Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Kancelaria Restrukturyzacyjna > Konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja?
Konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja kredytu? Przed takim wyborem staje wielu przedsiębiorców oraz konsumentów. Nasza praktyka pokazuje, że zazwyczaj wybierany jest ten pierwszy wariant. Nie jest to oczywiście błędne rozwiązanie – pod warunkiem, że w wyniku konsolidacji rzeczywiście dojdzie do zmniejszenia miesięcznego obciążenia wynikającego z płaconych rat. Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji prawnej, nasza kancelaria restrukturyzacyjna zlokalizowana jest w Gdyni i Gdańsku. Realizujemy też spotkania online.
Na czym polega konsolidacja kredytu? Wrzucamy kilka zobowiązań do jednego worka i otrzymujemy mniejszą ratę. Tak wygląda definicja, która niezbyt często ma zastosowanie w rzeczywistości. Praktyka pokazuje, że konsolidacja kredytów jest dość często odwlekaniem nieuniknionego – czyli utraty płynności finansowej. Kredyty konsolidacyjne opakowane są w pakiety ubezpieczeń i wysokie prowizje, które są dodatkowym obciążeniem finansowym. Doradcy kredytowi w umiejętny sposób sprzedają kredyty – otóż wtedy często okazuje się, że kredyt może być udzielony tylko z pakietem ubezpieczenia i odpowiednią prowizją (czasami jest to kilkanaście tysięcy złotych dla pośrednika). Dłużnik zaangażowany w proces konsolidacji kredytów i zarazem mający nóż na gardle podpisuje zatem umowę kredytu konsolidacyjnego. Jeśli konsolidacja obejmie wszystkie zobowiązania, dłużnik rzetelnie podszedł do sprawy poprzez redukcję swoich wydatków i rata kredytu konsolidacyjnego nie zagraża jego płynności finansowej w dłuższym czasie, to problem mamy zażegnany.
Kłopot jednak pojawi się, jeśli konsolidacja kredytów nie obejmie wszystkich zobowiązań. Jest to zazwyczaj droga na równi pochyłej w kierunku utraty zdolności płatniczej. Następnym krokiem najczęściej jest pierwsza pożyczka od parabanku. Następnie jakaś „bezpłatna” pożyczka w chwilówce. Wtedy koło niewypłacalności się domyka.
Brzmi znajomo? Z naszej praktyki wynika, że niestety jest to często powielany schemat.
W przypadku przedsiębiorców generujących jeszcze odpowiednie przychody zazwyczaj dochodzi do rolowania zadłużenia z jednoczesnym jego sukcesywnym zwiększaniem. W ten sposób przedsiębiorstwo może przetrwać nawet kilka lat. Jeśli jednak nie będzie to powiązane z restrukturyzacją przedsiębiorstwa to takie działania doprowadzą w końcu do utraty zdolności płatniczej. Restrukturyzacja powinna obejmować przynajmniej podstawowe działania takie jak:
Kredytowanie bieżącej działalności jest czymś oczywistym. Kapitał obcy jest tańszy od własnego (zakładając oczywiście rozsądne warunki kredytowania). Światło ostrzegawcze powinno się zapalić w sytuacji, gdy generowany zysk jest przejadany na raty kredytowe i nie ma możliwości finansowania bieżącej działalności lub tworzenia kapitału zapasowego. Idealnym podejściem byłoby utrzymywać wartość szybko zbywalnych aktywów lub kapitałów zapasowych na poziomie rocznych zobowiązań, czyli tych krótkoterminowych. Taka sytuacja jest niestety rzadko spotykana w rzeczywistości. Zazwyczaj przedsiębiorcy finansują swoją działalność z generowanych na bieżąco dochodów. Prowadząc działalność, trzeba liczyć się z tym, że zdarzają się nieoczekiwane wydatki. Jeśli nie ma kapitałów własnych, to trzeba wspierać się kredytami, co z kolei generuje dodatkowe koszty. Niestety niewielu przedsiębiorców dba o tworzenie rezerwy finansowej i płynie na fali dobrej passy. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy dobra passa się kończy? W jakiś sposób trzeba się ratować. Wraca nam tu tytułowe pytanie tego wpisu – konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja firmy? A może jedno w połączeniu z drugim? W końcu prowadzenie biznesu wymaga posiadania kapitału.
Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Definitywnie odradzamy ciągłe finansowanie się celem rolowania zobowiązań. Może i nie jest to droga donikąd, gdyż jednak do czegoś prowadzi – do upadłości. Rolowanie długu jest jednak czymś najprostszym co robi dłużnik. Często chodzi o ratowanie biznesu, który był budowany przez wiele lat. Do tego jest majątek, którego dłużnik nie chce stracić, dom, który zbudował, etc. Oczywistym jest zatem, że będzie ratował na wszelki sposób swój dorobek życia. Jest to w pełni zrozumiałe. Jeśli działania zmierzające do uzdrowienia sytuacji zostaną podjęte odpowiednio wcześnie, to zazwyczaj można wyjść z kłopotów obronną ręką.
Reorganizacja w przedsiębiorstwie lub budżecie domowym i negocjacje z wierzycielami w wielu przypadkach mogą doprowadzić do poprawy sytuacji. Nie można tylko działać na oślep i pochopnie. Obecnie wiele jest narzędzi, które przedsiębiorca lub konsument mogą wykorzystać. Dla przedsiębiorców dostępna jest chociażby pomoc publiczna na restrukturyzację. Są również narzędzia Prawa Restrukturyzacyjnego. Dłużnik powinien zarazem pod nadzorem specjalisty prześwietlić swoje przedsiębiorstwo i dokonać odpowiednich zmian.
Na koniec wróćmy do tytułowego pytania – konsolidacja kredytów czy restrukturyzacja kredytu? Naszym zdaniem warto umiejętnie połączyć te rozwiązania. Wiele zależy oczywiście od sytuacji dłużnika. Posiadamy bogate doświadczenie w organizowaniu finansowania oraz restrukturyzowaniu przedsiębiorców i konsumentów. Jeśli chcesz skonsultować swoją sytuację to zapraszamy do kontaktu w Gdyni, Gdańsku lub za pośrednictwem video spotkania online.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Miniony tydzień przyniósł dobre wieści dla naszych klientów. Mamy bowiem...
Restrukturyzacja firmy w wielu przypadkach rozpoczyna się na etapie kilkumiesięcznych...
Sąd restrukturyzacyjny w Gorzowie Wielkopolskim w tempie wręcz ekspresowym zatwierdził...
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w organach spółek...
Sytuacja osób zawierających umowy pożyczek z Profi Credit jest nam bardzo dobrze znana. Niestety dłużnicy często będąc pod ścianą i zawierając umowę pożyczki z Profi Credit nie czytają umów. Czasami nie są w pełni świadomi tego co podpisują. Wysokość kosztów pożyczki jest w tym przypadku w wysokości wypłaconego pożyczkobiorcy kapitału. W związku z tym okres […]
Pisaliśmy już na naszym blogu o podatkowych skutkach umorzenia zobowiązań w upadłości oraz o skutkach ich umorzenia poza upadłością. W niniejszym wpisie omówimy podatkowe skutki umorzenia zobowiązań w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przy czym opiszemy to zagadnienie zarówno z perspektywy dłużnika, jak i wierzyciela. Umorzenie zobowiązań poza postępowaniem restrukturyzacyjnym Zawarcie z wierzycielem ugody polegającej na umorzeniu części […]
Na czym polega układ częściowy z wierzycielami? Kilka dni temu złożyliśmy do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu częściowego spółki działającej w branży motoryzacyjnej. Zatwierdzenie układu spowoduje odzyskanie płynności finansowej przez spółkę. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania: Na czym polega układ częściowy? Czym różni się od typowego układu z wierzycielami? Nasze rozważania skupimy na […]
Wybiórcza spłata wierzycieli a odpowiedzialność karna dłużnika. Faworyzowanie niektórych wierzycieli w zakresie dokonywania na ich poczet spłat przy jednoczesnym braku spłat na rzecz pozostałych może nosić znamiona przestępstwa. Odpowiedzialność karna może dotyczyć również sytuacji, w których dłużnik zabezpiecza jedynie wybranych wierzycieli. Odpowiedzialność karna dłużnika może powstać w sytuacji, gdy dowolna i wybiórcza spłata wierzycieli dokonywana […]
Obsługa prawna firm to część działań, które proponujemy jako kancelaria restrukturyzacyjna w Gdyni i Gdańsku. Jeśli zastanawiają się Państwo czym jest restrukturyzacja firmy transportowej i co można dzięki temu zyskać, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Zachęcamy także do kontaktu stacjonarnie lub za pomocą komunikatora internetowego. Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy. Skontaktuj się z nami – […]
Czym właściwie zajmuje się kancelaria restrukturyzacyjna? Ogólnie rzecz biorąc cel jej działań jest zbieżny z celem postępowania restrukturyzacyjnego, którym jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Jest to oczywiście możliwe jedynie w sytuacji przywrócenia przedsiębiorstwu możliwości do długotrwałego konkurowania na rynku oraz odzyskania przez nie zdolności płatniczej. Taki właśnie cel przyświeca działaniom kancelarii licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Dowiedz […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy