Negocjacje z wierzycielami czy upadłość?

Zastanawiasz się co jest korzystniejsze: negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Odpowiedź jest oczywista. Negocjacje z wierzycielami w zakresie spłaty zobowiązań na etapie pozasądowym są z pewnością tańszym rozwiązaniem niż postępowania restrukturyzacyjne. Mogą zarazem ochronić dłużnika przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Z dniem wejścia w życie Prawa Restrukturyzacyjnego przedsiębiorcy zyskali bardzo dobre narzędzie do wyciągnięcia swojej firmy z problemów finansowych. Dla nas wymiar i zastosowanie tej ustawy są znacznie szersze niż tylko do postępowań sądowych. Wprowadzenie tej ustawy pozwala na przełożenie i zastosowanie narzędzi w niej ujętych do restrukturyzacji poza sądowych, których jako kancelaria restrukturyzacyjna, jesteśmy dużym zwolennikiem.

Negocjuj z wierzycielami i zmniejsz swoje zadłużenie!

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Zakończenie sporu na zasadzie ugody jest zazwyczaj najszybszym i najlepszym rozwiązaniem dla obydwu stron. Restrukturyzacja w ujęciu sądowym jest żmudna i dość kosztowna. Oczywiście w pewnych okolicznościach jest najlepszym rozwiązaniem (przykładowo znaczna liczba wierzycieli bądź wiele postępowań egzekucyjnych w trakcie).

Kiedy rozpocząć negocjacje z wierzycielami?

Z naszego doświadczenia wynika, że im wcześniej przedsiębiorca podejmie działania mające na celu poprawę sytuacji (w tym negocjacje z wierzycielami), tym bardziej można mu pomóc. Niby proste i oczywiste. Jednak wielu ludzi myśli, że jakoś to będzie i sami sobie poradzą. W końcu przez tyle lat z powodzeniem prowadzili swój biznes. W negocjacjach pozasądowych skuteczne jest merytoryczne wyjaśnienie bieżącej sytuacji materialno – finansowej dłużnika. Skonstruowanie i przedstawienie propozycji układowych z jednoczesnym uzmysłowieniem wierzycielom, że “więcej nie dostaną”. Brak zgody na zawarcie porozumienia spowoduje wszczęcie sądowego postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego. Postępowania te wiążą się z dość sporymi kosztami przez co poziom zaspokojenia wierzycieli będzie mniejszy. Na końcu tego łańcuszka jest upadłość, która dla wielu wierzycieli oznacza zaspokojenie na poziomie minimalnym bądź zerowym. W związku z tym w naszej ocenie wskazane jest współdziałanie dłużnika i wierzycieli, aby nie doprowadzić do upadłości.

Czy warto podejmować negocjacje? Test prywatnego wierzyciela

Nawiązując jeszcze do momentu, w którym negocjacje z wierzycielami powinny być podjęte – im szybciej, tym lepiej. Można by również napisać nieco sentymentalnie, że czas leczy rany, a jest on bardzo istotny, gdyż na początku odrzucane argumenty z upływem czasu są akceptowane przez wierzycieli. Warunek jest jeden – argumenty muszą być racjonalne i trzeba dać nieco czasu niektórym wierzycielom, aby zaakceptowali stratę. W takich sytuacjach bardziej opłacalne jest skupienie się na tym, ile można otrzymać zamiast dążyć do tego, aby za wszelką cenę ugrać jak najwięcej. W tym celu bardzo przydatne będzie sporządzenie testu prywatnego wierzyciela.

Negocjacje z wierzycielami czy upadłość? Podsumowanie

Skuteczne negocjacje z wierzycielami mogą zastąpić długie i kosztowne postępowanie restrukturyzacyjne i pozwolą o wiele szybciej uzdrowić sytuację firmy. Warto przy tym powierzyć swoje sprawy profesjonalistom – prawnikom, aby mieć pewność że propozycje układowe zostaną poparte mocnymi argumentami. Trzeba zarazem pamiętać, że wierzyciel w rozmowie z wykwalifikowanym pełnomocnikiem będzie mniej podatny swoim emocjom, co z pewnością pozwoli szybciej znaleźć porozumienie.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Upadłość czy restrukturyzacja?

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie upadłość czy restrukturyzacja. Restrukturyzacja daje przedsiębiorcom możliwość oddłużenia firmy i ochrony przedsiębiorstwa przed upadłością. Jednak czy restrukturyzacja jest zawsze możliwa? Jeśli nie to kiedy przedsiębiorca może liczyć na ratunek przed upadłością, a kiedy upadłość jest nieunikniona?  Termin na wniesienie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego W celu ochrony przed odpowiedzialnością…

Upadłość konsumencka Tczew

Upadłość konsumencka Tczew i okolice. Mieszkasz lub prowadzisz firmę w Tczewie? Jeśli interesuje Cię upadłość konsumencka, możesz zgłosić się do naszej kancelarii. Upadłość konsumencka dotyczy zarówno osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą oraz konsumentów. Chcesz uzyskać oddłużenie w upadłości i zabezpieczyć płynność finansową swoją lub swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Jako profesjonaliści dobierzemy właściwy…

Upadłość konsumencka w liczbach

Upadłość konsumencka w liczbach Upadłość konsumencka zyskuje cały czas na popularności. Wzrost popularności nie idzie jednak w parze z szybkością rozpatrywania spraw. Przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego (Krajowy Rejestr Zadłużonych) powinno poprawić tę kwestię. Upadłość konsumencka w liczbach. Liczba ogłoszonych upadłości w 2021 roku Do końca sierpnia 2021 r. sądy upadłościowe ogłosiły 12 198 upadłości…

Biuro w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/118,
80-855 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia