Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Kancelaria Restrukturyzacyjna > Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
Interesuje Państwa uproszczona restrukturyzacja? Jako kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdańsku i Gdyni pomożemy przejść przez proces postępowania. Do 30 listopada 2021 roku przedsiębiorcy borykający się wypłacalnością mają możliwość otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dzięki temu mogą uniknąć konieczności ogłaszania upadłości i odzyskać zdolność płatniczą. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (dalej jako UPR) i jak je przeprowadzić.
Jest to zmodyfikowane postępowanie o zatwierdzenie układu, które jest jednym z rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego opisanego w prawie restrukturyzacyjnym. Modyfikacja ta polega głównie na ochronie dłużnika przed egzekucją komorniczą i skłonieniu wierzycieli z zabezpieczeniem rzeczowym do zawarcia układu. W dalszej części artykułu opiszemy dokładnie charakterystykę uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Ogólnie rzecz ujmując, uproszczona restrukturyzacja daje możliwość szybkiej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja ta będzie bazować w znacznej mierze na redukcji lub zmianie terminów płatności zobowiązań przedsiębiorstwa.
Nie bez znaczenia jest również kwestia kosztów, które są niższe niż w przypadku większości pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne otwierane jest wtedy, gdy zaistniała niewypłacalność lub pojawiło się zagrożenie niewypłacalności przedsiębiorstwa. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swych wymagalnych zobowiązań dłużej niż trzy miesiące (przesłanka płynnościowa). Niewypłacalność występuje również, gdy zobowiązania pieniężne spółki przekraczają wartość jej majątku i stan ten utrzymuje się dłużej niż 24 miesiące. Zagrożenie niewypłacalnością wynika natomiast z sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, która wskazuje, że w najbliższym czasie przedsiębiorca może stać się niewypłacalny.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne przedsiębiorca może otworzyć po zawarciu umowy z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Co istotne, tylko pod nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego przedsiębiorca może przeprowadzić UPR. Dłużnik sam wybiera doradcę, który w postępowaniu będzie pełnić funkcję funkcjonariusza publicznego jako nadzorca układu. Doradca ma za zadanie czuwać nad prawidłowością przebiegu postępowania, chronić interes wierzycieli oraz dłużnika. Pełni kluczową rolę w negocjacjach z wierzycielami. Sporządza również plan restrukturyzacyjny i pomaga dłużnikowi sformułować propozycje układowe.
Uproszczona restrukturyzacja składa się z następujących punktów:
Przeczytaj też: negocjacje z wierzycielami
Poniżej przedstawiamy, jakie skutki ma uproszczona restrukturyzacja:
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest z pewnością bardzo pomocnym narzędziem prawnym dla przedsiębiorców. Pozwala bowiem w szybki sposób przeprowadzić restrukturyzację przedsiębiorstwa. Ustawodawca wprowadził UPR czasowo do dnia 30 listopada 2021 r. Od 1 grudnia 2021 r. z pewnymi modyfikacjami UPR zostanie wprowadzone na stałe do polskiego systemu prawnego.
W celu skonsultowania swojej sytuacji i skorzystania z naszej pomocy prawnej, zapraszamy do bezpośredniej wizyty w Gdyni lub Gdańsku. Jesteśmy też dyspozycyjni przez Internet dla osób z innych części Polski.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych...
Sąd restrukturyzacyjny w Gorzowie Wielkopolskim w tempie wręcz ekspresowym zatwierdził...
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek...
Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte od wielu miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w gastronomii tracą płynność finansową. Możliwość sprzedaży na wynos nie rekompensuje strat spowodowanych przez zakaz obsługi klientów na miejscu. Otrzymane z tarcz czy PFR-u środki już dawno się pokończyły, a końca epidemii niestety nie […]
Po pierwszej połowie 2021 roku w artykule upadłość konsumencka w liczbach przewidywaliśmy, że liczba ogłoszonych w 2021 roku upadłości wyniesie 16500. Okazuje się, że popularność upadłości konsumenckich może zaskoczyć nawet jej praktyków. W 2021 roku zostało bowiem ogłoszonych aż 18 205 upadłości konsumenckich. Upadłość konsumencka raport za 2021 rok – w niniejszym artykule przedstawiamy dane dotyczące […]
Upadłość konsumencka Elbląg. Kancelaria Lipiński i Wspólnicy to doświadczony zespół prawników i ekonomistów zajmujących się wyłącznie prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Cechuje nas uczciwość i indywidualne podejście do spraw naszych klientów. Zajmujemy się przeprowadzaniem postępowań upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. W trakcie jednej rozmowy wyjaśnimy wszelkie zawiłości postępowania […]
Ostatnio zgłosił się do nas klient, w sytuacji którego może być obecnie niemała liczba przedsiębiorców wykonujących układy zatwierdzone przez sądy w czasach przedpandemicznych. Sytuacja tego przedsiębiorcy sprowadza się do pytania co zrobić, gdy układ z wierzycielami jest niemożliwy do wykonania? Bierzemy zatem na warsztat zagadnienie dotyczące sytuacji przedsiębiorcy, który w wyniku pandemii nie może dalej […]
W dzisiejszym wydaniu dziennika “Rzeczpospolita” wyjaśniamy zagadnienie planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. Z artykułem można się zapoznać w tym linku. Zapraszamy do lektury.
Jakie możliwości ma przedsiębiorca, któremu grozi wypowiedzenie umowy leasingu bądź umowa została już wypowiedziana? W tym artykule omówimy możliwe do zastosowania rozwiązania w kontekście problemów z umowami leasingu. Wypowiedzenie umowy leasingu – co robić? Możliwe rozwiązanie uwarunkowane jest sytuacją przedsiębiorcy. Kluczowa jest tu kwestia jaki jest obecny status umowy leasingu. W sytuacji, gdy umowa nie […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy