...

Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego?

Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego?

Postępowanie restrukturyzacyjne może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W przypadku sanacji może to być nawet dłuższy okres. Wyjaśnialiśmy już na blogu na czym polega oddłużenie firmy i restrukturyzacja oraz jakie są jej rodzaje. Omówiliśmy również skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Dziś odpowiemy krótko na pytanie jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego. Zaznaczyć trzeba jednak, że jego przebieg może różnić się w zależności od rodzaju postępowania. W poniższym opisie nie uwzględniamy postępowania o zatwierdzenie układu i bazującego na nim uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Potrzebujesz pomocy kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Przebieg postępowania restrukturyzacyjnego

Ogólny schemat postępowania restrukturyzacyjnego przedstawia się następująco:

  • spotkanie z doradcą restrukturyzacyjnym. Analiza sytuacji przedsiębiorstwa i dobór właściwego postępowania restrukturyzacyjnego.
  • zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym,
  • skompletowanie i opracowanie stosownej dokumentacji, w szczególności opisu przedsiębiorstwa, wstępnego planu restrukturyzacyjnego, propozycji układowych, aktualnego wykazu majątku, wykazu wierzycieli, wykazu wierzytelności oraz wierzytelności spornych.
  • wniesienie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego,
  • rozpoznanie wniosku przez sąd, co wedle prawa restrukturyzacyjnego powinno potrwać do tygodnia (przyspieszone postępowanie układowe) bądź do 6 tygodni (postępowanie układowe bądź sanacyjne),
  • otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego,
  • ustanowienie nadzorcy (dalej jako NS) lub zarządcy sądowego (dalej jako ZS),
  • zawiadomienie wierzycieli o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego i jego skutkach,
  • przygotowanie przez NS/ZS planu restrukturyzacyjnego i opracowanie propozycji układowych,
  • sporządzenie przez NS/ZS spisu wierzytelności i spisu wierzytelności spornych,
  • sporządzenie przez NS lub ZS spisu inwentarza – z wyjątkiem przyspieszonego postępowania układowego,
  • etap ustalania spisu wierzytelności (wnoszenie sprzeciwów) – dotyczy tylko postępowania układowego i sanacyjnego,
  • w przypadku postępowania sanacyjnego po otwarciu postępowania zarządca sądowy obejmuje w zarząd przedsiębiorstwo dłużnika. Po zaakceptowaniu przez sędziego – komisarza planu restrukturyzacyjnego ZS przystępuje do jego realizacji celem wykonania wskazanych w planie działań mających uzdrowić sytuację przedsiębiorstwa.
  • po otwarciu postępowania zawieszeniu ulegają postępowania egzekucyjne i można uchylić zajęcia rachunków bankowych,
  • wyznaczenie terminu zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem z wierzycielami,
  • zgromadzenie wierzycieli,
  • przyjęcie bądź odmowa przyjęcia układu przez wierzycieli,
  • zatwierdzenie układu przez sąd. Alternatywnie odmowa zatwierdzenia układu i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Podsumowanie.

W razie zatwierdzenia układu przez sąd umorzeniu ulegają postępowania egzekucyjne oraz zabezpieczające prowadzone przeciwko dłużnikowi. Mowa tu wyłącznie o postępowaniach dotyczących zobowiązań dłużnika objętych układem. Nadzorca bądź zarządca sądowy obejmuje funkcję nadzorcy wykonania układu. Składa on do sądu raz na trzy miesiące sprawozdanie z wykonania planu restrukturyzacyjnego oraz wykonywania układu.

Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzeniem restrukturyzacji firmy to zapraszamy do kontaktu. Przeanalizujemy Twoją sytuację, dobierzemy odpowiedni tryb postępowania i przeprowadzimy kompleksową restrukturyzację Twojego przedsiębiorstwa.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Układ konsumencki – na czym polega?

Kategorie:

Jesteś niewypłacalny? Komornik zajął Twoje wynagrodzenie? Obawiasz się, że będziesz spłacał długi do końca życia? Chcesz zarazem ochronić swój majątek? Zawarcie układu konsumenckiego jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wedle obowiązujących obecnie przepisów prawa można ochronić swój majątek i jednocześnie uzyskać oddłużenie. W sytuacji utraty płynności finansowej idealnym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę majątku jest układ konsumencki. Umożliwia…

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

Kategorie:

W odpowiedzi na pytanie jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego należy uwzględnić cechy wspólne wszystkich postępowań oraz różnice występujące między nimi.  Różnice dotyczą postępowania o zatwierdzenie układu oraz postępowania sanacyjnego i odrębności z nich wynikające zostały ujęte w artykule. W artykule wskażemy również na odrębności dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego do obrotu prawnego czasowo do 30…

Na czym polega układ z wierzycielami?

Kategorie:

Na czym polega układ z wierzycielami? Układ z wierzycielami dla dłużnika jest ratunkiem przed upadłością i pozwala mu odzyskać zdolność płatniczą. Z kolei wierzycielowi daje możliwość uzyskania wyższego stopnia zaspokojenia niż w upadłości dłużnika. Z tych dwóch względów wynika, że obydwie strony powinny być żywo zainteresowane zawarciem porozumienia w postaci układu. Odpowiadając na pytanie na…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]