Restrukturyzacja i oddłużenie firmy

Restrukturyzacja firmy przeprowadzana w obliczu utraty płynności finansowej odbywa się zazwyczaj z jednoczesnym oddłużeniem. Mowa tu głównie o postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym wedle przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Kiedy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są możliwe? W jaki sposób doprowadzić do oddłużenia firmy? Jak rozmawiać z wierzycielami? W niniejszym artykule skupimy się na kwestii dotyczącej oddłużenia firmy.

Oddłużenie firmy – od czego zacząć?

My zaczynamy zazwyczaj od negocjacji z wierzycielami (oczywiście po wcześniejszym nakreśleniu strategii działania i celu, do którego zmierzamy). Warto bowiem skontaktować się z nimi w celu przedstawienia sytuacji dłużnika. Wierzycielom po prostu należy się dawka informacji dotyczących przyczyn powstania problemów ze zdolnością płatniczą. Należy im zarazem przedstawić zakładane do zrealizowania przez dłużnika posunięcia w materii restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Co najważniejsze dla dłużnika – trzeba wyjaśnić wierzycielom z jakiego powodu redukcja ich należności jest dla nich ekonomicznie opłacalna. Odpowiednie zaangażowanie doradcy restrukturyzacyjnego będzie z pewnością na tym etapie bardzo pomocne.

Niewypłacalność a poziom zaspokojenia wierzycieli

Tym samym przechodzimy do testu prywatnego wierzyciela. Dobry plan restrukturyzacyjny wraz z rzetelnie sporządzonym testem prywatnego wierzyciela są bardzo pomocne w uzyskaniu oddłużenia firmy. Test prywatnego wierzyciela zestawia poziom zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym z poziomem zaspokojenia wynikającym z propozycji układowych dłużnika. Należycie sporządzony test jest wiarygodnym argumentem w negocjacjach z wierzycielami. Dzięki temu jest pomocny w przekonaniu wierzycieli, że redukcja ich należności z ekonomicznego punktu widzenia jest dla nich opłacalna. Test prywatnego wierzyciela jest ściśle powiązany z planem restrukturyzacyjnym i propozycjami układowymi.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – propozycje układowe

Standardowe i najczęściej spotykane propozycje układowe w restrukturyzacji wskazane są w art. 156 prawa restrukturyzacyjnego i należą do nich: 

1) odroczenie terminu wykonania;

2) rozłożenie spłaty na raty;

3) zmniejszenie wysokości;

4) konwersję wierzytelności na udziały lub akcje;

5) zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

W praktyce spotykane są najczęściej trzy pierwsze propozycje układowe. Oczywiście można je ze sobą łączyć. Dłużnik nie musi ograniczać się do wyżej wskazanych propozycji. Nie jest to bowiem katalog zamknięty i można przedstawić inne propozycje układowe. Warunek jest taki, aby były zgodne z prawem. Jeśli w postępowaniu restrukturyzacyjnym przewidywana jest redukcja wierzytelności (zdarzają się bowiem układy bazujące jedynie na odroczeniu terminu zapłaty) to całość odsetek z wiadomych przyczyn będzie podlegać umorzeniu.

Potrzebujesz pomocy doradcy restrukturyzacyjnego?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Redukcja wierzytelności

Jeśli dłużnik nie posiada majątku to redukcja wierzytelności może sięgnąć nawet 90%. W celu uzyskania oddłużenia firmy konieczne są rozmowy z wierzycielami. Zaskoczenie wierzycieli wywołane otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego może nie wyjść dłużnikowi in plus w kontekście zawarcia układu. W takich sytuacjach warto podjąć negocjacje z wierzycielami już w trakcie sporządzania wniosku o otwarcie postępowania. Jeśli stan niewypłacalności nie jest na etapie zaawansowanym to negocjacje z wierzycielami z wykorzystaniem narzędzi prawnych z prawa restrukturyzacyjnego powinno być wręcz obligatoryjne. Trzeba bowiem pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne potrafi być kosztowym przedsięwzięciem, a przy mniejszej liczbie wierzycieli można porozumieć się z nimi bez udziału sądu. Pomoc licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest w takich sytuacjach wskazana. Doradca powinien wziąć na siebie ciężar prowadzenia negocjacji z wierzycielami. Dłużnik nie powinien tego robić, gdyż wtedy trudniej wypracować porozumienie.

Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – podsumowanie

Oddłużenie firmy w obliczu utraty zdolności płatniczej jest zazwyczaj jedynym ratunkiem przed upadłością, w której wierzyciele zostaną zaspokojeni w jeszcze mniejszym stopniu. Można by zakładać, że to jedno zdanie powinno być wystarczające do przekonania wierzycieli w celu zawarcia układu bądź porozumienia (zawieranego poza sądem). W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste i trzeba umiejętnie podejść do rozmów z wierzycielami, aby wypracować porozumienie bądź zawrzeć układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Chcąc oddłużyć firmę jej właściciel musi działać szybko. Należy bowiem pamiętać, że im szybciej zostaną podjęte działania restrukturyzacyjne i rozmowy z wierzycielami, tym większe szanse na pomyślne zakończenie procesu oddłużania i ratunek przed upadłością. Chcesz omówić restrukturyzację swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy indywidualne podejście do sprawy.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Komentarz kancelarii do zmian w Prawie restrukturyzacyjnym

Kategorie:

W dzienniku Rzeczpospolita objaśniamy na czym polega nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Z artykułem można się zapoznać pod tym linkiem.

Restrukturyzacja Koszalin

Kategorie:

Restrukturyzacja firmy w mieście Koszalin. Restrukturyzacja firmy pozwala na redukcję zadłużenia oraz może chronić przez egzekucją komorniczą. Nadrzędnym celem restrukturyzacji jest ochrona przed upadłością poprzez przywrócenie przedsiębiorcy zdolności do długoterminowego konkurowania na rynku. Postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone jest co do zasady przez licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego. To od niego w znacznej mierze zależeć będzie ostateczny rezultat zainicjowanego…

Kancelaria Lipiński i Wspólnicy nadzorcą układu w kolejnym postępowaniu

Kategorie:

Kancelaria Lipiński i Wspólnicy została nadzorcą układu w kolejnym Uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Tym razem będziemy prowadzić postępowanie restrukturyzacyjne gospodarstwa rolnego.  Działania restrukturyzacyjne trwają w tej sprawie już od grudnia 2020 r. i negocjacje pozasądowe zostały zniweczone przez jeden z banków, który nie chciał zgodzić się na umorzenie egzekucji komorniczej. Przyczyniło się to do tego, że…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]