Kancelaria Restrukturyzacyjna > Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?
W odpowiedzi na pytanie jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego należy uwzględnić cechy wspólne wszystkich postępowań oraz różnice występujące między nimi. Różnice dotyczą postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego i odrębności z nich wynikające zostały ujęte w artykule. W artykule wskażemy również na odrębności dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego do obrotu prawnego czasowo do 30 czerwca 2021r.
Z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik lub zarządca sądowy (w przypadku sanacji) ma zakaz regulowania zobowiązań objętych z mocy prawa układem. Co do zasady są to zobowiązania, które powstały przed dniem otwarcia postępowania.
Zakaz ten nie dotyczy zobowiązań nie objętych układem takich jak zobowiązania zabezpieczone rzeczowo (przykładowo hipoteka, zastaw lub zastaw rejestrowy). Dłużnik musi regulować również zobowiązania powstałe po otwarciu postępowania, takie jak podatki, czynsz najmu bądź leasing operacyjny.
Postępowanie o zatwierdzenie układu nie ma wpływu na kwestię regulowania zobowiązań.
Co do zasady w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego nie można potrącać wzajemnych wierzytelności, które istniały przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Nie dotyczy to postępowania o zatwierdzenie układu.
Od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego do dnia jego zakończenia wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu lokalu, w którym prowadzone jest przedsiębiorstwo. Dotyczy to również umów dzierżawy. Zgodę na wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy może jednak wyrazić rada wierzycieli lub sędzia – komisarz, jeśli rada nie została ustanowiona.
Zakaz wypowiadania umów w zakresie środków postawionych do dyspozycji dłużnika dotyczy również (między innymi) kredytów, leasingów, poręczeń czy umów rachunku bankowego.
Przykład: Umowa odnawialnego kredytu obrotowego w rachunku na kwotę 1 000 000 PLN. Na dzień otwarcia postępowania dłużnik miał wykorzystane 900 000 PLN limitu.
Układem będzie objęte 900 000 PLN i ze względu na otwarcie postępowania bank nie może wypowiedzieć umowy. Co więcej dłużnik będzie mógł wykorzystać na bieżącą działalność pozostałą kwotę 100 000 PLN. Jeśli jednak dłużnik nie będzie regulował zobowiązań dotyczących tych 100 000 PLN to bank będzie mógł wypowiedzieć umowę. Tak powstałe zobowiązanie nie będzie już objęte układem i dłużnik będzie miał obowiązek uregulowania go.
Analogicznie sytuacja przedstawia się dla umów najmu i dzierżawy. Oznacza to, że będą mogły być wypowiedziane, jeśli dłużnik nie będzie regulował zobowiązań z nich wynikających powstałych po otwarciu postępowania.
Powyższe nie dotyczy jednak postępowania o zatwierdzenie układu.
Postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem wszczęte przed dniem otwarcia postępowania ulegają zawieszeniu. Możliwe jest również uchylenie zajęcia rachunku bankowego, jeżeli jest to konieczne do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego (dotyczącego wierzytelności objętej układem) po dniu otwarcia postępowania jest niedopuszczalne. Nie dotyczy to wspomnianych już wcześniej wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (hipoteka, zastaw).
Przykład: Wierzytelność zabezpieczona hipoteką.
Wierzyciel taki będzie mógł prowadzić postępowanie egzekucyjne, ale wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia. Egzekucję taką można zawiesić, ale tylko na okres trzech miesięcy. Postępowanie sanacyjne jest tu jednak wyjątkiem i w jego trakcie zawieszeniu ulegają również wierzytelności zabezpieczone rzeczowo.
W uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym zawieszenie egzekucji dotyczącej wierzytelności zabezpieczonej rzeczowo możliwe jest po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Dotyczą one propozycji układowych, które muszą zakładać poziom zaspokojenia wierzyciela nie niższy niż w postępowaniu egzekucyjnym.
W postępowaniu o zatwierdzenie układu nie ma możliwości zawieszenia egzekucji komorniczych.
Z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego majątek przedsiębiorstwa staje się masą układową bądź sanacyjną. Zakres i sposób zarządu tą masą warunkowany jest rodzajem otwartego postępowania.
W tym przypadku dłużnik nie jest ograniczony w zakresie zarządu swoim majątkiem i może nim w pełni zarządzać.
Otwarcie tych postępowań ogranicza dłużnika w zarządzaniu majątkiem. Potrzebuje on bowiem zgody nadzorcy sądowego na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Co wchodzi w zakres czynności zwykłego zarządu powinno być wyjaśnione przez nadzorcę na początku postępowania.
W tym przypadku również obowiązuje ograniczenie w zakresie zarządu majątkiem i dotyczy ono czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Restrukturyzacja firmy w postępowaniu sanacyjnym dedykowana jest zazwyczaj dla firm z daleko posuniętą niewypłacalnością. Jest to postępowanie najdalej ingerujące w sferę majątkową przedsiębiorstwa. Dłużnik uzyskuje największy zakres ochrony, ale w zamian za to traci zarząd nad majątkiem przedsiębiorstwa. Zarząd ten obejmuje zarządca sądowy. W niektórych sytuacjach sąd może jednak zezwolić dłużnikowi na dokonywanie czynności nieprzekraczających zakresu zwykłego zarządu.
Po otwarciu postępowania sanacyjnego i zatwierdzeniu planu restrukturyzacyjnego zarządca sądowy może podejmować działania sanacyjne mające za cel uzdrowić sytuację przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja może przykładowo polegać na grupowych zwolnieniach bądź odstąpieniu od nierentownych umów bez konieczności regulowania kar umownych.
Skutki otwarcia postępowania są nieco zróżnicowane w zakresie poszczególnych rodzajów postępowań. W związku z tym bardzo istotne jest odpowiednie dobranie środków restrukturyzacyjnych, które pozwolą ochronić przedsiębiorstwo przed upadłością. Szukają Państwo pomocy w zakresie restrukturyzacji? Zapraszamy do kontaktu. Dokonamy analizy Państwa sytuacji, wybierzemy odpowiedni rodzaj postępowania i przeprowadzimy postępowanie restrukturyzacyjne celem oddłużenia firmy.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
kontakt@lipinskikancelaria.pl,
tel. 792 873 876
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Doradca restrukturyzacyjny w mieście Gdańsk i Gdynia pomoże Ci uporządkować sprawy firmy. Zawód doradcy restrukturyzacyjnego uprawnia do wykonywania funkcji syndyka oraz do przeprowadzania postępowań restrukturyzacyjnych. Przeprowadzamy postępowania restrukturyzacyjne oraz upadłościowe na terenie całej Polski. Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur (kancelaria restrukturyzacyjna mieści się w Gdyni i Gdańsku) lub w formie online za […]
W niniejszym artykule opiszemy zagadnienie przygotowanej likwidacji (pre-pack). Nie jest ona częstym zjawiskiem w polskiej praktyce prawa upadłościowego, ale jest coraz bardziej popularna. Pre-pack czyli przygotowana likwidacja – ogólna charakterystyka W mojej ocenie jest to bardzo przydatne narzędzie prawne, które może przyczynić się do znacznego skrócenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie pre-pack w ramach przygotowanej likwidacji niesie […]
Przedsiębiorcy borykający się z problemem utraty płynności finansowej mogą skorzystać z dobrodziejstw Prawa restrukturyzacyjnego. Daje im to możliwość zmiany sposobu spłaty swoich zobowiązań bądź umorzenia ich części. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie kiedy oddłużenie firmy w ramach postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwe? Może bowiem jest sytuacja, w której wierzyciele przyjmą układ, ale sąd odmówi jego zatwierdzenia. […]
Wiele zostało napisane o restrukturyzacji i o jej zaletach, widzianych jednak z perspektywy dłużnika. Nawarstwiające się obecnie problemy polskich firm powodują zwiększoną liczbę postępowań restrukturyzacyjnych. Uzasadnionym zatem jest poświęcenie uwagi wierzycielom i postawienie pytania o opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Na łamach dziennika Rzeczpospolita udzielamy odpowiedzi na pytanie czy zwarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela. […]
W dzienniku Rzeczpospolita objaśniamy na czym polega nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Z artykułem można się zapoznać pod tym linkiem.
W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia. Kiedy dłużnik jest niewypłacalny? Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy