Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Interesuje Państwa uproszczona restrukturyzacja? Jako kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdańsku i Gdyni pomożemy przejść przez proces postępowania. Do 30 listopada 2021 roku przedsiębiorcy borykający się wypłacalnością mają możliwość otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dzięki temu mogą uniknąć konieczności ogłaszania upadłości i odzyskać zdolność płatniczą. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (dalej jako UPR) i jak je przeprowadzić.

Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

Jest to zmodyfikowane postępowanie o zatwierdzenie układu, które jest jednym z rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego opisanego w prawie restrukturyzacyjnym. Modyfikacja ta polega głównie na ochronie dłużnika przed egzekucją komorniczą i skłonieniu wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym do zawarcia układu. W dalszej części artykułu opiszemy dokładnie charakterystykę uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Ogólnie rzecz ujmując, uproszczona restrukturyzacja daje możliwość szybkiej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja ta będzie bazować w znacznej mierze na redukcji lub zmianie terminów płatności zobowiązań przedsiębiorstwa.

Nie bez znaczenia jest również kwestia kosztów, które są niższe niż w przypadku większości pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych.

Kiedy można otworzyć uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne otwierane jest wtedy, gdy zaistniała niewypłacalność lub pojawiło się zagrożenie niewypłacalności przedsiębiorstwa. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swych wymagalnych zobowiązań dłużej niż trzy miesiące (przesłanka płynnościowa). Niewypłacalność występuje również, gdy zobowiązania pieniężne spółki przekraczają wartość jej majątku i stan ten utrzymuje się dłużej niż 24 miesiące. Zagrożenie niewypłacalnością wynika natomiast z sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, która wskazuje, że w najbliższym czasie przedsiębiorca może stać się niewypłacalny.

Otwarcie postępowania – licencjonowany doradca restrukturyzacyjny

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne przedsiębiorca może otworzyć po zawarciu umowylicencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Co istotne, tylko pod nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego przedsiębiorca może przeprowadzić UPR. Dłużnik sam wybiera doradcę, który w postępowaniu będzie pełnić funkcję funkcjonariusza publicznego jako nadzorca układu. Doradca ma za zadanie czuwać nad prawidłowością przebiegu postępowania, chronić interes wierzycieli oraz dłużnika. Pełni kluczową rolę w negocjacjach z wierzycielami. Sporządza również plan restrukturyzacyjny i pomaga dłużnikowi sformułować propozycje układowe.

Przebieg uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

Uproszczona restrukturyzacja składa się z następujących punktów:

  • zawarcie umowy z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym,
  • wyznaczenie dnia układowego (dzień ten rozstrzyga które zobowiązania będą objęte układem, czyli będą podlegać restrukturyzacji),
  • opracowanie propozycji układowych, sporządzenie spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych,
  • obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,
  • sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i prowadzenie negocjacji z wierzycielami. Zbieranie głosów od wierzycieli,
  • ustalenie przez nadzorcę układu, czy układ został przyjęty – jeśli wierzyciele wypowiedzieli się za przyjęciem układu, to dłużnik sporządza wniosek o zatwierdzenie układu przez sąd,
  • weryfikacja wniosku przez sąd i w razie braku przeszkód zatwierdzenie układu,
  • po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu, dłużnik przystępuje do wykonywania układu.

Przeczytaj też: negocjacje z wierzycielami

Na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

Poniżej przedstawiamy, jakie skutki ma uproszczona restrukturyzacja:

  • ochrona przed egzekucjami komorniczymi – od dnia obwieszczenia w MSiG przedsiębiorca uzyskuje ochronę przed egzekucją,
  • od dnia obwieszczenia nie można również wszczynać nowych postępowań egzekucyjnych,
  • ochrona przed wypowiedzeniem kluczowych dla dłużnika umów (najem, dzierżawa, umowa kredytu, leasingu),
  • objęcie układem również wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym (hipoteka, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie) – dłużnik musi jednak zagwarantować poziom zaspokojenia nie gorszy niż w przypadku egzekucji komorniczej lub upadłości,
  • ograniczenie dłużnika w zarządzie swoim majątkiem – może on bowiem dokonywać jedynie czynności zwykłego zarządu (na czynności przekraczające ten zakres wymaga się zgody nadzorcy układu),
  • od dnia otwarcia UPR dłużnik nie reguluje zobowiązań objętych układem,
  • ochrona wierzycieli poprzez możliwość uchylenia skutków obwieszczenia w MSiG o otwarciu UPR,
  • możliwość zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli, któremu przewodniczy nadzorca układu.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – podsumowanie

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest z pewnością bardzo pomocnym narzędziem prawnym dla przedsiębiorców. Pozwala bowiem w szybki sposób przeprowadzić restrukturyzację przedsiębiorstwa. Ustawodawca wprowadził UPR czasowo do dnia 30 listopada 2021 r. Od 1 grudnia 2021 r. z pewnymi modyfikacjami UPR zostanie wprowadzone na  stałe do polskiego systemu prawnego.

W celu skonsultowania swojej sytuacji i skorzystania z naszej pomocy prawnej, zapraszamy do bezpośredniej wizyty w Gdyni lub Gdańsku. Jesteśmy też dyspozycyjni przez Internet dla osób z innych części Polski.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

Wyłączenie auta z masy upadłości

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Na czym polega układ częściowy?

Na czym polega układ częściowy?

Na czym polega układ częściowy z wierzycielami? Kilka dni temu złożyliśmy do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu częściowego spółki działającej w branży motoryzacyjnej. Zatwierdzenie układu spowoduje odzyskanie płynności finansowej przez spółkę. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania: Na czym polega układ częściowy? Czym różni się od typowego układu z wierzycielami? Nasze rozważania skupimy na…

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia. Kiedy dłużnik jest niewypłacalny? Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku…

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

Co tak naprawdę daje restrukturyzacja? Czy warto zaczynać postępowanie restrukturyzacyjne? Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku – czyli podsumowanie roku minionego to interesujący temat. Po danych za rok 2020 widać, że zwiększa się świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach restrukturyzacji. Niestety wciąż nie jest ona zbyt duża. A szkoda, gdyż restrukturyzacja firmy pozwala odzyskać zdolność płatniczą i uniknąć…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia