Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Interesuje Cię ochrona majątku i oddłużenie?
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
Kancelaria Restrukturyzacyjna > Licytacja nieruchomości. Co robić?
Licytacja nieruchomości. Co robić? Opisujemy sposoby na ochronę nieruchomości bądź uzyskanie oddłużenia przy wykorzystaniu tej nieruchomości. Wielu dłużników próbuje bronić swojej nieruchomości do samego końca, co zazwyczaj kosztuje ich sporo zdrowia. Działania takie skazane są w większości przypadków na niepowodzenie. Mam tu na myśli „sztuczki” formalnoprawne przedsiębrane na etapie postępowania egzekucyjnego. Niewielu dłużników zna skuteczne narzędzia na ochronę swojego majątku, którym zazwyczaj jest nieruchomość. Dobór właściwego narzędzia uwarunkowany jest, jak to zwykle bywa w życiu, od zasobności portfela dłużnika (choć nie zawsze). W niniejszym artykule odpowiemy zatem na pytanie: licytacja nieruchomości. Co robić? Można bowiem czasami ochronić nieruchomość i w dodatku uzyskać częściowe oddłużenie.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
Rozwiązań jest kilka, oto najpopularniejsze z nich:
Powstrzymać komornika i to skutecznie można na jeden z wyżej wskazanych sposobów. Jako doświadczona kancelaria w obsłudze dłużników możemy poprowadzić skutecznie Twoją sprawę. Posiadamy bowiem bogate doświadczenie w tej materii. Dobór właściwego rozwiązania możliwy jest po dokładnej analizie sprawy dłużnika. Uwzględnić trzeba bowiem całokształt jego sytuacji, czyli wszystkich wierzycieli, możliwości finansowe dłużnika, strukturę wierzycieli, atrakcyjność (płynność) nieruchomości oraz wiele innych czynników. Każda sprawa bowiem czymś się wyróżnia, gdyż dłużnik ma różne priorytety i możliwości.
Układ konsumencki z wierzycielami pozwala uzyskać częściowe umorzenie zobowiązań przy jednoczesnej ochronie nieruchomości. Jest to jednak rozwiązanie dla osób z nieco wyższymi zarobkami. Jako postępowanie jest zarazem (zazwyczaj) droższe od upadłości konsumenckiej. Jednak wyższy koszt będzie zrekompensowany częściowym umorzeniem długów. Największym zaś plusem będzie ochrona nieruchomości przed licytacją komorniczą i odzyskanie płynności finansowej. Po zatwierdzeniu układu przez sąd licytacja nieruchomości odejdzie w zapomnienie. Dłużnika nie będą dalej nękać komornicy oraz windykacja.
Wyjaśnienia dotyczące układu konsumenckiego są adekwatne również dla postępowania restrukturyzacyjnego. Układ konsumencki z wierzycielami przeprowadzany jest bowiem w oparciu o przepisy Prawa restrukturyzacyjnego. Restrukturyzacja firmy ma za główne zadanie ochronę jej majątku oraz ochronę przed upadłością. Oznacza to również ochronę przed egzekucją komorniczą oraz możliwość częściowego umorzenia długów.
Myśląc o częściowym umorzeniu zobowiązań w tym wariancie trzeba liczyć się z koniecznością jednorazowej większej spłaty. Wysokość tej spłaty jest różna. Nie ma jednego sposobu na jej wyliczenie. Dopiero analiza sytuacji dłużnika pozwoli to oszacować. W razie sprzedaży nieruchomości cel jest jeden – pełne odzyskanie płynności finansowej i umorzenie wszelkich egzekucji komorniczych. Może się to wiązać przykładowo z zawarciem ugód z wierzycielami zakładającymi częściowe umorzenie długów w zamian za jednorazową spłatę.
Ten wariant na ochronę nieruchomości wiąże się z koniecznością dysponowania większą kwotą środków pieniężnych. Umożliwia on zarazem ciekawe rozwiązanie, bowiem można przejąć nieruchomość po drugiej nieudanej licytacji. Nieruchomość może trafić w ten sposób zgodnie z literą prawa do konkretnej osoby. Możliwe jest również wykupienie wierzytelności i uniknięcie w ten sposób licytacji nieruchomości. Można również sprzedać wierzytelność i doprowadzić do zlicytowania nieruchomości. W ten sposób środki z licytacji nieruchomości trafią w znacznej mierze do nabywcy wierzytelności hipotecznej.
W tym wariancie dłużnik traci cały swój majątek. Jednak w przypadku osób fizycznych mogą one uzyskać środki na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Opcji takiej nie ma w egzekucji komorniczej. Dodatkowo w upadłości dłużnik może skorzystać z pre-packu, czyli przygotowanej likwidacji. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w artykule pre-pack czyli przygotowana likwidacja.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych...
Sąd restrukturyzacyjny w Gorzowie Wielkopolskim w tempie wręcz ekspresowym zatwierdził...
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek...
Egzekucja komornicza – jak się bronić? Sposobów na ochronę przed egzekucją komorniczą jest do wyboru kilka. Ten właściwy zależy od konkretnej sytuacji, w której znajduje się dłużnik. W celu umorzenia egzekucji komorniczej bądź przynajmniej zawieszenia działań komornika można podjąć następujące działania: wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty, wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu od […]
Postępowanie sanacyjne Postępowanie sanacyjne należy do najgłębiej ingerujących w sferę majątkową dłużnika postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym dokładnie polega sanacja? Postępowanie sanacyjne ma kilka podstawowych cech: chroni przed egzekucją, daje możliwość oddłużenia firmy poprzez redukcję zobowiązań, daje możliwość daleko idącej restrukturyzacji firmy, jej nadrzędnym celem jest uzdrowienie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa i przywrócenie zdolności płatniczej. Ogólnie rzecz ujmując głęboka […]
Szanowni Państwo, W dniu 2 marca 2021 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 41 / 2021 poz. 14745 ukazało się obwieszczenie o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu wobec Motocave spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Ku Ujściu 60 (80-549 Gdańsk), o numerze KRS 0000651455, NIP 5833223040, REGON 366038068. Postępowanie prowadzone […]
Restauratorzy są jedną z najbardziej poszkodowanych przez skutki epidemii branż. Zamknięte od wielu miesięcy restauracje i puby powodują, że przedsiębiorcy operujący w gastronomii tracą płynność finansową. Możliwość sprzedaży na wynos nie rekompensuje strat spowodowanych przez zakaz obsługi klientów na miejscu. Otrzymane z tarcz czy PFR-u środki już dawno się pokończyły, a końca epidemii niestety nie […]
Zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem Głosowanie nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym zazwyczaj odbywa się na zgromadzeniu wierzycieli, które zwoływane jest przez sędziego – komisarza lub nadzorcę układu. Głosowanie nad propozycjami układowymi w restrukturyzacji jest zazwyczaj główną przyczyną zwołania zgromadzenia wierzycieli (może być zwołane z innych powodów). To wierzyciele bowiem decydują o tym czy […]
Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można znaleźć na naszym blogu. Do sporządzenia wniosku […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy