Restrukturyzacja i oddłużenie firmy

Restrukturyzacja firmy przeprowadzana w obliczu utraty płynności finansowej odbywa się zazwyczaj z jednoczesnym oddłużeniem. Mowa tu głównie o postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym wedle przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Kiedy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są możliwe? W jaki sposób doprowadzić do oddłużenia firmy? Jak rozmawiać z wierzycielami? W niniejszym artykule skupimy się na kwestii dotyczącej oddłużenia firmy.

Oddłużenie firmy – od czego zacząć?

My zaczynamy zazwyczaj od negocjacji z wierzycielami (oczywiście po wcześniejszym nakreśleniu strategii działania i celu, do którego zmierzamy). Warto bowiem skontaktować się z nimi w celu przedstawienia sytuacji dłużnika. Wierzycielom po prostu należy się dawka informacji dotyczących przyczyn powstania problemów ze zdolnością płatniczą. Należy im zarazem przedstawić zakładane do zrealizowania przez dłużnika posunięcia w materii restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Co najważniejsze dla dłużnika – trzeba wyjaśnić wierzycielom z jakiego powodu redukcja ich należności jest dla nich ekonomicznie opłacalna. Odpowiednie zaangażowanie doradcy restrukturyzacyjnego będzie z pewnością na tym etapie bardzo pomocne.

Niewypłacalność a poziom zaspokojenia wierzycieli

Tym samym przechodzimy do testu prywatnego wierzyciela. Dobry plan restrukturyzacyjny wraz z rzetelnie sporządzonym testem prywatnego wierzyciela są bardzo pomocne w uzyskaniu oddłużenia firmy. Test prywatnego wierzyciela zestawia poziom zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym z poziomem zaspokojenia wynikającym z propozycji układowych dłużnika. Należycie sporządzony test jest wiarygodnym argumentem w negocjacjach z wierzycielami. Dzięki temu jest pomocny w przekonaniu wierzycieli, że redukcja ich należności z ekonomicznego punktu widzenia jest dla nich opłacalna. Test prywatnego wierzyciela jest ściśle powiązany z planem restrukturyzacyjnym i propozycjami układowymi.

Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – propozycje układowe

Standardowe i najczęściej spotykane propozycje układowe w restrukturyzacji wskazane są w art. 156 prawa restrukturyzacyjnego i należą do nich: 

1) odroczenie terminu wykonania;

2) rozłożenie spłaty na raty;

3) zmniejszenie wysokości;

4) konwersję wierzytelności na udziały lub akcje;

5) zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

W praktyce spotykane są najczęściej trzy pierwsze propozycje układowe. Oczywiście można je ze sobą łączyć. Dłużnik nie musi ograniczać się do wyżej wskazanych propozycji. Nie jest to bowiem katalog zamknięty i można przedstawić inne propozycje układowe. Warunek jest taki, aby były zgodne z prawem. Jeśli w postępowaniu restrukturyzacyjnym przewidywana jest redukcja wierzytelności (zdarzają się bowiem układy bazujące jedynie na odroczeniu terminu zapłaty) to całość odsetek z wiadomych przyczyn będzie podlegać umorzeniu.

Redukcja wierzytelności

Jeśli dłużnik nie posiada majątku to redukcja wierzytelności może sięgnąć nawet 90%. W celu uzyskania oddłużenia firmy konieczne są rozmowy z wierzycielami. Zaskoczenie wierzycieli wywołane otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego może nie wyjść dłużnikowi in plus w kontekście zawarcia układu. W takich sytuacjach warto podjąć negocjacje z wierzycielami już w trakcie sporządzania wniosku o otwarcie postępowania. Jeśli stan niewypłacalności nie jest na etapie zaawansowanym to negocjacje z wierzycielami z wykorzystaniem narzędzi prawnych z prawa restrukturyzacyjnego powinno być wręcz obligatoryjne. Trzeba bowiem pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne potrafi być kosztowym przedsięwzięciem, a przy mniejszej liczbie wierzycieli można porozumieć się z nimi bez udziału sądu. Pomoc licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest w takich sytuacjach wskazana. Doradca powinien wziąć na siebie ciężar prowadzenia negocjacji z wierzycielami. Dłużnik nie powinien tego robić, gdyż wtedy trudniej wypracować porozumienie.

Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – podsumowanie

Oddłużenie firmy w obliczu utraty zdolności płatniczej jest zazwyczaj jedynym ratunkiem przed upadłością, w której wierzyciele zostaną zaspokojeni w jeszcze mniejszym stopniu. Można by zakładać, że to jedno zdanie powinno być wystarczające do przekonania wierzycieli w celu zawarcia układu bądź porozumienia (zawieranego poza sądem). W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste i trzeba umiejętnie podejść do rozmów z wierzycielami, aby wypracować porozumienie bądź zawrzeć układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Chcąc oddłużyć firmę jej właściciel musi działać szybko. Należy bowiem pamiętać, że im szybciej zostaną podjęte działania restrukturyzacyjne i rozmowy z wierzycielami, tym większe szanse na pomyślne zakończenie procesu oddłużania i ratunek przed upadłością. Chcesz omówić restrukturyzację swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy indywidualne podejście do sprawy.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

Wyłączenie auta z masy upadłości

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? Czy upadłość konsumencka w Gdańsku różni się przykładowo od upadłości konsumenckiej w Elblągu? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać…

Problemy ze spłatą? Negocjuj!

Problemy ze spłatą? Negocjuj!

Masz nieuregulowane raty kredytu bądź nieopłaconą fakturę? Otrzymujesz wezwanie do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy bądź wniesienia powództwa o zapłatę? Nie wiem, czy masz tego świadomość, ale jest to dla Ciebie kluczowy moment. Co można zatem w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest jedna - masz problemy ze spłatą - negocjuj! Dalsze zapożyczanie się nie jest…

Licytacja nieruchomości. Co robić?

Licytacja nieruchomości. Co robić?

Licytacja nieruchomości. Co robić? Opisujemy sposoby na ochronę nieruchomości bądź uzyskanie oddłużenia przy wykorzystaniu tej nieruchomości. O obronie przed egzekucją (nie tylko z nieruchomości) pisaliśmy w artykule egzekucja komornicza - jak się bronić? Wielu dłużników próbuje bronić swojej nieruchomości do samego końca, co zazwyczaj kosztuje ich sporo zdrowia. Działania takie skazane są w większości przypadków…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia