...

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym skuteczna restrukturyzacja spółki z o.o. spowodowała, że dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się 99,91%. Zawarty układ spółki produkcyjnej jest zarazem korzystny dla wierzycieli, albowiem zostaną oni spłaceni w stopniu wyższym niż w ramach alternatywnego postępowania upadłościowego.

Jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego należy wybrać dla spółki produkcyjnej?

Dostępne są cztery rodzaje postępowań:

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu.
  2. Przyspieszone postępowanie układowe.
  3. Postępowanie układowe.
  4. Postępowanie sanacyjne.

Szerszy opis postępowań znajdą Państwo na naszym blogu w artykule postępowania restrukturyzacyjne. Obecnie najbardziej popularnym postępowaniem restrukturyzacyjnym jest postępowanie o zatwierdzenie układu, które stanowi około 90% wszystkich spośród inicjowanych postępowań. Nie zawsze jednak jest to odpowiednie rozwiązanie w przypadku spółek o nieco większej skali działalności niż jednoosobowe działalności gospodarcze. Do takich należą właśnie zazwyczaj spółki produkcyjne. Chodzi głównie o to, że samo otwarcie postępowania o zatwierdzenie układu nie chroni spółki przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Spółka zyskuje w tej materii ochronę dopiero po złożeniu do sądu restrukturyzacyjnego o zatwierdzenie układu.

Kolejność rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego i upadłościowego

Chodzi o art. 7 ust. 2, art. 11 oraz art. 12 ust. 2 Prawa restrukturyzacyjnego:
Art. 7 [Wszczęcie na wniosek]

2. Przez wniosek restrukturyzacyjny należy rozumieć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz wniosek o zatwierdzenie układu przyjętego w postępowaniu o zatwierdzenie układu.
Art. 11 [Kolejność rozpoznania wniosków] 
W przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny.
Art. 12 [Zawiadomienie o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego]

1. Sąd restrukturyzacyjny niezwłocznie po powzięciu wiadomości o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości zawiadamia sąd upadłościowy o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego.

2. Sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego. Wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości nie wyłącza możliwości zabezpieczenia majątku.

Mając na uwadze powyższe dopiero złożenie wniosku o zatwierdzenie układu powoduje, że rozpoznanie ewentualnego wniosku o ogłoszenie upadłości zostanie wstrzymane. Sama zaś procedura głosowania w postępowaniu o zatwierdzenie układu powinna trwać trzy miesiące. Jest to czas, w którym jeden z wierzycieli może wnieść o upadłość i dopiero złożenie wniosku o zatwierdzenie układu wstrzyma rozpoznanie wniosku upadłościowego. Co prawda wątpliwym jest rozpoznanie wniosku upadłościowego w terminie trzech miesięcy, ale zarząd spółki powinien mieć kompleksową wiedzę w kwestii postępowania restrukturyzacyjnego.

Sprawdź jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego jest właściwy dla Twojej spółki.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Kwota wierzytelności spornych, a układ spółki produkcyjnej

Za wierzytelności sporne należy uznać takie, których spółka produkcyjna nie uznaje, bądź nie uznaje ich w jakiejś części. Jeśli suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogółu wierzytelności uprawnionych do głosowania to wtedy możliwe jest do wyboru wyłącznie postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. Na czym polega sanacja pisaliśmy na naszym blogu.

Układ spółki produkcyjnej – podsumowanie

Mając na uwadze powyższe spółka produkcyjna zanim zdecyduje się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, to powinna skonsultować się z rzetelnym doradcą restrukturyzacyjnym. Najlepiej kwalifikowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Pozwoli to dobrać odpowiedni rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, co może mieć kluczowe znaczenie dla możliwości ochrony przedsiębiorstwa. Nasza kancelaria specjalizuje się w przeprowadzaniu postępowań restrukturyzacyjnych. Zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym

    Zatwierdzony układ w postępowaniu sanacyjnym doprowadził do uratowania gospodarstwa rolnego. Tydzień temu sąd restrukturyzacyjny w Gdańsku zatwierdził bowiem układ zawarty w postępowaniu sanacyjnym gospodarstwa rolnego. W tym samym tygodniu sukcesem zakończona została przez nas restrukturyzacja spółki z o.o. Sąd zatwierdził bowiem układ dużej spółki produkcyjnej (kwota zobowiązań ponad 17 mln zł przysługująca 111 wierzycielom). W…

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

    Kategorie:

    Odpowiedzialność karna zarządu spółki za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest dodatkową sankcją dla zarządów spółek. Poza odpowiedzialnością karną mogą być oni bowiem również odpowiedzialni za spłatę jej długów. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nieustannym ryzykiem. Ryzyko to może w najgorszym wypadku doprowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa czyli upadłości. W takich sytuacjach przepisy prawa nakładają na…

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o.

    Kategorie:

    Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. jest jedną z możliwych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Aby do tego doszło, konieczne jest m.in. sporządzenie propozycji układowych. W artykule 156 Prawa restrukturyzacyjnego możemy znaleźć przykładowe sposoby restrukturyzacji…

    Zawarty układ częściowy w tzw. układzie konsumenckim

    Kategorie:

    W tym tygodniu nasza praca zaowocowała na tyle, że warto się tym pochwalić. 1. Sąd zatwierdził bowiem układ firmy transportowej. Wkrótce orzeczenie się uprawomocni i po redukcji całości odsetek i rozłożeniu płatności na raty przedsiębiorstwo zacznie wykonywać układ. Układ zakładał całkowite umorzenie odsetek i rozłożenie płatności na 84 miesiące. Kwota wierzytelności objętych układem wynosiła około…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]