Kojarzenie partnerów biznesowych – jak znaleźć inwestora?

Kojarzenie partnerów biznesowych – jak znaleźć inwestora?

Rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia bądź rozwój istniejącego biznesu bez kapitału jest niemożliwy. Przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa czy restrukturyzacji gospodarstwa rolnego również przebiega sprawniej jeśli dostępne jest finansowanie. Jak zatem uzyskać to finansowanie w sytuacji gdy nie spełnia się kryteriów stawianych przez banki? Czy restrukturyzacja sądowa jest zawsze dobrym rozwiązaniem? Jak znaleźć inwestora, który udzieli finansowania niezbędnego do rozwoju przedsiębiorstwa? W niniejszym artykule odpowiemy na powyższe pytania skupiając się zarazem na takiej kwestii jak kojarzenie partnerów biznesowych.

Czy restrukturyzacja sądowa jest zawsze dobrym rozwiązaniem?

Poruszyliśmy już tę kwestię w artykule kiedy możliwe jest oddłużenie firmy? Wskazaliśmy w nim, że nie ma racji bytu rozpoczynanie postępowania restrukturyzacyjnego w sytuacji, gdy brakuje środków na podstawową działalność operacyjną. Warto dodać jednak jeszcze jedną sytuację. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy przedsiębiorstwo ma kilka mniejszych zobowiązań oraz jedno duże. Jeśli wierzyciel z największą wierzytelnością nie jest skłonny do zawarcia układu to inicjowanie postępowania restrukturyzacyjnego będzie jedynie stratą czasu i pieniędzy przedsiębiorcy. W takiej sytuacji w razie fiaska wstępnych negocjacji trzeba szukać innego rozwiązania. Tym rozwiązaniem jest oczywiście restrukturyzacja zadłużenia – tego kluczowego, czyli wolumenowo największego. W dalszej części niniejszego artykułu skupimy się właśnie na restrukturyzacji zobowiązania w sytuacji gdy wierzyciel nie chce zawrzeć układu / ugody.

Finansowanie dla firmy – jak je uzyskać?

Jeśli w strukturze zobowiązań dominują zobowiązania krótkoterminowe, a dłużnik posiada aktywa wolne od zabezpieczeń to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie konsolidacja i uzyskanie finansowania długoterminowego. Jednak przedsiębiorstwo borykające się z problemem płynności finansowej ma zazwyczaj zamkniętą drogę do finansowania z banków. Z drugiej strony chwytanie się brzytwy przez tonącego nie poprawi raczej sytuacji dłużnika. Mam tu na myśli finansowanie z funduszy pożyczkowych, które jest zazwyczaj (ale nie zawsze) dość drogim kapitałem. Pozostaje zatem upadłość bądź szukanie inwestora.

Kojarzenie partnerów biznesowych – jak znaleźć inwestora?

W naszej praktyce spotykaliśmy się z sytuacją, gdy jedynym właściwym rozwiązaniem było poszukiwanie inwestora. Rozwiązanie takie nabiera szczególnej wagi w obecnych pandemicznych czasach, gdy zdecydowana większość przedsiębiorstw doznała drastycznego spadku dochodów. Reakcją banków na kryzys było zaś natychmiastowe zakręcenie kurków w zakresie finansowania dla firm. Akcje kredytowe dla przedsiębiorców zostały w zasadzie zatrzymane w marcu 2020 roku. Zatrzymanie akcji kredytowej przez banki było pożywką dla funduszy pożyczkowych. Korzystanie z takiego finansowania niesie jednak zazwyczaj ze sobą bardzo duże koszty. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem znalezienie inwestora. Taki rodzaj finansowania może być zbliżony w zakresie kosztów do kredytu bankowego. Dłużnik jednak musi liczyć się z tym, że przy dużych kwotach konieczne będzie zabezpieczenie rzeczowe – najczęściej w postaci hipoteki. Przedsiębiorstwo musi poza tym mieć dobre perspektywy w zakresie spłaty zobowiązania. 

Kojarzenie partnerów biznesowych – podsumowanie

Jako kancelaria restrukturyzacyjna posiadamy w swoim zespole osoby z wieloletnim doświadczeniem w uzyskiwaniu finansowania dla naszych klientów. Zajmujemy się również doradztwem biznesowym oraz kojarzeniem partnerów biznesowych i szukaniem inwestorów. Czasami jest to bowiem jedyne właściwe rozwiązanie na problemy płynnościowe przedsiębiorstwa. Zapraszamy do kontaktu.

Specjalizujemy się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Wiemy jak zadbać o ochronę praw
dłużnika i sprawnie przeprowadzić go przez postępowanie upadłościowe bądź restrukturyzacyjne.

  O autorze

  Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.

  Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

  kontakt@lipinskikancelaria.pl,
  tel. 792 873 876

  Misja

  Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową. Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa. Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

  Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:

  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
  Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.

  Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne. 

  Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:

  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika – tzw. powództwa pauliańskie.

  Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.

  Kancelaria specjalizuje się w:

  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym. 

  Ostatnie wpisy

  Polecane artykuły

  Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

  Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się …

  Doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński

  Szanowni Państwo, W dniu 2 marca 2021 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 41 / 2021 poz. 14745 ukazało się obwieszczenie …

  Restrukturyzacja restauracji

  Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte od wielu miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w …

  Polecane artykuły

  Oddłużenie firmy
  plan spłaty wierzycieli
  Upadłość konsumencka
  Biuro w Gdańsku

  Brzozowa 8 lok. 2.06, 80-243 Gdańsk

  Biuro w Gdyni

  Al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia

  Kontakt

  tel. 58 352 13 43

  kom: 792 873 876
  email: kontakt@lipinskikancelaria.pl

  Kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Technologię dostarcza: Nikiu.com

  Kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy

  Kancelaria Lipiński i Wspólnicy © Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Projekt i wykonanie Nikiu.com