Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka bądź prawidłowo to określając upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej daje możliwość uzyskania oddłużenia. Opisaliśmy już na naszym blogu zasady uzyskiwania oddłużenia upadłego w upadłości konsumenckiej oraz ustalania planu spłaty wierzycieli. W niniejszym artykule opiszemy umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej bądź ogólniej rzecz ujmując osoby fizycznej. Odpowiemy również na pytanie, jakie długi nie ulegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej.

Wykonanie planu spłaty wierzycieli

Umorzenie długów w postępowaniu upadłościowym następuje po wykonaniu przez upadłego planu spłaty wierzycieli. Obecnie rozprawa o umorzenie zobowiązań nie jest obowiązkowym elementem uzyskania oddłużenia. Zostanie ona wyznaczona, jeśli zawnioskuje o to upadły, syndyk bądź wierzyciele. Ewentualnie sąd może zadziałać z urzędu i wyznaczyć termin rozprawy.

Jakie długi podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej?

Co do zasady umorzeniu w upadłości konsumenckiej podlegają zobowiązania powstałe przed ogłoszeniem upadłości, które nie zostały spłacone w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Nie ma tu żadnego znaczenia to, czy są to długi powstałe w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, czy też nie. W związku z tym osoba fizyczna może w upadłości umorzyć następujące zobowiązania:

  • kredyty i pożyczki bankowe oraz poza bankowe,
  • nieopłacone składki ZUS,
  • nieuregulowane podatki (dochodowy, VAT, PCC, od nieruchomości, od środków transportu),
  • koszty postępowania upadłościowego – tylko w sytuacji, gdy zobowiązania upadłego zostaną umorzone bez ustalania planu spłaty wierzycieli,
  • zobowiązania nieujawnione przez upadłego w sposób nieumyślny i powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości. Przykładowo, jeśli upadły nie miał świadomości ich istnienia.

Zobowiązania nieuznane na liście wierzytelności bądź nie zgłoszone

Podkreślenia wymaga, że umorzeniu podlegają również zobowiązania, które nie zostały zgłoszone przez wierzycieli. Bierność wierzyciela nie ma tu żadnego znaczenia. Zatem jeśli nie zgłosił swojej wierzytelności to nie uzyska żadnej spłaty i jego wierzytelność zostanie umorzona.

Jakich długów nie można umorzyć w upadłości konsumenckiej?

Częstym pytaniem ze strony dłużników jest to, czy można umorzyć długi powstałe na skutek postępowania karno-skarbowego bądź orzeczone przez sąd jako odszkodowanie w trybie przepisów kodeksu karnego. Tego typu zobowiązania nie podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej. Długi powstałe po ogłoszeniu upadłości również nie zostaną umorzone.

Prawu upadłościowe wskazuje na poniższe rodzaje zobowiązań nie podlegających umorzeniu:

  • długi o charakterze alimentacyjnym,
  • zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
  • zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny,
  • długi będące wykonaniem orzeczonego przez sąd obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
  • zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
  • zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem,
  • oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Skutki umorzenia zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Po wydaniu postanowienia w przedmiocie stwierdzenia wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzenia zobowiązań nie mogą być wszczynane postępowania egzekucyjne. Dotyczy to zobowiązań powstałych przed ogłoszeniem upadłości oraz tych, które mogą być umorzone na skutek ogłoszenia upadłości. W związku z tym egzekucje komornicze mogą być nadal prowadzone w odniesieniu do zobowiązań, których nie można umorzyć (przykładowo alimenty bądź orzeczonych jako środek karny).

Chcesz ogłosić upadłość konsumencką w Gdyni? Skontaktuj się z naszą kancelarią.

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej – podsumowanie

Umorzenie zobowiązań upadłego możliwe jest obecnie w przypadku większości osób fizycznych. Upadłość firmy jednoosobowego przedsiębiorcy również umożliwia umorzenie zobowiązań. Nie jest konieczne ponowne wnioskowanie o upadłość konsumencką.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli - Kancelaria w mediach

Wiele zostało napisane o restrukturyzacji i o jej zaletach, widzianych jednak z perspektywy dłużnika. Nawarstwiające się obecnie problemy polskich firm powodują zwiększoną liczbę postępowań restrukturyzacyjnych. Uzasadnionym zatem jest poświęcenie uwagi wierzycielom i postawienie pytania o opłacalność zawarcia układu dla wierzycieli. Na łamach dziennika Rzeczpospolita udzielamy odpowiedzi na pytanie czy zwarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela.…

Upadłość konsumencka Starogard Gdański

W sytuacji gdy utraciłeś płynność finansową i nie widać perspektyw na jej poprawę powinieneś rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Postępowanie upadłościowe jest jednak skomplikowanym procesem i należy odpowiednio się do niego przygotować. Dłużnik musi zarazem znać wszelkie konsekwencje ogłoszenia upadłości. Jako kancelaria posiadająca uprawnienia syndyka z pewnością należycie przeprowadzimy się przez proces oddłużania w upadłości. Na…

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Zastanawiasz się jak ogłosić upadłość konsumencką? Co to tak naprawdę jest i czy pomoc prawnicza jest niezbędna? Czy upadłość konsumencka w Gdańsku różni się przykładowo od upadłości konsumenckiej w Elblągu? W tym tekście odpowiemy na te pytania. Upadłość konsumencka pozwala na uzyskanie oddłużenia. Jak ją ogłosić, aby je uzyskać? Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak napisać…

Biuro w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/118,
80-855 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia