Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Ewentualnie od innej firmy windykacyjnej bądź funduszu sekurytyzacyjnego? Sprawdź, jakie masz możliwości.
Spis treści
Weryfikacja statusu zobowiązania
Zanim podejmiesz decyzję o skontaktowaniu się z firmą windykacyjną zweryfikuj, jaki jest status zobowiązania. Mam tu na myśli:
- kwestię przedawnienia,
- zasądzenie zobowiązania z tytułu egzekucji komorniczej (nakaz zapłaty, wyrok, wyrok zaoczny),
- prowadzone postępowania egzekucyjne przez komornika.
Powyższe kwestie mają istotne znaczenie w kontekście uregulowania zobowiązania. Nie chodzi tu jedynie o to, czy jest ono przedawnione. Przedawniony dług może być bowiem wpisany do różnych baz. Na skutek takiego wpisu dłużnik jest w zasadzie wykluczony w kontekście uzyskani finansowania z banku.
Jeśli dług nie jest przedawniony i jest wydany nakaz zapłaty to trzeba zweryfikować, czy dłużnik osobiście odebrał ten nakaz. Jeśli nie, to można wnieść wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty i próbować wznowić postępowanie o zapłatę. W razie sukcesu dłużnik będzie mieć szansę na wygranie sprawy poprzez oddalenie powództwa.
W sytuacji, gdy była już prowadzona egzekucja komornicza, istotne jest, jaka była jej skuteczność? Czy wierzyciel otrzymuje od komornika co miesiąc jakieś środki? W jakich kwotach są to spłaty? Jak długo trwa takie postępowanie egzekucyjne? Wszystko to ma bowiem wpływ na możliwy sposób zawarcia porozumienia z wierzycielem oraz na przebieg egzekucji komorniczej. Ewentualnie podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości i uzyskanie oddłużenia w upadłości.
Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Jak uwolnić się od długów?
Dłużnik myśląc o oddłużeniu czy też zawarciu ugody z wierzycielem musi dodatkowo wziąć również pod wzgląd takie kwestie jak:
- wysokość osiąganego dochodu,
- swój wiek oraz stan zdrowia (możliwości zarobkowe),
- posiadany majątek oraz jego wartość,
- ilość wszystkich zobowiązań (łatwiej negocjuje się z trzema niż dziesięcioma wierzycielami),
- rodzaj posiadanych zobowiązań (nie wszystkie długi można umorzyć w upadłości),
- wysokość posiadanych zobowiązań (chodzi chociażby o kwestię odsetek, które cały czas się naliczają).
Zestawiając ze sobą wszystkie powyższe czynniki można podjąć decyzję w zakresie uzyskania oddłużenia. Może to być:
- negocjacje z wierzycielami,
- zawarcie układu z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym,
- upadłość konsumencka,
- obrona w pozwie o zapłatę.
Wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk? Który sposób oddłużenia wybrać?
Kodeks postępowania cywilnego jasno reguluje wszystkie kwestie, związane z niespłacanymi zobowiązaniami finansowymi. Dotyczy to także egzekucji komorniczej. Firmy windykacyjne są coraz częściej wynajmowane przez różnego typu instytucje pożyczkowe, które chcą odzyskać pieniądze. W niektórych przypadkach kończy się na wezwaniu do zapłaty, w innych konieczne jest rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Zawsze jednak cały proces musi odbywać się zgodnie z prawem, także z poszanowaniem praw dłużnika i zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli chodzi o to, który sposób oddłużania wybrać – wezwanie do zapłaty z EOS lub Kruk – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na to pytanie można odpowiedzieć jedynie po zapoznaniu się z sytuacją dłużnika, uwzględniając kodeks postępowania cywilnego. Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z EOS, Kruk lub innej firmy windykacyjnej? Skontaktuj się z nami. Opracujemy najlepszą dla Ciebie strategię i przeprowadzimy cały proces zmierzający do oddłużenia. Skorzystanie z pomocy prawnej jeszcze przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej, a także w trakcie postępowania, jest najlepszym, co możesz zrobić.
O autorze