Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk?

Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Ewentualnie od innej firmy windykacyjnej bądź funduszu sekurytyzacyjnego? Sprawdź jakie masz możliwości.

Weryfikacja statusu zobowiązania

Zanim podejmiesz decyzję o skontaktowaniu się z firmą windykacyjną zweryfikuj jaki jest status zobowiązania. Mam tu na myśli:

  • kwestię przedawnienia,
  • zasądzenie zobowiązania tytułem egzekucyjnym (nakaz zapłaty, wyrok, wyrok zaoczny),
  • prowadzone postępowania egzekucyjne przez komornika.

Powyższe kwestie mają istotne znaczenie w kontekście uregulowania zobowiązania. Nie chodzi tu jedynie o to, czy jest ono przedawnione. Przedawniony dług może być bowiem wpisany do różnych baz. Na skutek takiego wpisu dłużnik jest w zasadzie wykluczony w kontekście uzyskani finansowania z banku.

Jeśli dług nie jest przedawniony i jest wydany nakaz zapłaty to trzeba zweryfikować, czy dłużnik osobiście odebrał ten nakaz. Jeśli nie, to można wnieść wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty i próbować wznowić postępowanie o zapłatę. W razie sukcesu dłużnik będzie mieć szansę na wygranie sprawy poprzez oddalenie powództwa.

W sytuacji, gdy była już prowadzona egzekucja komornicza istotne jest jaka była jej skuteczność? Czy wierzyciel otrzymuje od komornika co miesiąc jakieś środki? W jakich kwotach są to spłaty? Jak długo trwa takie postępowanie egzekucyjne? Wszystko to ma bowiem wpływ na możliwy sposób zawarcia porozumienia z wierzycielem. Ewentualnie podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości i uzyskanie oddłużenia w upadłości.

Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Jak uwolnić się od długów?

Dłużnik myśląc o oddłużeniu czy też zawarciu ugody z wierzycielem musi dodatkowo wziąć również pod wzgląd takie kwestie jak:

  • wysokość osiąganego dochodu,
  • swój wiek oraz stan zdrowia (możliwości zarobkowe),
  • posiadany majątek oraz jego wartość,
  • ilość wszystkich zobowiązań (łatwiej negocjuje się z trzema niż dziesięcioma wierzycielami),
  • rodzaj posiadanych zobowiązań (nie wszystkie długi można umorzyć w upadłości),
  • wysokość posiadanych zobowiązań (chodzi chociażby o kwestię odsetek, które cały czas się naliczają).

Zestawiając ze sobą wszystkie powyższe czynniki można podjąć decyzję w zakresie uzyskania oddłużenia. Może to być:

Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Który sposób oddłużenia wybrać? 

Na to pytanie można odpowiedzieć jedynie po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika. Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z EOS, Kruk lub innej firmy windykacyjnej? Skontaktuj się z nami. Opracujemy najlepszą dla Ciebie strategię i przeprowadzimy cały proces zmierzający do oddłużenia.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw.

kontakt@lipinskikancelaria.pl
tel. 792 873 876

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Wyłączenie auta z masy upadłości

Czy można wyłączyć auto z masy upadłości? Co do zasady nie jest to możliwe. Są jednak pewne wyjątki wskazane w kodeksie postępowania cywilnego, ale nie będą to częste przypadki. Związane muszą być bowiem z niepełnosprawnością upadłego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wyłączenie auta z masy upadłości jest możliwe. Jaki majątek nie wchodzi do…

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej.

Najczęściej spotykaną konstrukcją spółki komandytowej jest osoba fizyczna będąca komandytariuszem oraz spółka z o.o. w roli komplementariusza. W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. (komplementariusza) za długi spółki komandytowej. Zaznaczamy na wstępie, że są dwa rozbieżne poglądy w tej materii. Odpowiedzialność komplementariusza za długi spółki komandytowej. Do spółki komandytowej stosuje…

Ochrona praw wierzyciela w restrukturyzacji dłużnika

W obecnych czasach mamy skumulowanie wielu czynników wpływających na pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Pandemia i jej skutki, wojna, inflacja, skokowy wzrost cen energii. Wszystko to powoduje, że obecnie masowo otwierane są przez przedsiębiorców postępowania restrukturyzacyjne. Wśród nich najbardziej popularne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, w którym o jego…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja.

Zamówienia publiczne a restrukturyzacja firmy. Wyjaśniamy, czy wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może wykluczyć z uczestnictwa w przetargach zamówień publicznych. COVID-19, wojna na Ukrainie, inflacja, galopujące koszty energii, wreszcie brak uzyskania przez Polskę środków z KPO. Wszystko to mocno nadwyręża możliwość niezakłóconego prowadzenia biznesu. Obecnie ze względu na panujące w obrocie gospodarczym warunki bardzo dużo firm jest…

Upadłość czy restrukturyzacja?

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie upadłość czy restrukturyzacja. Restrukturyzacja daje przedsiębiorcom możliwość oddłużenia firmy i ochrony przedsiębiorstwa przed upadłością. Jednak czy restrukturyzacja jest zawsze możliwa? Jeśli nie to kiedy przedsiębiorca może liczyć na ratunek przed upadłością, a kiedy upadłość jest nieunikniona?  Termin na wniesienie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego W celu ochrony przed odpowiedzialnością…

Upadłość czy ugoda?

Pytanie upadłość czy ugoda może wydawać się dość przewrotne. Jednak wbrew pozorom te dwie kwestie mogą mieć ze sobą wiele wspólnego. Dłużnik powinien świadomie, najlepiej w porozumieniu z wierzycielami wypracować optymalny sposób uregulowania swoich zobowiązań. Znajomość zasad spłaty zobowiązań w poszczególnych postępowaniach w połączeniu z możliwościami finansowymi dłużnika pozwoli wybrać optymalny wariant. W tym celu…

Biuro w Gdańsku

Wały Piastowskie 1/118,
80-855 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia