Restrukturyzacja spółki z o.o.

Restrukturyzacja spółki z o.o. może oznaczać szereg zmian w jej strukturze oraz działalności operacyjnej. Zmiany te mają za zadanie zwiększyć jej wydajność i poprawić (wzmocnić) płynność finansową. Czasami restrukturyzacja spółki z o.o. będzie jednak bazować wyłącznie na restrukturyzacji zadłużenia, czyli na zawarciu układu z wierzycielami. Zazwyczaj dochodzi bowiem do zmiany sposobu spłaty zobowiązań spółki z o.o. Nie oznacza to, iż modyfikacji nie ulegają również zobowiązanie niepieniężne. Kiedy warto rozważyć proces restrukturyzacji spółki z o.o. oraz na czym polega restrukturyzacja sp. z o.o.?

Restrukturyzacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: cele

Celem postępowania restrukturyzacyjnego spółki z o.o. jest przede wszystkim uniknięcie konieczności ogłaszania jej upadłości. Chodzi zatem również o ochronę jej majątku oraz dodatkowo o ochronę zarządu przed odpowiedzialnością za długi spółki z o.o. Niestety, obecnie – w związku z trudną sytuacją gospodarczą – wielu przedsiębiorców zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, objawiającymi się przede wszystkim kłopotami ze spłatą posiadanych zobowiązań finansowych. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla każdej spółki z o.o., w szczególności wtedy, gdy nie ma perspektyw na rozwiązanie problemu z wypłacalnością. Możemy wyróżnić restrukturyzację operacyjną oraz finansową. Restrukturyzacja operacyjna ma za zadanie wyeliminowanie działań nierentownych i podnieść wartość przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja finansowa polega zazwyczaj na zawarciu układu z wierzycielami wedle którego zostanie ustalony nowy sposób spłaty zobowiązań. Efektem tych działań jest oczywiście odzyskanie płynności finansowej i niezakłócone dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa na rynku. Restrukturyzacja spółki z o.o. możliwa jest do przeprowadzenia na skutek zainicjowania postępowania restrukturyzacyjnego. Niesie ono szereg korzyści dla zadłużonego przedsiębiorstwa oraz dla jego wierzycieli. Jego skutkiem ma być zawarcie układu z wierzycielami, który co do zasady jest dla nich bardziej korzystny niż ogłoszenie upadłości spółki z o.o. Postępowanie restrukturyzacyjne to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie.

Restrukturyzacja spółki ma za zadanie stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorstwa i przystosować jego działania do okoliczności panujących na rynku. Samo wszczęcie procedury daje ochronę przed egzekucjami komorniczymi oraz karencję w spłacie zobowiązań. Jest to cenny dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czas na wdrożenie procedury naprawczej.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Na czym polega restrukturyzacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak już zostało wyżej wskazane restrukturyzacja spółki z o.o. możliwa jest poprzez zastosowanie jednej z procedur wskazanych w Prawie restrukturyzacyjnym. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala bowiem na ochronę przedsiębiorstwa i wprowadzanie w tym czasie koniecznych zmian. Zarząd spółki z o.o. ma zatem czas na wprowadzenie w życie działań z zakresu restrukturyzacji operacyjnej. Dodatkowo w ramach głosowania nad układem może dojść do ustalenia nowych warunków spłaty zobowiązań spółki.

Moratorium w spłacie zobowiązań

W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie spłaca swoich zobowiązań objętych układem. Czyli takich, które istniały na dzień otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, bądź na dzień układowy (dotyczy to postępowania o zatwierdzenie układu). Przykładowo jeśli postępowanie zostanie otwarte przez sąd restrukturyzacyjny z dniem 7 lipca 2024 r. to wszystkie zobowiązania do 6 lipca (wraz z tym dniem) objęte są układem. Zakładamy wariant, że objęte są układem również zobowiązania zabezpieczone rzeczowo, a więc hipoteką bądź zastawem. Zarząd spółki z o.o. musi zdawać sobie zarazem sprawę z tego, iż wszystkie zobowiązania, które powstaną od 7 lipca 2024 r. muszą być terminowo spłacane. Nieterminowe regulowanie zobowiązań powstających po otwarciu postępowania może bowiem prowadzić do odmowy zatwierdzenia układu przez sąd. Może to być również przyczyną umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego.

Ochrona przed egzekucją komorniczą

Ochrona ta materializuje się choćby poprzez ochronę przed egzekucją komorniczą. Chroniony jest zatem majątek spółki. W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego jest bowiem zakaz wszczynania nowych egzekucji komorniczych. Organy egzekucyjne nie zatem przykładowo zajmować rachunków bankowych i podejmować nowych czynności egzekucyjnych w już wszczętych postępowaniach egzekucyjnych. Możliwe jest również uchylenie zajęć dokonanych przez komornika sądowego. Istotną ochroną jest również ochrona przed wypowiadaniem umów spółki z o.o. kluczowych dla jej działalności operacyjnej. Dzięki temu spółka może w niezakłócony sposób kontynuować swoją działalność operacyjną.

Głosowanie nad układem

Postępowanie restrukturyzacyjne polega co do zasady na przeprowadzeniu głosowania nad propozycjami układowymi konstruowanymi przez dłużnika. Propozycje układowe mogą dotyczyć zobowiązań pieniężnych oraz tych niepieniężnych (przykładowo zmiana terminu wykonania zlecenia). Wierzyciele mogą głosować korespondencyjnie bądź osobiście na zgromadzeniu wierzycieli. Propozycje układowe w restrukturyzacji firmy zakładają najczęściej:

  • zmniejszenie wysokości zadłużenia (przykładowo całkowite umorzenie odsetek i brak ich dalszego naliczania oraz umorzenie części kapitału),
  • zmianę i ustalenie nowych terminów płatności zobowiązań pieniężnych,
  • karencję w spłacie zobowiązań.

Zawarcie układu przez wierzycieli uprawnia dłużnika (dotyczy to wyłącznie postępowania o zatwierdzenie układu) do złożenia wniosku do sądu restrukturyzacyjnego o jego zatwierdzenie. Poprzez zatwierdzenie układu wszelkie egzekucje komornicze są umarzane. Majątek spółki jest zatem chroniony. Prawo restrukturyzacyjne szczegółowo reguluje tę kwestię.

Restrukturyzacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: jak to wygląda?

Według prawa restrukturyzacyjnego możliwe są cztery procedury, które mogą być wykorzystane w celu niedoprowadzenia do upadłości firmy:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu,
  • przyspieszone postępowanie układowe,
  • postępowanie układowe
  • oraz wszczęcie postępowania sanacyjnego.

Rozpoczęcie restrukturyzacji spółki z o.o. we właściwym czasie może uchronić przedsiębiorstwo przed kryzysem, a także ochronić członków zarządu spółki przed ponoszeniem osobistej odpowiedzialności za jej zobowiązania. Jest to zarazem ochrona przed widmem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek. Urzędy Skarbowe korzystają coraz częściej z tej instytucji. W ramach postępowania restrukturyzacyjnego odbywa się szereg procesów, mających na celu przywrócenie płynności finansowej firmy. Szczególnie popularne jest obecnie postępowanie o zatwierdzenie układu, z uwagi na to, że cały proces jest stosunkowo prosty i nie jest bardzo długotrwały. O tej procedurze pisaliśmy w artykule jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Przedsiębiorcy, których sytuacja jest mocno skomplikowana oraz tacy, którzy potrzebują najszerszej ochrony decydują się też na postępowanie sanacyjne. Obecnie około 90% wszystkich postępowań to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. Ich popularność warunkowana jest szybkością procesu restrukturyzacyjnego. Dobór właściwego rodzaju postępowania powinien jednak być zawsze poprzedzony analizą sytuacji spółki. Jako kancelaria z dużym doświadczeniem oraz tytułem kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego oferujemy przeprowadzenie gruntownej i rzetelnej analizy spółki z o.o.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Restrukturyzacja spółki z o.o. Podsumowanie.

Jeśli zastanawiasz się nad restrukturyzacją spółki z o.o., skontaktuj się z naszą kancelarią. Być może odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie okaże się postępowanie sanacyjne lub postępowanie o zatwierdzenie układu? W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością restrukturyzacja spółki wymaga dokładnej analizy. Pomagamy i udzielamy wsparcia na każdym etapie procesu. Zapewniamy indywidualne podejście do Twojej sprawy oraz prowadzimy negocjacje z wierzycielami. Przeprowadziliśmy z powodzeniem restrukturyzację bardzo dużych spółek, jak i mniejszych podmiotów. Doradca restrukturyzacyjny oferuje wsparcie na każdym etapie w celu przywrócenia dłużnikowi zdolności do opłacania własnych zobowiązań, i to jak najszybciej. Postępowania restrukturyzacyjne prowadzimy zaś wedle najlepszych praktyk zwiększających prawdopodobieństwo przyjęcia układu przez wierzycieli.

Może Cię również zainteresować:

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Na czym polega przedawnienie długu?

Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

Co to jest cesja wierzytelności?

Dostałeś wezwanie do zapłaty od nieznanego Ci podmiotu? Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew, w którym po stronie powodowej występuje fundusz inwestycyjny albo kancelaria windykacyjna? Możliwe, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi na podstawie umowy cesji wierzytelności. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest cesja wierzytelności. Może Cię również zainteresować: Wezwanie do zapłaty z…

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Zawarty układ firmy transportowej

Kategorie:

W postępowaniu o zatwierdzenie układu, które prowadziliśmy doszło do zawarcia układu z wierzycielami. Dłużnik prowadzący firmę transportową otworzył postępowanie restrukturyzacyjne na etapie zagrożenia niewypłacalnością. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i następnie zawarty układ firmy transportowej pozwoliły dłużnikowi na prowadzenie działalności w niezakłócony sposób. Do zawarcia układu doprowadziliśmy w zaledwie trzy miesiące. Dłużnik złożył do sądu wniosek o…

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Kategorie:

W odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej można podać cztery składowe kosztów: opłata sądowa od wniosku, koszt kancelarii prawnej, koszty postępowania upadłościowego, wynagrodzenie syndyka. Opłata sądowa za wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 PLN i wnoszona jest na konto właściwego sądu, do którego składany jest wniosek. Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty obsługi…

Jak zawrzeć układ z wierzycielami?

Kategorie:

Przepisy prawa restrukturyzacyjnego bardzo precyzyjnie opisują kryteria przyjmowania układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Zasady te jednak nie wyjaśniają tego, jak zawrzeć układ z wierzycielami. Czyli w jaki sposób rozmawiać z wierzycielami, aby głosowali za przyjęciem układu. W mojej ocenie jest to jedno z ważniejszych zadań dla doradcy restrukturyzacyjnego, który przeprowadza wraz z dłużnikiem postępowanie restrukturyzacyjne. Kryteria…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]