Kim jest i co robi syndyk?

Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia przez syndyka postępowania upadłościowego pozwoli upadłemu bezproblemowo przejść do etapu ustalania planu spłaty wierzycieli. Zatem kim jest i co robi syndyk? W niniejszym artykule opiszemy jego zadania i spróbujemy nieco odczarować mity o nim. W końcu nie taki syndyk straszny jak go malują 😉

Syndyk – kto to taki?

Funkcję syndyka może pełnić jedynie osoba bądź spółka prawa handlowego posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Wyznacza go sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. W przypadku upadłości przedsiębiorcy funkcję syndyka przyjmuje wyznaczony wcześniej tymczasowy nadzorca sądowy. Syndyk pełni swą funkcję od dnia ogłoszenia upadłości do zakończenia postępowania upadłościowego.

Rola syndyka w postępowaniu upadłościowym

Syndyk odpowiedzialny jest za:

  • objęcie majątku upadłego, zarządzanie nim i zabezpieczenie przed zniszczeniem lub uszkodzeniem,
  • likwidację majątku upadłego stanowiącego masę upadłości,
  • sporządzenie listy wierzytelności,
  • poszukiwanie majątku upadłego,
  • odzyskanie majątku upadłego – czynności bezskuteczne upadłego,
  • sporządzenie planu podziału funduszów masy upadłości,
  • przygotowanie odrębnych planów podziału funduszy uzyskanych ze zbycia składnika majątku będącego zabezpieczeniem rzeczowym,
  • sporządzenie projektu planu spłaty wierzycieli – dotyczy upadłości konsumenckiej.

Uprawnienia syndyka 

Syndyk obejmuje w zarząd majątek upadłego stanowiący masę upadłości i przystępuje do jego likwidacji. Może również wnieść powództwo celem uznania czynności prawnej upadłego za bezskuteczną wobec masy upadłości.

Dodatkowo syndyk poszukuje majątku upadłego. W tym celu może uzyskiwać informacje z KRS, Urzędu Skarbowego, organów administracji rządowej i samorządowej. Składa również wniosek do komornika celem poszukiwania majątku upadłego. Komornik zaś ma dostęp między innymi do następujących baz:

  • system OGNIVO – czyli baza informacji o rachunkach bankowych,
  • ZUS,
  • rejestr zastawów,
  • księgi wieczyste,
  • CEiDG,
  • KRS,
  • CEPiK.

Celem tak szerokich uprawnień syndyka jest weryfikacja danych zwartych na wniosku o ogłoszenie upadłości. Warto zatem rzetelnie sporządzić wniosek i niczego nie zatajać. Upadły musi bowiem wiedzieć, że podawanie nieprawdziwych informacji może być przyczyną umorzenia postępowania oraz odpowiedzialności karnej.

Czy syndyk przychodzi do domu?

To zależy od warsztatu pracy syndyka. Syndyk nie ma obowiązku przychodzenia do domu upadłego. W skali kraju różne są praktyki. Syndyk może wezwać upadłego do swojej kancelarii celem przeprowadzenia z nim „wywiadu”. Może też odwiedzić upadłego w miejscu jego zamieszkania, bądź wysłać tam swojego pracownika. Możliwe jest również przeprowadzenie rozmowy z upadłym za pomocą internetowego komunikatora video. Syndyk może również w taki sposób dokonać oględzin mieszkania upadłego.

Pierwsze spotkanie z syndykiem

Jak już zostało wyżej wskazane pierwsze spotkanie z syndykiem może odbyć się na kilka sposobów. Pewne jest jedno – kontakt syndyka zapewne nastąpi. W przypadku przedsiębiorcy syndykiem zostaje tymczasowy nadzorca sądowy, który był wyznaczony na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości. Zatem tak wyznaczony syndyk zna już sytuację majątkowo-finansową przedsiębiorstwa i nie musi ponownie jej weryfikować. W przypadku upadłości konsumenckiej syndyk musi skontaktować się z upadłym. Ma to na celu uzyskanie od upadłego stosownych informacji dotyczących majątku, dochodu, możliwości zarobkowych, stanu zdrowia, etc.

Kim jest i co robi syndyk? Podsumowanie

Osoba lub spółka pełniąca funkcję syndyka odpowiedzialna jest za przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Robi to pod nadzorem sędziego – komisarza. W przypadku upadłości konsumenckiej sam prowadzi postępowanie upadłościowe. Zbiera dodatkowo informacje konieczne do sporządzenia projektu planu spłaty wierzycieli.

Polecamy również:

Upadłość konsumencka Gdańsk

Upadłość konsumencka Gdynia

O autorze

Krzysztof Lipiński

Krzysztof Lipiński. Licencjonowany Doradca Restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Ekonomista i prawnik. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Zatwierdzony układ gospodarstwa rolnego

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego zakończona sukcesem. W tej sprawie wszystko zaczęło się od wyznaczenia naszej kancelarii przez sąd na nadzorcę sądowego. Dziś w ramach przyspieszonego postępowania układowego sąd zatwierdził układ zakładający średnią redukcję kapitału w wysokości 30% oraz całkowite umorzenie odsetek i kosztów dochodzenia wierzytelności. Co ciekawe za układem wypowiedziało się 100% wierzycieli. Zatwierdzony układ gospodarstwa…

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

W tym tygodniu nasza praca zaowocowała na tyle, że warto się tym pochwalić. 1. Sąd zatwierdził bowiem układ firmy transportowej. Wkrótce orzeczenie się uprawomocni i po redukcji całości odsetek i rozłożeniu płatności na raty przedsiębiorstwo zacznie wykonywać układ. Układ zakładał całkowite umorzenie odsetek i rozłożenie płatności na 84 miesiące. Kwota wierzytelności objętych układem wynosiła około…

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

Choć instytucja skargi pauliańskiej wydaje się być dość skomplikowana, w praktyce rozwiązanie to może być skutecznym sposobem na odzyskanie środków od niewypłacalnych dłużników. Jest to niezwykle istotne narzędzie w rękach wszystkich wierzycieli, a z perspektywy prawa upadłościowego, może być wykorzystywane również przez syndyka w celu ubezskutecznienia czynności prawnej upadłego dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli. Definicja skargi…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Pre-pack czyli przygotowana likwidacja

Pre-pack czyli przygotowana likwidacja

W niniejszym artykule opiszemy zagadnienie przygotowanej likwidacji (pre-pack). Nie jest ona częstym zjawiskiem w polskiej praktyce prawa upadłościowego, ale jest coraz bardziej popularna. Pre-pack czyli przygotowana likwidacja – ogólna charakterystyka W mojej ocenie jest to bardzo przydatne narzędzie prawne, które może przyczynić się do znacznego skrócenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie pre-pack w ramach przygotowanej likwidacji niesie…

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Restrukturyzacja firmy z branży reklamowej (zaawansowane postępowania egzekucyjne)

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie Kancelarii – udało nam się zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu o zatwierdzenie układu przedsiębiorstwa działającego w ramach dwóch branż: reklamowej oraz dotyczącej wytwarzania i sprzedaży kolekcji biżuterii rękodzielniczej. Sprawą zajmowała się Adwokat Katarzyna Marcinkiewicz, której należą się bardzo duże wyrazy uznania, albowiem była to bardzo trudna sprawa w…

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika

Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika. Faworyzowanie niektórych wierzycieli w zakresie dokonywania na ich poczet spłat przy jednoczesnym braku spłat na rzecz pozostałych może nosić znamiona przestępstwa. Odpowiedzialność karna może dotyczyć również sytuacji, w których dłużnik zabezpiecza jedynie wybranych wierzycieli. Odpowiedzialność karna dłużnika może powstać w sytuacji, gdy dowolna i wybiórcza spłata wierzycieli dokonywana…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia