Układ w upadłości konsumenckiej

Układ w upadłości konsumenckiej

Układ w upadłości konsumenckiej jest jednym ze sposobów oddłużenia w upadłości. Jest to postępowanie przeznaczone dla dłużników osiągających wyższe dochody. W szczególności dla takich, którzy chcą ochronić swój majątek – najczęściej nieruchomość.

Układ w upadłości konsumenckiej – opis postępowania

Większa część postępowania toczy się poza sądem, bowiem prowadzi je nadzorca sądowy. Jest on odpowiedzialny za zwołanie i przeprowadzenie zgromadzenia wierzycieli, którzy będą głosować nad zaproponowanym układem. W związku z tym dłużnik musi liczyć się z koniecznością wniesienia zaliczki na wynagrodzenie nadzorcy sądowego. Ma na to 30 dni od dnia otwarcia postępowania. Jak jej nie wniesie to sąd umorzy postępowanie. Zaliczka jest w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Stosowanie przepisów prawa restrukturyzacyjnego

Postępowanie o zawarcie układu w upadłości konsumenckiej przeprowadza się wedle przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego właściwych dla przyspieszonego postępowania układowego. Niesie to ze sobą bardzo istotne regulacje dotyczące propozycji układowych. W tym miejscu warto wskazać, że układ w upadłości może być zawarty maksymalnie na pięć lat. Nie dotyczy to jednak wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo – czyli w przypadku konsumentów najczęściej będzie to hipoteka wpisana w księdze wieczystej ich nieruchomości.

Nadzorca sądowy i zarząd majątkiem

Dłużnik musi współpracować z nadzorcą sądowym. W postępowaniu o zawarcie układu w upadłości nie ma syndyka, bowiem majątek nie będzie likwidowany. Dłużnik powinien zarazem udzielać nadzorcy wszelkich wyjaśnień oraz udostępniać mu dokumenty i umożliwić kontrolę majątku. Dłużnik jest zarazem ograniczony w zakresie zarządu swoim majątkiem. Po powołaniu nadzorcy sądowego dłużnik może dokonywać jedynie czynności nieprzekraczających czynności zwykłego zarządu. Czynności przekraczające ten zakres wymagają zgody nadzorcy sądowego – pod rygorem ich nieważności. Nadzorca może udzielić zgody w terminie 30 dni od dokonania czynności przez dłużnika. Zakres czynności zwykłego zarządu powinien być ustalony przez nadzorcę sądowego przy pierwszym kontakcie z dłużnikiem. Przykładowo mogą to być czynności przekraczające wartość 5 000 PLN. Jeśli nadzorca tego nie zrobi to dobrze, jeśli dłużnik sam wyjdzie z taką inicjatywą.

Termin na zawarcie układu konsumenckiego

Chcąc zawrzeć układ w upadłości konsumenckiej należy nieco się pospieszyć, jeśli dłużnik posiada nieruchomość. Dotyczy to sytuacji, gdy wierzyciel hipoteczny prowadzi egzekucję z nieruchomości. Taka egzekucja nie będzie bowiem podlegać zawieszeniu w postępowaniu o zawarcie układu w upadłości konsumenckiej. Jeśli to dłużnik wnioskował o zawarcie układu w upadłości to zgromadzenie wierzycieli (w celu głosowania nad zawarciem układu) powinno być zwołane przez nadzorcę sądowego w ciągu trzech miesięcy od dnia otwarcia postępowania. Jeśli to sąd skieruje dłużnika na drogę układową to zgromadzenie wierzycieli powinno odbyć się w ciągu 4 miesięcy od otwarcia postępowania.

Propozycje układowe – redukcja zobowiązań

Nie zagłębiając się dalej w meandry proceduralne skupimy się teraz na propozycjach układowych. Dłużnik chcący zawrzeć układ konsumencki musi bowiem przedłożyć sowim wierzycielom propozycje spłaty swoich zobowiązań. Propozycje układowe mogą obejmować w szczególności:
  • odroczenie terminu wykonania zobowiązania,
  • rozłożenie na raty,
  • redukcję zobowiązania,
  • zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność. Nie jest to oczywiście katalog zamknięty.
Dla dłużnika najbardziej istotne są propozycje układowe dotyczące oczywiście redukcji zobowiązań oraz rozłożenia ich na raty.  Ta pierwsza opcja dedykowana będzie przede wszystkim dla zobowiązań dłużnika, które nie są zabezpieczone na majątku dłużnika. W przypadku kredytów i pożyczek z zabezpieczeniem hipotecznym uzyskanie redukcji zobowiązania będzie trudniejsze. Wynika to wprost z przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do zawarcia układu w upadłości suma wszystkich wierzytelności spornych nie powinna być większa niż 15% ogółu wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Dłużnik co do zasady nie powinien mieć zatem zastrzeżeń co do wysokości swoich zobowiązań.

Poziom zaspokojenia wierzycieli

Konstruując propozycje układowe należy kierować się jedną główną zasadą – muszą one być dla wierzycieli korzystniejsze niż to co dostaliby w upadłości konsumenckiej wskutek likwidacji majątku dłużnika. Brzmi mało zachęcająco? Możliwe, ale wcale tak nie jest. W sytuacji, gdy jest wierzyciel hipoteczny i kilku innych wierzycieli z mniejszymi wierzytelnościami to należy skupić się przede wszystkim na wierzycielu hipotecznym. Istotne jest tu, aby jego wierzytelność stanowiła 2/3 sumy wszystkich wierzytelności, bowiem jest to suma wierzytelności, której głos będzie wystarczający, aby układ w upadłości konsumenckiej został zawarty. Załóżmy zatem, że masz zobowiązanie z tytułu kredytu hipotecznego. Jego wysokość wynosi 500 000 PLN. Dodatkowo masz 150 000 PLN innych zobowiązań. W tym miejscu warto na chwilę się zatrzymać. Należy bowiem wskazać na dwie istotne kwestie:
  1. rażące pokrzywdzenie wierzycieli oraz
  2. zaspokojenie wierzycieli głosujących przeciwko układowi w stopniu nie mniej korzystnym niż w przypadku przeprowadzenia postępowania upadłościowego, czyli przeprowadzenia likwidacji majątku dłużnika.
Sąd może odmówić zatwierdzenia układu, jeśli jego warunki są rażąco krzywdzące dla wierzycieli. W naszej przykładowej sytuacji będą to głównie wierzyciele bez zabezpieczenia rzeczowego. Konstruując dla nich propozycje układowe można pokusić się o dużą redukcję ich wierzytelności. Nie można jednak przesadzać. W tym celu należy wykonać test prywatnego wierzyciela i wyliczyć jak najdokładniej jaki byłby poziom zaspokojenia tych wierzycieli w razie przeprowadzenia likwidacji majątku. W naszym przykładzie całą pulę zgarnąłby wierzyciel zabezpieczony rzeczowo. Pozostali wierzyciele otrzymaliby jedynie znikomy poziom zaspokojenia – mowa tu przede wszystkim o planie spłat wierzycieli. Wyliczamy zatem ile wierzyciele otrzymaliby wskutek przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Wyliczenie to powinno być punktem wyjścia do skonstruowania propozycji układowych, które dla wierzycieli powinny być atrakcyjniejsze niż wynik naszych wyliczeń. Wierzytelność zabezpieczoną hipoteką również można zmniejszyć. Podobnie jak w przypadku pozostałych wierzytelności – punktem wyjścia będzie tu solidnie sporządzony test prywatnego wierzyciela oraz umiejętne przeprowadzenie rozmów z wierzycielem hipotecznym.

Układ w upadłości konsumenckiej. Podsumowanie

Ustawodawstwo daje coraz więcej narzędzi służących do oddłużania. Układ w upadłości konsumenckiej jest jednym z nich. Z pewnością jest to narzędzie, z którego nie skorzysta zbyt wielu dłużników. Jednak ci, którzy mają odpowiedni dochód mogą zredukować swoje zobowiązania i zarazem zachować swój majątek. Wysokość redukcji zależeć będzie od prawidłowego przygotowania się do zawarcia układu w upadłości. Jeśli mają Państwo pytania w tej materii to zapraszamy do kontaktu. Polecamy również: Upadłość konsumencka w Gdańsku Upadłość konsumencka w Gdyni

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Na czym polega układ z wierzycielami?

Kategorie:

Na czym polega układ z wierzycielami? Układ z wierzycielami dla dłużnika jest ratunkiem przed upadłością i pozwala mu odzyskać zdolność płatniczą. Z kolei wierzycielowi daje możliwość uzyskania wyższego stopnia zaspokojenia niż w upadłości dłużnika. Z tych dwóch względów wynika, że obydwie strony powinny być żywo zainteresowane zawarciem porozumienia w postaci układu. Odpowiadając na pytanie na…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Kategorie:

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Upadłość konsumencka w liczbach

Kategorie:

Upadłość konsumencka w liczbach Upadłość konsumencka zyskuje cały czas na popularności. Wzrost popularności nie idzie jednak w parze z szybkością rozpatrywania spraw. Przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego (Krajowy Rejestr Zadłużonych) powinno poprawić tę kwestię. Upadłość konsumencka w liczbach. Liczba ogłoszonych upadłości w 2021 roku Do końca sierpnia 2021 r. sądy upadłościowe ogłosiły 12 198 upadłości…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]