Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

W odpowiedzi na pytanie jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego należy uwzględnić cechy wspólne wszystkich postępowań oraz różnice występujące między nimi.  Różnice dotyczą postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego i odrębności z nich wynikające zostały ujęte w artykule. W artykule wskażemy również na odrębności dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego do obrotu prawnego czasowo do 30 czerwca 2021r.

Regulowanie zobowiązań 

Z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik lub zarządca sądowy (w przypadku sanacji) ma zakaz regulowania zobowiązań objętych z mocy prawa układem. Co do zasady są to zobowiązania, które powstały przed dniem otwarcia postępowania.

Zakaz ten nie dotyczy zobowiązań nie objętych układem takich jak zobowiązania zabezpieczone rzeczowo (przykładowo hipoteka, zastaw lub zastaw rejestrowy). Dłużnik musi regulować również zobowiązania powstałe po otwarciu postępowania, takie jak podatki, czynsz najmu bądź leasing operacyjny.

Postępowanie o zatwierdzenie układu nie ma wpływu na kwestię regulowania zobowiązań.

Potrącenia wzajemne wierzytelności

Co do zasady w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego nie można potrącać wzajemnych wierzytelności, które istniały przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Nie dotyczy to postępowania o zatwierdzenie układu.

Zakaz wypowiadania umów najmu, dzierżawy czy kredytu

Od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego do dnia jego zakończenia wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu lokalu, w którym prowadzone jest przedsiębiorstwo. Dotyczy to również umów dzierżawy. Zgodę na wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy może jednak wyrazić rada wierzycieli lub sędzia – komisarz, jeśli rada nie została ustanowiona.

Umowy kredytu

Zakaz wypowiadania umów w zakresie środków postawionych do dyspozycji dłużnika dotyczy również (między innymi) kredytów, leasingów, poręczeń czy umów rachunku bankowego.

Przykład: Umowa odnawialnego kredytu obrotowego w rachunku na kwotę 1 000 000 PLN. Na dzień otwarcia postępowania dłużnik miał wykorzystane 900 000 PLN limitu.

Układem będzie objęte 900 000 PLN i ze względu na otwarcie postępowania bank nie może wypowiedzieć umowy. Co więcej dłużnik będzie mógł wykorzystać na bieżącą działalność pozostałą kwotę 100 000 PLN. Jeśli jednak dłużnik nie będzie regulował zobowiązań dotyczących tych 100 000 PLN to bank będzie mógł wypowiedzieć umowę. Tak powstałe zobowiązanie nie będzie już objęte układem i dłużnik będzie miał obowiązek uregulowania go.

Analogicznie sytuacja przedstawia się dla umów najmu i dzierżawy. Oznacza to, że będą mogły być wypowiedziane, jeśli dłużnik nie będzie regulował zobowiązań z nich wynikających powstałych po otwarciu postępowania.

Powyższe nie dotyczy jednak postępowania o zatwierdzenie układu.

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

Zawieszenie egzekucji komorniczych w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem wszczęte przed dniem otwarcia postępowania ulegają zawieszeniu. Możliwe jest również uchylenie zajęcia rachunku bankowego, jeżeli jest to konieczne do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego (dotyczącego wierzytelności objętej układem) po dniu otwarcia postępowania jest niedopuszczalne. Nie dotyczy to wspomnianych już wcześniej wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (hipoteka, zastaw).

Przykład: Wierzytelność zabezpieczona hipoteką. 

Wierzyciel taki będzie mógł prowadzić postępowanie egzekucyjne, ale wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia. Egzekucję taką można zawiesić, ale tylko na okres trzech miesięcy. Postępowanie sanacyjne jest tu jednak wyjątkiem i w jego trakcie zawieszeniu ulegają również wierzytelności zabezpieczone rzeczowo. 

W uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym zawieszenie egzekucji dotyczącej wierzytelności zabezpieczonej rzeczowo możliwe jest po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Dotyczą one propozycji układowych, które muszą zakładać poziom zaspokojenia wierzyciela nie niższy niż w postępowaniu egzekucyjnym.

W postępowaniu o zatwierdzenie układu nie ma możliwości zawieszenia egzekucji komorniczych.

Zarząd masą układową lub sanacyjną, czyli majątkiem przedsiębiorstwa

Z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego majątek przedsiębiorstwa staje się masą układową bądź sanacyjną. Zakres i sposób zarządu tą masą warunkowany jest rodzajem otwartego postępowania.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

W tym przypadku dłużnik nie jest ograniczony w zakresie zarządu swoim majątkiem i może nim w pełni zarządzać.

Przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe

Otwarcie tych postępowań ogranicza dłużnika w zarządzaniu majątkiem. Potrzebuje on bowiem zgody nadzorcy sądowego na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Co wchodzi w zakres czynności zwykłego zarządu powinno być wyjaśnione przez nadzorcę na początku postępowania.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

W tym przypadku również obowiązuje ograniczenie w zakresie zarządu majątkiem i dotyczy ono czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.

Postępowanie sanacyjne

Restrukturyzacja firmy w postępowaniu sanacyjnym dedykowana jest zazwyczaj dla firm z daleko posuniętą niewypłacalnością. Jest to postępowanie najdalej ingerujące w sferę majątkową przedsiębiorstwa. Dłużnik uzyskuje największy zakres ochrony, ale w zamian za to traci zarząd nad majątkiem przedsiębiorstwa. Zarząd ten obejmuje zarządca sądowy. W niektórych sytuacjach sąd może jednak zezwolić dłużnikowi na dokonywanie czynności nieprzekraczających zakresu zwykłego zarządu.

Działania sanacyjne

Po otwarciu postępowania sanacyjnego i zatwierdzeniu planu restrukturyzacyjnego zarządca sądowy może podejmować działania sanacyjne mające za cel uzdrowić sytuację przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja firmy może przykładowo polegać na grupowych zwolnieniach bądź odstąpieniu od nierentownych umów bez konieczności regulowania kar umownych.

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego – podsumowanie

Skutki otwarcia postępowania są nieco zróżnicowane w zakresie poszczególnych rodzajów postępowań. W związku z tym bardzo istotne jest odpowiednie dobranie środków restrukturyzacyjnych, które pozwolą ochronić przedsiębiorstwo przed upadłością. Szukają Państwo pomocy w zakresie restrukturyzacji? Zapraszamy do kontaktu. Dokonamy analizy Państwa sytuacji, wybierzemy odpowiedni rodzaj postępowania i przeprowadzimy postępowanie restrukturyzacyjne celem oddłużenia firmy.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

Wyłączenie auta z masy upadłości

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za długi spółki komandytowej

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Nakaz zapłaty z Profi Credit

Nakaz zapłaty z Profi Credit

Sytuacja osób zawierających umowy pożyczek z Profi Credit jest nam bardzo dobrze znana. Niestety dłużnicy często będąc pod ścianą i zawierając umowę pożyczki z Profi Credit nie czytają umów. Czasami nie są w pełni świadomi tego, co podpisują. Wysokość kosztów pożyczki jest w tym przypadku w wysokości wypłaconego pożyczkobiorcy kapitału. W związku z tym okres…

Upadłość konsumencka Starogard Gdański

Upadłość konsumencka Starogard Gdański

W sytuacji gdy utraciłeś płynność finansową i nie widać perspektyw na jej poprawę powinieneś rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Postępowanie upadłościowe jest jednak skomplikowanym procesem i należy odpowiednio się do niego przygotować. Dłużnik musi zarazem znać wszelkie konsekwencje ogłoszenia upadłości. Jako kancelaria posiadająca uprawnienia syndyka z pewnością należycie przeprowadzimy się przez proces oddłużania w upadłości. Na…

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka bądź prawidłowo to określając upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej daje możliwość uzyskania oddłużenia. Opisaliśmy już na naszym blogu zasady uzyskiwania oddłużenia upadłego w upadłości konsumenckiej oraz ustalania planu spłaty wierzycieli. W niniejszym artykule opiszemy umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej bądź ogólniej rzecz ujmując osoby fizycznej. Odpowiemy również na pytanie, jakie długi nie…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia