Kancelaria Restrukturyzacyjna > Jak zawrzeć układ z wierzycielami?
Przepisy prawa restrukturyzacyjnego bardzo precyzyjnie opisują kryteria przyjmowania układu. Zasady te jednak nie wyjaśniają tego, jak zawrzeć układ z wierzycielami. Czyli w jaki sposób rozmawiać z wierzycielami, aby głosowali za przyjęciem układu. W mojej ocenie jest to jedno z ważniejszych zadań dla doradcy restrukturyzacyjnego, który przeprowadza wraz z dłużnikiem postępowanie restrukturyzacyjne.
Przybliżmy jednak na początek kryteria przyjmowania układu przez wierzycieli. Różnią się one w zależności od rodzaju wszczętego postępowania.
W wyżej wymienionych postępowaniach układ można zawrzeć, jeśli w zgromadzeniu wierzycieli uczestniczy co najmniej 20% wierzycieli, którzy są uprawnieni do głosowania nad układem. Gdy ten warunek jest spełniony to za układem musi zagłosować większość wierzycieli (z tych uczestniczących w głosowaniu). Suma wierzytelności tych wierzycieli musi wynosić co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących tym głosującym wierzycielom. Konieczne jest zatem uzyskanie większości osobowej oraz kapitałowej.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa w tym postępowaniu nakłada większy rygor w zakresie przyjęcia układu. Rygor ten wynika z uwagi na fakt, że zbieranie głosów odbywa się poza kontrolą sądu. W związku z tym w celu przyjęcia układu musi za nim głosować większość spośród wszystkich wierzycieli, którzy są uprawnieni do głosowania. Suma wierzytelności tych wierzycieli musi również wynosić co najmniej 2/3 wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Wyżej wskazane kryteria mogą wydawać się trudne do zrealizowania. Jak bowiem przekonać większość spośród 100 czy 200 wierzycieli, aby przyjęli układ? Jak już wyżej wskazałem w mojej ocenie kluczowy jest tu warsztat licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, który wraz z dłużnikiem przeprowadza postępowanie restrukturyzacyjne.
Nie ma jednego złotego środka dotyczącego podejmowanych działań na etapie zbierania głosów. Zanim zostanie przeprowadzone zgromadzenie wierzycieli zbierane są bowiem głosy korespondencyjnie. Trzeba zatem zadbać o to, aby na tym etapie zostało oddanych jak najwięcej głosów za przyjęciem układu. Pomocne w tym będą z pewnością odpowiednie propozycje układowe, które będą uwzględniać podział wierzycieli na grupy. Dzięki takiemu zabiegowi można zapewnić sobie tzw. większość osobową. Wtedy pozostanie do zrealizowania drugie kryterium, czyli większość kapitałowa (2/3 wierzytelności głosujących za układem). Stosowne propozycje układowe również mają tu duże znaczenie. Nie są one jednak głównym czynnikiem mogącym przekonać wierzycieli do głosowania za układem. W tym celu warto zadbać o odpowiedni dialog z wierzycielami posiadającymi największe kwotowo wierzytelności. Istotna jest tu również rzetelność i wiarygodność planu restrukturyzacyjnego oraz testu prywatnego wierzyciela.
Zawarcie układu z wierzycielami umożliwia przedsiębiorcy oddłużenie firmy przy jednoczesnej ochronie przed upadłością. Warto zatem rzetelnie podejść do restrukturyzacji gdyż pozytywne jej zakończenie jest z korzyścią dla wszystkich. Zarówno dłużnika, jak i wierzycieli.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
kontakt@lipinskikancelaria.pl,
tel. 792 873 876
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można znaleźć na naszym blogu. Do sporządzenia wniosku […]
Miło nam poinformować, że Sąd Restrukturyzacyjny we Wrocławiu zatwierdził układ zawarty z wierzycielami spółki. W uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym przez spółkę z o.o. pełniliśmy funkcję nadzorcy układu. Od otwarcia postępowania do zatwierdzenia układu minęło niespełna pół roku. Można zatem śmiało stwierdzić, że uproszczona restrukturyzacja spełniła swą funkcję szybkiego ratunku dla przedsiębiorstw zagrożonych upadłością. Zatwierdzony układ […]
Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia […]
Nasi Klienci bardzo często pytają ile trwa upadłość konsumencka? Odpowiedź uzależniona jest od tego w jakim trybie jest prowadzone postępowanie upadłościowe. Sąd może orzec o prowadzeniu postępowania w trybie ogólnym, bądź odrębnym dedykowanym dla konsumentów. Jeśli postępowanie będzie prowadzone w trybie odrębnym, a syndyk będzie sprawnie działał to przy małej liczbie wierzycieli i braku majątku […]
Na czym polega upadłość? Co to jest upadłość i na czym polega? Jakie są rodzaje upadłości? Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a ile upadłości przedsiębiorcy? Kiedy można ogłosić upadłość firmy? Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk? Zagadnienie należy podzielić na upadłość konsumencką oraz przedsiębiorcy. Upadłość firmy jest z pewnością bardziej złożona. Ogłoszenie upadłości daje osobie fizycznej możliwość oddłużenia. Członkom zarządu […]
Zadłużenie zarówno osób fizycznych, jak i firm rośnie sukcesywnie z roku na rok. Przyczyniło się to w ciągu ostatnich lat do lawinowego wręcz wzrostu liczby podmiotów (celowo nie piszę tu kancelarii) specjalizujących się w tzw. oddłużaniu. Działam w branży ponad pięć lat i znam dobrze ten rynek. Wiem też, że czasami takim podmiotom daleko do […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy