W niniejszym artykule opiszemy zagadnienie przygotowanej likwidacji (pre-pack). Nie jest ona częstym zjawiskiem w polskiej praktyce prawa upadłościowego, ale jest coraz bardziej popularna.
W mojej ocenie jest to bardzo przydatne narzędzie prawne, które może przyczynić się do znacznego skrócenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie pre-pack w ramach przygotowanej likwidacji niesie dla wierzycieli profity w postaci wyższego stopnia zaspokojenia ich wierzytelności. W przypadku konsumentów pre-pack umożliwi przede wszystkim szybkie zakończenie postępowania upadłościowego. To z kolei przekłada się na krótszy okres zajmowania wynagrodzenia przez syndyka. Zatem mniej stresu dla upadłego i szybsze uzyskanie planu spłaty wierzycieli bądź oddłużenia bez jego ustalania. Skoro już jesteśmy przy planie spłaty wierzycieli to pre-pack w przypadku konsumenta powinien wpłynąć na wyższy stopień zaspokojenia wierzycieli. To z kolei ma pozytywny wpływ na ustalenie planu spłaty wierzycieli. Jak widać warto iść w kierunku przygotowanej likwidacji. Przy czym warto też w tym miejscu dodać, że po stronie upadłego nie ma ograniczeń co do grona nabywców. Przykładowo majątek upadłego przedsiębiorcy (osoby fizycznej) może nabyć od syndyka brat upadłego.
Pre-pack polega na sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego zorganizowanej części. Można również zbyć składniki majątkowe stanowiące znaczną część przedsiębiorstwa. W przypadku konsumenta będzie to zazwyczaj nieruchomość.
Co do zasady wszelkie umowy przedsiębiorstwa utrzymywane są w mocy i mogą być kontynuowane. Nabywca kupuje zatem przedsiębiorstwo „w ruchu”. W przypadku koncesji bywa czasami tak, że jest ona wycofywana na skutek ogłoszenia upadłości. Zatem na dzień nabywania przedsiębiorstwa w pre-packu może okazać się, że nie posiada już ono koncesji.
Po złożeniu wniosku zostanie powołany tymczasowy nadzorca sądowy. Będzie on odpowiedzialny za ustalenie stanu finansowego przedsiębiorstwa i majątku dłużnika oraz przewidywanych kosztów postępowania upadłościowego. Wszystko to ma na celu ustalenie, czy cena oferowana przez nabywcę jest wyższa niż to, co syndyk mógłby uzyskać dokonując likwidacji w trybie zwykłym postępowania upadłościowego. Tylko wtedy sąd będzie mógł zaakceptować wniosek w przygotowanej likwidacji o zatwierdzenie warunków sprzedaży.
Wniosek można złożyć do chwili wydania postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Czyli zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy od złożenia wniosku w biurze podawczym sądu.
Wniosek nabywcy o zatwierdzenie warunków sprzedaży może złożyć uczestnik postępowania. Oznacza to, że jak wniosek pre-packowy złoży dłużnik to wierzyciel może złożyć swój wniosek PP, jeśli złoży jednocześnie wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika. Jeśli natomiast to wierzyciel wniesie jako pierwszy o upadłość wraz z wnioskiem PP to dłużnik jest wtedy z mocy prawa uczestnikiem postępowania i może złożyć wniosek swój wniosek pre-pack.
Nabywca musi wpłacić wadium w wysokości 10% oferowanej ceny.
Syndyk zawiera umowę sprzedaży nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia stwierdzenia prawomocności postanowienia o zatwierdzeniu warunków sprzedaży
Zawarcie umowy sprzedaży może nastąpić wyłącznie po wpłaceniu przez nabywcę całej ceny do masy upadłości. Ewentualnie po wydaniu syndykowi ceny złożonej wcześniej do depozytu. Jeżeli do zawarcia umowy sprzedaży nie dojdzie z winy nabywcy, syndyk zachowuje oczywiście wadium.
Jeżeli do wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży był dołączony dowód wpłaty pełnej ceny na rachunek depozytowy sądu, wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy następuje niezwłocznie po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Identycznie rzecz wygląda gdy nabywca wpłaci środki na rachunek depozytowy w toku postępowania o ogłoszenie upadłości bądź już po ogłoszeniu upadłości.
Do czasu uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego warunki sprzedaży i zawarcia umowy sprzedaży nabywca zarządza nabytym majątkiem w granicach zwykłego zarządu na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Jak już na wstępie wskazałem pre-pack nie jest jeszcze bardzo popularny. W mojej ocenie jest to bardzo ciekawe narzędzie do wykorzystania w upadłości przedsiębiorcy, jak i upadłości konsumenckiej.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista.
Wspólnik zarządzający.
kontakt@lipinskikancelaria.pl
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
Do 30 czerwca 2021 roku przedsiębiorcy borykający się wypłacalnością mają możliwość otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dzięki temu mogą uniknąć konieczności ogłaszania upadłości i odzyskać zdolność płatniczą. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (dalej jako UPR) i jak je przeprowadzić. Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne? Jest to zmodyfikowane postępowanie o […]
Większość ludzi kojarzy taki zawód jak syndyk. Dłużnicy myślący o ogłoszeniu upadłości zazwyczaj wręcz obawiają się go, porównując zarazem do komornika. Czy zasadnie? Trudno to ocenić, bowiem wiele zależy od syndyka, ale też od samego dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik odpowiednio współpracuje z syndykiem to nie ma czego się obawiać. Transparentna postawa dłużnika nieutrudniająca prowadzenia […]
Odpowiedzialność osobista przedsiębiorcy za zobowiązania W jaki sposób zabezpieczyć swój majątek osobisty przed nieoczekiwanymi wydarzeniami? Ochrona majątku osobistego przedsiębiorcy tak naprawdę nie jest niczym skomplikowanym. Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa obnażył w przypadku wielu przedsiębiorców nieodpowiednie zabezpieczenie ich odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy, jako jednoosobowe działalności gospodarcze ponoszą pełną […]
Masz nieuregulowane raty kredytu bądź nieopłaconą fakturę? Otrzymujesz wezwanie do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy bądź wniesienia powództwa o zapłatę? Nie wiem, czy masz tego świadomość, ale jest to dla Ciebie kluczowy moment. Co można zatem w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest jedna – masz problemy ze spłatą – negocjuj! Dalsze zapożyczanie się nie jest […]
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa pod nadzorem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest dla przedsiębiorcy ratunkiem przed koniecznością ogłaszania upadłości. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w terminie zakreślonym przez przepisy prawa chroni zarazem członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Prawo restrukturyzacyjne daje naprawdę skuteczne narzędzia do uratowania firmy przed upadłością. Nie można jednak przejść obojętnie obok kwestii kosztów. Zatem ile kosztuje […]
Jakie są etapy postępowania upadłościowego? Etapy postępowania upadłościowego różnią się w zależności od tego, czy upadłość została ogłoszona w stosunku do przedsiębiorcy czy też konsumenta. W zasadzie to poniżej opiszemy schematycznie cały proces oddłużania uwzględniający również przygotowanie do wniesienia wniosku oraz wykonywanie planu spłat wierzycieli. Oddłużenie osoby fizycznej w upadłości odbywa się w trzech etapach […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy