Kancelaria Restrukturyzacyjna > Pre-pack czyli przygotowana likwidacja
W niniejszym artykule opiszemy zagadnienie przygotowanej likwidacji (pre-pack). Nie jest ona częstym zjawiskiem w polskiej praktyce prawa upadłościowego, ale jest coraz bardziej popularna.
W mojej ocenie jest to bardzo przydatne narzędzie prawne, które może przyczynić się do znacznego skrócenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie pre-pack w ramach przygotowanej likwidacji niesie dla wierzycieli profity w postaci wyższego stopnia zaspokojenia ich wierzytelności. W przypadku konsumentów pre-pack umożliwi przede wszystkim szybkie zakończenie postępowania upadłościowego. To z kolei przekłada się na krótszy okres zajmowania wynagrodzenia przez syndyka. Zatem mniej stresu dla upadłego i szybsze uzyskanie planu spłaty wierzycieli bądź oddłużenia bez jego ustalania. Skoro już jesteśmy przy planie spłaty wierzycieli to pre-pack w przypadku konsumenta powinien wpłynąć na wyższy stopień zaspokojenia wierzycieli. To z kolei ma pozytywny wpływ na ustalenie planu spłaty wierzycieli. Jak widać warto iść w kierunku przygotowanej likwidacji. Przy czym warto też w tym miejscu dodać, że po stronie upadłego nie ma ograniczeń co do grona nabywców. Przykładowo majątek upadłego przedsiębiorcy (osoby fizycznej) może nabyć od syndyka brat upadłego.
Pre-pack polega na sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego zorganizowanej części. Można również zbyć składniki majątkowe stanowiące znaczną część przedsiębiorstwa. W przypadku konsumenta będzie to zazwyczaj nieruchomość.
Co do zasady wszelkie umowy przedsiębiorstwa utrzymywane są w mocy i mogą być kontynuowane. Nabywca kupuje zatem przedsiębiorstwo „w ruchu”. W przypadku koncesji bywa czasami tak, że jest ona wycofywana na skutek ogłoszenia upadłości. Zatem na dzień nabywania przedsiębiorstwa w pre-packu może okazać się, że nie posiada już ono koncesji.
Po złożeniu wniosku zostanie powołany tymczasowy nadzorca sądowy. Będzie on odpowiedzialny za ustalenie stanu finansowego przedsiębiorstwa i majątku dłużnika oraz przewidywanych kosztów postępowania upadłościowego. Wszystko to ma na celu ustalenie, czy cena oferowana przez nabywcę jest wyższa niż to, co syndyk mógłby uzyskać dokonując likwidacji w trybie zwykłym postępowania upadłościowego. Tylko wtedy sąd będzie mógł zaakceptować wniosek w przygotowanej likwidacji o zatwierdzenie warunków sprzedaży.
Wniosek można złożyć do chwili wydania postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Czyli zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy od złożenia wniosku w biurze podawczym sądu.
Wniosek nabywcy o zatwierdzenie warunków sprzedaży może złożyć uczestnik postępowania. Oznacza to, że jak wniosek pre-packowy złoży dłużnik to wierzyciel może złożyć swój wniosek PP, jeśli złoży jednocześnie wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika. Jeśli natomiast to wierzyciel wniesie jako pierwszy o upadłość wraz z wnioskiem PP to dłużnik jest wtedy z mocy prawa uczestnikiem postępowania i może złożyć wniosek swój wniosek pre-pack.
Nabywca musi wpłacić wadium w wysokości 10% oferowanej ceny.
Syndyk zawiera umowę sprzedaży nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia stwierdzenia prawomocności postanowienia o zatwierdzeniu warunków sprzedaży
Zawarcie umowy sprzedaży może nastąpić wyłącznie po wpłaceniu przez nabywcę całej ceny do masy upadłości. Ewentualnie po wydaniu syndykowi ceny złożonej wcześniej do depozytu. Jeżeli do zawarcia umowy sprzedaży nie dojdzie z winy nabywcy, syndyk zachowuje oczywiście wadium.
Jeżeli do wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży był dołączony dowód wpłaty pełnej ceny na rachunek depozytowy sądu, wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy następuje niezwłocznie po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Identycznie rzecz wygląda gdy nabywca wpłaci środki na rachunek depozytowy w toku postępowania o ogłoszenie upadłości bądź już po ogłoszeniu upadłości.
Do czasu uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego warunki sprzedaży i zawarcia umowy sprzedaży nabywca zarządza nabytym majątkiem w granicach zwykłego zarządu na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Jak już na wstępie wskazałem pre-pack nie jest jeszcze bardzo popularny. W mojej ocenie jest to bardzo ciekawe narzędzie do wykorzystania w upadłości przedsiębiorcy, jak i upadłości konsumenckiej.
Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
kontakt@lipinskikancelaria.pl,
tel. 792 873 876
Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 58 352 13 43. W zgłoszeniu opisz proszę swoją sytuację ze szczególnym uwzględnieniem:
Zapoznanie się z aktami większości spraw i wskazanie oraz omówienie możliwych rozwiązań jest bezpłatne.
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy skupia się na poniższych zagadnieniach:
Kancelaria ma swoją siedzibę w Gdańsku. Prowadzimy jednak postępowania na terenie całego kraju. Przez lata praktyki wypracowaliśmy procedury, które pozwalają nam obsługiwać klientów zdalnie. Jest to również z korzyścią dla klientów, gdyż nie wymaga od nich dużego nakładu czasu w celu uzyskania oddłużenia.
Kancelaria specjalizuje się w:
W odpowiedzi na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką można stwierdzić krótko – niewypłacalna osoba fizyczna. Ta lapidarna odpowiedź wymaga jednak rozwinięcia. Kiedy dłużnik jest niewypłacalny? Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W związku […]
W naszej codziennej praktyce bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie dłużnik chce unormować swoją sytuację, ale nie chce ogłaszać upadłości. Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu – upadłość jest zawsze ostatecznością. Obecnie dostępne są różne rozwiązania, które można optymalnie dobrać do sytuacji dłużnika. Warto wiedzieć zatem w jaki sposób dłużnik będący osobą fizyczną […]
W odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej można podać cztery składowe kosztów: opłata sądowa od wniosku, koszt kancelarii prawnej, koszty postępowania upadłościowego, wynagrodzenie syndyka. Opłata sądowa za wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 PLN i wnoszona jest na konto właściwego sądu, do którego składany jest wniosek. Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty obsługi […]
Sądy upadłościowe – wykaz sądów Sądy upadłościowe to w Polsce instytucje rozpatrujące wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i wykonujące również inne czynności związane z kwestią upadłości. Poniżej przedstawiamy Państwu sądy upadłościowe, do których można się zwrócić – ich adresy oraz właściwość miejscową. Interaktywna mapa z nazwami i adresami uwzględnia wszystkie sądy upadłościowe oraz restrukturyzacyjne w […]
Odpowiedzialność osobista przedsiębiorcy za zobowiązania W jaki sposób zabezpieczyć swój majątek osobisty przed nieoczekiwanymi wydarzeniami? Ochrona majątku osobistego przedsiębiorcy tak naprawdę nie jest niczym skomplikowanym. Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa obnażył w przypadku wielu przedsiębiorców nieodpowiednie zabezpieczenie ich odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy, jako jednoosobowe działalności gospodarcze ponoszą pełną […]
Przepisy prawa restrukturyzacyjnego bardzo precyzyjnie opisują kryteria przyjmowania układu. Zasady te jednak nie wyjaśniają tego, jak zawrzeć układ z wierzycielami. Czyli w jaki sposób rozmawiać z wierzycielami, aby głosowali za przyjęciem układu. W mojej ocenie jest to jedno z ważniejszych zadań dla doradcy restrukturyzacyjnego, który przeprowadza wraz z dłużnikiem postępowanie restrukturyzacyjne. Kryteria przyjęcia układu Przybliżmy […]
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy
Zostaw swój numer oddzwonimy
Formularz kontaktowy