Czy wobec problemów, które spotykają rolnika, istnieją możliwości ochrony przed niewypłacalnością? Na czym polega restrukturyzacja gospodarstwa rolnego? W tym tekście przybliżam informacje na ten temat. Kancelaria restrukturyzacyjna, którą prowadzę ze wspólnikami w Gdyni i w Gdańsku to miejsce, w którym mogą Państwo uzyskać jeszcze więcej informacji i wsparcia prawnego na każdym etapie prowadzenia gospodarstwa.
Dowiedz się jak możesz uratować swoje gospodarstwo rolne.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.
KontaktSpis treści
Trudna sytuacja rolnika
Z naszej praktyki wynika, że rolnicy są grupą zawodową, która dość często zmaga się z niemałymi przeciwnościami losu. Za przykład można tu wskazać coraz częściej występujące susze, czy też wahnięcia cen żywca – przykładowo na skutek pojawienia się choroby wirusowej ASF. Bez echa nie obeszły się kiedyś zmiany legislacyjne dotyczące uboju rytualnego. Rolnicy nie mają dużych marż i generują dochód na zasadzie korzyści skali. Dokładając do tego konieczność spełniania norm UE oraz dysponowania drogim osprzętem otrzymujemy sytuację, w której przykładowa susza może poważnie zachwiać płynnością finansową rolnika. Niestety, niektórzy muszą zrezygnować z modernizacji rolnictwa. Jakie zatem możliwości ratunku przed niewypłacalnością ma rolnik? Osoby zajmujące się prowadzeniem działalności rolniczej mają do wyboru kilka możliwości. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega restrukturyzacja gospodarstwa rolnego i jak wygląda stworzenie planu restrukturyzacji gospodarstwa rolnego.
Przejdź do: upadłość konsumencka 2021
Restrukturyzacja w przedsiębiorstwie rolnika – kiedy można wnioskować?
Z dobrodziejstw prawa restrukturyzacyjnego skorzystać mogą osoby zajmujące się prowadzeniem działalności rolniczej. Prowadzenie działalności rolniczej oznacza, że rolnik jest po prostu przedsiębiorcą. Jego działalność jest zatem zorganizowana, a rolnik wytwarza i sprzedaje produkty. W związku z tym rolnik posiadający gospodarstwo rolne jedynie na zaspokojenie własnych potrzeb, nie prowadzi działalności rolniczej i nie może skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego celem ochrony przed komornikiem czy ogłoszeniem stanu, jakim jest upadłość konsumencka. Prawo restrukturyzacyjne reguluje wszystkie te kwestie.
Co można zyskać, inicjując postępowanie restrukturyzacyjne?
Nadrzędnym celem restrukturyzacji gospodarstwa rolnego jest ochrona przed komornikiem i utratą majątku. Nadmienić należy, że sądowa restrukturyzacja gospodarstwa rolnego powinna być rozpoczęta jak najwcześniej. Koniecznie jest stworzenie planu restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. Im szybciej, tym większe szanse na jej powodzenie. W postępowaniu restrukturyzacyjnym dłużnik dąży do zawarcia układu ze swoimi wierzycielami. Układ ten zazwyczaj polega na odroczeniu spłat, zmianie wysokości rat bądź redukcji zobowiązań. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego chroni rolnika przed komornikiem – postępowania egzekucyjne z mocy prawa są zawieszane. W razie zatwierdzenia układu przez sąd – egzekucje komornicze zostaną umorzone. Dłużnik będący rolnikiem zyskuje zatem ochronę przed egzekucją i ma czas na przeprowadzenie restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. Może również zredukować wysokość swoich zobowiązań.
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego – oddłużanie gospodarstw rolnych
Rolnicy w przeciwieństwie do wielu innych przedsiębiorców zazwyczaj posiadają majątek pozwalający na zaspokojenie wierzycieli w znacznej części. W związku z tym nie ułatwia to wypracowania układu zakładającego dużą redukcję zobowiązań pieniężnych. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i dopiero po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika możemy określić możliwe warianty w zakresie redukcji zobowiązań. Znaczenie ma tutaj samo gospodarstwo rolne, posiadane przez rolnika maszyny czy zwierzęta, a także inne elementy majątku. Nie zmienia to faktu, że pomoc dla zadłużonego rolnika jest rozwiązaniem pozwalającym mu na zachowanie posiadanego majątku.
Restrukturyzacja gospodarstw rolnych – zadłużenie
Możliwe jest również postępowanie restrukturyzacyjne gospodarstwa rolnego w zakresie zadłużenia. Od 14 stycznia 2021 r. rolnicy mogą składać do ARiMR wnioski o restrukturyzację zadłużenia. Kwestię tę reguluje prawo restrukturyzacyjne. Warunkiem skorzystania z tego wsparcia jest jednak konieczność posiadania wkładu własnego. Rolnik nie może być zarazem w trakcie postępowania upadłościowego ani restrukturyzacyjnego. Producenci rolni zainteresowani wsparciem na restrukturyzację zadłużonych gospodarstw, mogą składać wnioski o udzielenie oprocentowanej pożyczki na spłatę zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Konieczność wykazania przeznaczenia środków na działalność rolniczą bywa czasami trudna do zrealizowania. Rolnik może ubiegać się o pożyczkę po opracowaniu planu restrukturyzacyjnego, który będzie następnie zaakceptowany przez właściwego dyrektora wojewódzkiego ODR. Jako kancelaria restrukturyzacyjna pomagamy oczywiście w sporządzeniu planu restrukturyzacyjnego i opracowaniu wszelkiej dokumentacji związanej z tą pożyczką.
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego – podsumowanie
Osoby prowadzące działalność rolniczą są coraz bardziej zadłużoną grupą społeczeństwa. Wiele osób musi zrezygnować z modernizacji rolnictwa i z rozwijania swojego gospodarstwa, z uwagi na brak środków. Problemem bywa także duże zadłużenie. Nic dziwnego zatem, że nieoczekiwane wahnięcia cen czy niesprzyjające warunki pogodowe wpływają na zachwianie ich płynności finansowej. Zastanawiają się Państwo jak uratować swoje gospodarstwo rolne? Postępowanie restrukturyzacyjne może być rozwiązaniem. Zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy indywidualne podejście do Państwa sprawy i profesjonalne przeprowadzenie procesu restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. Obsługujemy gospodarstwa rolne z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem takich rejonów miast jak Gdańsk, Gdynia, Elbląg, Słupsk, Koszalin, Kołobrzeg, Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Olsztyn, Grudziądz, Inowrocław, Włocławek, Płock, Radom, Łódź i Poznań.
O autorze