Na czym polega układ z wierzycielami?

Na czym polega układ z wierzycielami?

Układ z wierzycielami dla dłużnika jest ratunkiem przed upadłością i pozwala mu odzyskać zdolność płatniczą. Z kolei wierzycielowi daje możliwość uzyskania wyższego stopnia zaspokojenia niż w upadłości dłużnika. Z tych dwóch względów wynika, że obydwie strony powinny być żywo zainteresowane zawarciem porozumienia w postaci układu. Odpowiadając na pytanie na czym polega układ z wierzycielami warto rozpocząć od propozycji układowych, które określają sposób restrukturyzacji zobowiązań dłużnika (oddłużenia firmy). Wedle prawa restrukturyzacyjnego należą do nich:
  • odroczenie terminu zapłaty,
  • rozłożenie spłaty na raty,
  • redukcja wysokości zobowiązania,
  • konwersja wierzytelności na udziały lub akcje,
  • modyfikacja prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Wyżej wskazany katalog restrukturyzacji zadłużenia nie jest zamknięty i dłużnik jest uprawniony do zaproponowania innych propozycji układowych. Jeśli zaś mowa o rozwiązaniu jakim jest układ konsumencki to propozycje układowe będą skupiać się głównie na trzech pierwszych wskazanych wyżej wariantach. W celu przekonania wierzycieli do głosowania za układem dłużnik powinien przedstawić wiarygodny, czyli możliwy do zrealizowania, plan restrukturyzacyjny. Dotyczy on sfery organizacyjnej przedsiębiorstwa. Wymaga zidentyfikowania nierentownych przedsięwzięć i wskazania sposobu na odzyskanie płynności finansowej. Jest to zagadnienie na oddzielny wpis i nie będziemy teraz się zagłębiać w tę kwestię.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Na czym polega układ z wierzycielami? Wierzytelności objęte układem z mocy prawa.

Dłużnik zawierając układ z wierzycielami musi być świadom tego, że nie wszystkie jego zobowiązania objęte są układem z mocy prawa, czyli jakby „z automatu”. Układ z wierzycielami musi uwzględniać tę kwestię. Uzależniony jest również od niej wybór stosownego postępowania restrukturyzacyjnego. Co do zasady układ obejmuje wierzytelności osobiste dłużnika powstałe przed dniem otwarcia postępowania. W związku z tym zobowiązania powstałe po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jak zapłata z tytułu umowy najmu, czy leasingu operacyjnego nie będą objęte układem. Odsetki od zobowiązań dłużnika powstałe po otwarciu postępowania również są objęte układem, jednak ich wysokość nie wpływa na siłę głosu wierzyciela na zgromadzeniu wierzycieli, gdzie głosowany jest układ.

Wierzytelności nie objęte układem z mocy prawa to:

  • wierzytelności ze stosunku pracy,
  • zobowiązania dłużnika zabezpieczone na jego majątku (przykładowo hipoteka, zastaw bądź przewłaszczenie na zabezpieczenie) – jeśli stopień zaspokojenia wierzyciela jest mniejszy niż w upadłości.
W celu objęcia wierzytelności wynikającej ze stosunku pracy wymagana jest zgoda wierzyciela. Wierzyciel taki po wyrażeniu zgody może zagłosować za układem bądź przeciwko układowi. Brak zgody wierzyciela na układ oznacza, że dłużnik musi go na bieżąco spłacać. Wierzyciel taki jest również uprawniony do prowadzenia postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika. Wierzytelności zabezpieczone rzeczowo (np. hipoteka, zastaw) objęte są układem z mocy prawa tylko wtedy, gdy stopień zaspokojenia takiego wierzyciela będzie nie mniejszy niż w upadłości. W przeciwnym razie wierzyciel taki nie będzie objęty układem. Będzie zatem przykładowo uprawniony do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Należy również pamiętać, że zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne nie podlegają redukcji. Ich restrukturyzacja może polegać jedynie na rozłożeniu na raty, bądź odroczeniu terminu zapłaty.

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje, że:
  • dłużnik nie może regulować wierzytelności objętych układem z mocy prawa,
  • postępowania egzekucyjne zostają zawieszone,
  • dłużnik nie może regulować swoich zobowiązań (z wyjątkiem wskazanych wyżej),
  • niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy najmu, dzierżawy, o kredyt bankowy czy leasing – chyba, że dłużnik nie wykonuje swoich zobowiązań po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Niedopuszczalne jest również wypowiedzenie umów o kluczowym znaczeniu dla przedsiębiorstwa dłużnika. Spis takich umów sporządza nadzorca układu i w terminie 21 dni zamieszcza go w aktach sprawy.
Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda restrukturyzacja firm w Gdyni, Gdańsku? Zadzwoń do naszej kancelarii.

Głosowanie nad układem.

Odpowiadając na pytanie na czym polega układ z wierzycielami trzeba wyjaśnić w jaki sposób dochodzi o zawarcia układu. Głosowanie nad układem jest końcowym etapem postępowania restrukturyzacyjnego i odbywa się na zgromadzeniu wierzycieli. Układ można zawrzeć, jeśli w zgromadzeniu wierzycieli uczestniczy co najmniej 1/5 wierzycieli uprawnionych do głosowania nad układem. Warto zatem zadbać o to, aby wierzyciele chcieli wziąć udział w głosowaniu. Gdy jest kworum to za układem musi zagłosować większość wierzycieli (z tych uczestniczących w głosowaniu), których suma wierzytelności wynosi co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom. Dłużnik musi zatem uzyskać większość osobową i większość kapitałową w celu zawarcia układu z wierzycielami.

Na czym polega układ z wierzycielami? Podsumowanie.

W obecnych czasach zawarcie układu z wierzycielami może być dla wielu przedsiębiorców jedynym ratunkiem przed ogłoszeniem upadłości. Jeśli pojawiają się zatory płatnicze i na horyzoncie zdarzeń pojawi się widmo utraty płynności finansowej to nie ma co zwlekać. Im szybciej dłużnik podejmie działania zmierzające do restrukturyzacji firmy tym większa szansa na uratowanie jego przedsiębiorstwa. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące postępowań restrukturyzacyjnych to zapraszamy do kontaktu i opisania swojej sytuacji. Przeanalizujemy sytuację i wskażemy jakie jest najlepsze rozwiązanie.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Finansowanie dla firm w kryzysie

Kategorie:

Przedsiębiorstwo borykające się z problemami związanymi z płynnością finansową zazwyczaj ma utrudnioną drogę w zdobyciu finansowania. Finansowanie dla firm w kryzysie konieczne jest do kontynuowania działalności operacyjnej. Bywają bowiem sytuacje, gdzie przedsiębiorstwo ma moce przerobowe, ale nie ma środków na zakup materiałów do generowania wyższego dochodu. Finansowanie może być również konieczne ze względu na upływający…

Plan spłaty w upadłości konsumenta. Komentarz kancelarii.

Kategorie:

W dzisiejszym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita" wyjaśniamy zagadnienie planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenta (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej). Upadłość konsumencka staje się bowiem coraz bardziej powszechna. Obecnie bardzo łatwo jest ogłosić upadłość. Trudniej jednak uzyskać oddłużenie. Z artykułem można się zapoznać w tym linku. Zapraszamy do lektury.

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Kategorie:

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]