Restrukturyzacja firmy przeprowadzana w obliczu utraty płynności finansowej odbywa się zazwyczaj z jednoczesnym oddłużeniem. Mowa tu głównie o postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym wedle przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Kiedy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są możliwe? W jaki sposób doprowadzić do oddłużenia firmy? Jak rozmawiać z wierzycielami? W niniejszym artykule skupimy się na kwestii dotyczącej oddłużenia firmy.
Spis treści
Oddłużenie firmy – od czego zacząć?
My zaczynamy zazwyczaj od negocjacji z wierzycielami (oczywiście po wcześniejszym nakreśleniu strategii działania i celu, do którego zmierzamy). Warto bowiem skontaktować się z nimi w celu przedstawienia sytuacji dłużnika. Wierzycielom po prostu należy się dawka informacji dotyczących przyczyn powstania problemów ze zdolnością płatniczą. Należy im zarazem przedstawić zakładane do zrealizowania przez dłużnika posunięcia w materii restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Co najważniejsze dla dłużnika – trzeba wyjaśnić wierzycielom z jakiego powodu redukcja ich należności jest dla nich ekonomicznie opłacalna. Odpowiednie zaangażowanie doradcy restrukturyzacyjnego będzie z pewnością na tym etapie bardzo pomocne.
Niewypłacalność a poziom zaspokojenia wierzycieli
Tym samym przechodzimy do testu prywatnego wierzyciela. Dobry plan restrukturyzacyjny wraz z rzetelnie sporządzonym testem prywatnego wierzyciela są bardzo pomocne w uzyskaniu oddłużenia firmy. Test prywatnego wierzyciela zestawia poziom zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym z poziomem zaspokojenia wynikającym z propozycji układowych dłużnika. Należycie sporządzony test jest wiarygodnym argumentem w negocjacjach z wierzycielami. Dzięki temu jest pomocny w przekonaniu wierzycieli, że redukcja ich należności z ekonomicznego punktu widzenia jest dla nich opłacalna. Test prywatnego wierzyciela jest ściśle powiązany z planem restrukturyzacyjnym i propozycjami układowymi.
Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – propozycje układowe
Standardowe i najczęściej spotykane propozycje układowe w restrukturyzacji wskazane są w art. 156 prawa restrukturyzacyjnego i należą do nich:
1) odroczenie terminu wykonania;
2) rozłożenie spłaty na raty;
3) zmniejszenie wysokości;
4) konwersję wierzytelności na udziały lub akcje;
5) zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
W praktyce spotykane są najczęściej trzy pierwsze propozycje układowe. Oczywiście można je ze sobą łączyć. Dłużnik nie musi ograniczać się do wyżej wskazanych propozycji. Nie jest to bowiem katalog zamknięty i można przedstawić inne propozycje układowe. Warunek jest taki, aby były zgodne z prawem. Jeśli w postępowaniu restrukturyzacyjnym przewidywana jest redukcja wierzytelności (zdarzają się bowiem układy bazujące jedynie na odroczeniu terminu zapłaty) to całość odsetek z wiadomych przyczyn będzie podlegać umorzeniu.
Potrzebujesz pomocy doradcy restrukturyzacyjnego?
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!
KontaktRedukcja wierzytelności
Jeśli dłużnik nie posiada majątku to redukcja wierzytelności może sięgnąć nawet 90%. W celu uzyskania oddłużenia firmy konieczne są rozmowy z wierzycielami. Zaskoczenie wierzycieli wywołane otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego może nie wyjść dłużnikowi in plus w kontekście zawarcia układu. W takich sytuacjach warto podjąć negocjacje z wierzycielami już w trakcie sporządzania wniosku o otwarcie postępowania. Jeśli stan niewypłacalności nie jest na etapie zaawansowanym to negocjacje z wierzycielami z wykorzystaniem narzędzi prawnych z prawa restrukturyzacyjnego powinno być wręcz obligatoryjne. Trzeba bowiem pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne potrafi być kosztowym przedsięwzięciem, a przy mniejszej liczbie wierzycieli można porozumieć się z nimi bez udziału sądu. Pomoc licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest w takich sytuacjach wskazana. Doradca powinien wziąć na siebie ciężar prowadzenia negocjacji z wierzycielami. Dłużnik nie powinien tego robić, gdyż wtedy trudniej wypracować porozumienie.
Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – podsumowanie
Oddłużenie firmy w obliczu utraty zdolności płatniczej jest zazwyczaj jedynym ratunkiem przed upadłością, w której wierzyciele zostaną zaspokojeni w jeszcze mniejszym stopniu. Można by zakładać, że to jedno zdanie powinno być wystarczające do przekonania wierzycieli w celu zawarcia układu bądź porozumienia (zawieranego poza sądem). W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste i trzeba umiejętnie podejść do rozmów z wierzycielami, aby wypracować porozumienie bądź zawrzeć układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Chcąc oddłużyć firmę jej właściciel musi działać szybko. Należy bowiem pamiętać, że im szybciej zostaną podjęte działania restrukturyzacyjne i rozmowy z wierzycielami, tym większe szanse na pomyślne zakończenie procesu oddłużania i ratunek przed upadłością. Chcesz omówić restrukturyzację swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy indywidualne podejście do sprawy.
O autorze