskuje dodatkowo odsetki. Dotyczy to jednak sytuacji gdy nie dochodzi do umorzenia zobowiązania.
  2. Możliwość „wrzucenia“ w koszty umorzonych zobowiązań.
  3. Dodatkowo wierzyciel może liczyć na dalszą współpracę z dłużnikiem. Dłużnik może oczywiście nie ma co liczyć na kredyt kupiecki, ale współpraca może być kontynuowana.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda?

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda? Ustalenie planu spłaty wierzycieli w ramach postępowania upadłościowego osoby fizycznej oznacza zarazem częściowe oddłużenie upadłego. O zasadach ustalania planu spłaty i jego możliwych wariantach pisaliśmy szeroko w artykule plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. W tym wpisie skupimy się natomiast na końcowym etapie postępowania…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Restrukturyzacja zadłużenia - jak ją przeprowadzić?

Kategorie:

Chcesz dowiedzieć się, co to jest restrukturyzacja zadłużenia? W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz konsumentów dotyczy ona zazwyczaj sfery zobowiązań dłużnika. W przypadku większych firm powinna obejmować swym zakresem całe przedsiębiorstwo, w szczególności jego sferę finansową i organizacyjną. Celem tych działań jest odzyskanie płynności finansowej i rentowności przedsiębiorstwa. W niniejszym wpisie skupimy się jednak na tym,…

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Kategorie:

Interesuje Państwa uproszczona restrukturyzacja? Jako kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdańsku i Gdyni pomożemy przejść Państwu przez ten proces. Do 30 listopada 2021 roku przedsiębiorcy borykający się wypłacalnością mieli możliwość otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dzięki temu mogli uniknąć konieczności ogłaszania upadłości i odzyskać zdolność płatniczą. Od 1 grudnia 2021 roku uproszczona restrukturyzacja weszła na stałe do…

Zatwierdzony układ firmy jednoosobowej

Kategorie:

Sąd restrukturyzacyjny w Gorzowie Wielkopolskim w tempie wręcz ekspresowym zatwierdził układ w nadzorowanym przez nas uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Od złożenia wniosku w sądzie do wydania orzeczenia minęło zaledwie 16 dni! Oznacza to, iż od otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego do wydania orzeczenia upłynęło zaledwie cztery i pół miesiąca. W związku z tym, przedsiębiorstwo dłużnika zamiast odbierać kolejne…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania