...

Co zrobić, gdy nie można wykonać układu z wierzycielami?

Ostatnio zgłosił się do nas klient, w sytuacji którego może być obecnie niemała liczba przedsiębiorców wykonujących układy zatwierdzone przez sądy w czasach przedpandemicznych. Sytuacja tego przedsiębiorcy sprowadza się do pytania co zrobić, gdy układ z wierzycielami jest niemożliwy do wykonania? Bierzemy zatem na warsztat zagadnienie dotyczące sytuacji przedsiębiorcy, który w wyniku pandemii nie może dalej wykonywać zawartego układu.

Co zrobić, gdy układ z wierzycielami jest niemożliwy do wykonania?

Na początek opiszę stan faktyczny. Dłużnik zawarł układ w 2018 roku i wykonuje go cały czas bez żadnych opóźnień. Układem nie objęto jednak jednego z wierzycieli z zabezpieczeniem hipotecznym. Wierzyciel ten uzyskał z czasem tytuł wykonawczy. Dłużnik pomimo podejmowanych negocjacji niestety nie zawarł porozumienia ze swym wierzycielem. W związku z tym wyznaczono termin licytacji jednej z nieruchomości dłużnika. Zlicytowanie nieruchomości spowoduje zmniejszenie wysokości generowanych dochodów koniecznych do wykonywania układu. Skutkiem tego będzie uchylenie układu. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy nie można wykonać układu z wierzycielami?

Odpowiem krótko – uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i podjęcie próby jego ponownego zawarcia

W sytuacji, gdyby wszyscy wierzyciele byli objęci wcześniejszym układem można by również zawnioskować o zmianę układu. Wróćmy jednak do naszego kazusu. W przypadku naszego klienta możliwy byłby również układ częściowy. Byłby, gdyby dłużnik posiadał więcej wierzycieli, gdyż objąć układem częściowym trzeba co najmniej dwóch wierzycieli. Dłużnik ma niestety tylko jednego wierzyciela nieobjętego układem. Poza tym w celu objęcia układem częściowym wierzytelność danego wierzyciela musi spełniać stosowne kryteria. Powinny to być wierzytelności, których restrukturyzacja ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Czy możliwe jest uchylenie układu i zawarcie go na nowo? Tak. Czy takie rozwiązanie będzie skuteczne w każdej sytuacji? Nie.

Co zatem zrobić, aby uratować się przed koniecznością ogłaszania upadłości?

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, aby wykazać, iż wierzyciel znajdujący się poza układem może doprowadzić do sytuacji, w której wykonanie układu nie będzie możliwe. Przykład: Przedsiębiorca jest właścicielem nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest magazyn służący mu do prowadzenia działalności. Zlicytowanie tej nieruchomości uniemożliwi dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, więc oczywiste jest, że układ nie będzie wykonany. W sytuacji, gdyby wszyscy wierzyciele byli objęci układem schemat działania wygląda identycznie. Dłużnik musi wykazać, że na skutek zapaści gospodarczej spowodowanej epidemią koronawirusa wykonanie układu nie będzie możliwe i wnioskuje o jego uchylenie. Może tu się jednak pojawić problem w postaci ponownego przekonania wierzycieli do zawarcia układu, bądź działania na ich szkodę. Jeśli w sytuacji, gdy dłużnik wie, że nie wykona układu to tak naprawdę nie ma nic do stracenia. Może jedynie zyskać. Szukasz kancelarii, która przeprowadzi restrukturyzację firmy w Gdańsku lub Gdyni? Zadzwoń do nas lub skontaktuj się poprzez formularz, który znajdziesz na stronie kontaktu.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Co zrobić, gdy nie można wykonać układu z wierzycielami? Podsumowanie

Układ z wierzycielami nie zawsze jest możliwy do wykonania, ale kontynuowanie restrukturyzacji firmy na zmienionych warunkach tak. Każda sprawa wymaga jednak indywidualnego podejścia i dobrania odpowiednich działań. Czasami wskazana będzie zmiana, a nie uchylenie układu. W niektórych sytuacjach zasadne zaś będzie zawarcie układu częściowego. W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej dobrym rozwiązaniem jest układ konsumencki. Rozwiązań jest wiele, dobór właściwego możliwy jest po dokładnej analizie sytuacji dłużnika. Znajdują się Państwo w podobnej sytuacji jak opisana w niniejszym artykule? Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda?

Uprawomocnienie planu spłaty wierzycieli – ile trwa ustalenie i jak wygląda? Ustalenie planu spłaty wierzycieli w ramach postępowania upadłościowego osoby fizycznej oznacza zarazem częściowe oddłużenie upadłego. O zasadach ustalania planu spłaty i jego możliwych wariantach pisaliśmy szeroko w artykule plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. W tym wpisie skupimy się natomiast na końcowym etapie postępowania…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Kim jest i co robi syndyk?

Kategorie:

Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia…

Prawnik w upadłości konsumenckiej - czy jest potrzebny?

Kategorie:

Upadłość konsumencka zyskuje na popularności. Liczba ogłaszanych upadłości rośnie lawinowo z roku na rok. Świadomość dłużników w zakresie dobrodziejstw płynących z ogłoszenia upadłości również się poprawia. Od około dwóch lat w zasadzie każdy może mieć szansę na uzyskanie oddłużenia. Jedynie w ściśle określonych przypadkach są może odmówić umorzenia zobowiązań. Zasadnym jest zatem pytanie – czy…

Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega?

Kategorie:

Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega? Uproszczona restrukturyzacja od kuchni – czyli na czym to polega i co zrobić, aby układ został zawarty? W niniejszym artykule opiszemy dobre praktyki prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Podpowiemy również na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca dokonując wyboru doradcy restrukturyzacyjnego, który będzie pełnił funkcję nadzorcy układu. Uproszczona…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania