Pomoc dla zadłużonego rolnika – oddłużenie gospodarstwa rolnego

Zastanawiają się Państwo, jak wygląda pomoc dla zadłużonych gospodarstw rolnych w Polsce? Jako kancelaria restrukturyzacyjna przeprowadziliśmy już wiele restrukturyzacji gospodarstw rolnych. Zarówno w formie nadzoru w postępowaniu restrukturyzacyjnym, jak i negocjacji z wierzycielami. Generalnie rolnicy, jako przedsiębiorcy nie mają łatwego życia. Ich branża jest bowiem bardzo nieprzewidywalna. Na myśli mam tu głównie uzależnienie od warunków atmosferycznych mających bezpośredni wpływ na jakość i wysokość plonów, co z kolei ma oczywiście przełożenie na wysokość uzyskanego przez rolnika dochodu.

Z jednej strony w przypadku gorszych warunków atmosferycznych rolnik nie może wygenerować zakładanego dochodu. Nie może również zaniechać produkcji, która nie przyniesie mu dochodu. Innymi słowy, jest w pełni zależny od pogody. Z drugiej strony, rolnik musi spłacać swoje zobowiązania. Fakt wystąpienia klęski żywiołowej nie ma żadnego wpływu na obowiązek spłaty długów. Długi trzeba dalej spłacać. Klęskę żywiołową w swych skutkach można śmiało porównać do epidemii COVID-19 dla innych przedsiębiorców. Jaka jest zatem dostępna pomoc dla zadłużonych gospodarstw rolnych? Jakie są możliwości w zakresie restrukturyzacji gospodarstwa rolnego?

Pomoc dla zadłużonego rolnika – rozwiązania w Polsce

Z naszej praktyki wiemy, że susze, które dotknęły praktycznie całą Polskę w 2017 i 2018 roku odbiły się negatywnie na sytuacji wielu gospodarstw rolnych. Rolnicy zostali wtedy niejednokrotnie zmuszeni do zwiększenia poziomu swego zadłużenia, czego efektem była następnie utrata płynności finansowej. Co zatem może zrobić nadmiernie zadłużony rolnik? Jaka jest pomoc dla rolnika w naszym kraju?

Czy są szanse na spłatę zadłużenia? Warto przyjrzeć się nieco bliżej restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących działalność rolniczą.

Osoby zajmujące się prowadzeniem działalności rolniczej mają do wyboru kilka rozwiązań:

  • negocjacje z wierzycielami.
  • przejęcie długu przez KOWR,
  • pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych z ARiMR,
  • postępowanie restrukturyzacyjne.

Poniżej omówimy pokrótce każde z wyżej wskazanych rozwiązań, pozwalających na spłatę zadłużenia.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji swego gospodarstwa.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Kontakt

Oddłużenie gospodarstwa rolnego

Negocjacje z wierzycielami

Pomoc dla rolnika poprzez negocjacje z wierzycielami to pierwsze rozwiązanie, pozwalające na spłatę zadłużenia na lepszym warunkach. Osoby zajmujące się prowadzeniem działalności rolniczej mogą wybrać to rozwiązanie. Powodzenie jest w dużej mierze zależne od czasu nieregulowania zobowiązań przez rolnika. Im dłużej nie spłaca on swoich zobowiązań, tym trudniej będzie zawrzeć ugodę z wierzycielami. W szczególności jeśli jest kilku wierzycieli i któryś z nich uzyska tytuł wykonawczy, inicjując zarazem egzekucję komorniczą. W tym wariancie oddłużenie gospodarstwa rolnego należy postrzegać, jako odzyskanie płynności finansowej, bowiem zmniejszenie wysokości zobowiązań będzie trudne do uzyskania. Rozwiązanie to może być dobrym sposobem na poprawę sytuacji finansowej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Przejęcie długu przez KOWR

KOWR może przejąć dług podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne jedynie w wypadku, gdy przedmiotem przejęcia jest dług pieniężny powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Wysokość długu nie może zaś przekraczać wartości nieruchomości, pomniejszonej o wysokości sumy hipoteki ustanowionej na tej nieruchomości. Przejęciu nie podlegają zobowiązania publicznoprawne. Przejęcie długu rolnika przez KOWR odbywa się w drodze umowy pod warunkiem przeniesienia przez rolnika na rzecz Skarbu Państwa, własności całości lub części nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Rolnik musi zatem liczyć się z oddaniem części swych gruntów, czego co oczywiście chce uniknąć.

Pomoc dla zadłużonego rolnika z ARiMR – pożyczka na spłatę zobowiązań

Oddłużenie gospodarstwa rolnego za pomocą pożyczki z ARiMR wymaga przede wszystkim wkładu własnego. Niezbędny jest dobry plan restrukturyzacji. Pożyczka może zostać przeznaczona na sfinansowanie długów wymagalnych o charakterze pieniężnym powstałych w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Chodzi tutaj o sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego na skutek dotychczasowych działań. Pożyczka może zostać udzielona maksymalnie na okres 15 lat z rocznym okresem karencji. To, jaki będzie okres spłaty kredytu restrukturyzacyjnego, ma duże znaczenie dla rolnika. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego, który wyliczany jest na podstawie kwoty długu podlegającej restrukturyzacji, i wynosi co najmniej:

  1. 25% kosztów restrukturyzacji – w przypadku mikro i małego przedsiębiorcy,
  2. 40% kosztów restrukturyzacji – w przypadku średniego przedsiębiorcy.

Postępowanie restrukturyzacyjne

Pomoc dla zadłużonych gospodarstw rolnych może być też realizowana poprzez postępowanie restrukturyzacyjne. Konieczny jest plan restrukturyzacji. Wybór restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących działalność rolniczą to dobre rozwiązanie. Restrukturyzacja sądowa daje rolnikowi wiele możliwości:

  • ochronę przed egzekucją komorniczą,
  • ustalenie nowych warunków spłaty zobowiązań,
  • redukcję zobowiązań,
  • spłatę zadłużenia na dobrych warunkach,
  • ochronę przykładowo przed wypowiedzeniem umowy dzierżawy,
  • ochronę majątku.

Jedynym warunkiem skorzystania z dobrodziejstw restrukturyzacji sądowej jest wystąpienie problemów z płynnością finansową w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Poza tym rolnik powinien prowadzić działalność rolniczą, czyli być przedsiębiorcą w świetle przepisów Kodeksu cywilnego. Nie musi oczywiście być wpisany do rejestru CEiDG czy KRS, ale jego działalność musi być zorganizowana i przynosić mu dochód ze sprzedawanych produktów. W związku z tym rolnik prowadzący gospodarstwo rolne jedynie na własne potrzeby nie będzie mógł skorzystać z restrukturyzacji sądowej. Dobry plan restrukturyzacji ma ogromny wpływ na sukces całego przedsięwzięcia.  Pozwoli to na spłatę zadłużenia i odzyskanie płynności finansowej. Oddłużenie gospodarstwa rolnego na skutek restrukturyzacji sądowej będzie możliwe w sytuacji gdy kwota zobowiązań jest większa od wartości majątku rolnika. Ogromne znaczenie ma także okres spłaty kredytu restrukturyzacyjnego – musi on być dostosowany do możliwości rolnika.

Pomoc dla zadłużonych rolników – podsumowanie

Pomoc dla młodych i starszych rolników uzależniona jest od sytuacji finansowej i stanu niewypłacalności gospodarstwa rolnego. Jednak w zdecydowanej większości przypadków restrukturyzacja sądowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Pozwala ona na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w efekcie dotychczasowych działań. Daje bowiem najwięcej możliwości, pozwala zachować majątek i nie wymaga wkładu własnego w wysokości 25% kwoty zadłużenia.

Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Analiza Państwa sprawy jest zawsze bezpłatna. Poznając indywidualną sytuację, podpowiemy, jaka pomoc dla zadłużonych rolników sprawdzi się w konkretnym przypadku, jak przygotować plan restrukturyzacji i co trzeba zrobić, żeby ją otrzymać.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Postępowanie sanacyjne spółki z o.o z branży budowlanej

Postępowanie sanacyjne sp. z o.o. z branży budowlanej daje dłużnikowi szerokie możliwości w zakresie ochrony przed niewypłacalnością i upadłością. Dla wierzycieli jest to zarazem możliwość na uzyskanie zapłaty w wyższym stopniu niż w ramach postępowania upadłościowego. Zaledwie dwa tygodnie temu sąd restrukturyzacyjny wyznaczył kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Krzysztofa Lipińskiego na zarządcę sądowego spółki budowlanej w postępowaniu…

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia dwa sposoby ukończenia sądowego etapu postępowania restrukturyzacyjnego - zakończenie i umorzenie. Zdarzenia te pociągają za sobą różne skutki prawne. Warto zaznaczyć, że w przypadku negatywnego rezultatu postępowania restrukturyzacyjnego, otwierają one przedsiębiorcy drogę do wyboru innych rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnię, na czym polega umorzenie i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego…

Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?

Problemy finansowe stają się coraz poważniejsze? Zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy? Nie wiesz jakie dokumenty będziesz musiał złożyć, składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jednym z najważniejszych dokumentów, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na decyzję sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Sprawdź jakie informacje powinien zawierać taki dokument i jak prawidłowo go…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Czy zawarcie układu jest opłacalne dla wierzyciela?

Kategorie:

Sporo już napisaliśmy na naszym blogu o korzyściach płynących dla dłużnika z zawarcia układu z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Najwyższa zatem pora, aby poświęcić również niego uwagi wierzycielom. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze z perspektywy wierzyciela pytanie, czyli CO JA Z TEGO BĘDĘ MIAŁ? Zwiększające się obecnie problemy polskich przedsiębiorców powodują rosnącą liczbę postępowań…

Komentarz kancelarii dla Gazety Finansowej

Kategorie:

Komentarz kancelarii dla Gazety Finansowej. Wypowiedzieliśmy się o roli restrukturyzacji, która jak nigdy wcześniej jest obecnie potrzebna wielu przedsiębiorstwom. 

Kiedy można ogłosić upadłość firmy?

Kategorie:

Zdolność upadłościowa - niewypłacalność Odpowiadając na pytanie kiedy można ogłosić upadłość firmy należy zacząć od ustalenia niewypłacalności przedsiębiorstwa. Niewypłacalność jest bowiem przesłanką do możliwości ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy. Wedle art. 11 prawa upadłościowego Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swych wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. Od momentu, gdy niewypłacalność powstanie dłużnik ma 30 dni…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania

[custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]