Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Funkcję nadzorcy układu, jako pozasądowego organu postępowania może sprawować jedynie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Funkcja ta jest pełniona w sposób niezależny i samodzielny. Nadzorca układu nie jest bowiem przedstawicielem dłużnika. Pomaga mu jednak w przeprowadzeniu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, przygotowaniu propozycji układowych i przeprowadzeniu głosowania nad układem. Czuwa również nad zgodnością z prawem postępowania restrukturyzacyjnego oraz nad zachowaniem słusznego interesu wierzycieli. Jest zatem obiektywnym organem postępowania, który czuwa nad poprawnością prowadzonego postępowania oraz pomaga w znalezieniu porozumienia pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Prawo restrukturyzacyjne wskazuje na poniższe obowiązki nadzorcy układu:

  • kontrolowanie czynności dłużnika dotyczących jego majątku, a także przedsiębiorstwa,
  • sporządzenie planu restrukturyzacyjnego,
  • przygotowanie wspólnie z dłużnikiem propozycji układowych,
  • sporządzenie spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych,
  • współpraca z dłużnikiem w zakresie sprawnego i zgodnego z prawem zbierania głosów przy zachowaniu praw wierzycieli,
  • przygotowanie i złożenie sprawozdania o możliwości wykonania układu,
  • wykonywanie uprawnień nadzorcy sądowego na etapie uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu,
  • wyrażanie zgody na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w przedsiębiorstwie dłużnika
  • dotyczy to jedynie tzw. Uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego,
  • poinformowanie dłużnika o dostępnych źródłach finansowania oraz pomoc w ich uzyskaniu,
  • udzielanie wierzycielom informacji o sytuacji majątkowej dłużnika wpływającej na możliwość wykonania przez niego układu. Jest to bardzo istotne w kontekście wypracowania układu, który zostanie zaaprobowany przez większość wierzycieli.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Rola nadzorcy układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Jak wynika z powyższego zakres obowiązków nadzorcy układu jest dość szeroki. Ciąży na nim duża odpowiedzialność w zakresie zgodności z prawem prowadzonego postępowania. Nadzorca dba również o to, aby interes wierzyciel nie został naruszony.

Co istotne w mojej ocenie, to właśnie nadzorca powinien zadbać o odpowiedni dialog pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem. Pozwoli to na wypracowanie układu, który zostanie przyjęty przez wierzycieli. W tym celu odpowiednie prowadzenie negocjacji jest kluczowe.

Nadzorca jako profesjonalista skutecznie wspiera proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa bądź restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. W przypadku restrukturyzacji spółki z o.o. prowadzącej działalność operacyjną na szeroką skalę należy wybrać doświadczonego doradcę restrukturyzacyjnego. Wierzyciele mogą przy tym liczyć na obiektywizm z jego strony, co może być pomocne w zawarciu układu. Nadzorca układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym powinien wyważyć słuszne interesy wierzycieli oraz dłużnika i dbać o to, aby wierzyciele nie zostali pokrzywdzeni. Z drugiej strony wspiera dłużnika w procesie restrukturyzacji

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł. Tym samym po wykonaniu planu spłaty wierzycieli zostanie umorzonych ponad 280.000,00 zł zobowiązań pieniężnych…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

    Kategorie:

    W odpowiedzi na pytanie jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego należy uwzględnić cechy wspólne wszystkich postępowań oraz różnice występujące między nimi.  Różnice dotyczą postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego i odrębności z nich wynikające zostały ujęte w artykule. W artykule wskażemy również na odrębności dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego do obrotu prawnego czasowo do 30…

    Wypowiedzenie umowy leasingu - co robić?

    Kategorie:

    Jakie możliwości ma przedsiębiorca, któremu grozi wypowiedzenie umowy leasingu bądź umowa została już wypowiedziana? W tym artykule omówimy możliwe do zastosowania rozwiązania w kontekście problemów z umowami leasingu. Wypowiedzenie umowy leasingu - co robić? Możliwe rozwiązanie uwarunkowane jest sytuacją przedsiębiorcy. Kluczowa jest tu kwestia jaki jest obecny status umowy leasingu. W sytuacji, gdy umowa nie…

    Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika

    Kategorie:

    Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika. Faworyzowanie niektórych wierzycieli w zakresie dokonywania na ich poczet spłat przy jednoczesnym braku spłat na rzecz pozostałych może nosić znamiona przestępstwa. Odpowiedzialność karna może dotyczyć również sytuacji, w których dłużnik zabezpiecza jedynie wybranych wierzycieli. Odpowiedzialność karna dłużnika może powstać w sytuacji, gdy dowolna i wybiórcza spłata wierzycieli dokonywana…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]