...

Niezawarty układ z wierzycielami. Co można zrobić?

Niezawarty układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie oznacza końca możliwych do podjęcia działań. Restrukturyzacja firmy i układ co do zasady ma za zadanie chronić przedsiębiorstwo przed trwałą niewypłacalnością i upadłością. Wierzyciele jednak nie zawsze opowiadają się za przyjęciem układu. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne, o czym będzie poniżej. W niniejszym artykule odpowiemy na bardzo istotne pytanie:

Co zrobić, gdy układ z wierzycielami nie zostanie zawarty? Dotyczy to również rozwiązania dedykowanego osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, jakim jest układ konsumencki.

Dowiedz się więcej o układzie z wierzycielami.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy.

Kontakt

Układ z wierzycielami w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Do jego przyjęcia wymagane jest uzyskanie większości osobowej oraz kapitałowej. Większość osobową można uzyskać w łatwy sposób – dzieląc umiejętnie wierzycieli na grupy. Większość kapitałowa wynosi zaś 2/3 sumy wierzytelności, czyli nieco mniej niż 67%. Wystarczy zatem, że jeden z „dużych” kwotowo wierzycieli zagłosuje przeciwko układowi i postępowanie restrukturyzacyjne nie zakończy się powodzeniem.

Kiedy wierzyciele nie głosują za układem?

Wierzyciele nie głosują za układem, gdy po analizie sytuacji przedsiębiorstwa jest to po prostu dla nich nieopłacalne. Wymienić można kilka najczęściej pojawiających się w praktyce przykładów:

  • Zbyt wysoki stopień redukcji zobowiązań.
  • Za długi okres spłat.
  • Zbyt długa karencja w rozpoczęciu spłat rat układowych.
  • Niewiarygodny plan restrukturyzacyjny (brak wykonalności układu).
  • Za długi okres spłat w sytuacji, gdy majątek dłużnika przewyższa kwotę jego zobowiązań.

Co zrobić, gdy układ z wierzycielami nie zostanie zawarty?

Dostępnych jest kilka możliwych rozwiązań:

  • Zmiana propozycji układowych.
  • Otwarcie kolejnego postępowania restrukturyzacyjnego.
  • Zawarcie ugód z wierzycielami na warunkach z układu, którzy głosowali za układem. Negocjowanie z wierzycielami, którzy głosowali przeciwko układowi celem wypracowania nowego porozumienia.
  • Ogłoszenie upadłości. Najlepiej w wariancie przygotowanej likwidacji, czyli tzw. pre-pack.

Niezawarty układ z wierzycielami. Co można zrobić? Omówienie dostępnych wariantów.

Zmiana propozycji układowych. W postępowaniu o zatwierdzenie układu 2.0, czyli w wersji obecnie najbardziej popularnej zmiana propozycji układowych może być trudna do wprowadzenia. Z tego względu zalecamy, aby zdecydowaną większość dokumentów przygotować przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego. Mowa tu o planie restrukturyzacyjnym, spisie wierzytelności, spisie wierzytelności spornych i kartach do głosowania. Otwierając postępowanie z opracowanymi wskazanymi dokumentami można niezwłocznie podjąć rozmowy z wierzycielami. Pozwoli to z dość dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy układ zostanie zawarty. Jeśli przedłożone propozycje układowe nie znajdą poparcia wierzycieli, wtedy należy dokonać ich zmiany.

Kalkulator rat układowych

Przejdź do kalkulatora

Otwarcie kolejnego postępowania restrukturyzacyjnego.

W sytuacji, gdy dłużnik prowadził postępowanie o zatwierdzenie układu ze skutkiem obwieszczenia, niemożliwe jest ponowne otwarcie takiego postępowania. Podzielone są zdania, czy takie postępowanie może być otwarte, jeśli dłużnik korzystał wcześniej z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.  Część praktyków (zdaje się, że przeważająca) prawa restukturyzacyjnego opowiada się za taką możliwością. W mojej ocenie jest to natomiast ryzykowne dla dłużnika. Jako licencjonowany doradca restrukturyzacyjny nie zarekomendowałbym dłużnikowi takiego rozwiązania. W mojej ocenie może to bowiem skutkować odmową zatwierdzenia układu.

Zawarcie ugód z wierzycielami na warunkach z układu, którzy głosowali za układem.

W prowadzonych przez nas postępowaniach restrukturyzacyjnych zdarzały się sytuacje, gdy zawarcie układu zaprzepaścił głos jednego lub dwóch wierzycieli. Niezawarty układ z wierzycielami nie oznacza jednak końca naszych działań. W takiej sytuacji z powodzeniem prowadzimy dalej negocjacje z wierzycielami, którzy głosowali przeciwko układowi. Dłużnik zawiera zaś ugody z wierzycielami, którzy głosowali za układem. Wierzycielom głosującym przeciwko układowi należy zaproponować lepsze warunki restrukturyzacji. Czasami bywa tak, że postepowanie restrukturyzacyjne „zmiękcza” stanowisko wierzycieli w przedmiocie zawarcia porozumienia. Skutkuje to tym, że początkowo wierzyciel niechętny zawarciu ugody, jest skłonny ją zawrzeć po umorzonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Ogłoszenie upadłości.

Wariant najmniej chciany przez dłużnika. Jednak zdarzają się sytuacje, w których jest to ostatecznym rozwiązaniem. Warto wtedy skorzystać z tzw. pre-packu, czyli przygotowanej likwidacji. Pozwoli to znacznie szybciej przeprowadzić postępowanie upadłościowe. Pre-pack jest zarazem zazwyczaj o wiele tańszą wersją postępowania upadłościowego, co czasami ma kluczowe znaczenie dla zarządów spółek kapitałowych. Co więcej przedsiębiorstwo dłużnika może zostać sprzedane jako działające. Dzięki temu nie będzie konieczne przeprowadzanie zwolnień pracowników.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. W postępowaniach restrukturyzacyjnych pełni funkcję nadzorcy układu, nadzorcy oraz zarządcy sądowego. Pełni również funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych. Z powodzeniem nadzorował restrukturyzację dużych spółek kapitałowych, jak i działalności jednoosobowych.

Biegły z zakresu wyceny przedsiębiorstw i ekonomista. W swojej praktyce współpracuje z sądami restrukturyzacyjnymi oraz upadłościowymi. Reprezentuje również wierzycieli i dłużników w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Od lat specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących niewypłacalności podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W swej praktyce dużą wagę przywiązuje do pogodzenia interesów dłużników oraz wierzycieli, co ma prowadzić do ograniczenia liczby ogłaszanych upadłości.

Misja

Kancelaria powstała z myślą o obsłudze przedsiębiorców i konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową.

Jako zespół składający się z licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, adwokatów,  doradców biznesowych i podatkowych oraz byłych bankowców posiadamy bogate doświadczenie w kwestiach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Misją naszej kancelarii jest ratowanie przedsiębiorców i konsumentów przed niewypłacalnością przy jednoczesnym pogodzeniu interesu wierzycieli, co w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego doświadczenia. Zawsze jest rozwiązanie, trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
  • przyczyn powstania kłopotów z wypłacalnością,
  • ilości zobowiązań,
  • kwot poszczególnych zobowiązań,
  • informacji od kiedy zobowiązania nie są spłacane,
  • informacji o posiadanym majątku, jego szacunkowej wartości i zabezpieczeniach ustanowionych na majątku,
  • czy zostały wszczęte postępowania egzekucyjne?
Spotkanie możliwe jest w jednym z naszych biur w Gdańsku lub w Gdyni bądź online na komunikatorze video.
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
  • restrukturyzacja firm,
  • oddłużanie firm,
  • negocjacje z wierzycielami,
  • upadłość firmy,
  • upadłość konsumencka,
  • postępowania egzekucyjne,
  • obsługa prawna firm,
  • doradztwo podatkowe,
  • obsługa wierzycieli i dłużników w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych,
  • powództwa dotyczące bezskuteczności czynności prawnych dłużnika - tzw. powództwa pauliańskie.
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
  • prawie upadłościowym,
  • restrukturyzacyjnym,
  • bankowym,
  • gospodarczym.

Ostatnie Wpisy

Zawarty układ spółki produkcyjnej

W postępowaniu nadzorowanym przez naszą kancelarię doprowadziliśmy do zawarcia układu z wierzycielami dużej spółki z o.o. z branży produkcyjnej. Tym samym dziesiątki osób uchroniły swoje miejsca pracy. Majątek spółki o wartości ponad 17 mln zł został również uchroniony. Podobna była kwota zobowiązań objęta układem (ponad 17,5 mln zł). Spośród 111 wierzycieli za układem wypowiedziało się…

Podsumowanie działalności kancelarii w 2023 r.

Mamy koniec roku, czas zatem na jego podsumowanie. Ten rok był dla kancelarii rokiem dynamicznego rozwoju zarówno w zakresie prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych, jak i upadłościowych, gdzie pełnimy funkcję syndyka masy upadłości. Wzrosła zarówno liczba przeprowadzonych restrukturyzacji, jak i upadłości. Skokowy wzrost nastąpił w zakresie spraw przydzielonych z sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, co nas cieszy, albowiem…

Jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) jest obecnie wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Statystyki otwieranych postępowań wskazują, że ok. 90% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych to właśnie postępowania o zatwierdzenie układu. W tym artykule wyjaśnimy fenomen popularności PZU oraz odpowiemy na pytanie jak otworzyć postępowanie o zatwierdzenie układu. Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu? Zacznijmy jednak…

Zobacz wszystkie na blogu

Polecane artykuły

Licytacja nieruchomości. Co robić?

Kategorie:

Licytacja nieruchomości. Co robić? Opisujemy sposoby na ochronę nieruchomości bądź uzyskanie oddłużenia przy wykorzystaniu tej nieruchomości. O obronie przed egzekucją (nie tylko z nieruchomości) pisaliśmy w artykule egzekucja komornicza - jak się bronić? Wielu dłużników próbuje bronić swojej nieruchomości do samego końca, co zazwyczaj kosztuje ich sporo zdrowia. Działania takie skazane są w większości przypadków…

Na czym polega układ częściowy?

Kategorie:

Na czym polega układ częściowy z wierzycielami? Kilka dni temu złożyliśmy do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o zatwierdzenie układu częściowego spółki działającej w branży motoryzacyjnej. Zatwierdzenie układu spowoduje odzyskanie płynności finansowej przez spółkę. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania: Na czym polega układ częściowy? Czym różni się od typowego układu z wierzycielami? Nasze rozważania skupimy na…

Przyspieszone postępowanie układowe

Kategorie:

Na czym polega przyspieszone postępowanie układowe? Czym jest i na czym polega przyspieszone postępowanie układowe? W dużym skrócie jest to narzędzie do ochrony przed upadłością. Chroni dłużnika przed egzekucjami komorniczymi, a wierzycielom daje szansę na większe zaspokojenie niż w upadłości czy egzekucji. Jednak świadomość przedsiębiorców o dobrodziejstwach Prawa Restrukturyzacyjnego jest wciąż znikoma. W sytuacji gdy…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania