...

Skutki zawarcia układu z wierzycielami

Opisaliśmy już na naszym blogu propozycje układowe w restrukturyzacji. Wyjaśniliśmy również na czym polega układ z wierzycielami. Dziś omówimy skutki zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Kogo wiąże układ z wierzycielami?

Restrukturyzacja firmy z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego umożliwia zawarcie układu z wierzycielami. Układ wiąże wierzycieli, którzy z mocy prawa są nim objęci. Dotyczy to nawet sytuacji, w której wierzytelności nie zostały ujęte w spisie wierzytelności. Warunkiem jest tu jednak to, aby wierzyciel chociaż biernie uczestniczył w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Układ nie wiąże zaś wierzycieli, których dłużnik nie ujawnił i którzy nie byli uczestnikami postępowania. Ujawnienie wszystkich wierzycieli powinno jednak być w gestii dłużnika, gdyż wierzyciele nie objęci układem będą mogli prowadzić egzekucję z majątku dłużnika. Doprowadzi to zapewne do uchylenia przyjętego przez pozostałych wierzycieli układu i fiaska restrukturyzacji firmy.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Skutki zawarcia układu – egzekucja komornicza

Po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu ulegają umorzeniu postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przeciwko dłużnikowi w celu zaspokojenia wierzytelności objętych układem. Jest to przykładowo moment, w którym dochodzi do zwolnienia środków z dokonanego przez komornika na rachunku dłużnika zabezpieczenia. Środki te dłużnik może przeznaczyć na realizację przyjętego układu.

Tytuły egzekucyjne i wykonawcze wydane przeciwko dłużnikowi i obejmujące wierzytelności objęte układem tracą wykonalność z mocy prawa.

W przypadku zawieszonych postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności nieobjętych układem wierzyciele mogą podjąć te postępowania w celu dalszego prowadzenia egzekucji. Sytuacja ta dotyczyć będzie najczęściej zawieszonych w postępowaniu sanacyjnym egzekucji komorniczych dotyczących wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (hipoteka, zastaw, przewłaszczenie).

Potrzebujesz wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnej?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Czy układ wpływa na sytuację poręczycieli i współdłużników?

Układ nie narusza praw wierzyciela wobec poręczyciela oraz współdłużnika dłużnika ani praw wynikających z hipoteki czy zastawu, jeżeli były one ustanowione na mieniu osoby trzeciej. Ta sama zasada ma zastosowanie w przypadku praw wynikających z przeniesienia na wierzyciela własności rzeczy, wierzytelności lub innego prawa w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Dopiero po wykonaniu układu przez dłużnika będzie to przekładać się na sytuację poręczyciela.

Skutki zawarcia układu z wierzycielami – hipoteka i zastaw

Układ nie narusza praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego lub hipoteki morskiej jeśli były ustanowione na mieniu dłużnika, chyba że uprawniony wierzyciel wyraził zgodę na objęcie zabezpieczonej wierzytelności układem.

Nadzorca wykonania układu

Uprawomocnienie się postanowienia zatwierdzającego układ powoduje objęcie przez dotychczasowego nadzorcę bądź zarządcę funkcji nadzorcy wykonania układu. Nadzorca wykonania układu raz na trzy miesiące składa do sądu sprawozdanie dotyczące wykonywania planu restrukturyzacyjnego oraz wykonywania układu.

Wykonanie układu

Po wykonaniu układu lub wyegzekwowaniu wierzytelności objętych układem sąd na wniosek wydaje postanowienie o wykonaniu układu. Prawomocne postanowienie o wykonaniu układu stanowi podstawę do wykreślenia wpisów dotyczących układu w księgach wieczystych i rejestrach.

Uprawomocnienie się postanowienia powoduje, że dłużnik odzyskuje prawo swobodnego zarządzania majątkiem i rozporządzania jego składnikami, jeżeli był go pozbawiony na mocy postanowień układu.

Skutki zawarcia układu z wierzycielami – podsumowanie

Najważniejszym z perspektywy dłużnika skutkiem zawarcia układu jest możliwość uzyskania oddłużenia i ratunku przed upadłością. Dla wierzyciela zawarcie układu jest również korzystne, bowiem daje mu możliwość uzyskania zaspokojenia w większej kwocie niż w upadłości czy egzekucji komorniczej. Z tego względu warto pracować nad tym, aby układ został przyjęty.

Przeczytaj również: Restrukturyzacja Gdańsk Gdynia

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Jak sporządzić sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli

    Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej przez sąd upadłościowy nadchodzi etap jego wykonywania. Pierwsze raty są spłacane w miesiącu, który następuje po miesiącu, w którym dojdzie do uprawomocnienia się postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia planu spłat. Z wykonania planu spłaty wierzycieli upadły musi sporządzić raz w roku sprawozdanie. Sprawozdanie z wykonania planu spłaty…

    Oddłużenie zarządu spółki z o.o. w upadłości konsumenckiej

    Nie każda działalność gospodarcza kończy się sukcesem. Rynkowa rzeczywistość bywa bezlitosna – nieprzewidziane zmiany gospodarcze, błędne decyzje zarządcze, nieuczciwi kontrahenci czy nagła utrata płynności finansowej mogą doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej zapowiadającego się biznesu. W takich okolicznościach nie tylko sama spółka traci wypłacalność – mogą ją również stracić osoby nią zarządzające. Pojawia się wówczas pytanie:…

    Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu

    W niniejszym artykule opisujemy szczegółowo przebieg postępowania i zatwierdzenie układu. Postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej jako „PZU”) to jedno z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych w polskim porządku prawnym. Obecnie jest ono najpopularniejszym typem postępowania, a ilość otwieranych PZU wciąć rośnie. Za fenomenem popularności tego rodzaju postępowania stoi możliwość uzyskania natychmiastowej ochrony przeciwko postępowaniom egzekucyjnym,…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Restrukturyzacja i oddłużenie firmy

    Kategorie:

    Restrukturyzacja firmy przeprowadzana w obliczu utraty płynności finansowej odbywa się zazwyczaj z jednoczesnym oddłużeniem. Mowa tu głównie o postępowaniu restrukturyzacyjnym prowadzonym wedle przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Kiedy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są możliwe? W jaki sposób doprowadzić do oddłużenia firmy? Jak rozmawiać z wierzycielami? W niniejszym artykule skupimy się na kwestii dotyczącej oddłużenia firmy. Oddłużenie firmy…

    Układ konsumencki – na czym polega?

    Kategorie:

    Jesteś niewypłacalny? Komornik zajął Twoje wynagrodzenie? Obawiasz się, że będziesz spłacał długi do końca życia? Chcesz zarazem ochronić swój majątek? Zawarcie układu konsumenckiego jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wedle obowiązujących obecnie przepisów prawa można ochronić swój majątek i jednocześnie uzyskać oddłużenie. W sytuacji utraty płynności finansowej idealnym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę majątku jest układ konsumencki. Umożliwia…

    Upadłość firmy – kiedy trzeba ogłosić?

    Kategorie:

    Każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy obowiązującego prawa związane z prowadzoną przez niego działalnością. Wynika to z wyższej miary staranności, jaką stosuje się wobec osób zarządzających spółkami i osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym członkowie zarządu czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zasłonić się nieznajomością przykładowo przepisów prawa upadłościowego. Na pytanie, kiedy…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Biuro w Warszawie

    ul. Złota 75a/7
    00-819 Warszawa

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]