Restrukturyzacja i oddłużenie firmy

Restrukturyzacja firmy przeprowadzana w obliczu utraty płynności finansowej odbywa się zazwyczaj z jednoczesnym oddłużeniem. Mowa tu głównie o postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym wedle przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Kiedy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są możliwe? W jaki sposób doprowadzić do oddłużenia firmy? Jak rozmawiać z wierzycielami? W niniejszym artykule skupimy się na kwestii dotyczącej oddłużenia firmy.

Oddłużenie firmy – od czego zacząć?

My zaczynamy zazwyczaj od negocjacji z wierzycielami (oczywiście po wcześniejszym nakreśleniu strategii działania i celu, do którego zmierzamy). Warto bowiem skontaktować się z nimi w celu przedstawienia sytuacji dłużnika. Wierzycielom po prostu należy się dawka informacji dotyczących przyczyn powstania problemów ze zdolnością płatniczą. Należy im zarazem przedstawić zakładane do zrealizowania przez dłużnika posunięcia w materii restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Co najważniejsze dla dłużnika – trzeba wyjaśnić wierzycielom z jakiego powodu redukcja ich należności jest dla nich ekonomicznie opłacalna. Odpowiednie zaangażowanie doradcy restrukturyzacyjnego będzie z pewnością na tym etapie bardzo pomocne.

Niewypłacalność a poziom zaspokojenia wierzycieli

Tym samym przechodzimy do testu prywatnego wierzyciela. Dobry plan restrukturyzacyjny wraz z rzetelnie sporządzonym testem prywatnego wierzyciela są bardzo pomocne w uzyskaniu oddłużenia firmy. Test prywatnego wierzyciela zestawia poziom zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym z poziomem zaspokojenia wynikającym z propozycji układowych dłużnika. Należycie sporządzony test jest wiarygodnym argumentem w negocjacjach z wierzycielami. Dzięki temu jest pomocny w przekonaniu wierzycieli, że redukcja ich należności z ekonomicznego punktu widzenia jest dla nich opłacalna. Test prywatnego wierzyciela jest ściśle powiązany z planem restrukturyzacyjnym i propozycjami układowymi.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – propozycje układowe

Standardowe i najczęściej spotykane propozycje układowe w restrukturyzacji wskazane są w art. 156 prawa restrukturyzacyjnego i należą do nich: 

1) odroczenie terminu wykonania;

2) rozłożenie spłaty na raty;

3) zmniejszenie wysokości;

4) konwersję wierzytelności na udziały lub akcje;

5) zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

W praktyce spotykane są najczęściej trzy pierwsze propozycje układowe. Oczywiście można je ze sobą łączyć. Dłużnik nie musi ograniczać się do wyżej wskazanych propozycji. Nie jest to bowiem katalog zamknięty i można przedstawić inne propozycje układowe. Warunek jest taki, aby były zgodne z prawem. Jeśli w postępowaniu restrukturyzacyjnym przewidywana jest redukcja wierzytelności (zdarzają się bowiem układy bazujące jedynie na odroczeniu terminu zapłaty) to całość odsetek z wiadomych przyczyn będzie podlegać umorzeniu.

Potrzebujesz pomocy doradcy restrukturyzacyjnego?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Redukcja wierzytelności

Jeśli dłużnik nie posiada majątku to redukcja wierzytelności może sięgnąć nawet 90%. W celu uzyskania oddłużenia firmy konieczne są rozmowy z wierzycielami. Zaskoczenie wierzycieli wywołane otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego może nie wyjść dłużnikowi in plus w kontekście zawarcia układu. W takich sytuacjach warto podjąć negocjacje z wierzycielami już w trakcie sporządzania wniosku o otwarcie postępowania. Jeśli stan niewypłacalności nie jest na etapie zaawansowanym to negocjacje z wierzycielami z wykorzystaniem narzędzi prawnych z prawa restrukturyzacyjnego powinno być wręcz obligatoryjne. Trzeba bowiem pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne potrafi być kosztowym przedsięwzięciem, a przy mniejszej liczbie wierzycieli można porozumieć się z nimi bez udziału sądu. Pomoc licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest w takich sytuacjach wskazana. Doradca powinien wziąć na siebie ciężar prowadzenia negocjacji z wierzycielami. Dłużnik nie powinien tego robić, gdyż wtedy trudniej wypracować porozumienie.

Restrukturyzacja i oddłużenie firmy – podsumowanie

Oddłużenie firmy w obliczu utraty zdolności płatniczej jest zazwyczaj jedynym ratunkiem przed upadłością, w której wierzyciele zostaną zaspokojeni w jeszcze mniejszym stopniu. Można by zakładać, że to jedno zdanie powinno być wystarczające do przekonania wierzycieli w celu zawarcia układu bądź porozumienia (zawieranego poza sądem). W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste i trzeba umiejętnie podejść do rozmów z wierzycielami, aby wypracować porozumienie bądź zawrzeć układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Chcąc oddłużyć firmę jej właściciel musi działać szybko. Należy bowiem pamiętać, że im szybciej zostaną podjęte działania restrukturyzacyjne i rozmowy z wierzycielami, tym większe szanse na pomyślne zakończenie procesu oddłużania i ratunek przed upadłością. Chcesz omówić restrukturyzację swojej firmy? Skontaktuj się z nami. Zapewniamy indywidualne podejście do sprawy.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 – podsumowanie roku

    Kategorie:

    Co tak naprawdę daje restrukturyzacja? Czy warto zaczynać postępowanie restrukturyzacyjne? Restrukturyzacje przedsiębiorstw w 2020 roku – czyli podsumowanie roku minionego to interesujący temat. Po danych za rok 2020 widać, że zwiększa się świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach restrukturyzacji. Niestety wciąż nie jest ona zbyt duża. A szkoda, gdyż restrukturyzacja firmy w tym restrukturyzacja spółki z o.o.…

    Oddłużanie firm i osób fizycznych

    Kategorie:

    Oddłużenie firmy w Gdyni i Gdańsku - na czym polega? Co kryje się pod pojęciem oddłużenie firmy i osób fizycznych? Wszelkie działania osłonowe dla dłużnika, które zmierzają do redukcji jego zadłużenia oraz optymalnej, możliwej ochrony jego majątku. Oczywiście przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wierzycieli. Oddłużanie firm i osób fizycznych nie jest łatwym procesem, ponieważ oczywiste jest,…

    Czym są możliwości zarobkowe upadłego?

    Kategorie:

    Czym są możliwości zarobkowe upadłego? Z jakiego powodu dłużnik decydujący się na ogłoszenie upadłości powinien mieć wiedzę o tym zagadnieniu? Ustalenie planu spłaty wierzycieli Po zakończeniu postępowania upadłościowego, czyli etapu na którym działa syndyk sąd ustala plan spłaty wierzycieli. W upadłości konsumenckiej projekt planu spłaty wierzycieli sporządza syndyk (w przypadku postępowania prowadzonego wedle trybu uproszczonego…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]