W jednej z prowadzonych przez nas spraw uzyskaliśmy dla naszego klienta umorzenie długu na poziomie 70%. Od rozpoczęcia negocjacji do zawarcia ugody upłynęło zaledwie 14 dni.
Kancelaria Restrukturyzacyjna > Negocjacje z firmą windykacyjną – jak przeprowadzić negocjacje z wierzycielem?
Negocjacje z firmą windykacyjną czasami są o wiele lepszym wyjściem z problemów z wypłacalnością niż ogłaszanie upadłości bądź postępowanie restrukturyzacyjne. Na skutek właściwie przeprowadzonych negocjacji można bowiem uzyskać umorzenie zobowiązań sięgające nawet 80%. Trzeba jednak wykonać to roztropnie, aby minimalizować inne koszty, które mogą (ale nie muszą) się pojawić przy zawieraniu ugody z firma windykacyjną.
Ugoda z firmą windykacyjną
Ugoda może być zawarta na etapie, gdy wierzycielem jest bank, jak i zarówno, gdy bank sprzedał swoją wierzytelność do funduszu sekurytyzacyjnego. Jednak w sytuacji, gdy bank jest wierzycielem uzyskanie umorzenia części zobowiązań będzie trudniejsze. Wysokość umorzenia będzie z kolei zazwyczaj wyższa w sytuacji negocjacji z firmą windykacyjną, która reprezentuje jeden z funduszy sekurytyzacyjnych. Prowadząc negocjacje z wierzycielem należy uwzględnić wszystkie koszty, które mogą powstać. Mowa tu w szczególności o kosztach podatkowych i kosztach umorzenia egzekucji, które mogą się pojawić po zawarciu ugody. Koszty te należy zestawić z kosztami, jakie mogą powstać w innych wariantach uzyskania umorzenia zobowiązań. W szczególności w upadłości konsumenckiej bądź postępowaniu restrukturyzacyjnym. Czynnikiem istotnym (zazwyczaj decydującym) dla wielu dłużników jest czas uzyskania umorzenia części zobowiązań. W przypadku ugody z firmą windykacyjną może to być zaledwie miesiąc. Dla upadłości należy przyjąć około 12 – 18 miesięcy od złożenia wniosku – w wariancie najbardziej optymistycznym. W większości przypadków będzie to jednak upływ około 48 miesięcy od złożenia wniosku. W postępowaniu restrukturyzacyjnym układy zawierane są zazwyczaj na okres dłuższy niż 24 miesiące. Negocjacje i ugoda z firmą windykacyjną oferują zatem najszybsze domknięcie sprawy.
Poniżej przedstawiamy przykładową umowę ugody z firmą windykacyjną.
W jednej z prowadzonych przez nas spraw uzyskaliśmy dla naszego klienta umorzenie długu na poziomie 70%. Od rozpoczęcia negocjacji do zawarcia ugody upłynęło zaledwie 14 dni.
Negocjacje z firmą windykacyjną pozwalają przykładowo na uniknięcie kosztów postępowania sądowego oraz kosztów postępowania egzekucyjnego. Dotyczy to również sytuacji, gdy wierzyciel uzyskał już tytuł wykonawczy i prowadził postępowanie egzekucyjne. Negocjacje z wierzycielami pozwalają bowiem na umorzenie tych kosztów (o ile powstały po stronie wierzyciela). Koszty egzekucji naliczone zaś przez komornika pozostają do uregulowania i nie ma możliwości ich umorzenia na skutek negocjacji z wierzycielem.
Negocjacje z firmą windykacyjną na etapie przedsądowym spowodują, że wierzyciel nie poniesie kosztów uzyskania nakazu zapłaty, które obciążają przecież dłużnika i są egzekwowane przez komornika. Bardzo istotna jest również kwestia odsetek i nie można jej pomijać w negocjacjach. Często bowiem wysokość naliczonych odsetek i innych należności ubocznych jest ekwiwalentem niespłaconego kapitału.
Każdy moment jest odpowiedni na rozpoczęcie negocjacji. Ugoda z firmą windykacyjną możliwa jest bowiem na każdym etapie obsługi zadłużenia. Jest natomiast kilka kluczowych czynników, które wpływają na wysokość uzyskanego umorzenia.
Wszystko zależy od sytuacji dłużnika. Nie wszyscy bowiem chcą ogłaszać upadłość konsumencką. Upadłość trwa bowiem dość długo. Ponadto dłużnik jest wpisany przez wiele lat w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, co eliminuje go skutecznie z życia finansowego. Dłużnik jest zarazem zazwyczaj widoczny w różnych bazach typu KRD. Zobowiązania wystawiane są dodatkowo na giełdach długów co skutecznie potrafi utrudnić życie dłużnikom. Mowa tu w szczególności o osobach chcących prowadzić działalność gospodarczą bądź zasiadających w zarządach spółek prawa handlowego.
Zacząć należy od zweryfikowania dokumentacji związanej z zadłużeniem. Jako kancelaria z uprawnieniami syndyka zawsze szczegółowo i w wiarygodny sposób wyliczamy poziom zaspokojenia w postępowaniu upadłościowym. Zestawiamy go z propozycją przedłożoną przez naszego klienta. Pozwala to wierzycielowi podjąć decyzję kierując się stricte rachunkiem ekonomicznym. Nota bene posiadamy wypracowane metody negocjacji z bankami oraz firmami windykacyjnymi, co pozwala znacznie skrócić czas negocjacji i przede wszystkim uzyskać lepsze warunki dla naszych klientów w kontekście umorzenia długu przez wierzyciela.
Jesteśmy dużymi zwolennikami negocjacji z wierzycielami. Jest to bowiem zasada win – win, gdzie obydwie strony dochodzą do porozumienia. Wierzyciel uzyskuje zaspokojenie swojej należności na akceptowalnym przez niego poziomie. Dłużnik zaś uzyskuje umorzenie części swoich zobowiązań i staje się w pełni wypłacalny. Negocjacje z firmą windykacyjną są dodatkowo najszybszym spośród wszystkich dostępnych sposobów na uzyskanie oddłużenia. Chcesz szybko wyjść ze stanu niewypłacalności? Skontaktuj się z nami i powierz swoje sprawy profesjonalistom. Zapewniamy profesjonalną i sprawną obsługę.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
kontakt@lipinskikancelaria.pl,
tel. 792 873 876
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte od wielu miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w gastronomii tracą płynność finansową. Możliwość sprzedaży na wynos nie rekompensuje strat spowodowanych przez zakaz obsługi klientów na miejscu. Otrzymane z tarcz czy PFR-u środki już dawno się pokończyły, a końca epidemii niestety nie […]
Niezawarty układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie oznacza końca możliwych do podjęcia działań. Restrukturyzacja firmy i układ co do zasady ma za zadanie chronić przedsiębiorstwo przed trwałą niewypłacalnością i upadłością. Wierzyciele jednak nie zawsze opowiadają się za przyjęciem układu. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne, o czym będzie poniżej. W niniejszym artykule odpowiemy na […]
W naszej codziennej praktyce bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie dłużnik chce unormować swoją sytuację, ale nie chce ogłaszać upadłości. Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu – upadłość jest zawsze ostatecznością. Obecnie dostępne są różne rozwiązania, które można optymalnie dobrać do sytuacji dłużnika. Warto wiedzieć zatem w jaki sposób dłużnik będący osobą fizyczną […]
Wiele zostało napisane o restrukturyzacji i o jej zaletach, widzianych jednak z perspektywy dłużnika. Nawarstwiające się obecnie problemy polskich firm powodują zwiększoną liczbę postępowań restrukturyzacyjnych. Uzasadnionym zatem jest poświęcenie uwagi wierzycielom i postawienie pytania o opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Na łamach dziennika Rzeczpospolita udzielamy odpowiedzi na pytanie czy zwarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela. […]
Szanowni Państwo, W dniu 2 marca 2021 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 41 / 2021 poz. 14745 ukazało się obwieszczenie o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu wobec Motocave spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Ku Ujściu 60 (80-549 Gdańsk), o numerze KRS 0000651455, NIP 5833223040, REGON 366038068. Postępowanie prowadzone […]
Czym właściwie zajmuje się kancelaria restrukturyzacyjna? Ogólnie rzecz biorąc cel jej działań jest zbieżny z celem postępowania restrukturyzacyjnego, którym jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Jest to oczywiście możliwe jedynie w sytuacji przywrócenia przedsiębiorstwu możliwości do długotrwałego konkurowania na rynku oraz odzyskania przez nie zdolności płatniczej. Taki właśnie cel przyświeca działaniom kancelarii licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Dowiedz […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy