Obowiązek złożenia wniosku o upadłość

Obowiązek złożenia wniosku o upadłość – w niniejszym artykule opiszemy tę kwestię. Wskażemy również kto jest uprawniony do złożenia takiego wniosku. Wyjaśnimy, kiedy wierzyciel może wnieść o upadłość dłużnika oraz opiszemy kwestię upadłości po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej bądź śmierci przedsiębiorcy.

Niewypłacalność i termin na złożenie wniosku o upadłość

Niewypłacalność powstaje, gdy dłużnik nie reguluje swych wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. Od momentu powstania stanu niewypłacalności dłużnik ma 30 dni na wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości. O niewypłacalności oraz o tym kiedy trzeba ogłosić upadłość firmy pisaliśmy na naszym blogu.

Obowiązek złożenia wniosku o upadłość – osoba fizyczna

Zobowiązani do złożenia wniosku o upadłość są przedsiębiorcy, którzy utracili zdolność płatniczą i wedle prawa upadłościowego są niewypłacalni. Będzie to zatem właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej bądź zarządca sukcesyjny – jeśli został taki ustanowiony po śmierci przedsiębiorcy. W przypadku przedsiębiorcy będącym osobą fizyczną możliwe jest zamknięcie działalności gospodarczej i zawnioskowanie o upadłość jako konsument. Będzie to tańsze rozwiązanie. Wymaga jednak sprawnego zakończenia spraw związanych z działalnością – tak, aby zmieścić się w ustawowym terminie na złożenie wniosku o upadłość. Upadłość przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą opisaliśmy szerzej na naszym blogu.

W przypadku konsumenta nie ma ustawowego obowiązku składania wniosku o ogłoszenie upadłości. To jest jego uprawnienie, ale nie obowiązek (z zastrzeżeniem uwag poczynionych wyżej dotyczących byłego przedsiębiorcy).

Obowiązek złożenia wniosku o upadłość – spółka prawa handlowego

W przypadku spółek prawa handlowego obowiązek ten spoczywa ma każdym kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania samodzielnie lub łącznie z innymi osobami.

Powyższe oznacza, że w przypadku zarządu działającego łącznie obowiązek złożenia wniosku ciąży na każdym z członków zarządu odrębnie. Nie muszą wnosić wniosku zgodnie z reprezentacją spółki. Przy czym, jeśli tylko jeden członek zarządu złoży wniosek i wniosek ten zostanie oddalony to pozostali członkowie zarządu nie będą mogli się bronić przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki na zasadzie art. 299 KSH.

Nie ma żadnego znaczenia wewnętrzny podział obowiązków pomiędzy członkami zarządu. Zatem członek zarządu delegowany do nadzorowania spraw handlowych czy marketingowych jest tak samo zobowiązany do złożenia wniosku o upadłość spółki jak członek zarządu odpowiedzialny za ogólny zarząd spółką.

W przypadku spółek zobowiązani do złożenia wniosku o upadłość będą:

  • członkowie zarządu spółek kapitałowych (spółka akcyjna i spółka z o.o.),
  • likwidatorzy spółek prawa handlowego,
  • wspólnicy spółki jawnej,
  • partnerzy spółki partnerskiej
  • komplementariusze spółki komandytowej.

W przypadku spółki komandytowej czujni powinni być członkowie zarządu spółki z o.o., która jest zazwyczaj komplementariuszem. Postępowanie upadłościowe wobec spółki komandytowej zapewne nie zakończy się pełnym zaspokojeniem wierzycieli spółki. Wtedy odpowiedzialność za zobowiązania spółki spadnie na komplementariusza, czyli spółkę z o.o. Kluczową kwestią jest to, kiedy taki komplementariusz powinien wnieść wniosek o swoją upadłość? Odpowiedź na to pytanie zostawimy na oddzielny artykuł.

Czy prokurent ma obowiązek złożenia wniosku o upadłość spółki?

Prokurent nie ma obowiązku wnoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Może to być jego uprawnienie. Jeśli jednak nie uczyni tego, to nie mogą być wobec niego wyciągnięte konsekwencje wynikające z art. 299 KSH (odpowiedzialność za zobowiązania spółki).

Czy każdy wierzyciel może wnieść o upadłość dłużnika?

Wniosek o upadłość może wnieść jedynie wierzyciel osobisty dłużnika. W związku z tym wierzyciel rzeczowy (hipoteka, zastaw) nie jest uprawniony do zawnioskowania o upadłość dłużnika. Dotyczy to oczywiście jedynie sytuacji gdy wierzyciel rzeczowy nie jest zarazem wierzycielem osobistym.

Kiedy wierzyciel może wnieść o upadłość dłużnika?

W dowolnym momencie – oczywiście pod warunkiem, że jego wierzytelność jest wymagalna od ponad trzech miesięcy.

Wniosek wierzyciela o upadłość a zakończenie działalności gospodarczej

Wedle art. 8 prawa upadłościowego wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do osób, które przestały być wspólnikami osobowych spółek handlowych. Wtedy postępowanie upadłościowe przeprowadzone jest wedle przepisów zarezerwowanych dla upadłości konsumenckiej.

Śmierć przedsiębiorcy a upadłość

Kwestię tę reguluje art. 7 prawa upadłościowego:

W razie śmierci przedsiębiorcy można ogłosić jego upadłość, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony w terminie roku od dnia jego śmierci, a w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego (…) także po upływie roku od dnia śmierci przedsiębiorcy, a przed dniem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć wierzyciel, zarządca sukcesyjny, a także spadkobierca, oraz małżonek i każde z dzieci lub rodziców zmarłego, chociażby nie dziedziczyli po nim spadku.

Mają Państwo pytania dotyczące niniejszego artykułu bądź innych zagadnień dotyczących upadłości? Zapraszamy do kontaktu.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Krzysztof Lipiński. Licencjonowany Doradca Restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Ekonomista i prawnik. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

W tym tygodniu nasza praca zaowocowała na tyle, że warto się tym pochwalić. 1. Sąd zatwierdził bowiem układ firmy transportowej. Wkrótce orzeczenie się uprawomocni i po redukcji całości odsetek i rozłożeniu płatności na raty przedsiębiorstwo zacznie wykonywać układ. Układ zakładał całkowite umorzenie odsetek i rozłożenie płatności na 84 miesiące. Kwota wierzytelności objętych układem wynosiła około…

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Choć instytucja skargi pauliańskiej wydaje się być dość skomplikowana, w praktyce rozwiązanie to może być skutecznym sposobem na odzyskanie środków od niewypłacalnych dłużników. Jest to niezwykle istotne narzędzie w rękach wszystkich wierzycieli, a z perspektywy prawa upadłościowego, może być wykorzystywane również przez syndyka w celu ubezskutecznienia czynności prawnej upadłego dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli. Definicja skargi…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika. Faworyzowanie niektórych wierzycieli w zakresie dokonywania na ich poczet spłat przy jednoczesnym braku spłat na rzecz pozostałych może nosić znamiona przestępstwa. Odpowiedzialność karna może dotyczyć również sytuacji, w których dłużnik zabezpiecza jedynie wybranych wierzycieli. Odpowiedzialność karna dłużnika może powstać w sytuacji, gdy dowolna i wybiórcza spłata wierzycieli dokonywana…

Rosnące raty kredytów - co robić?

Rosnące raty kredytów - co robić?

Niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie, COVID-19, wojna w Ukrainie, rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, a także wzrost wskaźników WIBOR – wszystko to sprawia, że od pewnego czasu raty kredytów rosną w błyskawicznym tempie. Niestety, dla wielu osób stanowi to bardzo poważny problem, z którym nie sposób sobie poradzić. Z jakich rozwiązań można skorzystać, gdy wysokie…

Upadłość konsumencka ogłoszona w 4 dni

Upadłość konsumencka ogłoszona w 4 dni

Jak się okazuje system teleinformatyczny, w którym obecnie prowadzone są postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne, może znacznie przyspieszyć rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości. W Polsce mamy trzydzieści wydziałów sądów gospodarczych zajmujących się sprawami z zakresu upadłości i restrukturyzacji. Jako, że prowadzimy sprawy we wszystkich sądach w Polsce to mamy dobre rozeznanie jak obecnie wygląda rozpatrywanie spraw…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia