Problemy ze spłatą? Negocjuj!

Masz nieuregulowane raty kredytu bądź nieopłaconą fakturę? Otrzymujesz wezwanie do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy bądź wniesienia powództwa o zapłatę? Nie wiem, czy masz tego świadomość, ale jest to dla Ciebie kluczowy moment. Co można zatem w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest jedna – masz problemy ze spłatą – negocjuj! Dalsze zapożyczanie się nie jest rozsądnym podejściem do zaistniałej sytuacji. Nikłe są bowiem szanse na poprawę, jeśli stan zobowiązań będzie się zwiększać przy jednoczesnym braku poprawy możliwości ich spłaty.  Schowanie głowy w piasek i zaniechanie działań jest również kiepskim pomysłem. Dłużnik musi mieć świadomość, że im wcześniej podejmie rozmowy z wierzycielami tym bardziej może sobie pomóc.

Negocjacje i restrukturyzacja

Przedsiębiorca może skorzystać z dobrodziejstw prawa restrukturyzacyjnego i próbować zawrzeć układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Postępowanie to daje możliwość oddłużenia firmy i zarazem ochrony przed upadłością. Jest to pogodzenie trudnej sytuacji majątkowej dłużnika z oczekiwaniami wierzycieli w zakresie wysokości zaspokojenia ich wierzytelności. W wyniku zawarcia układu i jego wykonania dochodzi zazwyczaj do redukcji zadłużenia i zarazem zaspokojenia wierzycieli w wyższym stopniu niż w upadłości.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy kancelarii?

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej powinna podjąć z wierzycielami renegocjacje zawartych umów. Trzeba przy tym pamiętać, że zwlekanie z podjęciem rozmów jedynie pogorszy sytuację dłużnika. Zwiększanie się wymagalnego kapitału powoduje, że w szczególności banki są mniej skłonne zawrzeć porozumienie z dłużnikiem. Wnosząc do banku wniosek o restrukturyzację zadłużenia należy go odpowiednio przygotować. Trzeba bowiem wyjaśnić przyczyny powstania problemów z wypłacalnością, przedstawić swoją sytuację majątkową oraz zaproponować takie porozumienie, które będzie dla banku atrakcyjne. Dłużnicy niestety bardzo często podchodzą do tej kwestii po macoszemu, co skutkuje brakiem zgody na restrukturyzację.

Konsument, jeśli już jest niewypłacalny i posiada majątek, który chce ochronić (zazwyczaj jest to nieruchomość) to może wnieść do sądu wniosek o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Jest to jednak opcja jedynie dla osób osiągających nieco wyższe dochody niż większość dłużników składających wniosek o ogłoszenie upadłości.

Problemy ze spłatą? Negocjuj!

W podsumowaniu można tylko dodać, że w celu zawarcia ugody dłużnik powinien wykazać się szybkością działania oraz roztropnością w propozycjach zawarcia porozumienia. Trzeba bowiem umiejętnie przekonać wierzycieli, że rozterminowanie wpłat bądź redukcja zadłużenia jest dla nich opłacalnym rozwiązaniem. Problemy ze spłatą nie oznaczają od razu egzekucji bądź upadłości. Warunek jest jeden – negocjacje z wierzycielami powinny być podjęte niezwłocznie.

Formularz kontaktowy




    O autorze

    Krzysztof Lipiński

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

    Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

    Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

    Misja

    Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

    Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

    Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

    Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
    • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
    • ilości zobowiązań,
    • kwot poszczególnych zobowiązań,
    • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
    • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
    • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
    Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
    Gwarantujemy rzetelną analizę Państwa sprawy wraz ze wskazaniem optymalnych rozwiązań prawnych.
    Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
    • restrukturyzacja firm,
    • oddłużanie firm,
    • negocjacje z wierzycielami,
    • upadłość firmy,
    • upadłość konsumencka,
    • postępowania egzekucyjne,
    • obsługa prawna firm,
    • doradztwo podatkowe,
    • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
    • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
    Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
    Kancelaria specjalizuje się w:
    • prawie upadłościowym,
    • restrukturyzacyjnym,
    • bankowym,
    • gospodarczym.

    Ostatnie Wpisy

    Uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

    Jak wygląda uchylenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym i kiedy może do niego dojść? W tym artykule omówimy zagadnienie uchylenia układu zawartego z wierzycielami oraz jego skutki dla dłużnika. Sprawozdania nadzorcy wykonania układu A więc dłużnik ma zawarty układ z wierzycielami. Sąd restrukturyzacyjny zatwierdza układ. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie zatwierdzenia układu nadzorca bądź…

    Oddłużenie byłego przedsiębiorcy w 23 miesiące

    W niniejszym artykule opiszemy jak wygląda oddłużenie byłego przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej. Spośród zgłaszających się nas osób obsługujemy bowiem najwięcej takich klientów którzy są zainteresowani oddłużeniem. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw, gdzie reprezentowaliśmy upadłego doprowadziliśmy do ustalenia planu spłaty wierzycieli na okres 23 miesięcy z ratą miesięczną w kwocie 1.000,00 zł.…

    Na czym polega przedawnienie długu?

    Przedawnienie długu jest jednym z kluczowych mechanizmów prawa cywilnego. Konstrukcja ta ma istotne znaczenie zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli. Termin przedawnienia określa okres, po którego upływie dłużnik może uchylić się od zapłaty długu. W praktyce oznacza to, że wierzyciel traci możliwość wyegzekwowania swojej należności w trybie przymusowym, czyli w ramach egzekucji komorniczej. W zasadzie…

    Zobacz wszystkie na blogu

    Polecane artykuły

    Skarga pauliańska – na czym polega i kogo dotyczy?

    Kategorie:

    Choć instytucja skargi pauliańskiej wydaje się być dość skomplikowana, w praktyce rozwiązanie to może być skutecznym sposobem na odzyskanie środków od niewypłacalnych dłużników. Jest to niezwykle istotne narzędzie w rękach wszystkich wierzycieli, a z perspektywy prawa upadłościowego, może być wykorzystywane również przez syndyka w celu ubezskutecznienia czynności prawnej upadłego dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli. Definicja skargi…

    Ile wynagrodzenia zajmuje syndyk?

    Kategorie:

    W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne dla upadłych pytanie, ile wynagrodzenia zajmuje syndyk. Pokażemy też na przykładach jaką część dochodu zajmuje syndyk w zależności od źródła dochodu. Wyjaśnimy również do kiedy syndyk zajmuje wynagrodzenie i jak wygląda kwestia zajęcia na poczet alimentów. Jak długo działa syndyk i do kiedy zajmuje wynagrodzenie?  Syndyk pełni swoją…

    Licytacja nieruchomości. Co robić?

    Kategorie:

    Licytacja nieruchomości. Co robić? Opisujemy sposoby na ochronę nieruchomości bądź uzyskanie oddłużenia przy wykorzystaniu tej nieruchomości. O obronie przed egzekucją (nie tylko z nieruchomości) pisaliśmy w artykule egzekucja komornicza - jak się bronić? Wielu dłużników próbuje bronić swojej nieruchomości do samego końca, co zazwyczaj kosztuje ich sporo zdrowia. Działania takie skazane są w większości przypadków…

    Biuro w Gdańsku

    ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
    80-227 Gdańsk

    Biuro w Gdyni

    Al. Zwycięstwa 241/13
    81-521 Gdynia

    Pliki do pobrania

    [custom_modal post_ids="16199,16297,17384"]