Kancelaria Restrukturyzacyjna > Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można znaleźć na naszym blogu. Do sporządzenia wniosku trzeba się z pewnością rzetelnie przygotować. Tylko wtedy dłużnik może liczyć na uzyskanie oddłużenia, które nie będzie dla niego uciążliwe. Lektura wyżej wskazanego artykułu z pewnością będzie bardzo pomocna przy sporządzaniu wniosku.
Upadły musi liczyć się z tym, że straci cały swój majątek, który zostanie sprzedany przez syndyka na poczet zaspokojenia wierzycieli upadłego dłużnika. Po zakończeniu postępowania upadłościowego sąd ustali również plan spłaty wierzycieli. Możliwe jest umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat wierzycieli, ale będą to sytuacje sporadyczne.
Znowelizowane przepisy Prawa Upadłościowego, które weszły w życie 24 marca 2020 r. pozwolą praktycznie każdej osobie fizycznej ogłosić tzw. upadłość konsumencką. Ogłoszenie upadłości jest jednak dopiero początkiem całego procesu oddłużania. W sytuacji, w której dłużnik nie ma majątku, to powinien dość szybko uzyskać postanowienie w przedmiocie umorzenia zobowiązań bądź ustalenia planu spłaty wierzycieli, czyli zarazem postanowienia określającego zakres umorzenia zobowiązań. Wysokość umorzenia będzie zależna od tego w jakim stopniu dłużnik przyczynił się do powstania lub pogłębienia stanu niewypłacalności. Zatem badanie przyczyn powstania niewypłacalności zostanie przesunięte na etap ustalania planu spłat wierzycieli. W poprzednim stanie prawnym sąd weryfikował tę kwestię na etapie wydawania postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości.
W sytuacji, w której dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli zostanie ustalony na okres od 36 do 84 miesięcy. Sąd, ustalając plan spłat, weźmie pod rozwagę możliwości zarobkowe upadłego oraz jego potrzeby (utrzymanie w zakresie nie przekraczającym podstawowych potrzeb) i osób pozostających na jego utrzymaniu.
Jeśli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności w sposób nie będący rażącym niedbalstwem – przykładowo w wyniku zdarzeń losowych lub poprzez zaniedbania “lekkie”, to plan spłat będzie ustalony na okres do 36 miesięcy.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sąd nie będzie weryfikował stopnia przyczynienia się do powstania stanu niewypłacalności w sytuacji gdy stwierdzi, że upadły nie jest w stanie dokonywać spłat na poczet wierzycieli i stan ten ma charakter trwały. W takiej sytuacji sąd umorzy zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłat wierzycieli.
W sytuacji, gdy brak możliwości dokonywania spłat nie będzie mieć charakteru trwałego, sąd umorzy zobowiązania warunkowo – maksymalnie na okres pięciu lat. Rozstrzygnięcia takiego należy unikać, ponieważ w skrajnie niekorzystnej sytuacji całość procesu oddłużania może potrwać ponad 12 lat. Jest to oczywiście teoretycznie możliwe, ale w praktyce nie powinno mieć miejsca.
Do upadłości dłużnik powinien należycie się przygotować. Chodzi tu w szczególności o:
W związku z tym zalecamy korzystanie z usług wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym praktyków. Pozwoli to na szybsze uzyskanie oddłużenia oraz mniej dotkliwe dla dłużnika plany spłaty wierzycieli. Współpracując z prawnikami, wszystkie kwestie związane z tym jak ogłosić upadłość konsumencką, będą przejrzyste i wykonane terminowo.
Jeśli szukają Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące upadłości konsumenckiej, to zapraszamy do kontaktu. Nasza kancelaria restrukturyzacyjna ma siedzibę w Gdyni i Gdańsku, ale jesteśmy też dyspozycyjni online.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
kontakt@lipinskikancelaria.pl,
tel. 792 873 876
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Opisaliśmy już na naszym blogu propozycje układowe w restrukturyzacji. Wyjaśniliśmy również na czym polega układ z wierzycielami. Dziś omówimy skutki zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Kogo wiąże układ z wierzycielami? Restrukturyzacja z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego umożliwia zawarcie układu z wierzycielami. Układ wiąże wierzycieli, którzy z mocy prawa są nim objęci. Dotyczy to nawet sytuacji, w której wierzytelności nie zostały ujęte […]
Restrukturyzacja firmy Gdynia Gdańsk Toruń i Bydgoszcz. Czeka Cię restrukturyzacja firmy? Nasza kancelaria restrukturyzacyjna to dobre miejsce, aby otrzymać specjalistyczną pomoc. Zespół kancelarii tworzy licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, prawnicy i ekonomiści. Przeprowadzamy restrukturyzacje firm i pomagamy w restrukturyzacji zadłużenia lub uzyskaniu finansowania. Obsługujemy firmy z całego obszaru Polski. Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur […]
Przedsiębiorca, wobec którego zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne jest zazwyczaj ograniczony w zarządzie swym majątkiem. Wyjątkiem jest tu postępowanie o zatwierdzenie układu, gdzie dłużnik w pełni zarządza swym przedsiębiorstwem. W pozostałych postępowaniach dłużnik musi liczyć się jednak z tym, że nie będzie mógł w pełni zarządzać swoją firmą. Na niektóre czynności wymaga się bowiem zgody nadzorcy […]
Jesteś niewypłacalny? Komornik zajął Twoje wynagrodzenie? Obawiasz się, że będziesz spłacał długi do końca życia? Chcesz zarazem ochronić swój majątek? Wedle obowiązujących obecnie przepisów prawa można ochronić swój majątek i jednocześnie uzyskać oddłużenie. W sytuacji utraty płynności finansowej idealnym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę majątku jest układ konsumencki. Jest to instrument prawny zawarty w Prawie upadłościowym. […]
Na czym polega likwidacja spółki z o.o.? Jak połączyć likwidację spółki z o.o. z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej? Jako kancelaria restrukturyzacyjna z siedzibą w Gdańsku i Gdyni oferujemy nie tylko doradztwo biznesowe i pomoc prawną, ale udostępniamy też rzetelne informacje na ten temat. Z poniższego tekstu dowiedzą się Państwo m.in. w jaki sposób może nastąpić likwidacja […]
W odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej można podać cztery składowe kosztów: opłata sądowa od wniosku, koszt kancelarii prawnej, koszty postępowania upadłościowego, wynagrodzenie syndyka. Opłata sądowa za wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 PLN i wnoszona jest na konto właściwego sądu, do którego składany jest wniosek. Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty obsługi […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy