...

Nakaz zapłaty z PKO BP

Otrzymany nakaz zapłaty z PKO BP, Pekao czy Santander Bank nie musi wiązać się z widmem egzekucji komorniczej. Dłużnik musi jednak szybko reagować i przejść natychmiast do działania. Z naszej kilkuletniej praktyki wynika, że trudno jest wygrać sprawę o zapłatę z PKO BP czy innym bankiem. Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest jednak zazwyczaj konieczne w celu ochrony majątku przedsiębiorcy przed egzekucją komorniczą. Jest to zarazem początek do dalszych działań, które mają już o wiele większą skuteczność i o których piszemy w dalszej części niniejszego artykułu.

Chcesz uzyskać oddłużenie swojej firmy?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Czym może skutkować niewniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Nieuchronnie doprowadzi to do wszczęcia egzekucji komorniczej, a stąd już tylko krok do całkowitej niewypłacalności. Nie z każdym komornikiem można bowiem się porozumieć celem dobrowolnych spłat. Jeśli kwota zobowiązania jest duża, a dłużnik posiada nieruchomość to wysoce prawdopodobne jest to, że zostanie wszczęta egzekucja z nieruchomości. Brak porozumienia z komornikiem doprowadzi do zajęcia kont bankowych. Komornik może również dążyć do zajęcia wierzytelności dłużnika i po uzyskaniu informacji o kontrahentach dłużnika skontaktuje się z nimi. Taka sytuacja zazwyczaj nie wpływa za dobrze na podtrzymanie dalszej współpracy z kontrahentami. Zajęcie kont bankowych doprowadzi z kolei do wszczęcia kolejnych egzekucji – jako pierwszy będzie to ZUS bądź US.

Nakaz zapłaty z PKO BP. Jak powstrzymać egzekucję komorniczą i uratować firmę przed niewypłacalnością?

Na wniesienie sprzeciwu lub zarzutów od nakazu zapłaty z PKO BP jest 14 dni. Trzeba zatem zacząć od wniesienia pisma procesowego z zarzutami do twierdzeń banku. Jeśli nie jest to nakaz zapłaty z weksla to nie ma mowy o wszczęciu egzekucji komorniczej. W kolejnych krokach trzeba zainicjować negocjacje z bankiem celem zawarcia porozumienia. W tym celu zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy sytuację Państwa przedsiębiorstwa i wskażemy optymalne rozwiązanie.
Konieczna do ustalenia przede wszystkim będzie:

  • zdolność restrukturyzacyjna przedsiębiorstwa,
  • potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie redukcji zobowiązań, odroczenia terminu spłaty, etc.
  • strategia działania w zakresie działań restrukturyzacyjnych oraz ocena realności ich wykonania.

Pod rozwagę trzeba wziąć całokształt sytuacji dłużnika i podjąć decyzję czy prowadzić negocjacje pozasądowe czy też wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne. Negocjacje można wykorzystać, gdy nie ma zbyt wielu wierzycieli. Do pozostałych sytuacji zalecamy skorzystanie z dobrodziejstwa postępowania restrukturyzacyjnego.

Restrukturyzacja sądowa chroni przed egzekucją komorniczą. Dłużnik nie musi dokonywać spłat na poczet wierzycieli. Natomiast dzięki zawarciu układu z wierzycielami przedsiębiorca może uzyskać znaczą redukcję swoich zobowiązań oraz odroczyć termin ich zapłaty.

Warto wskazać w tym miejscu, że restrukturyzacja ma o wiele szerszy zakres niż obrona w postępowaniu o zapłatę. Zawarcie układu z wierzycielami pod nadzorem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego pozwala na kompleksowe uleczenie sytuacji przedsiębiorstwa. Zawierany jest układ ze wszystkimi wierzycielami przez co odpada ryzyko wszczęcia egzekucji przez któregoś z nich.

Nakaz zapłaty z PKO BP. Podsumowanie.

Sprzeciw od nakazu zapłaty z PKO BP, Pekao, Santander czy innego banku zazwyczaj będzie konieczny. Przede wszystkim w celu ochrony przed egzekucją i podjęcia dalszych działań. Przestrzegamy zarazem Państwa przed „kancelariami” obiecującymi wygranie sprawy z bankiem. Z naszego doświadczenia wynika, że wygrać z bankiem można jedynie w incydentalnych przypadkach. Może to być wynikiem wyjątkowych zaniedbań po stronie pełnomocnika banku, ale nam to się jeszcze nie zdarzyło. W sytuacji sporu sądowego przedsiębiorcy z drugim przedsiębiorcą pozwany nie jest tak chroniony jak konsument. Głównie z tego względu wygranie sprawy z bankiem jest karkołomnym zadaniem. O wiele bardziej zasadnym jest podjęcie rozmów ze wszystkimi wierzycielami celem zawarcia z nimi układu, co uzdrowi sytuację przedsiębiorstwa. 

Otrzymali Państwo nakaz zapłaty z PKO BP, Pekao, Santander czy z innego banku? Szukają Państwo skutecznego rozwiązania problemów finansowych? Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy kancelarią wyspecjalizowaną w restrukturyzacji przedsiębiorstw i ochronie praw dłużników oraz wierzycieli. Znajdziemy właściwe rozwiązanie Twojej sytuacji.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym skuteczna restrukturyzacja spółki z o.o. spowodowała, że dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł).…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Na czym polega układ częściowy?

Kategorie:

Na czym polega układ częściowy z wierzycielami? Kilka dni temu złożyliśmy do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu częściowego spółki działającej w branży motoryzacyjnej. Zatwierdzenie układu spowoduje odzyskanie płynności finansowej przez spółkę. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania: Na czym polega układ częściowy? Czym różni się od typowego układu z wierzycielami? Nasze rozważania skupimy na…

Czym jest Krajowy rejestr zadłużonych i jak z niego korzystać?

Kategorie:

Z dniem 1 grudnia 2021 r. został oddany do użytkowania system teleinformatyczny Krajowy rejestr zadłużonych (dalej jako „KRZ”). W systemie tym prowadzone są postępowania restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowe oraz postępowania dotyczące zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że co do zasady wszelkie czynności procesowe są wykonywane za pomocą systemu teleinformatycznego. Nie jest dopuszczalne podejmowanie działań poza…

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne

Kategorie:

Wpływ ustaw COVID’owych na postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne Termin na wniesienie wniosku o upadłość Przedsiębiorca ma na zgłoszenie wniosku o upadłość 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Stan ten pojawia się gdy dłużnik nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań przez ponad trzy miesiące. Ustawa „covid’owa”z dnia 2 marca 2020r. wprowadza zmiany w zakresie obowiązku wniesienia wniosku…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]