...

Kim jest i co robi syndyk?

Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia przez syndyka postępowania upadłościowego pozwoli upadłemu bezproblemowo przejść do etapu ustalania planu spłaty wierzycieli. Zatem kim jest i co robi syndyk? W niniejszym artykule opiszemy jego zadania i spróbujemy nieco odczarować mity o nim. W końcu nie taki syndyk straszny jak go malują 😉

Syndyk – kto to taki?

Funkcję syndyka może pełnić jedynie osoba bądź spółka prawa handlowego posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Wyznacza go sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. W przypadku upadłości przedsiębiorcy funkcję syndyka przyjmuje wyznaczony wcześniej tymczasowy nadzorca sądowy. Syndyk pełni swą funkcję od dnia ogłoszenia upadłości do zakończenia postępowania upadłościowego.

Rola syndyka w postępowaniu upadłościowym

Syndyk odpowiedzialny jest za:
  • objęcie majątku upadłego, zarządzanie nim i zabezpieczenie przed zniszczeniem lub uszkodzeniem,
  • likwidację majątku upadłego stanowiącego masę upadłości,
  • sporządzenie listy wierzytelności,
  • poszukiwanie majątku upadłego,
  • odzyskanie majątku upadłego – czynności bezskuteczne upadłego,
  • sporządzenie planu podziału funduszów masy upadłości,
  • przygotowanie odrębnych planów podziału funduszy uzyskanych ze zbycia składnika majątku będącego zabezpieczeniem rzeczowym,
  • sporządzenie projektu planu spłaty wierzycieli – dotyczy upadłości konsumenckiej.

Uprawnienia syndyka 

Syndyk obejmuje w zarząd majątek upadłego stanowiący masę upadłości i przystępuje do jego likwidacji. Może również wnieść powództwo celem uznania czynności prawnej upadłego za bezskuteczną wobec masy upadłości. Dodatkowo syndyk poszukuje majątku upadłego. W tym celu może uzyskiwać informacje z KRS, Urzędu Skarbowego, organów administracji rządowej i samorządowej. Składa również wniosek do komornika celem poszukiwania majątku upadłego. Komornik zaś ma dostęp między innymi do następujących baz:
  • system OGNIVO – czyli baza informacji o rachunkach bankowych,
  • ZUS,
  • rejestr zastawów,
  • księgi wieczyste,
  • CEiDG,
  • KRS,
  • CEPiK.
Celem tak szerokich uprawnień syndyka jest weryfikacja danych zwartych na wniosku o ogłoszenie upadłości. Warto zatem rzetelnie sporządzić wniosek i niczego nie zatajać. Upadły musi bowiem wiedzieć, że podawanie nieprawdziwych informacji może być przyczyną umorzenia postępowania oraz odpowiedzialności karnej.

Czy syndyk przychodzi do domu?

To zależy od warsztatu pracy syndyka. Syndyk nie ma obowiązku przychodzenia do domu upadłego. W skali kraju różne są praktyki. Syndyk może wezwać upadłego do swojej kancelarii celem przeprowadzenia z nim „wywiadu”. Może też odwiedzić upadłego w miejscu jego zamieszkania, bądź wysłać tam swojego pracownika. Możliwe jest również przeprowadzenie rozmowy z upadłym za pomocą internetowego komunikatora video. Syndyk może również w taki sposób dokonać oględzin mieszkania upadłego.

Pierwsze spotkanie z syndykiem

Jak już zostało wyżej wskazane pierwsze spotkanie z syndykiem może odbyć się na kilka sposobów. Pewne jest jedno – kontakt syndyka zapewne nastąpi. W przypadku przedsiębiorcy syndykiem zostaje tymczasowy nadzorca sądowy, który był wyznaczony na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości. Zatem tak wyznaczony syndyk zna już sytuację majątkowo-finansową przedsiębiorstwa i nie musi ponownie jej weryfikować. W przypadku upadłości konsumenckiej syndyk musi skontaktować się z upadłym. Ma to na celu uzyskanie od upadłego stosownych informacji dotyczących majątku, dochodu, możliwości zarobkowych, stanu zdrowia, etc.

Kim jest i co robi syndyk? Podsumowanie

Osoba lub spółka pełniąca funkcję syndyka odpowiedzialna jest za przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Robi to pod nadzorem sędziego – komisarza. W przypadku upadłości konsumenckiej sam prowadzi postępowanie upadłościowe. Zbiera dodatkowo informacje konieczne do sporządzenia projektu planu spłaty wierzycieli. Polecamy również: Upadłość konsumencka Gdańsk Upadłość konsumencka Gdynia

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk?

Kategorie:

W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne dla upadłych pytanie, ile wynagrodzenia zajmuje syndyk. Pokażemy też na przykładach jaką część dochodu zajmuje syndyk w zależności od źródła dochodu. Wyjaśnimy również do kiedy syndyk zajmuje wynagrodzenie i jak wygląda kwestia zajęcia na poczet alimentów. Jak długo działa syndyk i do kiedy zajmuje wynagrodzenie?  Syndyk pełni swoją…

Nakaz zapłaty z Profi Credit

Kategorie:

Sytuacja osób zawierających umowy pożyczek z Profi Credit jest nam bardzo dobrze znana. Niestety dłużnicy często będąc pod ścianą i zawierając umowę pożyczki z Profi Credit nie czytają umów. Czasami nie są w pełni świadomi tego, co podpisują. Wysokość kosztów pożyczki jest w tym przypadku w wysokości wypłaconego pożyczkobiorcy kapitału. W związku z tym okres…

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Kategorie:

Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? Czy upadłość konsumencka w Gdańsku różni się przykładowo od upadłości konsumenckiej w Elblągu? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania