Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego otwarciu decyduje doradca restrukturyzacyjny pełniący funkcję nadzorcy układu. Może to skutkować otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorcy, który nie powinien korzystać z ochrony jaką daje restrukturyzacja. W rezultacie może dojść do pokrzywdzenia wierzycieli. Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika jest bardzo istotnym zagadnieniem. Nie wszyscy dłużnicy są bowiem uczciwi. Zapraszamy do lektury.

Jaką ochronę zyskuje dłużnik na skutek obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego?

Obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego jest zapoczątkowaniem postępowania o zatwierdzenie układu. Obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego przez nadzorcę układu oznacza, że od dnia obwieszczenia dłużnik zyskuje bardzo szeroką ochronę. Polega ona głównie na:

  • Uzyskaniu ochrony przed egzekucją.
  • Moratorium w spłacie zobowiązań objętych układem (dłużnik nie musi spłacać tych zobowiązań w trakcie postępowania o zatwierdzenie układu).
  • Ochronie przed wypowiadaniem umów kluczowych dla działalności operacyjnej przedsiębiorstwa (np. umowy najmu, dzierżawy, kredytów, pożyczek, umów współpracy z kontrahentami).

Jesteś wierzycielem i chcesz chronić swoje prawa w restrukturyzacji Twojego dłużnika?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Kontakt

Procedura głosowania w postępowaniu o zatwierdzenie układu może trwać maksymalnie 4 miesiące. W sytuacji zawarcia układu z wierzycielami dłużnik składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Rozpoznanie wniosku przez sąd może potrwać od 14 dni do nawet roku. Może zatem okazać się, że dłużnik uzyska ochronę na bardzo długi czas.

Na czym może polegać pokrzywdzenie wierzycieli?

Co do zasady postępowanie restrukturyzacyjne jest z korzyścią zarówno dla dłużnika, jak i dla wierzycieli. Dłużnik może uniknąć upadłości, wierzyciele zaś mogą uzyskać wyższy stopień zaspokojenia niż w upadłości. Otwarcie postępowania o zatwierdzenie układu może jednak prowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli. Pokrzywdzenie to może przejawiać się w:

  • Późniejszym uzyskaniu spłaty należności wierzyciela (przykładowo na skutek zawieszenia postępowania egzekucyjnego).
  • Uzyskaniu spłaty w mniejszej kwocie.
  • Dokonaniu przez dłużnika czynności fraudacyjnych polegających na wyprowadzeniu składników jego majątku.

Co może zrobić wierzyciel w celu ochrony swoich praw?

Sytuacja finansowo – majątkowa dłużnika powinna być na tyle dobra, aby mógł on terminowo regulować wszystkie zobowiązania powstałe po otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu. Jeśli tego nie robi to sąd powinien oddalić wniosek o zatwierdzenie układu. Brak regulowania zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego powinien być dla wierzycieli objętych układem sygnałem ostrzegawczym. Można bowiem wtedy przyjąć, że skoro dłużnik nie ma środków na podstawową działalność operacyjną, to nie będzie mógł również wykonać układu. Dalsze korzystanie z ochrony jaką dłużnik uzyskał (dzięki otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego) jest zatem niezasadne. 

Wierzyciele w postępowaniu o zatwierdzenie układu dysponują bardzo skutecznym narzędziem do ochrony swoich praw. Mowa tu o art. 212 oraz 226f Prawa restrukturyzacyjnego.

Rolą nadzorcy układu jest między innymi kontrolowanie sytuacji finansowej i majątkowej dłużnika. Powinien to wykonywać w ramach comiesięcznych czynności nadzorczych. Dłużnik zaś ma obowiązek udzielania nadzorcy informacji dotyczących sytuacji finansowej jego przedsiębiorstwa. Wierzyciele powinni także wiedzieć o tym, iż dłużnik bez zgody nadzorcy układu nie może dokonywać czynności przekraczających zakresu zarządu zwykłego. Trzeba zatem przyjąć, że nadzorca układu zna aktualną sytuację dłużnika. W związku z tym wierzyciel chcąc ocenić, czy nie dochodzi do pokrzywdzenia jego praw powinien w pierwszej kolejności zwrócić się do nadzorcy układu. Może to wykonać w trybie art. 216 Prawa restrukturyzacyjnego. Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika powinna być zatem rozpoczęta od kontaktu z nadzorcą układu.

Wniosek o uchylenie skutków obwieszczenia jako skuteczny środek do ochrony praw wierzycieli w restrukturyzacji.

W sytuacji, gdy zdaniem wierzyciela może dojść do pokrzywdzenia jego praw może on skorzystać z wniosku o uchylenie skutków obwieszczenia. W skrócie chodzi o uchylenie ochrony, jaką dłużnik uzyskał na skutek otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu. Wniosek taki może również złożyć nadzorca układu. Jako kancelaria pełniącą funkcję nadzorcy układu korzystaliśmy już kilka razy z tej instytucji. Sądy zazwyczaj bardzo szybko rozpatrują tego typu wnioski. Dobrze uzasadniony wniosek spowoduje, że sąd nie będzie chciał wysłuchiwać dłużnika i uchyli ochronę wynikającą z otwarcia postępowania. To zaś przykładowo umożliwi wierzycielowi wznowienie egzekucji komorniczej z majątku dłużnika.

Chcesz zweryfikować, czy otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik nie doprowadzi do pokrzywdzenia Twoich praw jako wierzyciela? Skontaktuj się z nami. Zweryfikujemy w Twoim imieniu sytuację finansowo – majątkową Twojego dłużnika i złożymy wniosek o uchylenie ochrony wynikającej z otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

Wyłączenie auta z masy upadłości

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia. Kiedy dłużnik jest niewypłacalny? Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku…

Kancelaria restrukturyzacyjna – czym się zajmuje?

Kancelaria restrukturyzacyjna – czym się zajmuje?

Czym właściwie zajmuje się kancelaria restrukturyzacyjna? Ogólnie rzecz biorąc cel jej działań jest zbieżny z celem postępowania restrukturyzacyjnego, którym jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Jest to oczywiście możliwe jedynie w sytuacji przywrócenia przedsiębiorstwu możliwości do długotrwałego konkurowania na rynku oraz odzyskania przez nie zdolności płatniczej. Taki właśnie cel przyświeca działaniom kancelarii licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. [nc4wp_slogan…

Restrukturyzacja firmy kancelaria prawna

Restrukturyzacja firmy kancelaria prawna

Restrukturyzacja spółek, przedsiębiorstw, firm jednoosobowych i gospodarstw rolnych to główny zakres naszej działalności. Zespół naszej kancelarii do licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (syndyk), adwokaci, radcy prawni, doradcy finansowi i podatkowi. Zajmujemy się szeroko pojętym doradztwem restrukturyzacyjnym oraz doradztwem biznesowym. Prowadzimy negocjacje z wierzycielami dłużnika, aby chronić jego majątek przy jednoczesnym utrzymaniu działalności operacyjnej przedsiębiorstwa i optymalnym poziomie…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia